По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Elesar74 » 30 Авг 2017, 13:23

steeN написа:
Jordana написа:Две тиквички , две тиквички ..въпроса е принципен .


п.с. а за евросубсидиите, колко по-бързо ги спрат толкова по-добре за нашето земеделие... странно как изведнъж стана такъв пазарен защитник като допреди малко защитаваше плановото ТКЗС стопанство :mhihi:

Абсолютно подкрепям. ЕС ни навреди много повече с това субсидирано земеделие, което унищожи всякаква конкуренция и в крайна сметка постигна разрушаването на българското село и традиционното за страната земеделие. Някои земеделци, ако не вземат субсидии, биха фалирали още утре, на това се крепи "бизнеса" им. И това ми било бизнес среда, конкуренция и пазар, друг път. На всичкото отгоре, субсидиите за земеделие от страна на ЕС, са най-малките за България от всички страни членки. А да ги видя всички млади фермери, които изхарчиха парите за коли и екскурзии, какъв бизнес са развили с 50 000 лв. Като дойде време за изплащане на субсидиите и пред фонд Земеделие спират лъскавите джипки на днешните агро бизнесмени, да получат безвъзмездна помощ от ЕС в размер на десетки и стотици хиляди евро. Хрантутници на държавна ясла.
Колкото до доматите, аз отглеждам вече от 4 г. и не пръскам с нищо и всяка година ядем и консервираме домати, кога повече, кога по-малко, но винаги има.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 31 Авг 2017, 9:59

Нова Зеландия успява да се конкурира на световния пазар (земеделие/животновъдство) без никакви субсидии... а не е точно бедна държава с евтин труд.

Borymeckata написа:Има и друг проблем със собствената продукция, който се оказва сериозен. Нашите домати зреят всичко на всичко един месец (да кажем - през август), преди и след това изобщо няма. Значи до края на юли нямаш нищо (само поливаш и се надяваш нещо да узрее), август изведнъж се виждаш затрупан с домати и се чудиш какво да ги правиш (ядеш, ядеш, ама колко домати можеш да изядеш в края на крайщата?), а септември - пак нямаш (и съответно - отиваш на пазара или в магазина)...


За това става въпрос. То е близко до акъла, че ако не внасяш домати в България, ще ги ядеш максимум 4-5 месеца и през останалото време няма да има. През останалите 61% от времето "патриотите" може да предпочитат консерви, но да не го налагат на останалите. Протекционизма е точно толкова лоша политика, колкото и субсидирането на продукция.

Иначе естествено, че има разлика в тези в супермакета и на пазара. Също е близко до акъла, че в големите магазини има домати, които издържат дълго време... а в малките магазини и пазарите има домати, които издържат малко време да седят. Едните държат голямо количество стока, другите само колкото могат да продадат в рамките на няколко дни. Отново всеки специализира в това, в което прави най-добре.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Bogat-Beden » 02 Сеп 2017, 17:05

ИзображениеМалко камъни в нашата градина :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 03 Сеп 2017, 7:14

Демокрацията е когато ни управляват същите негодници каквито сме самите ние .
Най добрия аргумент срещу демокрацията е 5 минути беседа с обикновения избирател .
Уинстън Чърчил
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Dextuar » 03 Сеп 2017, 7:27

Това вярно ли за апартаментите и броя деца?

https://www.facebook.com/CYBERARMY3301/ ... 825840643/


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Мордехай » 03 Сеп 2017, 8:13

Майка ми и баща ми купиха апартамент през 1986та. Преди това живеехме в гарсониера. Тъй като тогава едно семейство нямаше право да има два апартамента, майка ми и баща ми скалъпиха история за изневери и се разведоха. Апартамента го изплащаха дълги години преди да стане техен, а и няколко години след това. Никой не им опрости или върна парите. Те все още живеят разведени заедно в този апартамент. На по 80 години са и едвам се траят. Гарсониерата ми подпомогна бизнеса в началото на демокрацията.
През комунизма всички кренвирши, салами, сирена и кашкавали по магазините бяха боклуци. Не бъркайте с домашните произведения. Сега има всичко, и качествени храни и некачествени, и качествени дрелки и маркучи, и некачествени. Въпрос на пари, доходи и избор. Не знам защо в темата се пишат недомислици и глупости, стараещи се да дадат един прекрасен ореол на онова време, напълно лъжлив и евентуално злонамерен. Живеем в най-доброто време на развита медицина и технологии, време несъчетаващо се по никакъв начин с тогавашния строй. Днес можещите и работливите успяват, а тогава само свързаните с партията и децата на партизаните успяваха.
Адски нахално е да кажеш, че демокрацията ни отне много, какво да кажат тези, дето комунизма им отне всичко? Дядо ми е имал три магазина в центъра на София. Единият е бил на пазара, където сега е партийния дом. След 09.09.44та добри приятели го предупреждават, че магазините ще се конфискуват от държавата и той успява да ги продаде, дори на ниска цена. Реституцията огря децата на тогавашните сглупили купувачи, а баба ми няколко месеца си е палила печката с обезценените пари от магазините. Чудесно, нали!
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от streetz » 03 Сеп 2017, 10:26

dextuar написа:Това вярно ли за апартаментите и броя деца?
https://www.facebook.com/CYBERARMY3301/ ... 825840643/

Вярно е. За второ дете гаранция са опрощавали половината заем за жилище, с третото и целия заем не знам - не познавам хора с три деца и заем от онова време.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Мордехай » 03 Сеп 2017, 11:34

Коя година бе приятел? Що лъжете така? Сестра ми е 66ти набор, за съм 77и. Родителите ми цял живот се бориха за апартамент. Спомням си как се мъчеха и се бориха за него и колко главоболия имаха. Спомням си обаче как наистина се строяха блокове за активните борци против фашизма и капитализма и техните наследници, блокове за военните, за милиционерите и всякаква паплач. На тях сигурно може и да са им ги подарявали.
Знам че няма как да стане скоро, но понякога ми се ще да го преживеят този строй отново хората и да им се еб@ майката още веднъж, но съм сигурен че скоро след това пак ще има кой да реве за комунизма.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 03 Сеп 2017, 12:02

Те без пари да ги бяха давали тия апартаменти пак щяха да скачат по площадите 89та и да викат кой не скача е червен . Въпреки че тия къде уж сваляха власта не са виждали жив фабрикант та камо ли някой да им е взел магазина или фабриката . Човешкото его и алчност нямат насищане , те точно това са причините да се продъни оная система . Не тълпата по площадите а елита на една нация носи отговорноста за правилните решения и действия , а когато от тези действия следва нищо рационално за хората то без съмнение резултата е текущия .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 03 Сеп 2017, 12:03

Голямото изплащане на апартаменти се случи през 97ма заради хиперинфлацията.
За това малко се говори. В същност всички, които имаха ипотека тогава успяха да я изплатят за дни тогава.
Според мен това е една от основните причини да има толкова собствени жилища в България.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 03 Сеп 2017, 12:13

steeN написа:Голямото изплащане на апартаменти се случи през 97ма заради хиперинфлацията.
За това малко се говори. В същност всички, които имаха ипотека тогава успяха да я изплатят за дни тогава.
Според мен това е една от основните причини да има толкова собствени жилища в България.

Да , и стопи спестяванията на тия дето им бяха изплатени жилищата . Случайно и кредитните бизмесмен милионери се отърваха от кредитите си по онова време .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 03 Сеп 2017, 12:29

Разбира се. Но това дето си го написал се знае и от малките деца... а това което аз написах, почти не се коментира.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Мордехай » 03 Сеп 2017, 13:34

Само че тогава, кредити имаха неслучайни хора, защото кредитите не ги даваха както сега, а само на "наши" хора. Аз лично пробвах да взема кредит от Американската банка за развитие и от Евробанк. Тогава си купих камион, но платих много ДДС и исках кредит да купя ремарке, а ДДСто което щяха да ми върнат след ТРИ месеца, щеше да обезпечи кредита. Изсмяха ми се и казаха, че съм неплатежоспособен и да ходя да си играя с играчки, а не с бизнес.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 03 Сеп 2017, 15:34

Е не всички са си изплатили апартаментите автоматично през 89та. Доста хора продължиха да изплащат и след това. Това са само 7-8 години след смяната на режима.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Binev_OuT » 03 Сеп 2017, 16:13

Аз съм набор 88 и не си спомням момент в който нашите да са изплащали апартамента - и двамата са машинни инженери.Рано рано е бил изплатен.Мисля че е струвал 16к - 95кв ЕПК.
Хората обаче са пресявани няколко пъти - началото на 90те , края на 90те , 2007ма година и сега предстои поредната пресявка с влизането в евро зоната.Хората които берат в чужбина в момента и смятат спестяванията си по 2 ще изгорят точно както бабите и дядовците ни през 97ма.
Сега е времето да се инвестира в имоти.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook