По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от b_u_b_o » 18 Юли 2018, 23:00

В куба ще пускат мобилен интернет. За сега за избрани хора, до година-две и за който може да си купи телефон...ама на дали много хора ще дадът годишна заплата за телефон. Да живее соца! ;)

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 18 Юли 2018, 23:04

STEVAL написа:Първо да кажа, че съм на възраст, която до някъде помни онези времена. Бях 7-ми клас като дойде демокрацията. Тъкмо ни събраха да ни раздават конспектите за комсомолци и айде....
Не съм съгласен, че заплатите по соца са били с по-добра покупателна способност. Давам ти пример за последните години на соца- моите родители бяха учители. Баща ми вземаше 180 лв, а майка ми 170 лв. За сравнение дядо ми беше автобусен шофьор по междуградски линии и взимаше 250 лв заплата и се пенсионира със 170 лв пенсия. Да приемем средна заплата около 200 лв.

Един бял хляб 0,7 кг беше 0,40 лв - 500 хляба с една заплата
Хляб Добруджа - 0,36лв
Прясно мляко 1л - 0,30 лв
Кисело мляко 0,5л - 0,26 лв
Кашкавал 4,00 лв
Краве сирене 2,60 лв
Билет за автобус 0,06 лв
Билет за блъскащи колички 0,60 лв :):):)
Дъвка ТУрбо 0,60 лв
Дъвка Идеал 0,10 лв
Баничка 0,26
Кифла 0,14
Рогче 0,12
Бензина мисля че беше около 0,80 лв/л и то 86 октана

Сегашните цени всеки, ако не ги знае :) може да си ги провери. Определено със средна заплата в момента около 900 лв (за София много по-висока) може да се купят повече стоки от първа необходимост. Да не говорим, че електроника, облекла и стоки за бита в момента са много по-евтини.

Единствено по-евтини бяха енергията и отдиха, защото и двете бяха дотирани от държавата.


Добре де, как при заплата 200лв хората изплащаха жилища и можеха да си купят коли? Моята заплата през 1989г беше 330-350лв месечно. Бачках на норма и колкото изкарам. Бригадирът ми под 500 не падаше. При соца кофти беше само администрацията. Даваха смешни пари, но поне се седеше в работа и се вършеше нещо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Фидел Кастро » 18 Юли 2018, 23:06

alekangg написа:За Лада се чакаше 20год.

Опитах се да си спомня и нещата с чакането стояха така:
1. Внасяше се депозит от 1500 лева и ти даваха номерче в съответния клон на Мототехника по адресна регистрация.
2. Чакането зависеше от това кой е окръжният клон на Мототехника. 1975-1976 за Лада в София се класираха почакалите 5-6 години, но постепенно чакането стана ужасно дълго.
3. Сравнително малко се чакаше за Москвичите, Запорожците и някои Шкодички. Полските Фиати даже ги имаше без чакане и на моменти давахе заем, но не върху пълната стойност.
Според мен цялата тази идиотщина беше предизвикана от въведеното на 1 октомври 1973 година безумно 200% мито върху вноса на автомобили от частни лица. :kuku:
Частни фирми тогава НЕМАШЕ!! Писал съм по този въпрос в някои други теми. :)
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Borymeckata » 19 Юли 2018, 6:53

Фидел Кастро написа:Опитах се да си спомня и нещата с чакането стояха така:
... :)

Точно! "Излизането" на вноската / реда беше голям празник, даже съм чул, че като се роди момче му правят вноска, та като се уволни от казармата - колата му е готова! За Трабантината също се чакаше малко, чул съм и че по едно време давали Вартбурзи без ред. Пазар втора ръка на практика нямаше - който е успял да докопа кола, си я кара до последно.

Помня едини комшии в блока как черпеха от врата на врата с бомбони и коняк, защото им излязал реда и си взели зелен Москвич! А за цвета нямаше избор, отиваш в склада на Мототехниката и каквато ти се падне - бяла, жълта или зелена, няма значение, все се радваш. :bowdown: :bowdown:

С вноските имаше и далавера - "излязла" вноска можеше да се продаде (прехвърли срещу заплащане) и знам, че се взимаха от 1000 лева нагоре.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от alekangg » 19 Юли 2018, 6:54

И само тогава съществуваше аномалията да продадеш Лада на 1-2 години на цената или дори отгоре на новата!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Borymeckata » 19 Юли 2018, 6:57

Що бе, и сега с Бугатито е така... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от alekangg » 19 Юли 2018, 8:10

BMW_POWER написа:
STEVAL написа:Първо да кажа, че съм на възраст, която до някъде помни онези времена. Бях 7-ми клас като дойде демокрацията. Тъкмо ни събраха да ни раздават конспектите за комсомолци и айде....
Не съм съгласен, че заплатите по соца са били с по-добра покупателна способност. Давам ти пример за последните години на соца- моите родители бяха учители. Баща ми вземаше 180 лв, а майка ми 170 лв. За сравнение дядо ми беше автобусен шофьор по междуградски линии и взимаше 250 лв заплата и се пенсионира със 170 лв пенсия. Да приемем средна заплата около 200 лв.

Един бял хляб 0,7 кг беше 0,40 лв - 500 хляба с една заплата
Хляб Добруджа - 0,36лв
Прясно мляко 1л - 0,30 лв
Кисело мляко 0,5л - 0,26 лв
Кашкавал 4,00 лв
Краве сирене 2,60 лв
Билет за автобус 0,06 лв
Билет за блъскащи колички 0,60 лв :):):)
Дъвка ТУрбо 0,60 лв
Дъвка Идеал 0,10 лв
Баничка 0,26
Кифла 0,14
Рогче 0,12
Бензина мисля че беше около 0,80 лв/л и то 86 октана

Сегашните цени всеки, ако не ги знае :) може да си ги провери. Определено със средна заплата в момента около 900 лв (за София много по-висока) може да се купят повече стоки от първа необходимост. Да не говорим, че електроника, облекла и стоки за бита в момента са много по-евтини.

Единствено по-евтини бяха енергията и отдиха, защото и двете бяха дотирани от държавата.


Добре де, как при заплата 200лв хората изплащаха жилища и можеха да си купят коли? Моята заплата през 1989г беше 330-350лв месечно. Бачках на норма и колкото изкарам. Бригадирът ми под 500 не падаше. При соца кофти беше само администрацията. Даваха смешни пари, но поне се седеше в работа и се вършеше нещо.

Ти му говориш, оно ручи..
Значи уж си бил жив по онова време, тук ти се обяснява колко пари са взимали родителите му, ама ти почваш да се правиш на луд пак.. :bowdown:
Апартамента и колата се купуваха, защото бяха по 1 път живота, а това за колата го писахме, че далеч не всяко семейство е имало кола, дори в големите градове.
Да не забравяме, че се крадеше масово от службната, нали на дребно, но постоянно, то и за това сега все още се мисли така.
Отделно, че панелките струваха реално колкото една кола-Лада или 6-7-8 бона, та не знам какво толкова чудно има.
На мен майка ми като млад специалист завършил висше и разпределена е взимала 110-120лв 69-71 год някъде, после всяка година са вдигали с 10лв, до към 160-170лв, както казва и колегата.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Bogat-Beden » 19 Юли 2018, 9:16

Не забравяйте и проспериращата Венецуела :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от alekangg » 19 Юли 2018, 9:20

Там са най-добре, бензин без пари, дори се продава на загуба от държавата, но пък няма тоалетна хартия, яйца и каквото се сетиш друго от първа необходимост..типично по социалистически.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1529
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от ildivvy » 19 Юли 2018, 11:22

Нашата 'панелка' в Ж.Р."Тракия",Пловдив от 93,5м2 е струвала 85-86г 21000лв! Т.е. не колкото една Лада! Без ред бяха и българските "Алеко",когато излезнаха! Цената им беше 12500лв,което също не беше малко!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от ukelichko » 19 Юли 2018, 11:59

Добре де, много хора са живели по-добре през соца порди една или друга причина. Аз също се замислям, дали пък не живях по-добре през соца. Бях млад и живтът беше пред мен, всичко тепърва ми предстоеше и морето ми беше малко над глезените. Но бъдете обективни и не изпадайте в крайности. Наистина ли смятате Тодор Живков за голям държавник и за много интелигентен и умен политик? Стига бе :D Има архивни кадри из нета. Добре се задълбавате в икономически теории. Аз не ги разбирам, но наистина ли някой теоретици смятат, че икономически соца е по-добър от капитализма. И то след като социализЪма се провали точно заради икономиката си по целия свят и поради това си замина. Ще кажете Китай. Какво за Китай. До преди няколко години безработицата в социалистически Китай беше по-голяма от тази в Австралия, Германия и няколко други страни. Таблиците си ги търсете сами. Ако искате потърсете и за пенсионната система на Китай. Ама майната му на Китай. Наистина ли одобрявате политик като Сталин и смятате, че избитите от него хора са някаква дреболия?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от alekangg » 19 Юли 2018, 12:09

ildivvy написа:Нашата 'панелка' в Ж.Р."Тракия",Пловдив от 93,5м2 е струвала 85-86г 21000лв! Т.е. не колкото една Лада! Без ред бяха и българските "Алеко",когато излезнаха! Цената им беше 12500лв,което също не беше малко!

Това е края на СОЦ-а и тогава не бяха заплатите по 100-150лв.
Горните цени и заплати са от 70-те години. Е тука има цени
http://socbg.com/2015/03/8550.html

Чакаше се много само за Лада доста над 10 год, понякога 15+ в периода 75-90 година, за другите по-малко, а за недоразумения като Трабанти и подобни май изобщо. Българско Алеко не е тоя период, започват да ги сглобяват 1988 година-края на СОЦ-а.

Иначе по темата не знам дали 5-10% максимум от пишещите са живели тогава дори като младежи, единици да са били пълнолетни.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Юли 2018, 13:05

BMW_POWER написа:
steeN написа:Мнението ти предполага, че заплатите не се вдигат. Те се вдигат нон стоп.
Няма как да се настигне Запада за 30 години, при условие, че той е повече от 45 години напред, ако приемем, че всички са занулени Втората световна :mhihi:


Ама нали вдигането на заплатите беше вредно? Или и това забрави???


Вдигането на заплататите от ДЪРЖАВАТА е вредно, не от работодателя ти... май лампите светят у вас, ама няма някой никой в къщи, като метафорично се изразяват по твоите ширини за хора дето трябва да им се обяснява всичко по 10 пъти и пак не са разбрали?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Юли 2018, 13:20

Binev_OuT написа:Големият ми въпрос обаче към теб специално тука е - защо големите западни , демократични , капиталистически , вериги-изедници и износители на малкото останали пари в тая държава , плащат колкото плаща и дедо ти Стефан със една сергия на пазара в Тетевен?
Част от отговора е че нема държава която да ги задължи да плащат повече , защото са на чужда територия , защото не плащат данъци тук и защото заради тях хиляди като дядо ти Стефан мрът от глад в момента!
От теб очаквам икономическата част на тоя отговор.Защо аджеба така се получава....


Мисля, че е очевидно, че не плащат същото.

Бях писал някви неща, ама реших, че няма кво да се хабя...

От друга страна

https://offnews.bg/obshtestvo/dve-stada ... 84648.html

Стадото на баба Дора е едно от двете стада, заразени с чума. Другото, в което има констатирана проба за болестта, е в Болярово.


Тука имаше хора дето призоваваха за убийство на тия дето колели животните.
Последна промяна steeN на 19 Юли 2018, 14:07, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 19 Юли 2018, 14:06

Бай Стефан и той капиталист бре ....що таз ирония към капиталиста ? Дори е по-капиталист от големите корпорации щото е по -близо в пъти до свободния пазар необременен от правила и догми ..нали така ??!!!! :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook