Интернет на нещата

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Интернет на нещата

Мнение от drago_pavlov » 08 Фев 2017, 13:52

Nickelback написа:И така да е все едно правят ЕКГ и намачват всеки импулс дошъл "на тепсия" до ръката за какво е. Та все в г*з...

А където тече променлив ток има електромагнитни вълни, знаеш. А в мозъка уж тече. Въпросът е колко доловими са тия импулси (вълни), колко са хаотични, спектър, доколко се интерферират по между си, как да се филтрират и т.н, и т.н. Всичко идващо директно от "източника" е интересно и сложно.

Някой ден вероятно ще стигнем и до разгадаването на източника, но засега и "четенето" на импулсите е постижение. Нещо, което допреди 15 години беше научна фантастика сега започва да става реалност :D
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интернет на нещата

Мнение от alx » 09 Фев 2017, 18:52

аз ги гледам тия нашите от рисърч с какво се занимават... има една група точно с това дето го пишете се е заела от доста време насам... разплитат. ама бавно. и е много скъпо...

проблема е че всичко е на еволюционен принцип в тази (а и в повечето други сфери на науката)... и нещата бавно но сигурно (поне както аз го виждам) задълбават... трябват ни революционни открития.. да тласнат нещата напред... ама явно сме стигнали нивото ни на оглупяване... знам ли.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Интернет на нещата

Мнение от bum_bum » 10 Фев 2017, 21:05

Разгледах сега нещата, които има достъпни за Apple HomeKit. В общи линии са открили топлата вода. Не виждам какво повече на този етап може да се добави. Има гласови команди за осветленията- къде какво да включи, цвят и интензитет на осветлението. Умни термостати, мотори за завеси и щори, датчици за движение, метереологични станции, музики и какво ли не...

За съжаление както повечето нови неща са правени за нормални хора. Аз не искам нито ЛЕД, нито wifi в къщи тъй че само ще ги гледам тия хубавини.

btw, свързването на кафе машина и командването и гласово или чрез телефон ми се вижда съвсем безсмислено. Единствения смисъл, който виждам в това е че ще си си направил нещо яко сам. Но като реална полза чиста нула. Също и както свързаните с интернет хладилници и перални.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 11 Фев 2017, 1:29

Като цяло и аз подобни функционалности гоня като на HomeKit-а. Само, че гоня и цена между $5 и $20 долара от най-простото до най-сложното на крайно устройство, понеже планирам да са 30-ина някъде. Също така и лесна интеграция със съществуващите устройства на пазара, както и енергийна и connectivity автономност на някои от "по-специалните" крайни възли.
Имам сериозен напредък - пуснах Алексата на едно Raspberry Pi, слуша какво и говоря и изпълнява безусловно :ok:



Мога да пренасочвам произволен аудио стрийм към нея, както и да насочвам нейния аудио стрийм към какъвто аудио дивайс си поискам. Откъм крайните възли пък (ESP32) китайците си оправиха кочинката и вече не се чупи аудиото, както беше:

Изображение

Изображение

vs.

Изображение

Изображение

Остава да си напиша един ALSA compliant драйвер в кърнела на Raspberry-то, който да стриймва многоканално към много крайни устройства :ok:
И накрая остава да си направя един фреймуърк на Python да мога лесно да си добавям, махам и конфигурирам разнообразни устройства към тоя целия хабитат :mhihi:
Комуникацията между устройствата ще е по MQTT протокол, а аудио стрийминга по UDP :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Интернет на нещата

Мнение от bum_bum » 11 Фев 2017, 12:49

Разликата в цената си е основателна причина.

Повечето неща са необосновано скъпи.

Ще връзваш ли и подовото? Ако е на ток аз бих мислил и за една батерия, която да се зарежда нощем и да захранва денем. Разликата в тарифите е значителна и има мегдан за оптимизация на разходите.

Ако се комбинира с автоматика на завеси/щори и включване/изключване съобразно присъствието ти в къщи, външната температура и слънцето потенциала за икономии е голям.
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3900
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Интернет на нещата

Мнение от Kroki » 11 Фев 2017, 12:56

Баси и маняшкото.
ОТ Амазон имаха и те една кутия дето ти отговаря и т.н.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 11 Фев 2017, 18:06

bum_bum написа:Ще връзваш ли и подовото? Ако е на ток аз бих мислил и за една батерия, която да се зарежда нощем и да захранва денем. Разликата в тарифите е значителна и има мегдан за оптимизация на разходите.

Ако се комбинира с автоматика на завеси/щори и включване/изключване съобразно присъствието ти в къщи, външната температура и слънцето потенциала за икономии е голям.


Това е доста добра идея всъщност :) Имам излаз към покрива за разни соларни панели (фотоволтаици, а и просто колектори за вода), а имам и достатъчно място за батерии, та си го оставям за домашно да си мисля :yes:

Kroki написа:Баси и маняшкото.
ОТ Амазон имаха и те една кутия дето ти отговаря и т.н.


Точно на Амазон бекенда ползвам - Amazon Voice Services/Skills :) Иначе тяхното устройство е Amazon Echo или другото - Dot :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Интернет на нещата

Мнение от bum_bum » 11 Фев 2017, 18:34

Nickelback написа:
bum_bum написа:Ще връзваш ли и подовото? Ако е на ток аз бих мислил и за една батерия, която да се зарежда нощем и да захранва денем. Разликата в тарифите е значителна и има мегдан за оптимизация на разходите.

Ако се комбинира с автоматика на завеси/щори и включване/изключване съобразно присъствието ти в къщи, външната температура и слънцето потенциала за икономии е голям.


Това е доста добра идея всъщност :) Имам излаз към покрива за разни соларни панели (фотоволтаици, а и просто колектори за вода), а имам и достатъчно място за батерии, та си го оставям за домашно да си мисля


Това е за мен идеята на умната къща. И нещото, което дава стойност на проекта. Един вид системата вече "мисли" самостоятелно и взима решения на база някакви променливи.

Другите неща като да ти прави кафе по заявка са готини ама без кой знае каква практическа стойност.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 19 Май 2017, 10:41

Умни къщи , умни коли ..изкуствен интелект - няма проблеми . Моля , запознайте се с ТАУ :mhihi:
http://dnes.dir.bg/news/microsoft-genot ... t-22106432
Цитат :
Ботът заявил, че е добър, но "мрази всички".

Изкуственият интелект започнал да призовава за расова война, да отрича холокоста и да цитира Хитлер.

На въпрос дали одобрява геноцида, Tay отговорил - "Да, аз наистина го одобрявам".

Освен расистките си призиви, изкуственият интелект се обявил против феминизма, а постовете му ставали все по-крайни и радикални.

Няколко часа след пускането на Tay Microsoft решили да "приспят" бота.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Интернет на нещата

Мнение от vixx » 19 Май 2017, 15:33

Тва е толкова изкуствен интелект, колкото дизеляка ми е М-ка.


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интернет на нещата

Мнение от steeN » 20 Май 2017, 0:47

Е ми с каквито се събереш, такъв ще станеш... :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интернет на нещата

Мнение от Jordana » 20 Май 2017, 7:56

И аз това казвам . Супер дупер интелигентната къща която се учи да общува със стопанина си и има достъп до мрежата , при някои ще се превърне в къща на ужасите ако реши че мрази стопанина си . Или пък стопанина и умишлено може да я преъвърне в такава .Тая ТАУ е чат бот и резила на майкрософт не са баш интелигентна къща но е очевидно колко са зле нещата по отношение на гаранциите за безопасност за човека .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 20 Май 2017, 22:21

Аз не искам интелигентна къща. Искам къща, която да слуша и изпълнява точно това, което аз съм казал, написал и т.н. AI-я да си седи в облака за сега и да не ми се прави на Омен :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интернет на нещата

Мнение от Nickelback » 25 Авг 2017, 18:00

Някой с преки впечатления от тази играчка и как се справя с много на брой устройства..?

Изображение

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Интернет на нещата

Мнение от vixx » 27 Авг 2017, 21:59

Nickelback написа:Някой с преки впечатления от тази играчка и как се справя с много на брой устройства..?

Изображение

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Аз нямам конкретно с тази, ама ако искаш много устройства защо не си направиш някаква по-истинска система? Ubiquiti си имат прилични рутери, суичове и безжични точки, и цените са им супер. AP AC Lite при мен вече достигна 25 устройства в пиковите часове всеки ден и е рестартирано само два пъти за последната една година. Пък ако имаш 3х3 антени в устройствата си, можеш да си вземеш AP AC Pro.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook