Тема на пътешественика

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 19 Апр 2016, 23:14

Здравейте, банда.
От известно време се каня да стартирам такава тема. Сигурен съм, че във форума има хора, които обикалят по широкия свят и има какво да споделят. Целта е да обменяме информация. Било то интересни места за посещение, къде и за колко може да се нощува, какво се яде, коректни и некоректни авиокомпании, визи, ваксини, банкови карти, сим карти, местни илачи против разстройство :mhihi: (неслучайно го казвам) и т.н. и т.н.

Аз лично попътувах последната една година и имам доста материал, но ще гледам постовете да не стават прекалено дълги.

Ще попиша малко за Азия. Наскоро изкарах един чудесен месец на Филипините.

На отиване ми се щеше да избегна близкия изток и летях София – Франкфурт (с 3 дни престой при приятел) – (някакъв китайски град, на който не помня името) – Гуанджоу – Манила – Корон. Тука една важна вметка – правото на безвизов престой във Филипините е 1 месец (могат да се купуват удължения, но аз не съм вземал). Това е съществено, защото още във Франкфурт лелката от Чайна Саутърн нямаше да ме пусне да се кача в самолета, ако не й бях показал разписка за закупен билет за излизане от страната 30 дни по-късно.

Авиокомпаниите бяха уизеър (тях си ги знаем, няма какво да ги коментираме), China Southern Airlines – съвсем ОК са, самолетите бяха комфортни, полетите навреме, отношението и храната – напълно прилични. От Манила за Корон летях с Philippine Airlines – пропелеров самолет, но като цяло беше добре.

Преди полета за Корон имах една нощувка в Манила. Известно време преди това се бях запознал в нета с една кифличка, която реши да ме жени за сестра си. Джоан и Уилма. Вечерта излизахме с тях, бях им обещал да ги заведа на вечеря, щом се изобразя. Но едно по едно.

При кацането смених парите (в кеш имах около €160 джобни, другите в карта) още на терминала в Манила. Курсовете бяха нормални, имаше 3 банки една до друга в самия терминал 1, не разни чейндж бюра и т.н. Взех си предплатена сим карта smart (имах информация, че имат добър обхват в по-голямата част от страната, и по-специално в региона, където бях решил да пътувам – Palawan). За картата кихнах 2000р (около 70-75 лв), това е с включен мобилен интернет на висока скорост около 1 гб на ден за 2 месеца.

После се чухме с онези двете. Казах им, хванете такси и елате тук, аз ще го платя. Голяма грешка. По принцип на белия човек там се гледа като на ходещ чувал с пари. Довтасаха наш’те с някакъв бакшиш мангал, Рикардо (отпред само с един зъб, порядъчно изгнил). Викам кач’ пара, Рикардо? 1000р (ще пиша повече в местни пари, песос. 1000 са около 37 лв). Каквооо? Абе, ти ебаваш ли се? Онези двете не вземат никакво отношение. Ок, платих му, но с уговорката да ни заведе някъде на ресторант, а после да ни върне в района на терминала. Седнахме ние, уговорихме се след 2 часа Рикардо да ни вземе от там, но го гледах, че се увърта наоколо (изглежда го беше страх някой да не му отмъкне плячката, тоест мен) и точи зъби. Поканих го да седне при нас и дори го почерпих една бира. Апропо, бирите са Сан Мигел (почти като испанската Сан Мигел, ама бая по-зле), някаква, дето не й помня името и Червения кон. Смрадове са, все пак Сан Мигел най-става от трите.
Изображение

Сметката за 4мата излезе към 600-700р (30ина лв), това за една кофа бири и две мезета с месо. Решаваме да тръгваме, ще минем да оставим Джоан при леля им, а Уилма реши да остане с мен за през нощта. Нещата които видях в уличките на нощния Пасай сити бяха трудни за описване. Има си гугъл стрийт вю, всеки може да надникне за какво става въпрос. През нощта кипеше от живот. Хора като хлебарки непрекъснато излизат и влизат от разни места, абе е.ало си е капаците. Музиката, която се носеше от радиото на бакшиша Рикардо (деебанеговатамама) беше горе долу добре, но рекламният слоган на самото радио представляваше някаква потресаваща комбинация от звуци. Оставихме Джоан пред някаква дупка. Поясниха ми, че живеят там с леля им, иначе са от Лейте (ползвайте гугъл, да не се впускаме в излишни обяснения).

И така, нашият приятел Рикардо ни остави на терминал 3, беше към 22-23 през нощта. Естествено пожела още пари, но му споменах, че е добър човек и му показах гърба си. На последния етаж на терминала дават стаи на хотелски начала, по-рано следобеда, след като кацнах, бях взел там душ срещу 300р (около 10 лв). Стаите, ако не се лъжа бяха 700р за 7 часа, следобеда нямаше свободни, казаха след 24.00, а втория път, когато им се явихме бяха вече резервирани и за след 24.00… Голям к.р. Хотелите покрай летището искат 2000-3000р за единична стая, а аз с това момиче, демек ми трябва двойна, и вече доволно охарчен.

Викам е..х т’ва е..не златно, абе досвидя ми. Тогава възнамерявах да прекарам доста повече от месец там, понеже съм фрийлансър и работата ми върви заедно с мен, а тези пари не са безконечни.

Аре, Уилма, ще спим тук на терминала. То не че нямаше налягали 100ици хора навсякъде. Намерихме си един контакт, да могат да се заредят лаптопа и телефона и разпънах шалтенцето на пода. Уилма легна, загънах я с якето. Аз не можах да мигна до 5-6 сутринта, заради часовата разлика. Хора минават, подминават, вторачват се, на мен ми е през, да не казвам къде.

На другия ден около обяд летях за Корон. Предложих на Уилма (действително много добро момиче и изгаряше от желание да има отношения с висок бледолик) да й купя билет за ферибота от Манила до Корон (1500р). Пътят с него е около 24 часа, но е голям кораб, дават ти самостоятелна каюта, има си ресторант с жива музика и т.н. „Ами то мен ме е страх сама на тоя ферибот, не може ли да дойде и сестра ми за 2 дена, а после тя да се върне?” Тоест 4500р + още куп други разходи. Всички тези неща ги пиша, за да добиете впечатление за манталитета на местните. Неразривно свързани са със семействата си и са на мнение, че мъжът трябва да ги издържа до девето коляно, особено ако е бял. Не съм циция, напротив. Щедър човек съм и арабия. Обаче всичко с някакви граници, всеки знае как си изкарва парите.

Стига толкова за тая вечер, да не стават прекалено дълги постовете. Ако има интерес ще продължа с разказа.
По-нататък ще качвам и доста повече снимки, от първата нощ в Манила нямам почти никакви.

Ще се радвам и други хора да се включват. Би било интересно да вървят няколко сюжетни линии едновременно.

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тема на пътешественика

Мнение от bum_bum » 20 Апр 2016, 0:04

Прескочи глупостите направо и мини на въпроса, който предполагам вълнува всички- плющя ли я Вилма или само с развеждането си остана? :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 374
Регистриран на: 26.01.2008
Местоположение: СA
Пол: Мъж

Re: Тема на пътешественика

Мнение от Superexstatic » 20 Апр 2016, 0:10

Кефи ме, че си наблегнал на пиенето и коврите, а не на някакви незначителни неща като забележителностите. Така се прави :ok:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 20 Апр 2016, 0:13

@бум бум, бързаш. Ще пиша повече утре.
От този ден нататък Уилма вече не я видях. Но пък в тази страна има страшно много красиви жени. Идеята на темата не е за плющянето. Тези подробности ги пиша, защото споделям впечатления за манталитета на местните. Ако някой реши да пътува, да бъде подготвен какво може да очаква.

@SX, възнамерявах да живея там по-дълго, а това си е начин на живот. Скоро ще пиша и за кокосовия ром :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 27.10.2002
Местоположение: Lonsdale Sofia
Пол: Мъж
Кара: Ееее шейсе
Мечтае да кара: кънки

Re: Тема на пътешественика

Мнение от E34 » 20 Апр 2016, 7:35

Баце аз да питам понеже Филипините е доста актуална дестинация сред българчетата напоследък, особено сред картаджийчетата и ти ли баце си на теглич с две ръце :mhihi:
" Акулата е най-добрия учител по плуване " - Тихоокеанска мъдрост

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Тема на пътешественика

Мнение от Bexim » 20 Апр 2016, 10:49

Евала за темата! :D
Аз поне много обичам да чета такива по-модерни пътеписи. :-)
Не съм имал кой-знае какви пътувания, повечето са били служебни, но и аз обичам да си пийвам на местно ниво :-)
Най-далеко съм бил в Тайван за една седмица, но там определено е скъпо. Има какво да се види, красоти големи. Хората са много готини, но пък и аз имам доста познати там де, покрай работата ми.

Също обичам да пътувам и ще черпя идеи от тук. Ако има и нещо - ще споделям, разбира се.
С нетърпение очаквам продължението! :yes:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 31.08.2015

Re: Тема на пътешественика

Мнение от Samoten » 20 Апр 2016, 14:34

E34 написа:Баце аз да питам понеже Филипините е доста актуална дестинация сред българчетата напоследък, особено сред картаджийчетата и ти ли баце си на теглич с две ръце :mhihi:

Вече му се вика фрийлансър, свиквай с терминологията. :mhihi: :mhihi: :mhihi:

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 716
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Тема на пътешественика

Мнение от Don_Diego » 20 Апр 2016, 15:05

bum_bum написа:Прескочи глупостите направо и мини на въпроса, който предполагам вълнува всички- плющя ли я Вилма :mhihi:


:OT:

Интересно е да се поясни също така дали фабрично си е Вилма или е имало "Клъцни-срежи" тук-таме :mhihi:

Онтопик: интересна е темата и може да бъде доста полезна.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1780
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: 100-те лица
Пол: Мъж
Кара: Е46 330d CBR 600RR
Мечтае да кара: F82 ,S1000RR

Re: Тема на пътешественика

Мнение от xerial » 20 Апр 2016, 17:33

Don_Diego написа:
bum_bum написа:Прескочи глупостите направо и мини на въпроса, който предполагам вълнува всички- плющя ли я Вилма :mhihi:


:OT:

Интересно е да се поясни също така дали фабрично си е Вилма или е имало "Клъцни-срежи" тук-таме :mhihi:

Онтопик: интересна е темата и може да бъде доста полезна.


Ако е тая с широките рамена , гаранция има интервенция :mhihi: :mhihi:

По темата - най далечното ми (надявам се за сега) пътешествие бе до - Австралия... Уникална природа, климат, хора, архитектура, плажове, гадини :mhihi: заради които изкарах акъла на един гид , който за малко не получи инфаркт тъй като , след като направихме кратък поход през джунглата излязохме на необитаван плаж ,който беше сякаш от картичка ... и естествено не се сдържах и влязох във водата, но с малката подобробност ,че по това време излизат едни миниатюрни медузки , който обаче са смъртоносни :mhihi: :mhihi:
Е за радост вс завърши без особени проблеми и загуби :mrgreen:
Изображение Изображение

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Тема на пътешественика

Мнение от © » 20 Апр 2016, 19:19

Нямам търпение да продължиш с разказа, честно казано не ми се чете типичния разказ за Филипините, а по-скоро твоя приключенски роман с обичайните неволи на един млад човек :mhihi: Ако по някое време например си измислиш, че от там си отлетял за Австралия или където и да е другаде по света въобще няма да се усетя :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Тема на пътешественика

Мнение от alekangg » 20 Апр 2016, 19:40

След тези дестинации, то какво да се пише повече..за Гърция и Германия ли?
И на мен ми е мечта Австралия

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Тема на пътешественика

Мнение от kulov » 20 Апр 2016, 22:37

бая глупости прочетох сред коментарите, но давам свободно и продължавам. а, към слави - в момента е престъпно лесно да се пътува. просто хората нямат въображение.

Изображение

със тоз джуган летях от манила за корон. понеже споделяме инфо за авиокомпаниите - оказа се, че допустимият багаж е 12 кг (+10 ръчен). а иди ги разбери. прехвърлях тежки неща от раницата в чантата на лаптопа на чекина. от зор се разпори и зейна като крокодила гена.

по живо по здраво час по-късно кацнахме в корон.


там отседнах в хотел гуапос.
https://www.facebook.com/coronguaposguesthouse/?fref=ts
400р нощувката в сингъл стая (стените бяха бамбукови и комшията по стая все едно е при теб, но поне имаше вентилатор). зад мен се вижда малко от бамбуковата стена. има и един по-добър хотел за 450, не се сещам как се казваше.

Изображение

това е улицата пред хотела
https://www.facebook.com/kulov1/videos/vb.1851830742/10204250802150850/?type=2&theater

вечерно време изкарват скари на почти всяко кише, буквално през 20 метра ги има. пекат свински шишчета, по 4 мръвки на всяко, 10р (демек 37 стотинки) излиза. има и разни други деликатеси. една вечер си поръчах царевица (май беше 50р), а до нея се печеше слузеста сепия.

то това е чудесно, но естествено, на втория ден ме налегна тежко, мъчително и всепоглъщащо 4-дневно разстройство (шишчетата много добри, ама от там нататък друг път ги карах да ги правят по-препечени). естествено българските хапове не помогнаха по никакъв начин. питах познати от региона и ме посъветваха да взема това

Изображение

действително помогна. после оня моя агент (ще стане дума за него в някой от следващите постове) ми вика, да, то като вземеш днеска 2-3 и на другия ден се оправяш. па аз бях пернал към два'есе и пет него ден...

Изображение

местните са големи свини. не се вижда на снимката, но 1 метър от плажната ивица е плътно покрита с найлонови торбички, бутилки, кенове и всякаква друга смрад. в селото не става за плаж.

Изображение

има няколко варианта за разходка с лодка + гмуркане. аз взех за 600р. 6 дестинации, сутринта от осем, вечерта до към 4, с включен обяд.
Изображение

Изображение

Изображение

малко клипове от боуттрипа (едни симпатяги, с които бяхме заедно) имаха гоупро и после ми метнаха записите. не съм снимал аз, но съм там, наоколо.

https://www.facebook.com/kulov1/videos/vb.1851830742/10204438338279136/?type=2&theater

https://www.facebook.com/kulov1/videos/vb.1851830742/10204438422081231/?type=2&theater

онези юнаци с банкоматите по-горе в мненията ме подсетиха и за нещо много съществено. понеже съм много умен, се доверих на лелката от моята банка (цкб), че дебитната карта, виза електрон вАжи навсякъде. ама как, тя е международна, навсякъде призната. призната - к@р!

на 3-4тия ден в корон (1 седмица стоях там), решавам да тегля пари. в селото има 4 банкомата (с клонове на съответните банки, естествено). отивам, пробвам - нито един не ми познава картата. ти да видиш!!! бая се поизпотих, не само от субекваториалния климат. ходих на рецепцията на другия хотел, дето споменах по-горе. там имаше пос терминал, който по някакви неведоми причини ми разпозна картата, но управителят се съгласи да изтеглим и да осребрим само 2000р (срещу 10% комисионна, естествено).

не стига разстройството с температура, ами и това!

слава богу, оказа се, че в селото има уестърн юнион. звъннах на брат ми да ми прати някой лев (който веднага му осребрих през пейпал, на цената на 3 комисионни - УЮ, РР, и €2 такса теглене от РР). с две думи, тази глупост, че не си направих мастъркард преди да замина ми струва може би около 500 лв. цялото пътуване бяха 11 отделни полета, билетите за които купуваше брат ми. той обаче естествено не седи на полусъединител да ме чака мене, да видя някой хубав полет у скайскенера и веднага да скочи да го буква.

за разликите във времето, в което съм видял полета, и в което на брат ми му е било удобно да седне да се занимава с моите глупости билетите скачат. примерно само софия - франкфурт беше скочил със 100ина лв, но нямаше мърдане.

така че това също е инфо, от което се интересувам. споделяйте - в кои държави кои карти се разпознават. мисля преди следващото пътуване да си извадя мастъркард на пиб (ааа, и какви са месечните такси за поддръжка и т.н.?).

Изображение

зелената лагуна. разстройството не беше отшумяло. положих неимоверни усилия да не я обагря в цветове.
Изображение

стига толкова за днес. реших да не пиша много - много за коври, че аудиторията се превъзбужда.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Тема на пътешественика

Мнение от steeN » 21 Апр 2016, 2:38

Давай повече снимки :D

bum_bum написа:Прескочи глупостите направо и мини на въпроса, който предполагам вълнува всички- плющя ли я Вилма или само с развеждането си остана? :mhihi:


touché

п.с. мастъркард на ПИБ кредитна е около 50 кинта на година май. забравих вече.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 251
Регистриран на: 8.06.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Panamera 4S

Re: Тема на пътешественика

Мнение от skoti79 » 21 Апр 2016, 6:43

kulov - Много приятна тема за четене.
Вкараш ли и малко повече за коврите , ще стане най-четената тема :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Тема на пътешественика

Мнение от Bexim » 21 Апр 2016, 9:37

Виза Електрон НЕ става за плащане. Важи, но както си забелязал не във всички банкомати.
Трябва ти просто ВИЗА (без електрон, това електрон беше някакъв БГ т***к) - кредитна карта ИЛИ, ако не искаш да рискуваш има едни карти на ОББ (сигурно и други банки ги имат). Просто ВИЗА са и са със статут на кредитни карти, но са вързани към сметка - демек не могат да ти дръпнат твърде много от тях. Стават най-много за интернет пазаруване. Прехвърляш си от разплащателната към тях, точно толкова, колкото ти трябват. Като такси май са като кредитните или малко по-евтини. Трябва да разпиташ.

Но според мен - ако пътуваш толкова много - изкарай си поне 2 различни кредитни карти със застраховки и си ти :yes: Застраховките ти покриват източвания, които очевадно не са твои плащания.
Имай една истинска ВИЗА и един МастърКард и няма да имаш проблеми. :yes:

ПП Докато четох, ама точно си помислих за коремни проблеми и веднага ги спомена.. Направо е ужасно да гледаш такива красоти и да ти се с*** та 2 да не виждаш...
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ildivvy

Последни теми
Facebook