Интернет на нещата

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Интернет на нещата

Мнение от steeN » 03 Апр 2016, 18:24

Поредната тъпня или следващото голямо нещо? Или казано по друг начин, бихте ли свързали пералнята си с Интернет.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%98% ... 1%82%D0%B5
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Интернет на нещата

Мнение от vixx » 03 Апр 2016, 18:35

Ми то това си е бъдещето. Света си върви в тая посока от доста години вече и реално ако на тоя етап ти се струва малоумно да си свържеш пералнята към нета, то сигурно е така. Но представи си система в която пералнята е просто едно от нещата, а лампата, видео камерите, мивката, вратата на шкафа където е храната на кучето и самата кучешка хранилка, и каквото още ти хрумне, всички са част от някаква платформа и могат да си "комуникират" помежду си , да ги управляваш, да им задаваш задачи според куп фактори и тн.

Готино е.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интернет на нещата

Мнение от steeN » 03 Апр 2016, 18:37

Не примай сарказъма ми за буквален. Просто винаги има две страни всичко. Аз лично съм неутрално настроен.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Интернет на нещата

Мнение от bum_bum » 03 Апр 2016, 18:47

Някои неща е безпредметно да се свързват, за други е удобно. За пералнята не виждам смисъл, при положение че почти всяка има функция "отложен старт".

Но отоплението и климатизацията ако могат да се командват дистанционно това би спестило пари.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интернет на нещата

Мнение от alx » 03 Апр 2016, 18:48

ИОТ е бъдещето. Проблема е, че е проблемно защото бекенд-а става и той много голям. Много информация, много проблеми.

Аз лично обичам като свърши пералнята да получа СМС. Също намирам много удобно да си контролирам отоплението и климатиците от телефона.... Но блутут четката ми за зъби да ми прави статистика колко често си мия зъбите мисля, че ми идва малко в повече... Та има ИОТ и ИОТ. Мисля, че ще се самоотрегулира, но основна пречка ще бъде опазването на личната и информация и регламентирането на употребата й.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Re: Интернет на нещата

Мнение от b2 » 03 Апр 2016, 18:54

Освен всичко друго е добра причина за нарастване на дяла на IPv6 :)
Майтапа настрана - няма начин натам са нещата. Само при толкова бъгав софтуер дето се бълва в момента да не стане сутринта да чакаш 1 час са се изтегли и инсталира последния пач при поредното vulnerability обявено в openssl, който неминуемо ще присъства в софтуера на кафе машината. :)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Интернет на нещата

Мнение от steeN » 03 Апр 2016, 19:01

Имам такава четка за зъби хаха... Срамувам се от себе си. Не знаех, че се брои за IoT. Защитата на личните данни и самите "неща" е голям проблем... от някой да ти пусне белина в цикъла и да ти съсипе любимите ризи до да ти открадне медицинската информация от health tracker-a.
Последна промяна steeN на 03 Апр 2016, 19:02, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 03 Апр 2016, 19:02

Това не е тъпня , а добре премислена технология. Аз съм твърдо против , защото не искам във всеки един момент да ме шпионират , снимат и подслушват тъпи домакински уреди .
Ако някой си мисли че те е така , само ще ги включваш и изключваш кога ти кефне .... :mhihi:
Всичко става през някакви приложения които се инсталират за да има потребителски интерфейс . И в момента със андроид "умните " телевизори всичко се записва , какво гледаш откъде защо как кога и дори те снима . С андроид телефоните да не говорим защото там е пълен биг брадър . На всеки един такъв уред може да бъде инсталиран шпионски софтуер , който дори няма как да разберете че е там защото потребителите нямат пълен достъп до операционната система на такива уреди . За специалист не е толкова трудно но повечето хора не са специалсти в анти шпионажа .
Сега и домакинските уреди да го правят ....стига толкова , твърдо не .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Интернет на нещата

Мнение от vixx » 03 Апр 2016, 19:10

Добре де, тя цялата тая информация, или поне повечето от нея, ни е в телефоните. Моя знае колко съм ходил днеска, къде съм ходил, и ако плащах с него щеше да знае и за какво съм ходил.

То и Гугъл ни знае на всички кво ни е в акъла като ни види хисторито от търсенето.

Един такъв ИОТ в близкото бъдеще по-скоро ще бъде гаден защото сигурно освен, че, примерно, пералнята ти ще се е свързала с телефона ти и ще ти предложи няква по-сериозно изпираща програма, тя и всичките останали уреди ще ти правят ретаргетинг за всякакви продукти които решат , че могат да са ти полза и постоянно ще се опитват да мислят вместо тебе. Което в един момент ще почне много да дразни, сигурно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Интернет на нещата

Мнение от vladobate » 03 Апр 2016, 19:17

Това пък с биг брадъра от телефона си е от на има няма 10 години...още със Симбиана. А по темата , това е основата на така наречените "умни къщи" и се развива и ползва от много хора. Как , защо и има ли почва у нас.....що да не . Някой против интернет.....има ама пак го ползват , е къде е тогава идеята . Шпиониране ли , ами няма мърдане , ако иска някой, нещо , организация и т.н. ще го има инфото за теб така или иначе . Обвързани сме вече по-яко от брачна халка , няма разтрогване :mhihi: .


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Интернет на нещата

Мнение от Хаос » 03 Апр 2016, 19:24

SIM картите ви отдавна имат функционалност, каквато ако подозирахте че имат, нямаше да ползвате телефон...
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интернет на нещата

Мнение от Borymeckata » 03 Апр 2016, 19:54

Мен не ме притеснява, че някой ще ме следи и подслушва, защото нищо лошо не правя. Повече ме притеснява това, че ставаме все по-зависими от такива хай-тек джаджи. А те могат да откажат по много различни причини, а също и да бъдат изключени. Утре спира тока за няколко дни и ... какво правим? Даже имаше един такъв филм, не помня как се казваше - в някакъв район в Щатите спря тока. Нямаше война или природно бедствие - просто някаква електроцентрала изключи. След няколко дни вече вилнееха мародерски банди, а гражданите си бяха организирали въоръжени отряди за самоотбрана. Толкова й трябва на нашата цивилизация - една седмица без ток. А си представете ситуация, когато си напълно зависим от Мрежата - да не можеш да си купиш храна, да си заредиш колата, да се обадиш за помощ? Интернет - доставчикът ти става господар на живота и смъртта...

В някои случаи по-ниските технологии са по-надеждни и ефективни, а дори и единствено приложими. В армията (редовната имам предвид) караха артилеристите да смятат с изчислителни линийки, всякакви калкулатори бяха забранени. Вярно, че сметките стават по-бавно и не са особено точни, но иначе ако останеш без батерии за ЕлКа-та - цялата батарея излиза от строя.

Струва си да се замислим - накъде отиваме...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 03 Апр 2016, 20:01

Интернет не е основата на "умната" къща .
Говорим за интернет достъп който не е задължителен за функционалноста на уреда . Аз не виждам чак толкова голяма полза от това да си пускаш и спираш пералнята и климатика през интернет . Голям праз , обаче потребителя е като маймуна - интересно му е и иска всичко ново да пипне и да пробва особено ако го има и в комшиите :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Интернет на нещата

Мнение от nqmam_bmw » 03 Апр 2016, 20:22

Хаос написа:SIM картите ви отдавна имат функционалност, каквато ако подозирахте че имат, нямаше да ползвате телефон...


Моля, да споделите коя е тази "дълбоко" непозната функционалност! :roll:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Интернет на нещата

Мнение от vixx » 03 Апр 2016, 20:27

Jordana написа:Интернет не е основата на "умната" къща .
Говорим за интернет достъп който не е задължителен за функционалноста на уреда . Аз не виждам чак толкова голяма полза от това да си пускаш и спираш пералнята и климатика през интернет . Голям праз , обаче потребителя е като маймуна - интересно му е и иска всичко ново да пипне и да пробва особено ако го има и в комшиите :mhihi:


Е то така е и със смарт телевизорите, телефона и всичко останало. По принцип всички притеснения , дори и най-рационалните не са издържали досега на масовото желание на хората да имат новото най-яко нещо. Често без никва реална ползва от него в началото. Аз лично се надявам, че децентрализацията на мрежите и начинините на свързване ще продължи, както и формите за пренос на информация. Така както, когато започна да става драмата със споделянето на файлове в интернет, изведнъж се появиха пиър-ту-пиър, от там торентите. Мен лично не ме притесява много факта, че ще бъдем много зависими от интернет доставчиците и тн., защото по принцип това са проблемите, които пораждат най-яките решения. А нета, както знаем, не стои на едно място и за ден дори.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook