По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 11 Авг 2018, 21:05

Размери на задължителните осигурителни вноски:
•за фонд „Пенсии”: ◦19,8 % за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., както и лицата по чл. 4б, ал. 1 от КСО
◦14,8 % за лицата, родени след 31 декември 1959 г.

•3,5 % за фонд “Общо заболяване и майчинство”*;
•5 % за ДЗПО - Универсален пенсионен фонд за лицата, родени след 31 декември 1959 г.;
Тия са баси лапачаката ....4% рекет още като барнат лева , просто да си имат и те някой лев настрани :mhihi:
....Основният разход, който универсалните пенсионни фондове правят за управляването на средствата, е таксата при постъпване на месечните вноски. Всички фондове без "Топлина" (която таксува с 4% всяка постъпила месечна вноска) използват максималното ниво на тази такса, определено от регулатора за тази година – 4.25%. Планът е тази такса да се понижава през следващите две години с 0.25 процентни пункта, докато достигне 3.75% за 2019 г......
Значи дават ти на заем да кажем 1000 лева за 30 години без лихва , и ти още с вземането на парата си удържаш 4% наказателна лихва ...по добре от това здраве му кажи ..
16 милиарда държат тия серсеми , смятайте 4% от тия пари са ги барнали вече . Това са около 80 милиона лева кеш от въздуха само на първо четене
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 12 Авг 2018, 0:19

Тъй де! Разбрах :yes:

Въпрос към Стинката, защото е изпечен теоретик икономист и го бива в сметките. А и всеки един с познания може да удари едно рамо.

Конкретен въпрос:

Към 10 ноември 1989г съм имал малко над пет години трудов стаж (баси и дъртака :mhihi: ) и да речем във вид на вноски за пенсия съм отделил 650лв. Та тези 650лв (тогавашни), при всички калкулации, инфлации, Лукановци, Виденовци (и пр. "магьосници"), смени на парите и т.н., на колко се равняват днес?

Дет се вика, "питам за един приятел", дето тепърва ще внася доброволни вноски в следващите 40-45г :OT:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 12 Авг 2018, 0:49

Трите стълба не почват ли чак от 2001 година или там някъде?

Или питаш спрямо инфлацията колко са 650 лв. от 1989 г., днес...
Ако е второто... по черния курс на лев долар (не официалния, защото е ясно, че е неадекватен)... смяташ колко долара са били през 1989 г.... взимаш един американски калкулатор за инфлация и смяташ колко долара са това през 2018 г. и обръщаш в лева в сегашния курс. Това ще е най-точния начин според мен за да намериш еквивалента на горе долу покупателната способност.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 12 Авг 2018, 1:37

steeN написа:Трите стълба не почват ли чак от 2001 година или там някъде?

Или питаш спрямо инфлацията колко са 650 лв. от 1989 г., днес...
Ако е второто... по черния курс на лев долар (не официалния, защото е ясно, че е неадекватен)... смяташ колко долара са били през 1989 г.... взимаш един американски калкулатор за инфлация и смяташ колко долара са това през 2018 г. и обръщаш в лева в сегашния курс. Това ще е най-точния начин според мен за да намериш еквивалента на горе долу покупателната способност.


Аз нямам идея каква е инфлацията сумарно от 1989г насам. Държавата и пенсионните фондове не държат парите в американски долари, нали? Интересва ме, отделените ми пари (и пазени от държавата) тогава, на колко се равняват днес. Нали и сега се смята кой колко е отделил плюс лихви и т.н.
Елементарен въпрос.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от TNT » 12 Авг 2018, 11:11

BMW_POWER написа: Питам, защото при средна продължителност около 74г в момента (очаква се да спадне драстично)

Ще пада средната продължителност на живота или грешно съм те разбрал ? Обоснови се. С факти, ако може. А не със съседки.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 12 Авг 2018, 12:05

BMW_POWER написа:Държавата и пенсионните фондове не държат парите в американски долари, нали? Интересва ме, отделените ми пари (и пазени от държавата) тогава, на колко се равняват днес. Нали и сега се смята кой колко е отделил плюс лихви и т.н.
Елементарен въпрос.


Аз мислех, че имаш предвид толкова пари тогава какво ще ти купят сега.

Както ти казах НОИ не държат никакви пари. Приходите от осигуровки влизат там, добавят се малко от данъци и веднага излизат да се изплащат пенсии и не остава нищо след това... и така до слеващия отчетен период.
Т.е. там НЯМА ОТДЕЛЕНИ ПАРИ ПАЗЕНИ ОТ ДЪРЖАВАТА... още по-малко пък индивидуално отделени. Размера на държавната пенсия зависи изцяло от произвола на народното събрание.

Частните си виж в НАП колко са ти били вноските през годините първо и в кой фонд (избора на фонд е твое задължение, ако не избереш ти се избира служебно)... после може и да стане елементарно. Там вече всеки има индивидуална сметка, която е ЛИЧНО негова.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 12 Авг 2018, 13:08

TNT написа:
BMW_POWER написа: Питам, защото при средна продължителност около 74г в момента (очаква се да спадне драстично)

Ще пада средната продължителност на живота или грешно съм те разбрал ? Обоснови се. С факти, ако може. А не със съседки.


Малко грозно, но все пак. Как според теб се отразяват на продължителността на човешкия живот:
- нервите
- стреса
- напрежението
- "е"-тата в храната
- консервантите в храните и напитките (качеството им като цяло)
- изкуствените материали (които ни заобикалят и използваме в ежедневието си всеки ден)
- мръсният въздух (с всичките му прах и газове)
- дрогата във всичките и форми
- обездвижването като начин на живот (с всичките му екстри тип наднормено тегло и високо кръвно)
- медицинското обслужване и раковите заболявания като цяло (https://www.actualno.com/healthy/bylgar ... 69089.html)

И какво ли още пропускам? Може и да греша, но не вярвам тези неща да водят до удължаване живота на хората :dunno: Ако греша, моля да ме поправиш. Не съм лекар все пак.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от TNT » 12 Авг 2018, 14:39

BMW_POWER написа:но не вярвам

Ти в какво вярваш... няма общо с фактите.

https://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=bu&v=30

И всичко, което намерих - това показва. Категорично. Вижданията и вярванията ти не са обосновани на факти.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 12 Авг 2018, 19:34

TNT написа:
BMW_POWER написа:но не вярвам

Ти в какво вярваш... няма общо с фактите.

https://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=bu&v=30

И всичко, което намерих - това показва. Категорично. Вижданията и вярванията ти не са обосновани на факти.


Прав си, ама донякъде. Единственият факт при мен е увеличаването на раковите заболявания. От друга страна Мария Кюри също не е имала факти, че радиоактивността е вредна.

Но както и да е. Интересно ми е, ти дали би препоръчал употребата на консерванти, химикали и пр. "Е"-та в храната на хората :OT:
Все пак, нямаш факти, че те са вредни :dunno: Кои от долните препоръчваш:

https://agronovinite.com/koi-sa-nai-opasnite-e-ta/

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от TNT » 12 Авг 2018, 20:51

BMW_POWER написа:Все пак, нямаш факти, че те са вредни :dunno:

Намери си сам, има бол. Напиши в гугъл "как се ползва гугъл" :mhihi: Никой не спори, че рака убива. Само, че говориш наизуст и си "радио Канада" :mhihi:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 13 Авг 2018, 1:20

TNT написа:
BMW_POWER написа:Все пак, нямаш факти, че те са вредни :dunno:

Намери си сам, има бол. Напиши в гугъл "как се ползва гугъл" :mhihi: Никой не спори, че рака убива. Само, че говориш наизуст и си "радио Канада" :mhihi:


Аз наистина оценявам това, че споделяш личен опит :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Може да е много важно за някого, независимо че няма нищо общо с темата :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 14 Авг 2018, 21:45

Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 15 Авг 2018, 3:34

steeN написа:Изображение


Това ли ти е довода?

Страх ме е да ти кажа, че си ударил дъното. Ти разкриваш все нови и нови хоризонти :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Апропо, не знам дали гледате бг-телевизия. Аз гледам Нова и за последните 10 дни не съм видял една добра новина. Палежи, грабежи, убийства, катастрофи, удавени, измами, обрани, фалити, инциденти, арестувани, бб открива нова магистрала....

Е, едно изключение е девойчето, дето скочи два метра и взе сребърен медал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Knoxville_ » 15 Авг 2018, 9:05

Продължавай да гледаш новини и няма да чуеш нищо добро. Ако имаш желание, ще ти обясня в още няколко реда защо.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Borymeckata » 15 Авг 2018, 11:16

Едно време... ееех... имаше само ДЗИ и всички се застраховахме там, премиите (вноските) бяха символични, а застрахователната компания - железна...

А сега?!? :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook