Интернет на нещата

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 05 Фев 2019, 22:51

b_u_b_o написа:Да да, това го разбрах, въпроса е как да измеря при кой резистор е затворила ампула. Са да сметна съпротивлението, което реално ще ми даде еднозначно кой е резистора, ми трябват съпротивлението и тока които подавам. Това което ме тормози е дали са константни или може да се менят :roll:

Сигурно ще ми е за четвърти път да качвам схема на ръка в тоя форум (Джордана го мързи явно :ok: ), но е по-добре от хиляди думи :)

Изображение

Стандартно (по подразбиране) референтното напрежение на ADC-то в NodeMCU е 3.3V. Сигурно има пин и за външно такова, но няма да е нужно мисля :)
Та по схемата:
Ако е кликнала ампулата най-дълбоко (5метра), то напрежението, което ще измериш е:
Vref - (10k/(10k+10k))*Vref = 3.3 - (1/2)*3.3V = 1.65V (показание на 10-битовия ADC ~511 в цифрова стойност)

Ако е кликнала втората отдолу-нагоре (10метра):
3.3 - (9.1k/(9.1k+10k))*3.3V = 1.728V (показание на 10-битовия ADC ~536 в цифрова стойност)

Ако е кликнала третата отдолу-нагоре (15метра):
3.3 - (8.2k/(8.2k+10k))*3.3V = 1.813V (показание на 10-битовия ADC ~562 в цифрова стойност)

...

Ако е кликнала последната 11-та (55метра), то имаш максимума (3.3V) или цифрово показание около ~1023.

С две думи рейнджа ти на измерване е от 1.65 до 3.3V, което ти гарантира до някаква степен една идея по-висока точност, тъй като ще мериш в "горния край" на диапазона (а не от 0 до 1.65, където има по-голяма относителна грешка) :)

Теоретично ме мързи да обяснявам, защо е такава сметката. Прочети си из нета за "voltage divider" :)

Дал съм стандартни стойности на 5%-ови резистори. Горе-долу са така:
10k, 9.1k, 8.2k, 7.5k, 6.2k, 5.1k, 3.9k, 3k, 2k, 1k

Трябва да го пробваш "на сухо" (без да топиш нищо във вода) с дългия кабел и да видиш тия напрежения дали са така както си ги мислим, че... казах защо назад :)

И както те е насочил Джордана, не е лошо да сложиш един-два ценерови диода за защита, ама стигни дотам, де :)

ПС: Със софтуера може да имаш ядове и да изпуснеш някой отчет, ако ще poll-ираш, ама стигни до там и ще ти кажа как да го магерим :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 22 Мар 2019, 19:23

Дойдоха ми чарколяците от алиекспрес и седнах да поекспериментирам. Междувременно бях решил да го направя с по-голяма точност, същата схема с 10 резистора обаче вместо да пусна 1 кабел с резистор и рид ампула през 5 метра ще пусна 4 кабела с резистор и ампула през 1 метър. Само че се оказа че всички ESP8266 имат само един аналогов инпут пин :mrgreen: Сега се чудя да го правя ли по първоначалния начин само с 10 нива на измерване или да поръчвам платка с ESP32 :dunno:

Междувременно си експериментирам с няколко sonoff-а, d1mini, nodemcu и един куп сензори. Мисля да наслагам във всяка стая по едно d1mini със сензор за температура, влажност, осветеност и движение и вече на база техните показания ще автоматизирам разни неща. На първо време отоплението, ще отварям и затварям и затварям вентилите за подовото с няколко sonoff 4ch-а.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 22 Мар 2019, 20:05

b_u_b_o написа:...Междувременно бях решил да го направя с по-голяма точност, същата схема с 10 резистора обаче вместо да пусна 1 кабел с резистор и рид ампула през 5 метра ще пусна 4 кабела с резистор и ампула през 1 метър. Само че се оказа че всички ESP8266 имат само един аналогов инпут пин :mrgreen:

То по същата схема можеш да го направиш и с 40 резистора, но тогава може да се окаже, че са много близки стойностите, и поради грешка от разни плаващи потенциали, на големите дълбочини да се чудиш дали имаш един или два метра воден стълб в кладенеца. Едва ли ще ти пука особено, де :mhihi: А можеш и да ги раздалечиш с подходяща сметка за нови стойности на резисторите.

Вариант е да ползваш някакъв външен аналогов мултиплексор (74HC4051 (8 аналогови входа) или подобен), през който да подаваш един от четирите сигнала идващи от четирите групи делители.
Друг вариант е да ползваш някакво външно АЦП закачено по SPI интерфейс, да речем, към ESP8266-цата. Например MCP3008 :)
Аз лично не бих се занимавал с подобни решения, защото:

b_u_b_o написа:Сега се чудя да го правя ли по първоначалния начин само с 10 нива на измерване или да поръчвам платка с ESP32 :dunno:

...бих взел ESP32 :D Много по-сериозен чип е, с още по-сериозен фреймуърк за разработка, базиран на FreeRTOS и куп готови библиотеки :yes: Работя с него от момента, в който го пуснаха китайците и им следя дивелъпмънта на ESP-IDF зорко. Има буквално ВСИЧКО вече с ESP32 - камери, микрофони, директна връзка с клауд сървиси и какво ли не. Всички крайни възли из къщи са/ще са с ESP32. Тук съм пристрАстен, съжалявам :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 22 Мар 2019, 20:21

Има аналогов екстендер ADS 1115 за ESPто . ADC пина е с 1 волт максимум , иска делител и с екстендера вероятно това няма да му трябва .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 22 Мар 2019, 20:28

Jordana написа:Има аналогов екстендер ADS 1115 за ESPто . ADC пина е с 1 волт максимум , иска делител и с екстендера вероятно това няма да му трябва .

Специално за ESP е измислен ADS1115 ("екстендер" :mhihi: :mhihi: :mhihi: ), да :mhihi: Варианти бол за "екстензии" :mhihi: , както написах, въпросът да се мине без тях ;)
Нещо си си изсмукал от пръстенцата май за тоя "1 волт максимум", я се стЕгни малко и внимавай в картинката :ok:

Nickelback написа:Стандартно (по подразбиране) референтното напрежение на ADC-то в NodeMCU е 3.3V.
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 22 Мар 2019, 21:36

На старите версии е 1 волт , на последните дивайдера /делителя / е на платката . Не съм бога на емцеутата / MCU/ та се надявам да ми прОстиш говорния дефект :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 22 Мар 2019, 21:41

За NodeMCU говорим, глобално, и всичко си му е там, да :yes: Тествано многократно на 3.3V :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 22 Мар 2019, 21:49

Nickelback написа:...бих взел ESP32 :D Много по-сериозен чип е, с още по-сериозен фреймуърк за разработка, базиран на FreeRTOS и куп готови библиотеки :yes: Работя с него от момента, в който го пуснаха китайците и им следя дивелъпмънта на ESP-IDF зорко. Има буквално ВСИЧКО вече с ESP32 - камери, микрофони, директна връзка с клауд сървиси и какво ли не. Всички крайни възли из къщи са/ще са с ESP32. Тук съм пристрАстен, съжалявам :ok:


Хм, сега ще ме караш да си преосмисля целия план, мислех всичко да е esp8266 при мен. Доста ме блазни наличието на tasmota firmware-а, за 5 мин инсталирам и сетъпвам контролер и сензори, mqtt топици и рулове. Далеч по-ефективно отколкото да си пиша за всяко устройство софта. Има ли подобна алтернатива за 32ката?

