Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 21 Юни 2018, 20:40

Ами те са написали точно това което написах и аз .
...Adult potato beetles can fly a long distance, so check your garden plants regularly for signs of these pests....
Дори да ги изчистиш те долитат отново , процеса е непрекъснат ...непрекъсваем . Интересно защо в англоезичните източници на колорадския бръмбар му викат просто картофен бръмбар ? Не е ли редно да го наричат по произхода му там от САЩ , Колорадо - колорадски бръмбар или Мексико от където е тая гадина . Може би е аналогичен случая с бразилските орехи , никой в Бразилия не вика на бразилските орехи - бразилски а просто орехи . :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Земеделска тема

Мнение от steeN » 21 Юни 2018, 21:18

И в щатите им казват Colorado beetle, но сигурно избягват да го употребяват щото е обидно за щата :mhihi:

Spray your plants with a microbial solution. Bacillus thuringiensis var. tenebrionis, a natural bacterial disease, can control potato beetle populations when applied while the insects are still in the larval stage. Apply the solution every few days starting when the egg clusters start to hatch.


Use neem oil on your affected plants. Neem oil is a natural pesticide that comes from the neem trees of Africa and Asia. Use neem oil only as a last resort because it may kill off the beneficial insects along with the potato beetles.



:dunno: за пореден път 100 излишни поста с глупости и насиране на темата.


п.с.
Намерих го и по нашите ширини.

http://eco-foryou.com/bg/product/nimaza ... nsekticidi
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 22 Юни 2018, 7:25

Писали сме по въпроса за "пръскането" по-назад в темата... Ние произвеждаме САМО за собствена употреба и никога не бих употребил химия, ако имаше друг начин. Хербициди и фунгициди не използвам, но без инсектицид просто не става... Хайде колорадския бръмбар ще го събирам на ръка - ОК. Ами листните въшки по черешите и сливите? Ами черешовата и сливовата муха? Заради последната с години не бях виждал слива на дърветата, даже не знаех какъв сорт са сливите, докато не започнах да пръскам...

Предствете си реална ситуация - слизам от колата в събота сутринта, свалям багажа, правя една бърза обиколка на градината и виждам, как една от черешките са я натиснали някаква гъсеници - цялото дърво е покрито с тях и от 5 метра се чува как хрупат, гадовете... Половината листа вече ги няма и като гледам как върви процесът - след няколко часа няма да ги има и другите. Не е въпросът за някаква реколта, а дали изобщо дръвчето ще оцелее стед такава атака. Имам "карате" и пръскачка. Хайде сега някой да ме посъветва - какво трябва да направя в този случай? :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Земеделска тема

Мнение от Elesar74 » 22 Юни 2018, 8:34

Наистина ли потърси цялата ти необходима информация, за да избегнеш пръскането с химия? Не ми отговаряй на мен. Защото има(не е като да няма), хора и не са един двама или като белите лястовици, които даже живеят и се хранят от земята, без химия, без препарати, без нищо подобно. Има цели филми за такива хора и те обясняват кое как и защо се прави. Има такива хора и в България. Има една леля,

която на чист български обяснява, с какво третира растенията си. Отдели един час да го изгледаш.
Аз пък друго исках да покажа, което смятам да пробвам. Именно, да присадя домат, на картоф. Като тези другари тук

Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от Eмилио Димитров » 22 Юни 2018, 8:59

Сигурен бях, че ще постнеш клипче на Надя. Точно от нея преди три месеца си купих къщата, в който да живеем с жена ми. Искам да ти кажа, че и те са пръскали. Наследих в двора 5 праскови, и ако разчитаха на народна медицина, ще раждат праскови ама на кукуво лято. Плюс още 15те овошки, които имам в половин декар двор. Където са листо до листо дръвчетата, и листните въшки прескачат от клон на клон като маймуни в джунглата, без препарат спасение няма.
Да полезни съвети дават, но и те се ползвали жокери от агроаптеката, ако се е налагало.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 22 Юни 2018, 9:33

Искам само да напомня че тия вредители по културите придобиват устойчивост към препаратите без значение дали са бабини рецепти или химия от агроаптеката . Панацея няма , и затова постоянно измислят нови и нови препарати . Преди 200 години е можело да мине само с вар и син камък днес това не е достатъчно за нищо .
За картофо домата нямам думи да изразя възмущението си от тая гавра с природата . В крайна сметка обаче всички плодове и зеленчуци които ползваме за храна са хибриди , защо да няма домат с вкус на картоф и картоф с вкус на домат ? Като тръгнеш да вадиш картофа ще го вадиш с доматите отгоре .Много хитро няма що .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 22 Юни 2018, 9:35

Знам, че има натурални разтвори за борба с вредители:
http://www.selskatrapeza.bg/news/15-domashni-organichni-raztvori-za-gradinski-problemi-index17573.html

Конкретната ситуация изискваше бърза реакция, нямаше време да мачкам чесън, да го кисна и прецеждам - след няколко часа край с дървото... И не съм сигурен, че има натрурални препарати за всички вредители. Може да псувате химията, но производителите изкарват инсектициди, които са безвредни за пчелите, например. А за чесъна, лютия пипер и сапуна - кой може да гарантира?

Листните въшки... всъщност ги завъждат мравките. Мравките ги отглеждат като домашни животни, защото въшките отделят сладък сок, който мравките обичат. Дори да изтребите въшките до крак, ако има мравки наоколо - въпрос на време е дърветата ви да "въшлясат" отново. Играл съм я тази игра доста пъти - щом до дървото има мравуняк - има и листни въшки.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Земеделска тема

Мнение от steeN » 22 Юни 2018, 10:01

Borymeckata написа:Писали сме по въпроса за "пръскането" по-назад в темата


пишете, ама не четете :D био/органик земеделието се развива от много години насам... но вие продължавайте да не сте сигурни и да не знаете.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Земеделска тема

Мнение от Elesar74 » 22 Юни 2018, 10:15

Eмилио Димитров написа:Сигурен бях, че ще постнеш клипче на Надя. Точно от нея преди три месеца си купих къщата, в който да живеем с жена ми. Искам да ти кажа, че и те са пръскали. Наследих в двора 5 праскови, и ако разчитаха на народна медицина, ще раждат праскови ама на кукуво лято. Плюс още 15те овошки, които имам в половин декар двор. Където са листо до листо дръвчетата, и листните въшки прескачат от клон на клон като маймуни в джунглата, без препарат спасение няма.
Да полезни съвети дават, но и те се ползвали жокери от агроаптеката, ако се е налагало.

И какво доказва това? Или си сбъркал граматическото време. Аз също съм пръскал, това съм видял, така съм бил научен. В един момент, човек може да реши друго и да поеме по друг път. И няма съвършени хора и съвършени практики, въпроса е генерално накъде се движи човек и какво прави. Защото аз и други филми мога да сложа и да задръстя темата ако става за въпрос, ама трябва ли? Няма такива филм, като "без химия не може", това го твърдя най-убедено. И не говоря по принцип или за някой друг, а за себе си. Защото аз лично не ползвам никаква химия, дори азотна тор не слагам и вчера например си откъснах поредните краставички, които си изядох с кеф, ей тъй, само ги измих :D. Оглеждам домати, краставици, картофи, зелен боб, ягоди, лук, чесън, марули, тиквички, дини, пъпеши, пипер...още да изброявам ли? Казах, какво правя по назад. Иначе съм накиснал и една птича тор, да наръся около пипера (шербетуване, чакам да замирише тъй, че да падат врабчетата от небето) и съм накиснал също една коприва да умириша цялата околия с нея, ама все още не съм прибягнал ни до едното, ни до другото.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от Eмилио Димитров » 22 Юни 2018, 11:02

Миналото време не е граматическа грешка, а че нямат право вече да навлизат в имота ми. А сега къде какво правят, много слабо ме интересува. Иначе до последно идваха да си оправят градината, отколко да си изнесат багажа :winky: Но както и да е. Хапвай еко зеленчука и със здраве. :yes:

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 22 Юни 2018, 13:04

Без да пръскаш просто нищо не става.Гледам да е на минимума, но без него не става. Не мога да търпя, в череши, сливи, ябълки да има червей...как за няма без пръскане.Дъждове, слънце, без пръскане как да не се маносат. Имаме една дюля, раждаше по 5-6 дюли. Миналата година пръснах единия клон, ей така остана разтвор, е само там имаше 20-тина- другъде по 1-2. Та може и да има други бабини начини, наистина би било идеално без химията, и аз съм и голям противник, но... :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Земеделска тема

Мнение от Мордехай » 22 Юни 2018, 20:45

Тия дъждове направо разказаха играта на бялата ми череша. Всичко се напука и изгни. А клоните ѝ бяха пред счупване от плодове. Поне малините ми цъфтят сега яко и се надявам на тях.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 24 Юни 2018, 16:12

c04 написа:Без да пръскаш просто нищо не става.Гледам да е на минимума, но без него не става. Не мога да търпя, в череши, сливи, ябълки да има червей...как за няма без пръскане.


Червеи... Аз за червеи ИЗОБЩО не бих правил въпрос, голяма работа - някое червейче в плодовете... Не става въпрос за реколтата (какво и колко ще набера), а за спасяване на дървото. Някой път ще снимам да ви покажа череша, нападната от листни въшки, какво представлява... Или от гъсеници - от листата остават само жилките, дървото изглежда като иглолистно. Да не говорим за болестите и плесените - ябълките и сливите изгниват на дървото и падат точно преди да узреят. Същата работа и със зеленчука... Яд ме е, а на мен не ми пука особено за тази продукция, това ми е нещо като хоби. А вие разчитайте, че бабата на пазара (дето брои всеки лев от продадената продукция) не пръска с отрови... :mhihi: :mhihi:

Колеги, я вижте какво изровихме. Този уикенд извадихме чесъна (много добра реколта, между другото...), но не това е интересното. Намерих още една такава особена глава (за каквато писах по-нагоре) - без скилитки. Гледайте:

Това е главата - изглежда нормална, само дето е по-гладка от другите, не личи да има отделни скилитки под люспата:
Изображение

При ваденето сме откъснали мустачките отдолу... Интересно беше да я насадим тази глава - да видим какво ще излезе:
Изображение

Започнах да я беля и ето какво излезе:
Изображение

Изображение

Вътре имаше цяла луковица, на мирис и вкус си е като обикновен чесън:
Изображение

Изображение

Изображение

Разрязах я - изглежда си като чесън, дори се вижда това бялото централно стъбло, което иначе стои между скилитките:
Изображение

Изображение

От цялата леха с есенен чесън - само две глави излязоха такива. Интересна работа, какво ще кажете?
Последна промяна Borymeckata на 24 Юни 2018, 17:30, променена общо 2 пъти
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 24 Юни 2018, 16:18

Мордехай написа:Тия дъждове направо разказаха играта на бялата ми череша. Всичко се напука и изгни. А клоните ѝ бяха пред счупване от плодове. Поне малините ми цъфтят сега яко и се надявам на тях.


Белите череши по принцип са късни и винаги гният и червясват. Ние имахме на лозето едно голямо дърво и много рядко сме брали от него. Череши - само ранни, влязат ли в юни месец - и започват проблемите с тях... Ако не ги пръскаш, разбира се.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Земеделска тема

Мнение от Мордехай » 24 Юни 2018, 18:09

Пръскал съм ги ама явно не е до пръскането. И при мен се е случвало така да стане с чесъна. Аз му викам "китайски" чесън, щото съм купувал такъв сорт китайски от плод и зеленчук. Много рядко става, явно е нещо генно изменено.
Глей маляките кви градини имат. Тва съм го снимал на Тасос.
20180616_145939-774x1032.jpg

20180616_145919-2322x3096.jpg

20180616_145929-2322x3096.jpg

Това е зокум/закум, много е красиво, пълно е навсякъде с него и страшно красиви хортензии. В Гърция зокума става на дърво, а при мен е като цвете в саксия и зимата ако не го прибера вътре - умира.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook