Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 2.06.2008
Местоположение: София, Възраждане
Пол: Мъж
Кара: Х3 § Lupo

Re: Средното образование в България

Мнение от Georgi_G » 03 Сеп 2018, 7:44

И тук типично по български. Все някой ни е виновен, включително и за образованието и възпитанието на децата ни.
Аз пък съм на мнение, че който иска намира начин. Тия деца по-долу, да не би да са расли в друга държава?
https://mediabricks.bg/category/future/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 03 Сеп 2018, 8:09

Напротив . Образователната система изгражда ценностана система на децата , формира ги в някаква степен и като хора такива каквито са нужни на обществото . Учебните програми и начина на преподаване са съвсем умшлено коригирани да насаждат определен стереотип и поведение . Това е във всички образователни системи по света . Тия математици от линка са загубени за България , нито един няма да остане в родната територия . В резервата за емигранти .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 03 Сеп 2018, 10:17

Georgi_G написа:Аз пък съм на мнение, че който иска намира начин. Тия деца по-долу, да не би да са расли в друга държава?
https://mediabricks.bg/category/future/


Евала на тия деца, но те (най-вероятно) са от някакви елитни гимназии, в които учителите не гледат само да "отбият номера", а по някаква причина (финансова или друга... :dunno: :dunno: ) се стараят повече. Освен че са имали заложби и са положили усилия, тези ученици са имали и късмета да попаднат на подходящи условия. Ако някой от тях е имал "щастието" да се роди в с. Сливата (където училището е закрито преди 30 години) или с. Одоровци например (където изобщо никога не е имало училище) - едва ли щеше да постигне такива успехи.

Иначе принципът "който иска - намира начин" важи не само за образованието. По същата логика, който иска да се предпази от кражба или побой - намира начин, който иска да се лекуваи да бъде здрав - намира начин, който иска да се защити от чужда инвазия - ще намери начин... Ако всеки от нас ще "намира начин" за решаване на всички въпроси проблеми, възниква въпросът - защо ни е изобщо държава?
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 2.06.2008
Местоположение: София, Възраждане
Пол: Мъж
Кара: Х3 § Lupo

Re: Средното образование в България

Мнение от Georgi_G » 03 Сеп 2018, 11:21

Borymeckata написа:.........се стараят повече. Освен че са имали заложби и са положили усилия, тези ученици са имали и късмета да попаднат на подходящи условия. Ако някой от тях е имал "щастието" да се роди в с. Сливата (където училището е закрито преди 30 години) или с. Одоровци например (където изобщо никога не е имало училище) - едва ли щеше да постигне такива успехи.
...... и техните родители са ги подтиквали, насочвали и побутвали, да се развиват в сферата, която евентуално би им била интересна.
Също така същите тези родители, въпреки системата, са отделяли време и средства за подпомагане и насърчаване на развитието на децата, подпомогнали са ги и в избора на правилното училище, подплатено с правилната вътрешна мотивация, плюс малко късмет и ........... те такива простички неща от ежедневието.

Абе всички знаем за какво иде реч!

А обратния полюс, ако чакаме само на системата, пиши го бегал.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 03 Сеп 2018, 15:03

Съгласен съм. Не трябва да се подценява и ролята на родителите. Елитните гимназии в България са масово държавни освен това, всички деца имат равен достъп до тях... Всеки е свободен да се премести на място където има такива гимназии.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 04 Сеп 2018, 7:27

Да бе, вдигаш се от пропадналото СЗ село и отиваш в София - колко му е... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 04 Сеп 2018, 12:27

Borymeckata написа:Да бе, вдигаш се от пропадналото СЗ село и отиваш в София - колко му е... :mhihi: :mhihi:


То е същото и с Университета после. Вдигаш се и кеф ти Оксфорт, кеф ти Кембридж, кеф ти Калифорнийския технолоджи институт ....

Синът ми такива стахотии разправяше за СПГЕ "Джон Атанасов", че косата ми се е изправяла.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 04 Сеп 2018, 14:17

Сорка, ама ше трябва рЕзко да ви разочаровам по отношение на разбиранията ви за селата...