Иначе и на мен ми мина мисълта за тия екстендери, ама много бързо я отхвърлих като излишно усложняване на нещата :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 22 Мар 2019, 22:00

b_u_b_o написа:
Nickelback написа:...бих взел ESP32 :D Много по-сериозен чип е, с още по-сериозен фреймуърк за разработка, базиран на FreeRTOS и куп готови библиотеки :yes: Работя с него от момента, в който го пуснаха китайците и им следя дивелъпмънта на ESP-IDF зорко. Има буквално ВСИЧКО вече с ESP32 - камери, микрофони, директна връзка с клауд сървиси и какво ли не. Всички крайни възли из къщи са/ще са с ESP32. Тук съм пристрАстен, съжалявам :ok:


Хм, сега ще ме караш да си преосмисля целия план, мислех всичко да е esp8266 при мен. Доста ме блазни наличието на tasmota firmware-а, за 5 мин инсталирам и сетъпвам контролер и сензори, mqtt топици и рулове. Далеч по-ефективно отколкото да си пиша за всяко устройство софта. Има ли подобна алтернатива за 32ката?

Иначе и на мен ми мина мисълта за тия екстендери, ама много бързо я отхвърлих като излишно усложняване на нещата :lol:


Па гледам, че има някаква дейност и за ESP32, не съм се вживявал:
https://github.com/btsimonh/Sonoff-Tasm ... -firsttest

Аз си ги правя сам тия неща, де що има отношение по комуникацията, малко съм параноик :dunno: Брокери, сървиси, всичко си е при мен хостнато и си го поддържам аз. А и стриймвам аудио и няма как да им го дам на тях :ok:
ESP8266 не става хич за аудио и това ме отказа, и минах изцяло на ESP32 :yes:
И тия неща дето обикновено ги правя, обикновено ги няма направени (още) и сам съм си войн, та да... :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 22 Мар 2019, 22:28

Гледах този и още един порт на тасмота за есп32 ама нещо не ми изглеждат много активни. Поръчах едно d1mini с есп32 и ще ги пробвам, в крайна сметка и сам ще си го накодя ако се наложи :D

Иначе гледам какви са разликите, 32ката наистина е по-мощна обаче за останалите ми цели ще ми свърши работа и 8266, та за сега ще се придържам към тях пък ще видим в бъдеще какво ще ми хрумне :bchug:

btw някой с опит с подобен димер, поръчах един да си поиграя и ако ми хареса ще го сложа в хола и може и един за спалнята да си взема :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 24 Юли 2019, 17:29

drago_pavlov написа:
Nickelback написа:И така да е все едно правят ЕКГ и намачват всеки импулс дошъл "на тепсия" до ръката за какво е. Та все в г*з...

А където тече променлив ток има електромагнитни вълни, знаеш. А в мозъка уж тече. Въпросът е колко доловими са тия импулси (вълни), колко са хаотични, спектър, доколко се интерферират по между си, как да се филтрират и т.н, и т.н. Всичко идващо директно от "източника" е интересно и сложно.

Някой ден вероятно ще стигнем и до разгадаването на източника, но засега и "четенето" на импулсите е постижение. Нещо, което допреди 15 години беше научна фантастика сега започва да става реалност :D
Не че е по темата, но просто се сетих...
Малко откъм техническата страна на нещата:

https://hackaday.com/2019/07/24/brain-c ... nt-claims/

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Интернет на нещата

Мнение от drago_pavlov » 25 Юли 2019, 9:42

Илончо пак се е изхвърлил като ч*кия на пЕсък...
And now there’s this Elon Musk guy, proclaiming...
Here the promises and imaginings are truly straight from the realm of sci-fi, ranging from ‘reading and writing’ to the brain, curing brain diseases and merging human minds with artificial intelligence.

Те затова инвеститорите в Тесла му забраниха да говори :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 19 Дек 2019, 9:25

https://www.apple.com/newsroom/2019/12/ ... y-standard

Време беше да постандартизират нещата, да видим докъде ще го докарат :)

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 13 Яну 2020, 18:53

Има комар - нЕма комар :mhihi:

https://spectrum.ieee.org/tech-talk/con ... stroy-them

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интернет на нещата

Мнение от alx » 13 Яну 2020, 20:22

Nickelback написа:Има комар - нЕма комар :mhihi:

https://spectrum.ieee.org/tech-talk/con ... stroy-them

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


..... aaaaaaaaand Raytheon buys Bzigo in 3...2...1....

:ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook