Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 27 Юни 2017, 20:14

Малко да ъпнем темата... естествено, че за другите градове нищо няма да кажат :banghead:

http://news.bnt.bg/bg/a/smg-e-s-nay-vis ... a-v-sofiya
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 30 Май 2018, 10:11

Колеги, аз съм шокиран след поредния си досег с образователната система... Накратко: Нашият тиквеник е на 10 години и сега завършва 5-ти клас. Пратили са го на училише (в 1-ви клас) една година по-рано, на детска градина изобщо не е ходил и е изпуснал основата, затова сега е... жива мъка. Много трудно усвоява нови знания, слабо запомня и бързо губи концентрация, срича като чете и смята на пръсти - особено по математика е много зле. Освен всичко това, в класа е най-хилав и дребен... Та с жената поговорихме и решихме, че трябва да повтори 5-ти клас - хем да дойде на възрастта с другите деца, хем да понаучи нещо и да не бъде тройкаджия. Вчера след половинчасов разговор с директорката на училището се установи следното:

За да повтори, трябвало да има двойки по 3 (три) предмета за годината, да е ходил на поправителни изпити и пак да е изкарал двойки. И това не било достатъчно - трябвало още да бъде освидетелстван като дете със СОП (специални потребности...??), с две думи - че е малоумен. А това нямало как да стране. В последните няколко години, докато въпросната госпожа била директорка на училището, имало само 1 (един) случай на повтарящ ученик - някакво дебилно цигане, което почти не можело да говори...

Докато аз се опитвах да асимилирам горната информация, въпросната директорка започна да ни успокоява - да не се притесняваме за Боби, той си бил добре, имало други деца много по-зле от него (как по-зле от това - аз не мога да си представя... ?!?), даже нейната дъщеря (на директорката) била в 7-ми клас и също не можела да чете... Голямо успокоение - все едно да идеш на лекар и той да ти обясни, че боледува от същата болест вече 10 години и не може да се излекува... Та значи - нашият тиквеник тържествено минава с 6-ти клас, с гордост и чувство на дълбоко удовлетворение от постигнатите успехи в образованието. Това, че след 5 години в училище не може да чете и още смята на пръсти, се оказва незначителен проблем, заради който нямаме право да травмираме детето и да прекършим порива му към учение.

С две думи - системата на средното образование има само една цел - всяка година да избълва на улицата хиляди полуграмотни тийнейджъри, а те какво ще правят после - това не е негов (на средното образование) проблем. Аз наистина се чудя какво да правя... Ще опитаме през лятната ваканция да минем материала за пети клас още веднъж и ще го натисна тиквеника да чете книги - всяка вечер по десетина страници. Друг начин не виждам и някак загубих доверие в образователната ни система...
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Средното образование в България

Мнение от Knoxville_ » 30 Май 2018, 10:29

Тъкмо сутринта си мислех, че скоро не си писал по темата, а ми е много интересно какво се случва.

Освен това, което си описал, мисля, че изключиха и въобще като възможност повтарянето от 1-ви до 4-ти клас.

Мога само да кажа, че прост народ лесно се управлява. Мисля, че всеки ще разбере какво искам да кажа.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 30 Май 2018, 10:43

Да, до 4-ти клас изобщо го няма повтарянето като възможност. Може хлапето да не си знае и името - минава. Интересното е, че и след 4-ти клас пак не става... Теоретично го има като опция, но на практика - не. Не знам защо са го направили така и какво си мислят, че постигат :dunno: :dunno: . Според мен - просто на никой не му пука дали децата остават неграмотни. Да завършват по-бързо и... на улицата, там "животът ще ги научи"... :mhihi: :mhihi:

Какво се случва... скоро правим една година заедно. Има напредък, но е трудно... Трудно е, но има напредък. Не знам как звучи по-оптимистично... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Средното образование в България

Мнение от hell's angel » 30 Май 2018, 11:37

Borymeckata написа:...Колеги, аз съм шокиран след поредния си досег с образователната система......

Нормално, що се учудваш ? Вече основно образование се завършва в седми клас. Щото много деца напускали училище преди 8-ми :mrgreen: А от 8-ми до 10-ти клас, щяло да има диплома за полусредно :mhihi:
Редно е и шофьорските книжки да почнат да им раздават на 10 години, че на 12 вече раждат ...
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 30 Май 2018, 11:51

Явно, това че повечето ученици са зле, трябва да ме зареди с оптимизъм за бъдещето, но... не ми се получава. Нещо като "успокоенията" на жена ми - като започна да я овиквам, че е направила някоя дивотия с колата, винаги ми привежда примери нейните колежки / приятелки / познати колко зле шофирали. По някаква странна логика, би трябвало да си кажа: "А, щом има и още по-зле от теб - значи всичко е наред! Пътищата са пълни с калпави жени - шофери - какво по-хубаво от това? Вече съм спокоен...".

Не знам, за мен нещата са свързани. Не си представям как неграмотен човек ще стане "добър"... Как ще си изгради ценностна система и откъде ще разбере за моралните добродетели, като не е прочел и една книга? Също и за "оправянето в живота" - неграмотен човек какъв да стане? Пазач или чистач на минимална заплата, или престъпник... Това за мен не е "оправяне в живота", ама де да знам... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 30 Май 2018, 13:27

Докато не танцува мръсни танци с учителките , добре е . Буквите все някога ще ги научи във фейса , за другото си има елка на смартфона :mhihi:
https://www.youtube.com/watch?v=vax35NNkt4g
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 187
Регистриран на: 8.03.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW E36 320i touring
Mercedes c230 cl203 sport coupe
Opel Corsa C 1.2

Re: Средното образование в България

Мнение от Mpower94 » 30 Май 2018, 15:11

А чували ли сте, как учителите казват, '' няма да си развалям почивката заради него, как няма да го пусна във следващия клас!? Това мисля,че описва картинката.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Средното образование в България

Мнение от vicho » 30 Май 2018, 15:37

Borymeckata написа:даже нейната дъщеря (на директорката) била в 7-ми клас и също не можела да чете...


аз съм меко казано потресен... очаквах, че е зле, ама чак пък толкова?!?!?

wtf??!?!?! WTF?!?!?

Това е меко казано несериозно... в 7-ми клас учехме НА ПРОЩАВАНЕ НА ИЗУСТ! Ако не го знаеш 2-ка!!!
Следващия час, ако не го знаеш още една 2-ка и така до края на света!

600+ думи

ЗАКРИВАЙ!
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Средното образование в България

Мнение от Top Gun Maverick » 30 Май 2018, 20:55

Borymeckata написа:Друг начин не виждам и някак загубих доверие в образователната ни система...

Прати го на учител по математика, изтърве ли я веднъж, НИКОГА няма да я схване. Не е като историята примерно да научиш нещо пропуснато. Да де, това го знаеш и сам.
Иначе му пускай и филмчета със субтитри, някои от които хем ще научи нещо, хем ще си чете. Стига да не гледа отблизо е ок.

Ще се изненадаш колко по-зле е системата ни. Някой по-нагоре писа, че просто народ лесно се управлява, ами точно така е. Докато някой не го е обвинил в комунистически пристрастия да кажа, че наистина точно след падането на соца започна това затъпяване на нацията ни, но заради това не е виновна демокрацията, а тая диктатура, която ни налагат представяйки ни я за поредната ЛЪЖА как имаме право на избор. Ако имаш право на избор да учи нещо детето ти, то съвсем не е така лесно, евтино и все такива неща. В училище ги интересува само да присъстват, толкова. Та с тая дикатура, която настана след промените, от година на година материала в училище става все по-скапан. Махат се Български автори, слагат се разни сръбски и всякакви такива. Историята се прекроява, учениците не знаят нищо. Едно време имах съученик, който бе повтарял ВТОРИ клас!!! След това такъв, който повтори 4-ти или 5-ти, друг пример имам с такъв повтарял пак в началните веднъж, после още веднъж по-нагоре, накрая бе останал 3 пъти и в 9-ти клас бе изключен защото учителката му казала, че е прост, а той я ударил с дневника по главата. Повече не се върна в училище.
Сега първо има малко качествени учители. Те не са мотивирани, ама не финансово, защото и едно време не са получавали баля пари. Не са мотивирани морално, нито им се занимава с тая паплач, която си цъка на телефоните цял час и ако им се направи забележка те ти обясняват за нещата от живота, казват на мама и тате, че учителя много се прави, онези пък дебили вдигат скандал на учителя, той е привикан от директора и слдващия път чуителя си трае, а лапетиите вече с правят каквото си поискат.
Едно време тия със знания з атройка(истинска такава)се равняват на сегашните с 5-ца в доста от случаите. Като знам мои съученици как се скъсваха з ада изкарат тая пуста тройка и имаше лаф, че най-труднао тя се изкарва и си бе верен...сега им ги подаряват.
Моят син също е на 10, завършва 3-ти клас, учителката им в занималнята когато той я попита, че не разбира задачата и да му я обясни, тя казва да я прочете пак толкова. Не и се занимава бе хора, извън работно време прави торти до среднощ(нелегално естествено) за да ги продава и е като смазана на другия денм почти заспивала в час. :shock: Догодина няма да е на тая занималня. Отива жената да види нещо, г-жата я няма, децата без надзор в тая занималня. :shock: И това не за 5 минути и не от време на време както беше едно време понякога в много редки случаи. Било постоянно. Лапетата яхнати на чиновете, беснеят и т.н.
На едно училище пък директорката им тука е луда, половината учители и те са някакви бъгави, хората взеха вече да се усещат и училището остана с много по-малко ученици.
Абе куп случаи знам, не ми се говори. После защо лесно се вземало висше, ами как няма да е, нали е направено за същите тия ученици. Има и наистина научили нещо, ама те са твърде малко, та трябва да е лесно за да може всеки платил си да изкара висше.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от alekangg » 30 Май 2018, 21:32

Пак килограми глупости се изписаха.. коя математика като се изтърве няма научаване, тая до 5 клас, до 12, висшата? Ти до къде си стигал с нея, че си толкова вещ?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Средното образование в България

Мнение от b_u_b_o » 30 Май 2018, 22:06

Прав е колегата, нещата са силно навързани в математиката. Като изпуснеш материала за 1-2 класа, после трудно се наваксва особено ако не ти се отдава. Най-прости примери, като не си научил степенуване и коренуване ходи после решавай квадратни уравнения, или логаритми. За геометрията да не говорим.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Средното образование в България

Мнение от K_Ilkov » 30 Май 2018, 22:23

Явно нивото е много ниско на места, вероятно повечето.

Аз се дразня на даскалката на моя, че ги пръска от домашни и да зубрят ама всъщност другата крайност е по-зле.

А тва дето е дала пример с дъщеря си тази е потресаващо направо! Срам.
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Средното образование в България

Мнение от cod-cdbp » 30 Май 2018, 22:41

Малкия има съученици, които също сричат в трети клас в елитно столично училище. И това не е проблем за никого...
Изображение

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Средното образование в България

Мнение от K_Ilkov » 30 Май 2018, 22:57

И при нас има трудно четящи, пак 3ти, но това, което Боримечката разправя е брутално.
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook