По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Nickelback » 19 Юли 2018, 20:45

Много мА кефите с тия езици (и тапии там) все едно е 15-ти век и трЕбва превОдчИк за всичко :mhihi: Това ако е аргумент за квалифициран персонал здраве му кажи :ahah:
Ако ръцете и мозъка са ти все в гъз@, ако щеш сричай на 15 езика, все си си същия малоумник и некадърник :ok:

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 22:03

Nickelback написа:Много мА кефите с тия езици (и тапии там) все едно е 15-ти век и трЕбва превОдчИк за всичко :mhihi: Това ако е аргумент за квалифициран персонал здраве му кажи :ahah:
Ако ръцете и мозъка са ти все в гъз@, ако щеш сричай на 15 езика, все си си същия малоумник и некадърник :ok:



Прав си! За бозаджия (плочкаджия и т.н.) ни езици, ни тапии ти трябват. Важното е ръцете да не са ти у гъз@ :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Сега остава да дадеш и определение за "високо квалифициран персонал" :OT:

п.с. Верно ли у бг-то всеки с език става единствено за "превОдчИк" :shock:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 802
Регистриран на: 16.07.2009
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от driver69 » 19 Юли 2018, 22:45

Колега, всяка сфера на работа си има своите ценни умения - за хирурга слабо значение има колко езика знае, а не е нискоквалифициран, нали? Какво значение има дали си успял да се научиш да говориш и пишеш на няколко езика, когато естеството на работата ти е друго и изисква други качества?

Има много общи работници с по три езика, поне говоримо, и много мениджъри не повече от два, това показател за какво е? Нищо - не са параметър за сравнение просто.

А за тримата от провинцията, дето чакат за твоето място и са готови на всичо - всичко, далече от морето е провинция, а добрите специалисти обикновено не са готови на всичко.

П.П.: За съжаление обаче ако говорим за България има много добри специалисти, които нямат поле за реализация, просто нямаме развито производство в някои направления.

П.П.2: Понеже виждам, че съм тотално извън темата, може би през соца е било някак регулирано донякъде, с бройките места за прием във ВУЗ - каквито специалисти му трябват на "строежа на социализЪма", такива да излизат. Хубаво е, че въпреки повсеместната простотия, далавераджийство и селски манталитет, е имало хора, развиващи се напук на системата и постигащи нещо, оставяйки следа.
Последна промяна driver69 на 19 Юли 2018, 22:48, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от ildivvy » 19 Юли 2018, 22:47

Може и аз нещо да не разбирам,но какво друго да прави някой само с чужд език?

+1 за по-горното мнение!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от STEVAL » 19 Юли 2018, 23:24

BMW_POWER написа:
STEVAL написа:Първо да кажа, че съм на възраст, която до някъде помни онези времена. Бях 7-ми клас като дойде демокрацията. Тъкмо ни събраха да ни раздават конспектите за комсомолци и айде....
Не съм съгласен, че заплатите по соца са били с по-добра покупателна способност. Давам ти пример за последните години на соца- моите родители бяха учители. Баща ми вземаше 180 лв, а майка ми 170 лв. За сравнение дядо ми беше автобусен шофьор по междуградски линии и взимаше 250 лв заплата и се пенсионира със 170 лв пенсия. Да приемем средна заплата около 200 лв.

Един бял хляб 0,7 кг беше 0,40 лв - 500 хляба с една заплата
Хляб Добруджа - 0,36лв
Прясно мляко 1л - 0,30 лв
Кисело мляко 0,5л - 0,26 лв
Кашкавал 4,00 лв
Краве сирене 2,60 лв
Билет за автобус 0,06 лв
Билет за блъскащи колички 0,60 лв :):):)
Дъвка ТУрбо 0,60 лв
Дъвка Идеал 0,10 лв
Баничка 0,26
Кифла 0,14
Рогче 0,12
Бензина мисля че беше около 0,80 лв/л и то 86 октана

Сегашните цени всеки, ако не ги знае :) може да си ги провери. Определено със средна заплата в момента около 900 лв (за София много по-висока) може да се купят повече стоки от първа необходимост. Да не говорим, че електроника, облекла и стоки за бита в момента са много по-евтини.

Единствено по-евтини бяха енергията и отдиха, защото и двете бяха дотирани от държавата.


Добре де, как при заплата 200лв хората изплащаха жилища и можеха да си купят коли? Моята заплата през 1989г беше 330-350лв месечно. Бачках на норма и колкото изкарам. Бригадирът ми под 500 не падаше. При соца кофти беше само администрацията. Даваха смешни пари, но поне се седеше в работа и се вършеше нещо.



Радвам се за теб, че на 22 години си взимал 350 лв. Имаш за какво да тъжиш по соца.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 23:40

driver69 написа:Колега, всяка сфера на работа си има своите ценни умения - за хирурга слабо значение има колко езика знае, а не е нискоквалифициран, нали? Какво значение има дали си успял да се научиш да говориш и пишеш на няколко езика, когато естеството на работата ти е друго и изисква други качества?

Има много общи работници с по три езика, поне говоримо, и много мениджъри не повече от два, това показател за какво е? Нищо - не са параметър за сравнение просто.

А за тримата от провинцията, дето чакат за твоето място и са готови на всичо - всичко, далече от морето е провинция, а добрите специалисти обикновено не са готови на всичко.

П.П.: За съжаление обаче ако говорим за България има много добри специалисти, които нямат поле за реализация, просто нямаме развито производство в някои направления.

П.П.2: Понеже виждам, че съм тотално извън темата, може би през соца е било някак регулирано донякъде, с бройките места за прием във ВУЗ - каквито специалисти му трябват на "строежа на социализЪма", такива да излизат. Хубаво е, че въпреки повсеместната простотия, далавераджийство и селски манталитет, е имало хора, развиващи се напук на системата и постигащи нещо, оставяйки следа.


Така е! Би ли дал примери, къде мога да се развивам без езици? Къде има добри позиции, без да имам диплом и образование? Откога езици знаят само преводачите :shock:


STEVAL написа:Радвам се за теб, че на 22 години си взимал 350 лв. Имаш за какво да тъжиш по соца.


Ти ме уби :shock: Къде видя да съм написал, че "тъжа по соца"?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 20 Юли 2018, 0:10

Аз не случайно съм написал "да правиш нещо полезно за другите". Ти може да си мислиш, че си много полезен с 4 езика... но като на никой не му трябва това просто си си изгубил времето да учиш 4 езика. Факт.
Това е някаква илюзия останала от соца... аз завърших висшо (как и какво друг върос)... начи трябва да имам работа. Ми не.
Обратното е... учи се това, от което има нужда. Не да си учил нещо и тепърва да ти намират работа... никой не ти е длъжен да ти намира работа.

Най-популярната специалност в софийския... психология. После що нямам работа... е ми очевидно е що.
Накрая (да изполвам твоя пример) плочкаджия взима повече пари... дето не е стъпвал в университет... и напълно справедливо при това.
Последна промяна steeN на 20 Юли 2018, 0:28, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 20 Юли 2018, 0:20

steeN написа:Аз не случайно съм написал да правиш нещо полезно за другите. Ти може да си мислиш, че си много полезен с 4 езика... но като на никой не му трябва това просто си си изгубил времето да учиш 4 езика. Факт.
Това е някаква илюзия останала от соца... аз завърших висшо (как и какво друг върос)... начи трябва да имам работа. Ми не.
Обратното е... учи се това, от което има нужда. Не да си учил нещо и тепърва да ти намират работа... никой не ти е длъжен да ти намира работа.


Ех, пак ли трябва да ти цитирам, какво мислят за читателите и писателите в Североизточна Азия? Всеки (или почти всеки) човек има умения в някаква област. Това, че си бог на софтуера не означава, че след 10 години учене и специализация ще станеш водещ в сърдечната хирургия. Или един машинен инженер да се превърне в адвокат?

Когато си завършил "Туризъм" (каквото е завършил приятелчето), езиците са задължително условие. Езиците са задължителни и при много други професии. По-лесно е да кажеш, за къде не се изискват. Това удоволствие ще го оставя на теб :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 20 Юли 2018, 0:36

Изброи професии, които никога няма да излязат от мода... или поне не и в нашия живот.
Ти стани един път... бог на софтуер, сърдечен хирург, машинен инженер и адвокат... гарантирам ти, че няма да останеш без работа.

Примерно... последно адвокат в София за имотни истории... ставката му беше 80 лева на час. Жив да го оплачеш.
Но беше адвокат, които свърши работа... не просто да чете от закона.

С 4 езика не те знам кво ще правиш в туризма. Освен да си рецепционист на хотел... струва ли си???
На мен езиците ми се отдават и пак не съм учил повече от английски, защото отнема адски много време да научиш добре език.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 20 Юли 2018, 1:28

steeN написа:С 4 езика не те знам кво ще правиш в туризма. Освен да си рецепционист на хотел... струва ли си???


:mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 20 Юли 2018, 1:53

Ти се хилиш, ма твоя познат не му е било много смешно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 20 Юли 2018, 2:50

50 години Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас, 50 години рецепционисти. Ти си Гуру и в образованието :bowdown: :bowdown: :bowdown:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от alekangg » 20 Юли 2018, 8:20

Интересен дебат стана за езиците!

От една страна, ако нямаш чужд език поне ниско-средно ниво различен от български-турски, няма много къде да се изявиш освен, ако не си нещо от сорта на занаятчия, фризьор, шофьор и пр.

От друга страна 90% от хората, които знаят 3-4+ езика, си оставят със славата, че ги знаят. Освен за кол център другаде не знам да ги търсят, ако не знаят нищо друго. Вярно е, че в момента в София дават много добри пари за разни по-страни езици, но това ще е до време.

Има много държави в централна и западна Европа, където и най-неукият местен знае по 2 или 3 езика, ама някои от тези хора са боклукчии или работят всякакви супер ниско квалифицирани кадри, та не значи, че знаеш ли език и край вече си успял.

Златната среда за мен е както казах, един език, английски или немски и някаква търсена специалност, ако има втори език може да е някакъв плюс, но не е нещо невероятно и важно.

Разбира се, за успешен адвокат в България не ти трявбва чужд език, понеже няма какво да се чете от външни източници, та има и изключения.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 20 Юли 2018, 8:45

Това с езиците е твърде обширна тема без особена връзка със соца . Тънкия момент е в нивото на владеене , ако владеете поне един чужд освен местния език на ниво отлично до перфектно говоримо и писмено то можете да преподавате или да извършвате преводачески услуги . Дори и в чужбина . Да не говорим за два и повече езика . Владеенето на по-ниско ниво разбира се също е предимство а не минус . Чуждия език дава достъп до много повече информация и възможности . Знанието променя съзнанието при всички случаи , за мен лично е въпрос на лична преценка как да използваме способностите си извън стереотипите и клишетата . Не виждам причина ако ви се удава усвояването на чужд език защо да не го превърнете в силната си страна .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Nickelback » 20 Юли 2018, 9:59

Jordana написа:Това с езиците е твърде обширна тема без особена връзка със соца .


Напротив. Точно от тогава битува стереотипа, че едва ли не, един-два езика и си боК :mhihi: Да, бабичките все още се впечатляват, а и както е видно, и разни нереализирали се 'ора на средна възраст. Както казах, може да си страхотен зубър и "лингвист" и да не ставаш и за чеп за зеле. Еле па' за мъж, ако няма поне занаят е направо смешно! Да, ама не - съвремието изисква доооста повече, че да си търсен и да не си поредният посредственяк. Това във връзка дето имаше словоизлияния по-назад, нали...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: pampo

Последни теми
Facebook