Не знам къде и с какви хора сте се срещали на по особени позиции (изискващи образовани хора)... ама май не сте много :dunno:
Един младеж има ли амбициозни родители, които са усетили таланта му в дадена област, дори и да са от най-бедното семейство от най-затънтеното село, и имат ли те единствена мисъл детето им да успее, да то успява! В професиналната ми практиката до момента съм работил със стотици хора тук и в чужбина. От тях съм работил ежедневно и редовно, дотолкова че да ги опозная добре, може би с около 100. Поне 15-20 човека от тях са именно от разни селца оттук и там. Хора от неособено богати семейства (да не кажа бедни), скромни и със светли умове. Колкото по-сложна и на вид недостъпна е била средата, към която са се стремяли, толкова по-далеч са стигнали тези хора в своето развитие. А образованието... то е да ти даде елементарната база. Например имах колега от подобно на вашите разбирания Пазарджишко село. Скромен младеж беше. Завършил после "механото" в Пазаджрик. После ТУ-София. Нито "механото" го е научило на кой знае какво, ТУ-София пък да не говорим. Във всеки един момент е разчитал сам на себе си. По самокритичен и любознателен човек от него не знам дали познавам. Преди доста години замина за щатите и започна на $200k годишна заплата в строго специфична област, за която се предполага, че трябва някой да те учил години наред (това по вашите разбирания пак). Скоро не съм си писал с него, но вярвам се е развил и нагоре. Та така - от селото, та в Пало Алто, добре ли е?

Познавам и още десетки подобни хора (от села дето викате, от "Джон Атанасов" - също!) работещи в България (просто защото така искат, а не че не могат да отидат където си поискат) - VmWare, Mobisys, Chaos Group и т.н. чиято месечна заплата е като средногодишна Софийска заплата за някои хора. Истински хора постигнали това благодарение първо на родителите си, после на себе си и евентуално по добро стечение на обстоятелства, на добро образование (пожелателно).

Искам да кажа, че един управител на голям магазин може и да няма начин да е от някое село. Но един реализирал се човек в строго специфична област е твърде вероятно да Е именно от някое село, което говори за истинското му желание да постигне мечтата си!

Доста родители се опитват да оправдаят собственото си невежество, глупост, нехайство и безотговорност с образованието, а ако не мине номера обвиняват и самото дете, баби, дядовци, бивши, любовници и т.н. А не вземат да погледнат себе си първо... Жалка картинка!

Понеже темата е за средното образование и конкретни впечатления от училища...
Пауърка, я кажи синът ти, какво завърши и какво научи в "Джон Атанасов" и при кои преподаватели и какво учи и работи сега..?
Съвсееем случайно имам наблюдения за там. Ама искам конкретно да ми говориш с имена и случки! :yes: Кажи ми също така кой го бутна да учи там и защо? Същия този, който го е бутнал там, имаше ли идея какво се учи там и как и какво се преподава? Бъкел поне... Ей така конкретни неща да ми разкажеш да си сверя часовника :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 04 Сеп 2018, 16:51

Nickelback написа:Ей така конкретни неща

Е тука стана затапка :mhihi:

Иначе си прав, ама донякъде. Имам близки наблюдения на хора, завършили в малки градове в България. Някакви елементарни неща им се губят от средното, да не кажа основно и начално. С гугъл примерно изпитват затруднения да си намерят нещо... в един момент се усетих, че то проблема е в избора на ключови думи. Ключови думи не знам в кой клас се учат. И не е единичен случай, даже градчето не е едно и също. В край на сметка, ако и родителите не го могат това... едно дете откъде да го научи ? То даже няма кой да му каже какво не знае :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 04 Сеп 2018, 17:24

Наскоро четох една статия, че едни родители, ако си свършат добре работата като истински родители, то тяхното ново поколение е най-малкото по-интелигентно от своите родители. И наистина вярвам, че е така! Познавам неколцина простовати, но добри хорица от село, чиито деца са в пъти по-интелигентни и находчиви от своите родители. Е, някакси са си свършили работата като родители в крайна сметка :)

Никога няма да забравя и да си простя как навремето изнудих клетите ми родители да дадат почти $2000 да ми купят компютър (не че ми е бил нужен толкова скъп и мощен), само и само аз да съм топ с технологиите! :banghead: За други неща ме ограничаваха адски много, скъпи играчки никога не съм имал, но ставаше ли въпрос за образование, даваха всичко от себе си! Чак сега го оценявам :roll:

Иначе си прав, просто на мен идеята ми е, че така както с лека ръка колегите по-горе описаха "селото", това просто не е вярно... За "масовката" е ясно...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 04 Сеп 2018, 18:13

Nickelback написа: че едни родители, ако си свършат добре работата като истински родители, то тяхното ново поколение е най-малкото по-интелигентно от своите родители.

:yes: :yes: :yes:

На мен също така ми е било и интересно как успели хора... за 1-2 поколения - пълен провал. Знам за случай преди години бабите и дядовци... директор на банка, а другия ръководна позиция в голяма институция. От там нататък децата им пълен провал, а внуците още по-зле. Директор на банка и изведнъж син - безработен алкохолик лентяй :help:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 04 Сеп 2018, 18:49

Запъртък разваля ли се ? :roll: Въпроса е риторичен . До колкото разбирам темата е за да се регистрира от време на време че има средно образование . Че не се е самозатрило .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 04 Сеп 2018, 22:15

Jordana написа:Запъртък разваля ли се ? :roll: Въпроса е риторичен . До колкото разбирам темата е за да се регистрира от време на време че има средно образование . Че не се е самозатрило .


Аз пак да кажа, че каквато е масовката такова и образование заслужават :dunno: Това е положението! Виновни за това са не децата, а татьо, батьо, чиче, стринка, баба и дедо и т.н. научили малкия ганчовец на тарикатщина :yes:
Не съм убеден, че някой от тук коментиращите е влизал скоро в класна стая, но аз имам честта да го правя като преподавател два пъти в седмицата за по някой друг час, 9 месеца в годината и с ръка на сърцето мога да кажа, че на тези, които заслужават им е отредено, и съответното отношение, и учебни програми, и материална база и т.н. Сътоветно и те са доволни и преподавателите са доволни :yes: Оттам нататък е отражение на булгарстанския манталитет нацяло и не мисля, че има нужда да се коментира!
С един колега ортак по даскалство, къде на шега, къде не, все си говорим - "В един клас както има отлични ученици, така има и пълни двойкари. Да речем по петима от клас. Един добър преподавател трябва да направи така, че да дръпне останалите 15-20 неориентирани свободни електрони да станат Хора!". Ако и родителите разсъждаваха по подобен начин... ехеее... :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 05 Сеп 2018, 0:55

TNT написа:
Nickelback написа:Ей така конкретни неща

Е тука стана затапка :mhihi:

Иначе си прав, ама донякъде. Имам близки наблюдения на хора, завършили в малки градове в България. Някакви елементарни неща им се губят от средното, да не кажа основно и начално. С гугъл примерно изпитват затруднения да си намерят нещо... в един момент се усетих, че то проблема е в избора на ключови думи. Ключови думи не знам в кой клас се учат. И не е единичен случай, даже градчето не е едно и също. В край на сметка, ако и родителите не го могат това... едно дете откъде да го научи ? То даже няма кой да му каже какво не знае :dunno:



Ето кои учлители според него не ставали за нищо:

Левена Петрова, имаше една кукувица
Зорка Михайлова
и един Момчилов


Цитирам дословно и не познавам тези хора. Завърши преди седем години и сега учи магистратура. Никога не съм го бутал, натискал или избирал, какво да учи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 05 Сеп 2018, 7:37

Значи даллбогг живот и здраве дятето да е будно и амбициозно , ако не - вълци го яли . Да се кахърят с него майка му и баща му . Аз все съм си мислел че даскала трябва да събуди интереса на децата към образованието и да провокира уважение и отговорност към училището и знанието изобщо . Но като гледам какво тиражират медиите , даскалиците пият и пушат наравно с учениците а често и се чукат с тях . Ученическа любоф , кво да прайш . А тези единици които са извън стереотипа - са "тъпи и гадни "даскали . Ако не си в елитарна гимназия , държавна - си за никъде . Но от друга страна пък всичко зависи от мама и татко и малко да са ти предали от добрите си гени . :mhihi: И пак да се повторя - всички до един от тия малки математици дето им се радвате по олимпиадите с медалите ще напуснат България завинаги и безвъзвратно . Това поколение което в момента навлиза в живота е истинския продукт на средното образование от последните 30 години . Пълна посредственост с вяли опити да се спасят и селектират поне няколко таланта които очевидно и въпреки системата напират да получат какво ? Образование , какво друго :dunno:
А селото е един добър старт за хора които искат висок бал за да следват вишу тука в БГ и няма да ходят в йелостоунския университет :mhihi: , те сега има доста вузове ги приемат само по бал така че е отлична опция . Традиционно в прованса се "вадят" високи оценки по -лесно от колкото в елитарните гимназии .
Последна промяна Jordana на 05 Сеп 2018, 7:42, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook