По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 18 Юни 2018, 10:38

В твоята анкета за свободния пазар в развити страни... няма нито е една, която да е дори в топ 10 на икономически свободна.
Гърция и Италия примерно обаче са там. Две фалирали (или казано по друг начин държави със силно развита социална система :mhihi: ) държави, които са изключително икономически несвободни. Гениално. :dunno:


Italy’s economic freedom score is 62.5, making its economy the 79th freest in the 2018 Index.
Greece’s economic freedom score is 57.3, making its economy the 115th freest in the 2018 Index.

:dunno:

Аз не съм поддръжник на Фед. Всички централни банки трябва да бъдат премахнати.
Точно за това съм против влизането в Еврозоната.

Jordana написа:Ти правиш ли разлика между одобрение в обществото и реалното състояние на нещата ? Да не би да смяташ че на запад не коментират постоянно нови теории и начини да си подобрят скапаното положение ? И в най-богатите страни има проблеми и обществото е настръхнало , идеални няма в тая работа . Отстрани за нас може да е върхът на сладоледа но като се потопиш в местната реалност да разбереш че има купища нерешени проблеми . Хората са казали - чуждата кокошка изглежда като патица . Или една по-нова : парите винаги не стигат , на един за хляб на друг за мерцедес . :mhihi:


За това съм съгласен. Но тези неща са по-скоро причинени от някакви културни особености, които няма как да си ги преодолеем, нито пък те.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 18 Юни 2018, 23:58

Икономическа свобода.... що за безумна социология е това и по какво се измерва?

Като ще демонстрираш някакви подобни проучвания, е добре да ни споделиш как се формират цифрите.
И дали реално касаят малкият и среден бизнес, или просто крупни международни капитали.

Не става само с размахване на измислени цифри...

И колкото до примера със Софийска вода - Да те са монополисти и цените си ги определят сами, разбира се с подходящ подкуп към регулаторният орган, което си е обществена тайна.
За топлофикациите, електро и газоснабдяването е абсолютно същата история - цените се регулират само според интересите на монопола.
Единствено се стараят да го правят през определено време и с определени проценти, за да не ги измете народната любов. (тук се сещам за едни мръсни вицове)

Единствената добра новина е, че някои люде от народа на моменти се сещат да припомнят, че при едни цени на международният пазар цените тук са били различни преди и сега, както и обратното, в което няма никаква икономическа логика.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юни 2018, 2:21

steeN написа:
Jordana написа:Като става въпрос за EU точно това е мантрата - ревете срещу държавата а с кеф приемате всяка дивотия спусната от брюкселските номенклатурчици . :dunno:

Ето одобрението по света към централното планиране , очеизвадно е че в страни от третия свят тъй наречените развиващи се сстрани то е ниско . А в развити страни с добри социални условия довериато към централното планиране е високо . С банановите републики да се мерим и сверяваме или с батките ? :mhihi:


Само искам да напомня, че гинкобилобата расте в България... пийте си я :mhihi:

1. глупости. вие го искате... стига да идва от СССР не от ЕУССС, аз не го искам от никъде. некадърна лъжа
2. глупости. точно обратно показва това, което си постнал. още една некадърна лъжа.

Top 10 на страните в света наредени по икономическа свобода... Според теб са бананови републики :mhihi:

https://www.heritage.org/index/

Изображение

cod-cdbp написа:Примера е че Кока-Кола и подопечните й местни дъщерни фирми изкупуват полека лека някои изводи и бутилиращи фирми.
Разните големи хранителни вериги, започнаха да определят цените на хранителните и битовите стоки, а се оказва, че в малките магазини цените са различни, въпреки че и много от последните едва оцеляха.

Ей такива неща.


1. Конспирации. Никъде не се е случило такова нещо. Със същия успех можеш да твърдиш, че Софийска вода е завзела водата на София и централно планира цените, което е глупост, при наличието на държавен контролен орган, който ги контролира за цялата държава :dunno:

2. По-добре да са високи цените за да може нещо, което на теб ти се вписва в представата как трябва да са нещата да съществува, независимо, че това прави хората по-бедни. :ok:

hell's angel написа:Демек, соца си е чист държавен капитализъм :mrgreen: :ok:


Разбира се. Капиталист е просто човек със спестявания.


Някакви картинки от нета доказват колко си прав? Ай сиктир бре! Трябва ми кислороден апарат, за да не се задуша от смях. Откъде реши каква е "икономическата свобода в Канада"? Колко фирми си регистрирал и колко време си работил, за да вадиш заключения? Какво изобщо означава "икономическа свобода"? Ще то дам жокер:
Иди в Монреал и си отвори пицария. Малка, квартална с две-три маси и едно-две момчета за доставки в района. Капиталовложението не е голямо. И като тръгнеш да зареждаш стока, не взимай нищо произведено от млекарите Saputo Inc. Аз ще си донеса сгъваемото столче и ще те наблюдавам от отсрещния тротоар. Така отдалеч, за да не преча на пожарникарите ...
Или пък кандидатствай за доставка на строителни материали, иди на какъвто и да е конкурс за държавна поръчка ...

Капиталист е човек със спестявания, хехе, чакай да се сетя за някой забогатял по този начин :roll: Сетих се,

Изображение

икономисал 3 000 000лв от закуски :bowdown: :bowdown: :bowdown:


Всеки който закусва, нека си спомни това лице. Яденето винаги е водело до бедност :OT:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Borymeckata » 19 Юни 2018, 8:20

Това с "икономисеската свобода" и на мен не ми е ясно как точно се измерва... :yes: :yes:. През соц-а обикновеният човек (почти) нямаше такава, това е ясно. Бачкаш държавна работа и получваш държавна нормирана заплата - повечето хора бяха така. Въпреки това, имаше хора с легален "бизнес" - разни мастори работехас "на частно". Още тогава съм се чудел, как циганите можеха да имат стрелбища и да пътуват с тях от град на град, и откъде зареждаха лъскавите дрънкулки в тях...

BMW_POWER написа:[Иди в Монреал и си отвори пицария. Малка, квартална с две-три маси и едно-две момчета за доставки в района. Капиталовложението не е голямо. И като тръгнеш да зареждаш стока, не взимай нищо произведено от млекарите Saputo Inc. Аз ще си донеса сгъваемото столче и ще те наблюдавам от отсрещния тротоар. Така отдалеч, за да не преча на пожарникарите ...
Или пък кандидатствай за доставка на строителни материали, иди на какъвто и да е конкурс за държавна поръчка ...


Едва ли е само в Монреал... Май няма лесен бизнес, ако е свързан по някакъв начин с хранителни стоки - изискванията са много и не всеки може да ги изпълни. А и имам усещането, че всеки ден се въвеждат нови регулации и рестрикции... Жена ми е директор на ДГ и направо я сцепват от проверки, ежедневно. При това не е частен бизнес - градината е общинска и често децата на проверяващите са в нея... Та покрай някакви дирекции на труда и инспекции по образованието, агенции по закрила на детето, пожарни и други такива, особено редовни посетители са от ХЕИ (даже не знам какво значи абревиатурата). По едно време бяха докарали жената до нервен срив - до положение, че я увещавах да напусне работа. Тия се изсипват в кухнята на градината и започват да намират кусури - масите били не каквито трябва, ножовете били от не знам каква си стомана, съдовете как се миели, хладилниците каква температура държели... Като намерят недостатък (а те винаги намират) - пишат акт на директора персонално, а не на Общината (все едно жена ми нарочно иска да работи със скапани хладилници и стари ножове).

Искам да кажа, че щом в бизнеса за набъркани хранителни стоки - няма лабаво, и това е не само в Монреал, а вероятно навсякъде.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Юни 2018, 10:08

Пауърката си мисли, че в България няма да го скъсат от проверки и изисквания. Просто живее с някакви илюзии от 90те както съм му казвал много пъти.

Пише си там как се измерва. Може би ако четяхте повече и пишехте по-малко... Има няколко компонента. В България това, което ни удря най-много в оценката се вижда, че е калпавата съдебна система(judicial effectiveness) и корупцията (government integrity). 100 е максималната оценка за всеки сектор. А и както се сещате не ми е много сложно да познавам хора в България и в Канада с бизнеси... нито на вас ако става въпрос, но явно това, което пише в брадва.бг е по-интересно :) (снимката горе от скандално.нет... аз все пак бих предпочел брадва.бг като по-надежден сайт... но всеки си има вкусове)

Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юни 2018, 12:05

steeN написа:Пауърката си мисли, че в България няма да го скъсат от проверки и изисквания. Просто живее с някакви илюзии от 90те както съм му казвал много пъти.

Пише си там как се измерва. Може би ако четяхте повече и пишехте по-малко... Има няколко компонента. В България това, което ни удря най-много в оценката се вижда, че е калпавата съдебна система(judicial effectiveness) и корупцията (government integrity). 100 е максималната оценка за всеки сектор. А и както се сещате не ми е много сложно да познавам хора в България и в Канада с бизнеси... нито на вас ако става въпрос, но явно това, което пише в брадва.бг е по-интересно :) (снимката горе от скандално.нет... аз все пак бих предпочел брадва.бг като по-надежден сайт... но всеки си има вкусове)


Пишеш по теми, от които нямаш никакво понятие. Италианците идват и ти палят пицарията. Как по-разбрано да ти го напиша???

Понеже тук корупция няма, ама дори и няма такава дума в английския или френски, чети и се информирай. Не помня стария кмет на Лавал колко сметки в Швейцария му бяха открили

https://en.wikipedia.org/wiki/Charbonneau_Commission

Защо тук бизнес се "купува", а не се започва от нула. Оставям те да ровиш сам :OT:


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Хаос » 19 Юни 2018, 14:00

:!: Прекръстете я тая тема на "Теория на икономиката", че взе да става комично. :!:
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Knoxville_ » 19 Юни 2018, 14:15

(и)ко(но)мично :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Юни 2018, 16:09

Понеже споменахте софийска вода, а вчера се оказа, че канализацията не е успяла да се справи, се замислих - да, събират се едни пари за поддръжка.

Но аз никога, ама абсолютно никога не съм виждал екипи, които да се грижат за поддръжката на канализацията в столицата поне.
Живея на булевард, където от десетилетия при всеки по-голям дъжд става наводнение по една педя и повече.
Дори по едно време се въртеше една снимка с фотьойл с закачен на него плакат с ББ, плаващ във въпросното "езеро"
Е за всичките десетилетия - нито един път не дойдоха да почистят шахтите.

Същата аналогия, може да се направи с големите инвестиции на ЧЕЗ в преносната мрежа.

Не коментирам преди как е било, защото нямам ясна и обективна представа.

В крайна сметка, може да мрънкаме до безкрайност по форумите, но какво може да направим, за да задвижим тези, които събират пари, да си свършат работата?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 19 Юни 2018, 17:35

Как нищо да не правят ? Смениха електромерите с електронни аутсорснати към външна фирма подръжката а водомерите ги пломбират на 5 години а на 10 ги сменят с нови за сметка на клиента . Тръбите са самопочистващи , сменят се само като се спукат иначе за какво като си работят ? Едно нещо ако работи не се пипа . Водата в София се стича сама надолу от високото , изтекла малко повече към ромските квартали ...бог дал бог взел :dunno: Тука стийна беше качил някакви теоретични отчети за СФ и там пишеше как се борят със загубите в мрежата - намалят налягането на водата на целия квартал и проблема е решен , през дупката изтича по -малко вода . Това им откритие е достойно за нобелова награда поне без да говорим за други финансови обезпечения на това откритие :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от hell's angel » 19 Юни 2018, 19:26

steeN написа:
hell's angel написа:Демек, соца си е чист държавен капитализъм :mrgreen: :ok:


Разбира се. Капиталист е просто човек със спестявания.


Па' не се усети деба... :mhihi: :arrow:

steeN написа:Как ще правиш планова икономика без да е централизирана? Всеки завод или компания като планира за себе си... това е свободен пазар.

Когато всеки един производител си планира колко да произведе за следващата година... ако това за вас е планова икономика, тогава нямам нищо против нея. Това е неизменна част от всеки бизнес.

Не знам дали ги делиш или не, но Сталин и госпланът е едно, а Хрушчов, Брежнев (и Косигин или Либерман) - съвсем друго. Та и резултатите след тях са различни. Голям процент от свинщината в соца се дължи именно на дядовците на перестройката.
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Юни 2018, 19:47

hell's angel написа:
steeN написа:Как ще правиш планова икономика без да е централизирана? Всеки завод или компания като планира за себе си... това е свободен пазар.

Когато всеки един производител си планира колко да произведе за следващата година... ако това за вас е планова икономика, тогава нямам нищо против нея. Това е неизменна част от всеки бизнес.

Не знам дали ги делиш или не, но Сталин и госпланът е едно, а Хрушчов, Брежнев (и Косигин или Либерман) - съвсем друго. Та и резултатите след тях са различни. Голям процент от свинщината в соца се дължи именно на дядовците на перестройката.


Именно затова няколко пъти споменавах, че е грешно да се обобщават различните етапи, както и да се прави обща оценка в икономическо отношение.

НО естествено за много от противницте, е напълно естествено, да не се вглеждат в детайлите, а просто да обобщят.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 19 Юни 2018, 20:14

Винаги съм смятал че кадрите решават всичко , дори и бащицата го каза в национален ефир - с калпав матриял толкова :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от K_Ilkov » 19 Юни 2018, 21:25

cod-cdbp написа:НО естествено за много от противницте, е напълно естествено, да не се вглеждат в детайлите, а просто да обобщят.

Така е когато си противник

И тия дето си мислят, че след 90та всичко е гнило сигурно доста обобщават :dunno:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Юни 2018, 22:49

Jordana написа:Винаги съм смятал че кадрите решават всичко , дори и бащицата го каза в национален ефир - с калпав матриял толкова :mhihi:


Tоя лаф е на има няма 70-80г :mhihi:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook