Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Земеделска тема

Мнение от dankata » 11 Окт 2018, 15:01


младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 481
Регистриран на: 29.09.2010
Пол: Мъж
Кара: му се на вода

Re: Земеделска тема

Мнение от frizzante » 11 Окт 2018, 16:15

Ако има такъв проблем най-доброто е да се намери и елиминира гнездото на тая гад. Често е под земята. С малко търпение и внимание търси къде са най-много и виж дали няма да намериш къде се завират. Всичко останало е временно решение.
С отрови ще изтрепеш и пчелите наоколо. Точно тоя идиот от клипа изби маса пчели. Даже не знае с какъв проблем се бори...че и го качил в ютуб. Има държави в които спокойно може да те осъдят за такова нещо. Достатъчно ги трепят с пестициди и всякаква химия. Както и да е това е друга тема...
Никой да не се качва на автобуса преди да е дошъл!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 11 Окт 2018, 20:42

Не е "друга тема", нали за земеделие говорим - пчелите са важни... Не съм фен на химията и не искам да убивам нищо друго, освен оси и стършели. Ще трябва да им намеря гнездото, може би точно сега е моментът - когато захладнее и са по-мудни...
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 22 Окт 2018, 1:10

Изображение

Днес измих качето и тия дни взимам зелето. По колко кила слагате приблизително?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Яну 2019, 13:59

Къде сте бе, земеделци? Вече цял месец мина от Новата 2019-та, а никой не се обажда... Няма ли пак да развием бурна земеделска дейност, няма ли да постигнем нови успехи в земеделието през тази година? Хайде, желая на всички качествена продукция и високи добиви! :mhihi: :mhihi:

Аз направих стъпка към по-надеждно водоснабдяване - дано съм уцелил... Хванах някаква промоция от Е-Мага и си купих нова потопяема помпа за кладенеца - някаква влашка марка RURIS:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Четох характеристиките и прецених, че може да ми свърши работа... Помпата има 750W мощност, дебит 30 l/min., 100 m напор, с неръждаем корпус, 15 метра кабел и 2 години гаранция. С доставката (безплатна) ми излезе 130 лева. Както виждате на снимките - закачил съм я на поцинкована верига с карабини, за да я пусна в кладенеца. Неприятно ме изненада липсата на щуцер (накрайник) за присъединяване на маркуча. Отгоре има отвор с вътрешна резба 1". Намерих по железариите такива щуцери (пластмасови и месингови) на цена около 2 лева, но... нов проблем - не помня маркучът ми на "ранчото" какъв размер беше - 3/4", 1" или 1 и 1/4"... :dunno: :dunno:
Та следващото ходене трябва да отрежа парче от маркуча и с него да купя накрайника. А един приятел ми препоръча вместо маркуч - да я свържа с ония черните пластмасови тръби, за ВиК които се ползват. Вие какво ще кажете?

Иначе влашката помпа впечатлява с изработка - направо се оглеждам в корпуса й. И емблемата ме кефи - като на БДЖ:

Изображение

Изображение

Изображение

Надявам се да работи толкова добре, колкото и изглежда... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 27 Яну 2019, 18:55

Нищо няма за казване. Миналата година съм очистил 113 космати гризача в двора си. Тази година само два, но се скъса от сняг. Единият капан ми е затрупан с повече от метър сняг. Оглеждам се в това

Изображение

Имам стари палета и с тях може да сглобя нещо за спорта. Към средата на другия месец ще слагам разсада.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Земеделска тема

Мнение от Мордехай » 27 Яну 2019, 19:13

Аз изпитах разочарование пък с пернатите, просто изискват страшно много грижи и внимание и почти не се отплаща с нищо. Домашните ми яйца се връзват за момента почти на левче за яйце. Преди месец ми умря най-красивото петле, което съм имал, без да се разбере защо. Пуякът успя да убие 2 пуйки, докато разбера, че им чупи костите по време на секс. Като се разклока някой много трудно успявам да го отделя, за да мъти в собствен курник. Кокошки, пуйки, токачки, патици - изключително неориентирани животни, изискващи постоянно внимание. Пие вода и същевременно пикае във водата си. Разпръсква храна като пръскачка навсякъде и после не може да я изкълве, а я затъпква. Оставил съм им на две места огромни дворове и пак не им стигат. Някои породи са изключително войнствени и постоянно се бият. Всъщност най-дребните са най-злобни. Напоследък се опитват и да си ядат яйцата. Направо ми иде да се откажа.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Яну 2019, 19:31

Е, то е ясно, че през зимата земеделието е в застой (поне - в северното полукълбо :mhihi: :mhihi: ), ама все някакви подготвителни дейности има... Даже знам, че точно сега трябвало да се пръска срещу някакви вредители, но самата мисъл да нарамя пръскачката в тоя студ... не ме привлича, меко казано... :dunno: :dunno:

Иначе за тази година имам ГОЛЕМИ планове... Мисля да закопая една тръба от кладенеца (с помпата) до горната част на двора, някъде около 50 метра ще дойде. Понеже редовно минавам двора с косачката, трябва да изкарам изхода (изходите) на тръбата близо до ствола на някое дръвче, после маркуча с бърза връзка и поливането става лесно. Иначе се налага да размотавам и наставям маркуч със същата дължина из целия двор. Всъщност, дръвчетата вече са пораснали и нямат нужда от често поливане, но понякога в големите жеги се налага... В края на крайщата, всичко зависи от помпата - дали ще работи нормално.

Е-Маг ми пълнят пощата с покани да правя ревю и да пиша отзиви за ъая нещастна помпа. Писах им, че няма да я ползвам преди май - юни, ама явно никой не чете... Мога да им напиша, че съм супер доволен и да ме оставят на мира, но като не мога да лъжа... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Яну 2019, 19:49

Мордехай написа:Аз изпитах разочарование пък с пернатите, просто изискват страшно много грижи и внимание и почти не се отплаща с нищо. ...

Аз чак ти се чудя на ентузиазма - ние имаме две вълнисти папагалчета и като знам с тях каква врътня е... Никога не бил се заел да гледам нещо повече от котка на двора.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Земеделска тема

Мнение от Мордехай » 27 Яну 2019, 20:17

Мани братче, имам стотина всякакви изчадия...
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от Eмилио Димитров » 27 Яну 2019, 20:20

Borymeckata написа:Къде сте бе, земеделци?

Четох характеристиките и прецених, че може да ми свърши работа... Помпата има 750W мощност, дебит 30 l/min., 100 m напор, с неръждаем корпус, 15 метра кабел и 2 години гаранция. С доставката (безплатна) ми излезе 130 лева. Както виждате на снимките - закачил съм я на поцинкована верига с карабини, за да я пусна в кладенеца. Неприятно ме изненада липсата на щуцер (накрайник) за присъединяване на маркуча. Отгоре има отвор с вътрешна резба 1". Намерих по железариите такива щуцери (пластмасови и месингови) на цена около 2 лева, но... нов проблем - не помня маркучът ми на "ранчото" какъв размер беше - 3/4", 1" или 1 и 1/4"... :dunno: :dunno:
Та следващото ходене трябва да отрежа парче от маркуча и с него да купя накрайника. А един приятел ми препоръча вместо маркуч - да я свържа с ония черните пластмасови тръби, за ВиК които се ползват. Вие какво ще кажете?

Иначе влашката помпа впечатлява с изработка - направо се оглеждам в корпуса й. И емблемата ме кефи - като на БДЖ:



Колко дълбоко ще я потяпаш. Ще ти е зор с тръби, според мен. Един по-качествен маркуч ще ти е по-лесно вадене и махане. Към веригата задължително паралелно и въже вържи - има едни найлонови за алпинизъм. или ползвай неръждаемо въже за помпи.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Яну 2019, 21:51

Около 2 метра е водата в кладенеца - мисля да пусна помпата на дъното. Досега помпите ми бяха с маркуч, но той се прегъва кофти при излизане от кладенеца... Сигурно самият маркуч е калпав де, но си мисля, че с черната пластмасова тръба ще избегна този проблем.

Значи тая помпа има две халки за окачване и аз съм закачил веригата на тях с карабини. Нагоре мисля да вържа въже, но паралелно... как да стане? Да вържа две независими въжета на двете халки? Необходимо ли е?


Абе я кажете, тия ръчните косачки вършат ли работа? От доста време им се чудя... :dunno: :dunno:

Изображение

Изглежда ми по-чисто и практично, отколкото да руча с бензиновата. Но се чудя доколко е ефективна? Понякога се случва да "изпусна" тревата и става по половин метър...
Excellent! Steven is my name!

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Земеделска тема

Мнение от K_Ilkov » 27 Яну 2019, 21:54

Висока трева с моторна коса.
С това не вярвам да стане и за ниска ако е повече.
Това е за нещо съвсем малко и често да го косиш според мен
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Яну 2019, 22:01

Дворът е голям, но съм садил дърветата в редици, за по-лесно косене на тревата. Ако стане висока - ясно е, че ще минавам с бензиновата косачка или с тримера. Тая ръчната ми изглежда подходяща за поддържане - ако минавам с нея всеки уикенд, примерно... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 06 Фев 2019, 9:01

Пичове, закъсах... :banghead: :banghead:
Като типичен български инженер, винаги съм чел инструкциите само в краен случай - ако нещото не ще и не ще да проработи, след като съм изпробвал всичко възможно... Това е хубав принцип в живота, ама защо го наруших... :banghead: :banghead:

Купих си още една помпа (потопяема, вибрационна) с по-малък дебит. Идеятя беше голямата да е за поливане на градината, а по-малката да бъде за някакви битови нужди (когато не е необходим голям дебит), пък и да играе като резервна (ако голямата откаже). Мислехд а ги пусна и двете в кладенеца и да включвам която ми трябва. И вчера, от нямане какво да правя, седнах да прочета инструкцията на малката помпа (що ми трябваше...):
Изображение

Разбира се, преди да я поръчам, бех проверил характеристиките на помпата и бях решил, че ми върши работа:
Изображение

Мислех просто да я вържа с едно въже, да й закача маркуча и да я пусна в кладенеца... Обаче вижте на какви изисквания попаднах в инструкцията:
Изображение

Трябва да чистя помпата след всяко използване (?!?), като я забърсвам с леко влажна кърпа (?!?)... Това става - ще я вадя всеки ден от кладенеца и ще забърсвам... Обаче повече ме притесни следното указание:
Изображение

Значи трябва да внимавам да не я намокря шибаната попма... :dunno: :dunno:
Да я държа някъде на сухо - например в гардероба? Егати номера си спретнах, честно... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook