По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 19 Мар 2018, 11:59

Нашия модел не трябва да е германския , ние не можем да бъдем супер сила и няма от къде да дойдат пари каквито се наливат в Германия . Дефицита на германската икономика е 1800 милиарда евро и 70% от БВП, и никой не смята че това е проблем защото това е икономика която дава тона . Нашия държавен дефицит е 13 милиарда приблизително е 28% от БВП ...Представете си ако имаме дефицит айде не като Германия а примерно като Чехия или Словения - 70 милиарда евра ???!! Каква помия би се изляла от EU върху България .Ако ставаше по тоя начин със избори и някаква псевдо демокрация да се направи икономиката супер сила или икономически тигър на региона то всички щяха да го правят . Просто страната е силно зависима от външи фактори и това не може да остане извън картинката . Абсолютна утопия е че раздържавяването и силно свиване на държавата ще настъпи някакъв рай . Напротив , виждаме на практика че мястото освободено от държавата се заема веднага от частни интереси , обикновено офшорни , с неясен произход но ясни цели - повече печалба и непащане на дънаци .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Мар 2018, 12:09

steeN написа:Кой е държавата... веднага ще ти кажа, шепа хора, които имат за цел да бъдат преизбрани и нищо друго.


След като даваш такова определение за "държавата", защо не си против тази шайка хора, а си против нейната собственост?
Т.е. ще лекуваме симптомите, а не болестта?

И впрочем, какво е класическото определение за държава както и откъде са корените на тази теория? (полу-риторичен въпрос).
Последна промяна cod-cdbp на 19 Мар 2018, 12:14, променена общо 2 пъти
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Мар 2018, 12:10

steeN написа:С практически робски труд (бригади, строителни войски, принудително разпределение, изкуствено ниски заплати...), на огромна цена... за времето, което други държави са изградили много повече.


Обясняваш как Рузвелт е изкарал САЩ от голямата депресия ли? Или как Канада е вкарала китайски работници за строителство на ЖП и пътна мрежа? Даже им се извиниха за експлоатацията наскоро.

"Изкуствено ниски заплати" :shock: до предишната страница обясняваше колко е вредно повишаването на заплащането, сега били изкуствени ниски :shock: :shock: :shock: :shock: Ако Държавата плаща 600лв заплата, била експлоататор. Ако добрият, умен и мъдър частник го прави, такива били икономическите закони :mhihi: :mhihi: :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Мар 2018, 12:14

Рузвелт е поставил началото на падението на американския проект и е любим на комунягите да го дават за пример :mhihi:
Да когато държавата го прави ти нямаш алтернатива. Когато частника го прави, може да отидеш при друг, който плаща друга заплата.
Елементарни неща като на 5токласник ме принуждаваш да ти обяснявам. Ти що си в Канада?

Що не питаш Боримечката дали взима 600 лева като участва в строежа неща за АЕЦ-а и колко е щял да взема по време на соц-а за същото?

cod-cdbp написа:
steeN написа:Кой е държавата... веднага ще ти кажа, шепа хора, които имат за цел да бъдат преизбрани и нищо друго.


След като даваш такова определение за "държавата", защо не си против тази шайка хора?

И впрочем, какво е класическото определение за държава както и откъде са корените на тази теория? (полу-риторичен въпрос).


Разбира се, че съм. Само, че смятам, че която и да е шайка хора да дойде там, разликите ще са минимални.
За това съм против намесата на държавата навсякъде, а за по-малка роля.

Не искам да го пиша за 1000ден път но ме принуждавате. Нека да оправим полиция, армия и съд... някаква социална намеса в образование и здравеопазване първо...
другите неща сами ще се наместят... Когато държавата почне да изпълянва основната си функция - да ни спре да се избием и да се изкрадем, другото само ще стане.
Последна промяна steeN на 19 Мар 2018, 12:21, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Мар 2018, 12:18

steeN написа:Рузвелт е поставил началото на падението на американския проект и е любим на комунягите да го дават за пример :mhihi:

cod-cdbp написа:
steeN написа:Кой е държавата... веднага ще ти кажа, шепа хора, които имат за цел да бъдат преизбрани и нищо друго.


След като даваш такова определение за "държавата", защо не си против тази шайка хора?

И впрочем, какво е класическото определение за държава както и откъде са корените на тази теория? (полу-риторичен въпрос).


Разбира се, че съм. Само, че смятам, че която и да е шайка хора да дойде там, разликите ще са минимални.
За това съм против намесата на държавата навсякъде, а за по-малка роля.

Не искам да го пиша за 1000ден път но ме принуждавате. Нека да оправим полиция, армия и съд... някаква социална намеса в образование и здравеопазване първо...
другите неща сами ще се наместят... Когато държавата почне да изпълянва основната си функция - да ни спре да се избием и да се изкрадем, другото само ще стане.


Е добре де, след като непрекъснато идват подобни управляващи, и ние избираме по-малкото зло, а не по-добрият, очевидно още на това ниво куца модела.
Отделно от това, че всеки си измива ръцете с предишният, и исторически погледнато се получава криволичене.

А колкото до полиция, прокуратура и тн - рибата се вмирисва откъм главата. Както и гарван гарвану - око не вади.
Сиреч се получава затворен кръг, и докато не се разруши този кръг, бял ден няма да видим.
За икономически зависимости, няма смисъл да се говори дори в този аспект.

Ето затова ви обяснявам, че генерално дълбаем в грешна посока, и строят няма особено значение, при така поставени условия.
Последна промяна cod-cdbp на 19 Мар 2018, 12:23, променена общо 1 път
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Мар 2018, 12:22

Аз съм съгласен, че дълбаем в грешна посока. Но тия три неща за мен са в основата на всичко.
Няма как вълка и овчаря да са един и същи човек. Точно така е при нас в момента.
И в малкото сфери където не е така, тука се иска да се премахне.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Мар 2018, 12:26

steeN написа:Аз съм съгласен, че дълбаем в грешна посока. Но тия три неща за мен са в основата на всичко.
Няма как вълка и овчаря да са един и същи човек. Точно така е при нас в момента.
И в малкото сфери където не е така, тука се иска да се премахне.



Ще те разочаровам - не само при нас е така.
Реално, можеш да забравиш всички филми за известни хора, тръгнали от нулата, защото ключът реално е във връзките и привилегиите, които осигуряват и в по-малка степен в моженето.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Мар 2018, 12:27

И аз съм ходил по запада и аз знам как е. :mhihi:
Няма какво да ме разочароваш.
Където има държава има корупция.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Мар 2018, 12:28

steeN написа:И аз съм ходил по запада и аз знам как е. :mhihi:
Няма какво да ме разочароваш.
Където има държава има корупция.



Добре де - където е държава се казва корупция, където са частни интереси се нарича далавера.
Реално е едно и също нещо.

Ние какво правим тогава?
Избираме поредните, защото нямаме акъл в главата ли само?
Или отиваме там, където е същото, но лъскавите вещи са малко по-достъпни?
Последна промяна cod-cdbp на 19 Мар 2018, 12:30, променена общо 1 път
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Мар 2018, 12:30

Частните интереси са добрволна сделка между две страни. Ако няма измама или кражба, за да се случи тази сделка и двете страни трябва да са доволни от резултата.
Това ако наричаш далавера, значи е далавера.

Когато дойде държавата и се намеси с насилие да ти казва кво да купваш и къде... това е по-добре :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Мар 2018, 12:45

Ако имаш две фирми - имаш теоретично конкуренция. Но отделно от това, може да се появи и трудно-доказуемо картелно споразумение.
Но само ако изобщо това е криминализирано явление.

Отделно от това - една държава, за да съществува, й трябва човешки потенциал, което поражда съответните й приоритети и задачи, които именно са основополагащи за нейното бъдеще.
Никой частник, няма да се погрижи достатъчно репспективно извън зоната на своите интереси, което е разбираемо.
Накратко - имаш бананова република, прибираш някакви данъци, не се грижиш за нищо и накрая умира или я завладяват. От друга страна - развиваща се страна, която образова населението си, предоставя му икономически и социални условия за развитие - всичко напредва.
Тъп пример - здравеопазване, което чиито фундамент са парите, винаги ще се стреми да лекува, вместо да превентира, защото това е печалба.
А превенцията се случва с предимно немедицински методи - качествена почивка, здрава храна, добро образование, възпитание и информираност в тази посока. Сега само се смеем на онези лозунги, но те имаха своят дан - на простичкият човек му се напомняше и повтаряше.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Мар 2018, 13:09

Картелните споразумения се създават от държавни регулации, които пречат от навлизането на нови играчи на пазара.
ОПЕК е уникален исторически пример. Частните компании в щатите, които измислиха фракинга ги сринаха.
Това беше възможно само защото там държавата не притежава всички полезни изкопаеми... в други държави такава иновация не може и не стана.
Саудитска Арабия толкова закъсаха, че са принудени да си продадат петролната компания и да я изкарат на борсата :mrgreen:
Тя не че не е частна щото е на шепа принцове, ама здраве да е.

Много са ти наивни разсъжденията между другото. Явно вярваш в "спасителя", който ще дойде и ще ни подреди държавата.
Последна промяна steeN на 19 Мар 2018, 13:14, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Мар 2018, 13:14

steeN написа:Картелните споразумения се създават от държавни регулации, които пречат от навлизането на нови играчи на пазара.
ОПЕК е уникален исторически пример. Частните компании в щатите, които измислиха фракинга ги сринаха.
Саудитска Арабия толкова закъсаха, че са принудени да си продадат петролната компания и да я изкарат на борсата :mrgreen:

Много са ти наивни разсъжденията между другото. Явно вярваш в "спасителя", който ще дойде и ще ни подреди държавата.


Да, този пример е добър, но мисля, че на тази технология, се даде ход едва когато имаше геополитически смисъл.

И не вярвам в спасител, а вярвам в хората.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Мар 2018, 13:15

Щом вярваш в хората, защо си против това те да имат по-голяма отговорност за тяхното съществуване, а не да я делегират на някой друг?

п.с. как и се даде ход като администрацията на Обама забрани фракинга на федерални земи... които са доста голяма част от западните щати :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 19 Мар 2018, 13:18

steeN написа:Щом вярваш в хората, защо си против това те да имат по-голяма отговорност за тяхното съществуване, а не да я делегират на някой друг?


Не смятам, че си ме разбрал пълноценно. Именно това смятам за правилно - по-голям граждански контрол и обратна връзка. :yes:
Въпросът е, че фундаментално са натрупани грешки, заради които именно хората са потърпевши.
Отделно, че за да осъзнаят грешките, а не последствията, именно хората трябва да са добре образовани и информирани, което очевидно не се случва.

steeN написа:п.с. как и се даде ход като администрацията на Обама забрани фракинга на федерални земи... които са доста голяма част от западните щати :lol:


Технологията не е нова, но се популяризира и разви едва когато имаше политически смисъл. И не визирам само САЩ, а глобално.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook