По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Top Gun Maverick » 10 Юни 2016, 20:24

Скоро ще станат 27 години преход. :shock: По-добре ли живяхме преди 89-та, как ви се струва състоянието на държавата тогава, сега, спорт(провокира ме поредния голям спортен форум на който ние сме...никъде)възможност за печалба, спестяване, здравеопазване(спрямо медицината от ония години естествено)престъпност, спокойствие, автомобили, почивки, образование, качество на храни и напитки, селско стопанство(плюс земеделие и скотовъдство като цяло)социално общуване(забавленията в това число)и въобще всичко от онова време спрямо това, което ви хрумне. Моля хора, които не са живели дори като деца по онова време, по възможност да се въздържат от крайни коментари, най-малкото защото може да кажат много неверни неща.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Bogat-Beden » 10 Юни 2016, 20:59

Днес дъвчех поредния пластмасов зеленчук и точно това ми мина през акъла-липсват ми качествените храни.
Сега,че хигиената на моменти леееко издишаше и появят ли се бананите -значи наближава Нова Година ,това също помня...Както и как сме се радвали с брат ми на бурканче Нутела (ядохме го цял месец сигурно..) и пакетче кашу...
По останалите параграфи-зависи от гледната точка.Ако имах възможност да избирам-не бих искал "онова" време.Да,престъпността беше минимизирана,да-всеки ходеше на почивка,не мислеше за сметки и храна и т.н..
Обаче за предприемчивите,мислещите,искащите да пътуват,да се развиват и т.н.. си беше бавна смърт.
Ще те бият за това,че си с дълга коса или слушаш някаква музика,а жените,щото били с малко по-къса пола :kuku: ..(е,сега малко свръхкомпенсираха :mhihi: ,ама..) И куп други мега идиотщини..
Идеалният вариант щеше да е да имаме истински преход,с истинска демокрация,правова държава,истинска основа за пазарна икономика ..И естествено без да е разграбена до шушка държавата (най-общо казано).
Какви са проблемите в момента-няма смисъл да се изброяват за милионен път..

П.С. -И в тази тема ще стане мелето-яко при това.. :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2163
Регистриран на: 2.08.2007
Местоположение: там,където белите мечки слизат на ръчна спирачка
Пол: Мъж
Кара: По-долу изброеното...
Детайли за колата: E-39 530d touring-full ///Mпакет, ///М3 EVO Sedan
...и едно лачено купенце Е-30 с м40б18.

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Борис_Малинов » 10 Юни 2016, 21:12

Хванах това време..., когато за една "Жигула" се чакаше по 15год., когато се редях на опашка за хляб и даваха само по-2бр. на човек, захарта, ориза и олиото бяха с купони включително и бензина...! В месарския магазин имаше само салам "Камчия" и ако имаше понякога кренвирши ставаше война, да не говорим за луканка... Относно здреве-опазването: помня, че в училище по време на час идваше сестрата и ти казваше името, от там с нея и при зъболекаря, който си е на щат към училището и кабинета е в самото училище. На входа на училището всяка сутрин те проверяваха дали си изрязал ноктите, измил ушите и задължително да си със съответната чавдарска-пионерска вратовръзка..., ако не си сътветно те връщаха обратно, докато не се появиш "изряден". Следобяд класната-класния минаваше по- домовете на проверка, дали си учиш уроците (задължително). След казарма никой не то оставяше да нехайстваш, най-късно до 5 дена ти се намираше работа и те така! Помня и като бозата беше 6 стотинки, както и билета за градския транспорт! Истината е, че имаше неща които наистина бяха хубави, но имаше и други, които просто са непростими!!! Когато с приятели си говорим за тези времена се бъзикаме с лафа: Това, което е построено тогава, сега не можем да го боядисаме! :mhihi: и има нещо вярно. Мога да попиша по-темата, но ще поизчакам малко...
ИзображениеИзображение
Нещата, които притежаваме...всъщност притежават нас!
..., който не се учи от историята, е обречен да я повтори!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от bum_bum » 10 Юни 2016, 21:18

88-9 та някъде съм ходил на училище с опашка тип "футболяк", дето им викаха по-късно, а на половината ми съученички им се виждаха задниците, като се наведат.

Тия работи са били по-скоро 60-те. Имам маса снимки ма майка ми и баща ми. Майка ми с много къса пола, а баща ми обрасъл като талибанин с панталони чарлстон. Това от 70-те някъде.

Но дори и така да е било. Тогава полицая може да те шамароса за това, че си с дълга коса или къса пола. Сега ще те шамаросат с винкел в главата за това, че си засякал някой на пътя. Ще те надупчат с нож в заведение за това, че си погледнал някой. Ще те изнасилят, щото просто така са решили и защото могат.

Борис_Малинов написа:Хванах това време..., когато за една "Жигула" се чакаше по 15год.


Чакаше се но всеки, който е искал от общия работник до професора е имал възможността в живота си да си купи нова кола от магазина. Сега не се чака ама средната възраст на авто парка е двуцифрено число.

Борис_Малинов написа: когато се редях на опашка за хляб и даваха само по-2бр. на човек, захарта, ориза и олиото бяха с купони включително и бензина...!


Опашка за хляб аз не помня.. може и да е имало. За 4 или 5 членно семейство дори 2 хляба не стигат ли на ден? Купони също не помня, освен в началото на "демокрацията". Имало ги е ама пак Драмата с бензина е от преди това, но не е било само при нас.


Борис_Малинов написа:В месарския магазин имаше само салам "Камчия" и ако имаше понякога кренвирши ставаше война, да не говорим за луканка...


Шпек, Камчия, "Кучешка радост", луканка и суджук помня че имаше винаги в магазина.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от alekangg » 10 Юни 2016, 21:20

Интересно как има големи разлики в коментарите.
Едни казват, че по онова време не се мислело за храна и сметки, едва ли, всеки е бил преял, а от друга се говори за купони, празни магазини, режим на тока и т.н.
Та зависи кой какво и кога го е видял. Имало е време, когато се е ядвало, но след това стана нетърпимо.

И тогава и сега, нашите хора са и живеят по друг начин, даже са същите фамилии.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2163
Регистриран на: 2.08.2007
Местоположение: там,където белите мечки слизат на ръчна спирачка
Пол: Мъж
Кара: По-долу изброеното...
Детайли за колата: E-39 530d touring-full ///Mпакет, ///М3 EVO Sedan
...и едно лачено купенце Е-30 с м40б18.

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Борис_Малинов » 10 Юни 2016, 21:22

За "тях" имаше на само бира, просто "те" бяха богопомазаните, но "простолюдието" духаше супата!

https://www.google.bg/search?q=%D1%81%D ... F3MBxIM%3A
ИзображениеИзображение
Нещата, които притежаваме...всъщност притежават нас!
..., който не се учи от историята, е обречен да я повтори!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Bogat-Beden » 10 Юни 2016, 21:23

alekangg написа:И тогава и сега, нашите хора са и живеят по друг начин, даже са същите фамилии.

Баш :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2163
Регистриран на: 2.08.2007
Местоположение: там,където белите мечки слизат на ръчна спирачка
Пол: Мъж
Кара: По-долу изброеното...
Детайли за колата: E-39 530d touring-full ///Mпакет, ///М3 EVO Sedan
...и едно лачено купенце Е-30 с м40б18.

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Борис_Малинов » 10 Юни 2016, 21:27

В столицата и в по-големите градове на Бг. можеше да си купиш телевизор Електрон :mhihi: без да се редиш на едноседмична опашка. Гуми в "Мототехника" се предлага само вида-спорт и то пак с едноседмични опашки и ти даваха само 2бр. :mhihi: , сега ми е смешно, но тогава...Взел си книжна, семейния Москвич е излъскан, пък нямаш гумки...
ИзображениеИзображение
Нещата, които притежаваме...всъщност притежават нас!
..., който не се учи от историята, е обречен да я повтори!

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от nqmam_bmw » 10 Юни 2016, 21:28

Top Gun Maverick написа:Скоро ще станат 27 години преход. :shock:


Отдавна обявиха прехода за приключил, а даже след това и потвърдиха, че територията била официално и пазарна икономика и т.н. :mrgreen:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от wladio » 10 Юни 2016, 21:29

Аз бих добавил че на онова време ми харесваше спокойствието -излизахме от нас по цял ден, никой не се е притесняваше за нас и за нищо.аз от първи клас съм ходил сам на училище. Сега моето дете незнам кога ще съм спокоен да го пусна само навън-а това време идва,но моето спокойствие никъде го не виждам занапред.
Има си и недостатъци онова време, но имахме от всичко и то по много.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Top Gun Maverick » 10 Юни 2016, 21:36

Само за новите коли да вметна нещо защото се получава лека заблуда, че тогава всеки кара нова кола. Да, реално е нова кола, ама каква? Лада, Москвич и всичките там возила за страните от режима. Реално и сега може почти всеки да си купи нова Лада, ама дали би я купил нея, вместо 10 годишен Пасат примерно? Да не говорим, че тогава си имаше доволно семейства без дори НИТО една кола, а сега се пита колко коли има в семейството.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от wladio » 10 Юни 2016, 21:49

А помните ли-две седмици на море,после една на планината за почивка от морето.....
И това бе достъпно за всеки.
Отделно аз съм ходил на лагери пак по две седмици......... Никой не ме е търсил от наще през цялото време -нямаше гсм, но имаше спокойствие. Повтарям се но бе така.

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от nqmam_bmw » 10 Юни 2016, 21:52

Картата за морето - 40 лв. за 2 седмици при 300 лв. заплата (да речем) :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от wladio » 10 Юни 2016, 21:55

Покрай тази тема доста се върнах назад.....
Както се казваше -благи спомени!

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от nqmam_bmw » 10 Юни 2016, 21:56

А и тогава не откриваха сезона с убийство(а). :roll:
Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook