Интернет на нещата

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 01 Фев 2019, 16:04

Малко да извадим от прахта темата. Трябва ми малко акъл за последното IoT проектче което ми хрумна. Идеята ми е да си направя модулче за следене на нивото на водата в сондажа ми. Мисля да ползвам NodeMcu и няколко от тези сензори(5-6 броя, все пак е 50м дълбок и искам да следя сравнително точно как се движи нивото). И тука вече идват въпросителните, тъй като тоците са ми малко слаба страна въпреки че опитвам да попълвам огромните бели полета в знанията ми, ама явно не било лъжа, че с годините новите неща по-трудно се схващат :lol: Така, идеята ми е да пусна примерно един 8-жилен кабел кабел, по 2 от жилата да пусна VCC-то и GRN-да от NodeMcu-то и на тях да накича всичките сензори през няколко метра. И вече за аналоговия сигнал на всеки сензор да си върви по свое си кабелче до някой от GPIO пиновете.
Това което ме тормози основно е дали тока който 3V пина на NodeMcu-то дава е достатъчен да накича и 6те сензора, всеки от тях го дават по <20mA. Намерих някъде, че макса му е (1000mA - total current for ESP8266 chip), като ЕСП-то е 80mA и всеки GPIO е по 12mA. Т.е. би трябвало да стигне, НО все пак говорим за кабел ~50м, предполагам това също оказва влияние. Освен това успоредно или последователно трябва да ги свържа? :dunno:

Тези работи ми се иска да си изясня на първо време, пък после ще мисля и как да направя връзките така че да живеят под вода без да окъсим нещата :mrgreen:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 01 Фев 2019, 20:17

b_u_b_o написа:Малко да извадим от прахта темата.

Не е лошо, като цяло, поне да върви някаква техническа дискусия, че се зарина с едни мъчни теми напоследък, а тунинг проектите на хората "никнат като гъби", не'ам думи :ok:

b_u_b_o написа:ама явно не било лъжа, че с годините новите неща по-трудно се схващат :lol:

Зависи си от човека, и как си надгражда знанията ;)

Пораждаш у мен много въпроси и отговори, но се радвам, че може би ще съм полезен, поне ще опитам :)

b_u_b_o написа:сензори... 5-6 броя, все пак е 50м дълбок и искам да следя сравнително точно как се движи нивото

Такива не съм ползвал аз, но като ги гледам размерите на активната им част е около 40мм "в дълбочина". Тоест, ако нивото на водата е рамките на тази плочка, да ще имаш някаква милиметрова точност, да речем. Супер :) А какво става, когато водата подмине сензора (да речем нивото пада)? Какво ще измериш докато водата стигне следващия репер? Тук точността ти ще бъде едни +/-8метра :D С две думи трябва ти "сензор" по цялата дълбочина или последователно навързани "по-дълги" някакви такива. Някакво къстъм решение най-вероятно. Помисли в тази насока дали те устройва...

b_u_b_o написа:Мисля да ползвам NodeMcu

Супер, нелош избор :)

b_u_b_o написа:И вече за аналоговия сигнал на всеки сензор да си върви по свое си кабелче до някой от GPIO пиновете.

Аналогов сигнал и 50метра дължина... лоша комбинация, особено с тънък китайски UTP кабел. А именно:
1. Пад на напрежение в жилата на кабела. Съответно уж ще си измерил 1волт с NodeMCU-то, а то ще са 1.5V реално (много грубо говоря, но определено измереното няма да отговаря на реалността)
2. Прекрасна антена за шумотевици от всичко (ако не е екраниран) - например помпа наоколо или нещо подобно.
Препоръчвам ти да подходиш сериозно и да купиш към тези аналогови сензори по едно евтино Arduino Mini Pro, да речем, и да му закачиш някакъв чип поддържащ някой от следните протоколи - RS485 или CAN (има и други подходящи, но не са много популярни). Това ще ти гарантира, че предаването на данните към NodeMCU-то ще бъде абсолютно надеждно, така че все едно "умните" вече датчици ще са си все едно точно до NodeMCU-то, а не на 50метра.
3. И разни други проблеми има, но да не задълбаваме...

Относно "GPIO пиновете" да внеса малко яснота. Пиновете са си пинове, но GPIO (General Purpose Input/Output) е един от режимите на работа на даден пин. Един пин може да бъде вход за аналогови сигнали (ADC), може да бъде GPIO (твърда единица или нула), може да бъде заделен за серийна комуникация по UART, може да бъде закачен към бутон и да обслужва такова хардуерно прекъсване от него (вариация на GPIO режима), може да бъде аналогов изход (DAC). Може да е много неща :)

b_u_b_o написа:Това което ме тормози основно е дали тока който 3V пина на NodeMcu-то дава е достатъчен да накича и 6те сензора.

b_u_b_o написа:Намерих някъде, че макса му е (1000mA - total current for ESP8266 chip), като ЕСП-то е 80mA и всеки GPIO е по 12mA.

На грешно място си гледал за макса :) Максималния ток, който NodeMCU-то може да осигури, не зависи от "основния" чип на тая платка (ESP8266). Този ток зависи от чипа отговорен за самото захранване, т. нар. "регулатор", който "прави" от 5-те волта на USB-то 3.3волта. В случая на NodeMCU е именно SPX3819-M5-L-3-3. Дават го да държи докъм 800mA, та да ще стигне, за 6 датчика :)

b_u_b_o написа:НО все пак говорим за кабел ~50м, предполагам това също оказва влияние.

Именно :) Това ти намекнах и аз, че ще имаш пад на напрежение по тия жици и 3.3-те волта, може и 2.7 да станат ;) Затова ти препоръчам всеки от тези "умни" вече датчици да ги направиш с отделен такъв регулатор-чип, като пращаш по жицата не 3.3, ами 12волта, така че и да има пад, то той да не е фатален за измерването.

b_u_b_o написа:Освен това успоредно или последователно трябва да ги свържа? :dunno:

Свързват се успоредно, разбира се, към 3.3-те волта (или там колкото си си избрал след последния ми съвет) :)

b_u_b_o написа:Тези работи ми се иска да си изясня на първо време, пък после ще мисля и как да направя връзките така че да живеят под вода без да окъсим нещата :mrgreen:

Вероятно ще провокирам още въпроси у теб, така че не се поколебай да питаш :) Осносно капсулирането на реперите бих препоръчал заливане с епоксидна смола, става бетон и векува такова устройство :) Но първо помисли хубаво върху това оцветеното в оранжево ;)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 01 Фев 2019, 21:07

Не съм се изразил правилно, под сравнително точно наистина разбирам с точност 5-6 метра, не до сантиметър, и по скоро в реално време. Идеята ми е всъщност тези сензори да ме идикират единствено дали са над или под вода. Идеята ти с ардуино за всеки сензор е яка и ще ми е интересно да я направя обаче ми се иска да не усложнявам нещата че имам още няколко идеи, пък и ремонтите чакат :D Мисълта ми е щом не ми трябва точност от сензорите дали няма да се получи само с тях. Освен това се замислих, те са според описанието 3V-5V, така че ако използвам 3те волта от NodeMcuто има вероятност да няма достатъчно волтаж до тях както каза и ти. Обаче NodeMcu има до колкото знам и 5V output, който май е директно свързан към захранването което му подавам през micro usb порта. Ако е така може да позвам него, така дори и да загуби малко напрежение няма да падне под 3V, пък така решавам и проблема с големината на тока, защото ако го захраня с 2-3Amp ще има достатъчно и за 10 сензора. Бъркам ли някъде в разсъжденията си?

За епоксидната смола и аз си го мислех, не съм работил до сега с нея ама тъкмо ще имам шанс.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 01 Фев 2019, 21:15

b_u_b_o написа:Не съм се изразил правилно, под сравнително точно наистина разбирам с точност 5-6 метра, не до сантиметър, и по скоро в реално време. Идеята ми е всъщност тези сензори да ме идикират единствено дали са над или под вода. Идеята ти с ардуино за всеки сензор е яка и ще ми е интересно да я направя обаче ми се иска да не усложнявам нещата че имам още няколко идеи, пък и ремонтите чакат :D Мисълта ми е щом не ми трябва точност от сензорите дали няма да се получи само с тях. Освен това се замислих, те са според описанието 3V-5V, така че ако използвам 3те волта от NodeMcuто има вероятност да няма достатъчно волтаж до тях както каза и ти. Обаче NodeMcu има до колкото знам и 5V output, който май е директно свързан към захранването което му подавам през micro usb порта. Ако е така може да позвам него, така дори и да загуби малко напрежение няма да падне под 3V, пък така решавам и проблема с големината на тока, защото ако го захраня с 2-3Amp ще има достатъчно и за 10 сензора. Бъркам ли някъде в разсъжденията си?

За епоксидната смола и аз си го мислех, не съм работил до сега с нея ама тъкмо ще имам шанс.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Е така е друго нещо за точността вече :) Тогава "мокър" сензор, вярвам, е със сигурност 100% различим от "сух", дори и да има грешка от измерването по дългия кабел ;) Щом сензорите са "5V-compliant", нямаш ядове да ги захраниш от USB-то директно. Колкото напрежение стигне до тях - толкова. Не вярвам да падне под 2.7V, където обикновено е теоретичния лимит на повечето CMOS чипове. Не бъркаш нищо, действай и сподели резултати после ;)
:bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Интернет на нещата

Мнение от Cyberloner » 01 Фев 2019, 23:20

Върти ми се една еретична мисъл за тоя сондаж... поплавък, редукторна предавателна кития и потенциометър :mhihi:
Ще имаш да следиш точно една стойност на съпротивление ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 04 Фев 2019, 17:09

@Nickelback Благодаря, ценни работи ми каза :bowdown: Ще споделя какъв е крайния резултат, но няма да е скоро че покрай китайската нова година сигурно март ще ми дойдат нещата :mrgreen: Като цяло ако ви е интересно може да разкажа и за другите хоум аутомейшън идеи които мисля да реализирам, може някой да даде акъл за нещо което не съм се сетил или не знам. Като цяло от няма 2 месеца ми влезе мухата,а хардуера ми е доста слаба страна, цял живот софтуера ме влече и то на високо ниво. Не съм си и мислил че ще хвана поялник и ще пиша С ама на, случи се :lol:

Споделяйте и вие кой какво е направил/иска да направи, да крадем идеи :)

@Cyberloner нямам идея какво е редукторна предавателна кутия, ама така ми звучи по трудно за реализиране...поне за моите способности :lol: Освен това в тръбата на сондажа(мисля ф110) има тръба от помпата(ф40), въже, кабел за помпата, кабел за датчиците за нивото които ползва помпата, та не знам дали тоя полавак ще има достатъчно място да се движи спокойно и няма да се заклещва м/у всичко това :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 04 Фев 2019, 17:56

Тия сензори дето ги тамъните ...ще ви секна ентусиазма колеги ама нищо няма да стане с тях . Корозията ще ви унищожи датчиците за броени дни . За такива неща се ползват капсулован поплавък и рид ампули . Пуска се една пвц тръбичка с необходимата дължина , на долния край се слага мреижичка да не влизат боклуци а на определни интервали се лепят отстрани рид ампулите . Вътре поплавъка е магнит поставен в пластмасова аммпула която го държи на повърхноста . Не му трябват и никакви мцута пцута цпута и други такива , прости схеми на база дискретни елементи има бол . Дори линията може да се направи двупроводна като на всеки рид контакт се сложи по един резистор , като цъкне ще се разбира направо на кое ниво е .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 04 Фев 2019, 19:06

b_u_b_o написа:@Nickelback Благодаря...
...Не съм си и мислил че ще хвана поялник и ще пиша С ама на, случи се

За нищо :)
Иначе то и аз не съм мислил, че ще стана софтуерист, ама ей го нА, бутам някак :ok:

b_u_b_o написа:Споделяйте и вие кой какво е направил/иска да направи, да крадем идеи :)

Споделил съм аз :) Ей тук към края, ама бавно мърдам, че бутам и един IoT проект за камиона :D

http://www.bmwpower-bg.net/forums/viewt ... 8#p4425748

Jordana написа:Тия сензори дето ги тамъните ...ще ви секна ентусиазма колеги ама нищо няма да стане с тях . Корозията ще ви унищожи датчиците за броени дни . За такива неща се ползват капсулован поплавък и рид ампули . Пуска се една пвц тръбичка с необходимата дължина , на долния край се слага мреижичка да не влизат боклуци а на определни интервали се лепят отстрани рид ампулите . Вътре поплавъка е магнит поставен в пластмасова аммпула която го държи на повърхноста . Не му трябват и никакви мцута пцута цпута и други такива , прости схеми на база дискретни елементи има бол . Дори линията може да се направи двупроводна като на всеки рид контакт се сложи по един резистор , като цъкне ще се разбира направо на кое ниво е .


Аз също не съм фен да топя във вода електроника и може би щях да опитам да го направя с лазер или ултразвук, но може би ще има проблем заради паразитни отражения в тясното пространство, не знам...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Последна промяна Nickelback на 04 Фев 2019, 21:35, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 418
Регистриран на: 6.01.2011
Пол: Мъж
Кара: e39 528i 1996г.

Re: Интернет на нещата

Мнение от georgi_1986 » 04 Фев 2019, 21:19

Какво ще кажете за това? Ще е доста точен според мен. https://marketkonekt.com/balgariya/meha ... er/zaa.htm

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 04 Фев 2019, 22:39

georgi_1986 написа:Какво ще кажете за това? Ще е доста точен според мен. https://marketkonekt.com/balgariya/meha ... er/zaa.htm

Неслучайно изхода на тая джиджавка е т. нар. "токов интерфейс/кръг"... Тоест дава като резултат ток (гледам 4-20mA) , а не напрежение. Нещо трудно за смущаване, с две думи :yes: Явно подозренията ми за шумотевицата при така дълги кабели е основателна, а тука гледам е 100метра, така че това е начина май (да се мери ток, а не напрежение) :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 04 Фев 2019, 23:19

Това нещо мери налягане и има резистивен елемент . Но като гледам какво представлява е промишлена индустриална техника за резервоар и верятно струва колкото да си изкопаеш още един кладенец :mhihi:
Аз мислех че става въпрос за DIY проект ...ето една идея с класическите джуджавки
https://www.youtube.com/watch?v=7VfDus5yMCo
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 05 Фев 2019, 15:39

За проблема с корозията не се бях замислял, кенсълнах поръчката на 8 от 10те сензора които поръчах миналата седмица(добре че е китайската нова година и още не ги бяха шипнали :D). Идеята на Jordana с магнит и рид ампули ми хареса, мисля него да пробвам. Малко ми е под въпрос как да го калибрирам ако е с два проводника. Да кажем, че слагам резистор със съпротивление Х ома и пускам 5V, за да изчисля колко волта ще ми се върнат трябва да знам тока. Хубаво ще го измеря и ще ги наглася интервалите в кода, ама няма ли вариант да се смени тока? Щото и на зарядното на телефона ми пише 2Амп ама понякога е 1 понякога 500мА. Или има начин да get-на в nodemcu-то текущата стойност и да правя изчисленията в реално време? Силно вероятно е и глупости да говоря :mrgreen:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 05 Фев 2019, 16:30

На всеки рид контакт слагаш последователно различни резистори , примерно на първия 1 ком на втория 2 ком и т.н колкото позиции на измерване имаш . Така при затваряне на веригата от някой контакт ще имаш отговарящо на този контакт съпротивление . Особеното в случая че нямаш плавно измерване като този резистивния датчик а няколко междинни нива . Ако не искаш съпротивления , теглиш един общ и по една линия за изхода на всеки контакт . Зарядното на телефона е чарджер , тоест има режим на стабилизация - CC CV за лития . Тока му не е произволен .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интернет на нещата

Мнение от b_u_b_o » 05 Фев 2019, 16:37

Да да, това го разбрах, въпроса е как да измеря при кой резистор е затворила ампула. Са да сметна съпротивлението, което реално ще ми даде еднозначно кой е резистора, ми трябват съпротивлението и тока които подавам. Това което ме тормози е дали са константни или може да се менят :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 05 Фев 2019, 17:07

Тоя нивомер на какво ще подава сигнал ? Ако ползваш някакъв контролер аналоговите входове трябва да видиш колко са и с какви нива оперират . При директна връзка с портовете тоя дългия кабел може да ти опука контролера от прихващане на електричестно от някъде . Евенуално някаква ширмовка поне . Другото или операционни усилватели или ценери
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook