По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Top Gun Maverick » 28 Май 2018, 19:44

Това с опашките сме го дъвкали назад в темата. Реалните опашки тези, които са ги видяли знаят кога бяха - към края на 80-те когато вече започнаха изкуствено да правят всякакви педерастии за да свалят соца настройвайки хората. Имаше големи опашки и в началото на демокрацията всъщност.
Относно хляба, понеже съм висял като дете на опашка(половин час да речем)това се случваше САМО рано сутрин ЗАЩОТО точно както е писал колегата по-горе, просто българина искаше топъл хляб. Аз като вземех хляба и веднага го нося до вкъщи, чупя си(защото е прекалено мек да се реже)слагам вътре масълце и кашкавал и о, чудо, стапят се веднага и двете! Та това бе причината за опашката, а не че свършваше хляба. Помня много добре, че носехме или платняна чанта, или от някакъв текстил, или такива едни които стояха като пластмасови, материала им бе по подобие мрежите за комари. Това беше защото като сложиш горещия хляб в наелонова торбичка и НИКАКЪВ шанс тя да остане здрава, стапяше се веднага. Чакал съм така в кварталната футна, хляба ти гопечаха на място, тип селски беше, имаше страхотен вкус и спокойно можеше да го хапваш и да ти е кеф. Естествено следобед фурната не работи, ама то няма и защо, понеже всеки иска горещ хляб и следобед никой не ходи да купува. А опашката се натрупваше и затова, понеже фурната все пак има някакъв лимит от едно вадене на хляб и не може 30 хляба примерно да стигнат за 100 човека дошли да си купят по два хляба. То за един хляб тогава не се сещам някой да е ходил. Аз понякога си опатквах половин и нямаше такива глупости, че се пълнее от него, явно не слагаха всякакви смеси тогава вътре.
Та не ми разправяйте глупости как в малките градове било ужас откъм стоки. В Казанлък си бачкаха всички големи хранителни магазини, някои се ползват и до ден днешен, а хлебозавода си правеше така наречения тогава заводски хляб, който се прави също и до днес, онзи стандартния. Разбира вкуса е друг, но това идва от брашното. Та от магазина сутрин като идеш може също да има опашка за хляб, но това пак е защото всеки иска топъл, никой не иска студен! Слагаха ги в едни метални големи колкото гардероби касетки(палета, не знам точно как да го нарека)на колелца. Естествено и там всеки като иска да си вземе топъл хляб и свършваше бързо, но никога не е оставало без хляб до обяд. Може да почакаш малко, но не и както се казва едва ли не после край. Хляб винаги оставаше и до вечерта в хранителните магазини, но се втвърдяваше бързо, не беше както е сега един хляб да стои мек по една седмица. :shock: :mhihi: Нямаше вътре един куп стабилизатори и подобрители. Да си купиш тогава вчерашен хляб? О, това само за бездомниците(тогава такива май не помня да имаше или са се криели, имаше разни, но пак живееха в някакви керпичени къщи) и както написа колегата по-горе за прасетата, аз ще добавя и кучетата, плюс коне и магарето на село, понякога кози, овце и т.н.
Салам нямало. :shock: :mhihi: Имаше бе, просто беше така - Луканка, Луканков салам, шунка, Телешки, Камчия, Хамбургски, кренвирши и после идваше ред на разните там биренки, Македонска наденица и имаше един Кучешка радоста, който не го ядяха и кучетата, но имаше по-хубав вкус от сегашните биренки и Македонска наденица. Тия глупости, че нямало салами не знам в кой град е било, в Казанлък си имаше постоянно(имахме си и месокомбинат, през демокрацията го събориха мангалите и го изнесоха тухла по тухла)да не говоря, че и в селото ни, което е 100 къщи и се казва Помощник(едва ли някой го е чувал)си имаше салами, а продаваха и едни невероятни наслади, които и до ден днешен не мога да опитам такива.
Да, нямаше 68 производителя на "салами", каймата беше един вид, но едва ли жив човек, който е опитвал от всички тия храни тогава и сега е във форума може да отрече, че тогава бяха качествени.
Тая тема с храните е безкрайна, да не продължаваме със сирена, кашкавали, млека и разните там, всичко беше различно. Шоколад? И тогава имаше скапан, ама се казваше марцепан, а не шоколад. :mhihi: Сега хубав шоколад или бащата когато донесе от Германия, или когато цакнеш пари за Линдт(100 грама примерно)или нещо подобно, колкото за кило "свинско". :mhihi:

Та имаше и хубави неща от това време, не бе чак толкова лошо, колкото го описвате някои.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от K_Ilkov » 28 Май 2018, 20:02

Не че нещо, но Боримечката досега се е доказал с адекватни и балансирани постове с плюсове и минуси на соца.

За разлика от други с дълги, сълзливи и откровенно пристрастни такива.

Само казвам, щото да отричаш, че е имало дефицитни стоки и опашки по време на соца е тотално бягство от реалността. :winky:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Top Gun Maverick » 28 Май 2018, 20:20

Че то и аз съм писал за кофти неща през соца. Да казваш, че е имало дефицитни стоки е едно, а да казваш, че е нямало хляб и салам е съвсем друго.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 28 Май 2018, 20:28

Нали си давате ясна сметка че ако ще да бе всичко по мед и масло с тонове банани и сьамга в магазина и лада без ред в мототехника оная държава си отивеше ? Как я виждате тая да ни оставят като трън в гъза на Еуто ? Нема шанс бате .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 28 Май 2018, 21:13

За толкова страници не сте разбрали, че за дефицитите си има научно икономическо обяснение. Това не е умишлено, това е може би най-големия страничен ефект на тази система.
Обаче честно ми писна да обяснявам, защо са се получавали дефицити. Щом ви кефи да вярвате в дядо Мраз.

Капитализма постоянно се върти в икономически цикъл -> свръхпредлагане... криза... дефицит... и пак отново.
Системите с централно планиране като нашия социализъм генерират хронични дефицити, който са една безкрайна спирала, от която няма илизане.

Едното е устойчива система, другото не е. Но ако ви кефи да вярвате в дядо Мраз :mhihi: кой съм аз да ви спирам.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 28 Май 2018, 22:22

Да , традиционно при капитализма БВП се формира главно от сектора на услугите или от един балон надут до пръсване . За радост при плановата икономика това не е така затова има бъдеще а не минало като чисто капиталистическата . Световната икономика се развива по спирала , възходяща спирала за наш късмет и така пак ще се завъртят нещата до соца но на качествено по-висок етап . Ако не усещаш накъде духа вятъра на промяната , наблюдавай еуто.... :mhihi:
Устойчива система ....тва само се навиваш и си го вярваш ? Я си представи какво ще стане с българската "устойчива " система при следващия падеж на дълга ако кредиторите кажат - стоп , до тука бяхте с рефинансирането ? Устойчиво падане по очи ще има .Капиталистическия начин на производство генерира постоянно нарастващ дефицит за да има печалби . Според тебе има ли разлика в дефицита за банани и сьомга и дефицит при който на карта е заложена цялата икономика на страната колкото и мижава и немощна да е тя ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Nickelback » 29 Май 2018, 6:34

Топлия хляб и аз го помня, но още по-добре помня смрадливата Ифа дизел, която го докарваше. Помня как ме болеше главата по тия опашки от изгорелите газове и почти ми окапваха зъбите докато маневрираше :mhihi:
Помня и Чавдар-ките на някои околоградски автобусни линии, помня двигателния отсек, който седеше като ковчег до шофьора и аз все питах баба ми кой е починал там :ok: Помня също така незабравимата миризма и клатушкане. Съответно помня как повръщах от това. Като се замисля, не искам от тоя топъл хляб сега, ако е такава цената за получаването му. Не, мерси :)

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Borymeckata » 29 Май 2018, 7:03

Аз споделям спомени от ученическите си години (да кажем 1975 - 85), от малък градец в северозападнаЛА България. Как е било на други места не знам и не мога да коментирам... За топлия хляб е така - опашката беше именно, защото се чакаше да го докарат от хлебозавода. Висял съм през лятната ваканция всяка сутрин и чакането ми се струваше безкрайно... Помня, някои хора четяха книги на опашката. Хлябът беше действително вкусен и не особено траен - както казва Колегата.

Салам в кварталния магазин имаше само от най-евтиния - кучешка радост, телешки, камчия и някакви кренвирши. Както казах, шпек, луканка и шунка съм виждал рядко и ставаха опашки, иначе баща ми носеше от София. Опашки ставаха и за маслини, за кашкавал, за банани и портокали да не говорим.

За храната е ясно, но аз имам спомен за дефицит на буквално ВСИЧКО... Може и да не е било точно така,. но... така го помня. В магазините оставаха само най-старите, калпави и безинтересни стоки, за всичко останало се чакаше с месеци, записваше се ред и се пускаха връзки. За каквото се сетиш - перлня или цветен телевизор, мотопед или велосипед, килим или пердета, холна гарнитура или други мебели...
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Bogat-Beden » 29 Май 2018, 9:01

Ето един твърдолинеен бивш соц привърженик премина неусетно в лагера на разумните, в анкетата водим, предлагам да заключваме :ok:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от cod-cdbp » 29 Май 2018, 11:34

Bogat-Beden написа:Ето един твърдолинеен бивш соц привърженик премина неусетно в лагера на разумните, в анкетата водим, предлагам да заключваме :ok:



Анкетата принципно не е съвсем коректна. Просто светът произвеждаше по-качествени продукти, а не конкретно соца.
Според мен Желязната завеса беше отличен повод за производство на по-качествени и дълговечни продукти, с цел съревнование.
Но и това приключи...
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Borymeckata » 29 Май 2018, 11:59

Ха-ха, такъв червен хардлайнер ме изкарахте... :mhihi: :mhihi:

Писал съм поне 3 пъти по-назад в темата - искам само да се казва, пише и помни истината за онези години. Дали е било по-добре или по-зле - нека всеки сам реши за себе си. Аз виждам различни неща и затова гласувах "Не мога да преценя". Понякога възпявах соц-а на майтап, най-вече за да дразня феновете на Адам Смит... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 29 Май 2018, 12:05

Jordana написа:...


Не традиционно, а след всяка поредна индустриална революция (вече сме в 4та или 5та... ), след която труда се автоматизира все повече... другото не ми се чете... все едни и същи глупости.

п.с.

цитатче отново за феновете

The proposal of any new law or regulation of commerce which comes from this order, ought always to be listened to with great precaution, and ought never to be adopted till after having been long and carefully examined, not only with the most scrupulous, but with the most suspicious attention. It comes from an order of men, whose interest is never exactly the same with that of the public, who have generally an interest to deceive and even to oppress the public, and who accordingly have, upon many occasions, both deceived and oppressed it.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от b_u_b_o » 29 Май 2018, 13:41

БАН иска дебат за отпадане на плоския данък

Стига ревали, малко по малко вървим към соц :D Бан-аджии след като върнаха Белене на дневен ред сега и за данъците се размрънкаха. Жалко че Дянков не успя да ги закрие едно време...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 29 Май 2018, 14:47

"Феодални старчета" беше казал той и много на място.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 29 Май 2018, 15:08

Така така ....феодални старчета , ама упорито цитираш същото такова феодално старче все едно е открил топлата вода :mhihi:
А пък тоя дето го бил казал , нема го коментирам .. присмял се хърбел на щърбел . Карл Маркс...Виена ..западен Берлин ....ихааааа , баси бореца против капитализма ...пфу , социализма .
.Роден е на 13 юли 1970 година в София. Още в Първото велико народно събрание прапрадядото на Дянков, търговец от чорбаджйски род Михо Минков – Гълъба е участвал като депутат. Симеон Дянков е завършил Гимназия за чужди езици „Екзарх Йосиф I“ в Ловеч, известна като Немската гимназия. След гимназията се записва във Висшия икономически институт „Карл Маркс“ (днешният УНСС) със специалност „Международни икономически отношения“. Мести се във Виенския университет, а след това в Свободния университет на Западен Берлин. Заминава за Питсбърг през 91-ва година където защитава докторска степен по международни търговски и финансови отношения в Университета в Питсбърг. По-късно Дянков получава степен „доктор на икономическите науки....
край на цитата
Последна промяна Jordana на 29 Май 2018, 16:23, променена общо 5 пъти
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook