Тема на пътешественика

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Тема на пътешественика

Мнение от adovet » 21 Апр 2016, 10:26

Наистина хубава тема. До преди година и половина преди да ни се роди щерката с жена ми доста обикаляхме - не се спирахме. Главно дестинации където може да се стигне с кола ( харесва ми да си карам БМВто и да съм независим). Най големия ни преход беше до Гибралтар, УК и обратно. Тогава за около месец навъртяхме около 12-14 000км. Иначе ходим редовно в Анталия на море и два пъти до Кападокия. В Турция в началото се стресирахме като минавахме пунктовете на магистралата и след нас се пускаха сирените( не знаех тогава че можеш да си купиш винетка и една седмица след като си влязъл в страната). Хванах им цаката като се паркирам зад някой тир и с него минавах. После се научихме да си купуваме винетки :mhihi: . Само веднъж съм имал проблеми с колата и беше след Анкара в една пустош ми замина релето на динамото. Успях на голям късмет да стигна до крайната точка. Ремонта след това се оказа по евтин от колкото в БГ.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 24 Апр 2016, 23:48

@adovet, чудесно. дай някакви подробности като места, горе долу къде колко си харчил (в смисъл не колко пари си пръскал, а къде можеш да отседнеш и т.н.).

да продължим нататък с историята. имам един приятел, който трябва да представя на аудиторията, той е основна фигура в разказа. карел. карел е чешки канадец с еврейски корени, мой личен приятел, който живя и в българия известно време. в момента се е самозаселил на един остров във филипините и развива своего рода туристически бизнес на базата на каучсърфинг. ако чукнете island hopping philippines в гугъл излиза на 1 или 2ро място.

http://www.islandhoppinginthephilippines.com/

нарекъл се е сейлър сам.

докато бях в корон, карел ми препоръча да купя билет за линапАкан (линапакан не е никак случайно място, на първо място е в тази класация от една бабка долорес. занимава се с турагентска дейност, офисът й е seadive, на една от централните улици. горещо НЕ Я препоръчвам.

бяхме се разбрали за 900р (корон - линапакан). лодките са през ден - пон-ср-пт-събота. в понеделник я изпуснах по независещи от мен причини, в сряда лодката беше с повреда в двигателя, в петък имаше вълнение (ама дъртата не се обади в хотела да ме предупреди, и аз ставам в 7 сутринта, още замаен от 6-часовата разлика с бг, ангажирам триколка и кихам като луд). накрая пътувах в събота. и в последния момент ми казва - 1000. така са те. гледа да те изработи на дребно. не прави сметка, че след това ще кажа на карел, тая дъртата се е@ава и той ще я свали от всичките си сайтове (което се и случи). после говорих с едни хора, които са си взели билети от пристанището за 800. и така.

ако на някого се случи да пътува с местните лодки и кораби, горещо препоръчвам да сваляте батериите от лаптопи и телефони. вълните във вътрешността са големи. там продават непромокаеми калъфчета за телефони. добри са. на тая снимка имам един такъв на врата. това е линапакан, тъкмо сме се срещнали след 5 години.

Изображение

Изображение

това е селцето сан мигел в линапакан. нощувката в местния хотел е 200р самостоятелна стая (доста просторна за местните стандарти, може би 20-25 м2) със самостоятелен санитарен възел. работата е там, че аз ги посетих в средата на сухия сезон (февруари). но местните ги похвалиха - той собственика на тоя хотел е умен. запасил се е с вода. влизаш в банята, хубава баня, плочки фаянс, моноблок. и един бидон с вода с нещо като кратунка вътре. от него се къпеш, поливаш си в тоалетната и т.н. електричеството е от генератор и в хотела има ток от 12 до 12 (през деня).

отиваме с карел да хапнем в хоремага на сан мигел. аз си поръчвам някаква вечеря по менюто, той поръчва пържени картофи. келнерюхът - ама с ориз ли? не, бе мен. не с ориз. пържени картофи. оня - с ориз? не с ориз - п ъ р ж е н и к а р т о ф и. нашия човек - ориз! на английски разговорът беше нещо от сорта - french fries, please. - umghhh... with rice? - no rice. french fries. - ...with rice? - noooo rice!!! f-r-e-n-c-h f-r-i-e-s! - rice... и тъй. карел стана, отиде отпред, купи от някаква сергия малко картофи, домати, къри и т.н., влезе в кухнята, обели им ги, каза им - в тигана първо това, после онова. те са му възразявали, ама какво е туй нещо, без ориз... но накрая имахме на масата пържени картофи. и с цялата си наглост му ги чарджиха 60р, колкото беше и моята пържола :mhihi: такива са азиатците...

на другия ден хванахме лодка за патойо. дъщерята на вожда (вождовете на местните племена ги наричат капитани) имала рожден ден. ще ни приберат и нагостят. ок. с нас имаше и група от 4ма каучсърфъри, гости на карел, които пътуваха заедно с мен още от корон. малко снимки от патойо:

Изображение

Изображение

на две на три за този остров. през нощта комарите ме съсипаха. пълно е с петлета (боят с петли е национално забавление, в някой от следващите постове ще пусна едно интересно клипче от манила). петлетата кукуригаха през цялото време на нощта, още ми кънти главата.

стига толкова за тая вечер. споделяйте истории, места. къде колко струва. убеден съм, че сред нас има хора, които пътуват.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1422
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: Варна/Враца/Селановци
Пол: Мъж
Кара: Е65 745d
Мечтае да кара: Мотор с Кош!
Детайли за колата: Огин!

Re: Тема на пътешественика

Мнение от sambeto » 04 Май 2016, 19:07

Евала за темата наистина!
Ще я следя с интерес, понеже и снимките и четивото в нея е супер. От мойте магнитчета на хладилника съм ходил само в Трявна! :mhihi:


И все пак, да попитам аз ей така неангажиращо....
bum_bum написа:Прескочи глупостите направо и мини на въпроса, който предполагам вълнува всички- плющя ли я Вилма или само с развеждането си остана? :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Тема на пътешественика

Мнение от alekangg » 05 Май 2016, 0:29

Нещо Кулов ни забрави.
Пусни нещо ново, може да е за друго място.

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Тема на пътешественика

Мнение от nqmam_bmw » 05 Май 2016, 6:33

alekangg написа:Нещо Кулов ни забрави.


Човекът е пътешественик все пак, сигурно няма време за "тривиалните неща". :mrgreen:

alekangg написа: Пусни нещо ново, може да е за друго място.


А, за без пари толкова. :mhihi:

п.с. Интересна тема, но други пътешественици могат и те да се включат.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 07 Май 2016, 0:02

диманкал. бях там 8 дни.
Изображение

както писах по-горе, карел се е самонастанил там и посреща гости каучсърфисти. непрекъснато пристигат и си отиват различни хора, най-вече европейци. на острова живеят и около 50ина туземци (повечето деца, които понеделник - петък са в сан мигел, линапакан на училище). срещу 20р/бройка туземците предоставят кокосови орехи. те са ничии, но палмите са по 10-12м, а аз не съм чак такъв екстремист да се катеря. също така, от време на време жените им готвят вечеря, ако някой е поръчал. менюто съдържа един артикул - риба с варен ориз. чат пат, като съм се гмуркал съм вадил и по някоя мида. за 1 седмица на тоя остров свалих около 5 кг.

няма комари и пясъчни мухи (да бе, е@ах му майката, на патойо, който се вижда отзад на снимката по-горе, ме изядоха, на диманкал за 1 седмица един не съм видял).

като цяло няма гадини. във водата проблем са кафевите медузи (слава богу, не съм виждал, но ги има). перне ли те, имаш няколко часа да се сбогуваш с близките и с живота. също едни змийчета, тези, дето са на 3то място в линка по-долу.

https://www.youtube.com/watch?v=kEwNRG8lvXU

за змиите съм чувал (от европейци), че са толкова миниатюрни, че единствено могат да те захапят за ушите и между пръстите на ръцете. затова, при евентуална среща, крият се из коралите, свивате ръцете в юмруци и покривате с тях ушите.

единствените по-гнусни гадини на сушата са стоножките. за 1 седмица там не съм виждал, но знам, че има. големи паяци или змии на сушата няма. като цяло най-голямата опасност е да не ти падне кокосов орех на главата. оставаш на място.

Изображение

Изображение

закуската
Изображение

по някой път се случва индианците да не са хванали риба. кокосите бая засищат, 2-3 за ден ми стигат.

това е селото. комуникираме с хората от първата къща, дето се вижда. другите са... да го наречем неприветливи.

Изображение

във етуй нещо поят прасето (кракът ми е сорок последной)
Изображение

в селото няма електричество. карел ползва соларен панел, акумулатор, някакво друго устройство и инвертор 12 => 220в. антената е на патойо. от плажа нета е много добър, но влезеш ли 1-2 метра в джунглата и всичко изчезва. на острова има кладенец със сладка вода, но не става за пиене.

както е видно от първата снимка бая бях изгорял. слънцезащитният крем, който можеш да си купиш от магазина в бг през януари с голяма вероятност е вече втасал.

мераклии за 21 има ли? :mhihi:
Изображение


преди да тръгна от българия не съм правил никакви ваксини. няма малария и денга, поне в оня регион. в аптечката бях сложил някакъв силен антибиотик с общо действие, слава богу не съм го ползвал.

докато бях там, спях предимно в хамака си (от декатлон, около 20 кинта, за тези пари са много добри). в случай на дъжд - палатка. за периода, дето бях там - края на януари - края на февруари, валя един път, за около 10 мин и все едно някой сипваше с леген отгоре. горе долу сега им почва дъждовния сезон, така че ще повали до ноември някъде.

преди да се установи на диманкал, карел е бил може би около половин - една година на патойо. там обаче, за да хванеш нет, трябва да се качваш до върха на острова. отделно комари, пясъчни мухи, петлите кукуригат без почивка, индианците почнали да пооткрадват разни работи и т.н. и нашия човек решава и мести цялата постановка в диманкал.

когато се чукне в гугъл карти, на острова излиза неговия лагер. именувал си го е патойо, в сайтовете така се води. напоследък има проблеми и с индианците в диманкал. и там са взели да пооткрадват туй онуй, но засега остава там. има картбланш от собственика на острова да развива своеобразния си туризъм (както и на други острови).

хоремагът - ресторант в патойо
Изображение

Изображение

там менюто е по-богато, в сравнение със съседния диманкал. за 100р (3,70 лв) пълна маса с морски деликатеси.

Изображение

да допълня нещо в заключение. с мнението си няколко поста по-горе слави откровено ме подразни. не самият той, но в него видях олицетворението на българския комплекс, че сме по-лоши, по-бедни, то там не е за нас и така нататък. пълни глупости!!! честно казано и аз не съм от най-богатите, но гледам да не се лишавам. колко му е? наскоро разбрах, че има директни полети от истанбул за манила, за около 700 лв в едната посока. визи не трябват... изобщо, какъв е проблемът? :dunno:

споделяйте и вие, не само от чужбина. в българия също има прекрасни места. за да не си накъсвам мисълта, ще гледам да приключа с филипините в рамките на още 1-2 поста, когато имам време, след това ще пиша и за други места.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 07 Май 2016, 0:21

забравих да пиша за кокосовия ром. много добър коктейл!!! прави се дупка в кокоса, отпива се половината и се допълва с ром. муи биен!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Тема на пътешественика

Мнение от alekangg » 07 Май 2016, 15:38

Още 1-2 поста за същото?
По-добре дай нещо друго

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 11.03.2009

Re: Тема на пътешественика

Мнение от pe6kata_ » 08 Май 2016, 16:10

Чета с интерес колега продължавай в същия дух!!! А на злобните постове - коментари не обръщай внимание!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 08 Май 2016, 16:30

благодаря. има една опция "добави враг". хем и те да не се наказват с мен, хем и аз с тях :mhihi:
е, засега съм я приложил само на оня симпатяга с "нула" мнения от първата страница на темата, защото малко или много уважавам повечето от колегите.
нямам възможност да пиша много често, щото отиват поне час и половина - два за всеки от постовете.
цялата идея е да отворя очите на аудиторията, колко достъпно е в момента всичко това. примерно една уилма ако реши да пътува извън близкия азиатски кръг държави, ще пътува, ама на кукуво лято.

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Тема на пътешественика

Мнение от nqmam_bmw » 08 Май 2016, 17:29

Коя е следващата локация, която си решил да "покориш" ?

п.с. Винаги съм се чудил дали хората посещаващи далечни и екзотични места първо са обиколили и опознали родината си. :roll:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 08 Май 2016, 17:54

обмислям ком-емине. притеснява ме, че по пътя няма храна. не знам как се решава този проблем. за да не става раницата супер тежка, оптимално е да се носи храна за 3-4 дни... тук има хора, които са го минавали (тишо от плевен, ако не се лъжа), имаше много хубава тема.

в момента страдам, защото лятото ходих камино дел норте (от irun до muxia). прекарах в испания месец и половина, като лаптопът ми не беше с мен. изгубих много клиенти, които бааааавно възстановявам. с 2 думи известно време няма да ходя особено далеч :mhihi:

по-нататък ще попиша и за испания (поотделно - страната на баските, кантабрия, астуриас, галисия и каталуния). приказна страна!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: Тема на пътешественика

Мнение от speeder88 » 08 Май 2016, 18:37

Кумецът ми направи Ком-Емине миналата година с група. Част от багажите им ги носеше бус, с койт осе засичаха през 2-3 дни на различни хижи. Някои места ги нощуваха в палатки и в чували. Ръководеше ги водач. Минаха го за около 17 дни. Мамата му ебаха първите два дни, в които преходът е по планински и се беше щрнал с тежките обувки, които му направиха сериозни мазоли, след което тотално се отказа от тях и мина на обикновени маратонки, а последните дни със сандали. Другото нещо дойде накрая когато последния ден бяха пили вода от някаква горска чешма. Завършиха прехода, но по голямата част от групата се озоваха в Бургас след това с стомашно-чревни проблеми.
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Тема на пътешественика

Мнение от alekangg » 08 Май 2016, 19:28

kulov написа:обмислям ком-емине. притеснява ме, че по пътя няма храна. не знам как се решава този проблем. за да не става раницата супер тежка, оптимално е да се носи храна за 3-4 дни... тук има хора, които са го минавали (тишо от плевен, ако не се лъжа), имаше много хубава тема.

в момента страдам, защото лятото ходих камино дел норте (от irun до muxia). прекарах в испания месец и половина, като лаптопът ми не беше с мен. изгубих много клиенти, които бааааавно възстановявам. с 2 думи известно време няма да ходя особено далеч :mhihi:

по-нататък ще попиша и за испания (поотделно - страната на баските, кантабрия, астуриас, галисия и каталуния). приказна страна!

Браво, ще те чакаме.
Виждам, че си посетил по-истинската и интересна част от Испания, не както болшинството Валенсия и модерната Барселона в последните години.
Като цяло българите ходят там където е модерно и се говори, за мен от най-модерните места за тях са Дубай, Барселона и вече Бали и пр от по-далечните.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1780
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: 100-те лица
Пол: Мъж
Кара: Е46 330d CBR 600RR
Мечтае да кара: F82 ,S1000RR

Re: Тема на пътешественика

Мнение от xerial » 09 Май 2016, 10:18

nqmam_bmw написа:Коя е следващата локация, която си решил да "покориш" ?

п.с. Винаги съм се чудил дали хората посещаващи далечни и екзотични места първо са обиколили и опознали родината си. :roll:


Това е интересен аспект от пътешестването и съдейки по моят опит - мога да кажа ,че не съм видял и 1/3 от местата , които са задължителни в БГ .... за което ми е супер тъпо и срамно , но пък съм бил на доста други извън БГ ...

Освен вс друго , за да осъзнаем колко е красива страната ни - трябва човек да попътува.
Изображение Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook