Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 30 Яну 2016, 23:21

Провокиран от последните опити за промяна на учебни планове по история и т.н. реших да пусна подобна тема... Имаме теми за какво ли не в подфорума пък нямаме за образование :dunno:

Висшето е ясно като че ли - корупция, смотано управление, пълна апатия откъм преподавателския състав, остаряла база, материя, методи на преподаване и т.н. Ако искате коментирайте де, но там като че ли повечето хора са наясно и търсят развитието си в чужбина :roll:

Защо интерес представлява средното образование..?
То дава базата на младия човек, изгражда рутина и дисциплина. И като че ли, младежите нямат кой знае какъв избор от силни училища по принцип, а и още повече на подобна възраст не знаят кое е добро за тях и изобщо с какво им се занимава... И тук идва отговорността на родителите да изберат добро училище за своето дете. Да го подготвят за "следването".
Кои са тези силни училища в България? Къде си заслужава човек да изпрати детето си, било то и на другия край на града, дори друг град..? Дава ли му това училище добра база по общообразователни дисциплини и помага ли му за кандидатстване във висше учебно заведение, било то и в чужбина..? Дава ли му "занаят"? Какъв?

Нека всеки, който има конкретни впечатления от конкретни учебни заведения, да сподели. Хубаво би било да са повече положителни :ok: Дръжте се прилично и се придържайте към темата :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Средното образование в България

Мнение от (bubsa) » 30 Яну 2016, 23:30

Имам наблюдения,че основното и средното образование тук все още е на много по-високо ниво от където и да било в Европа.
Племенникът ми учи тук до 6-ти клас,а в момента е в Лондон и е мнооого напред пред съучениците си.Горе-долу с 2 години ги е изпреварил.
Има и други в Германия и Испания и положението е подобно.
Дори тези дни при Слави имаше две момчета от Харвард и те го подтвърдиха.

А относно модерните способи на обучение :no: :no: :no:
С тези тестове зорлем правят децата глупави :dunno:
Другият голям проблем на подрастващите са простите родители.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Средното образование в България

Мнение от Хаос » 31 Яну 2016, 1:33

Големия проблем в БГ средното образование е липсата на строги мерки с цел да не излезе че в училището се учат дебили/рецидивисти.
В техникумите от години насам учителите (майка ми е учител в някога престижен техникум) пищят, че им се налага да се справят с агресивни и глупави деца, които имат горе-долу състоятелни родители и си мислят, че са хванали Господ за шлифера.
Всъщност като гледам наоколо става въпрос за откровени дебили и слабоумници, които общо взето не могат нищо и не знаят нищо. Това обаче е плод не на генетиката, а на образованието - липсват строгите правила - едно време да имаш неизвинено викаха родителите, а пък за неподходящо поведение направо си изключваха от училище, което си беше сериозен позор - в днешно време може би вече е престижно.

С изключение на кяколко училища в България и с по няколко ученика на випуск от останалите училища всичко е леш. Но виновни са управляващите, заради беззаконието в шибаната държава, виновни са родителите, че нямат елементарни умения за възпитаване на дете и са виновни учителите, че не свиват сърми, ами си трайкат. Но как да не си трайкат, като учениците имат смелост да се зъбят и даже посягат... и после няма наказания...

Прост народ, слаба държава.

По повод учебните планове - образованието като цяло те натиква насилствено в една плоскост, без да ти дава възможност за креативно мислене. Потиска творческото у човека от ранна детска възраст. Така няма прогрес, има само напредък, на час по лъжичка. Но на пост-военното мечтаещо да се индустриализира общество са му били нужни такива кадри и съответно образователната система е била така построена и оформена...
Последна промяна Хаос на 31 Яну 2016, 1:36, променена общо 1 път
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Средното образование в България

Мнение от Denmark » 31 Яну 2016, 1:35

според мен - математическите гимназии са доста добър избор, въпреки, че нямам представа на какво ниво са, просто казвам от гледна точка на това, че "математическия тип на мислене" може да помогне много в живота. също така разните техникуми (не знам дали още ги има...), и разбира се не на последно място езиковите гиманазии. аз лично не бих препоръчал разните квартални училища. по-добре да е нещо насочено към определена специалност.

аз като завършил от техникума Киров :lol: мога да кажа, че съм много доволен. честно казано тогава не оценявах образованието по тоя начин, но за мое щастие научих доста неща, които после ми помогнаха в университета.

(bubsa) написа:Имам наблюдения,че основното и средното образование тук все още е на много по-високо ниво от където и да било в Европа.


не знам дали е по-високо, но и според мен е на доста добро ниво, въпроса е колко учат учениците. предполагам всички имаме приятели/познати, които са завършили по милост едва ли не, а знаем и за учители, на които просто не им се занимава с поправки и т.н.

(bubsa) написа:Другият голям проблем на подрастващите са простите родители.


това е проблем навсякъде. тук на скоро имаше разни дебати по темата, най-вече заради децата на имигранти, които не могат да им помагат вкъщи.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 31 Яну 2016, 3:41

За държавни училища - английска, немска, математическа гимназия (в произволен ред, все пак зависи какво можеш/искащ), всичко друго е пълна леща. Сигурно има изключения, но това с най-голяма гаранция за някакъв успех. Аз смятам, че образованието 1во е отговорност на родителите и 2ро на държавата.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от Benord » 31 Яну 2016, 6:44

Проблемът,според мен,е следният.Съвременото образование е изградено на принципа на висшето училище.Демек учителят е вече само преподавател,и оттам,който иска учи,който не иска не учи.Старата система държеше повече на възпитанието от самото учене.Учителят беше първо възпитател и хегемон в поведението ,и след всичко това преподавател.Общо взето да си учител по старата система се изискваше да си на ниво не само в специалноста си ,а и да си морална личност със строго възпитание.Къде сме днес?Учителят, бил той и добър,е изоставен на собствените си възможности без,каквато и подкрепа да има от държава и семейство.В съвременото семейство самите родители едва ли имат и понятие,за какво аджеба,децата му тря-Аа да си губят времето с глупости.И да мрънкаме,и да не мрънкаме циганизацията на обществото е почти пълна.От страна на детето нещата са трагични за бъдещето му.В къщи чалгаджийско поведение наложено от родителите,в училище те занимават с всЕкви простотии,остава само улицата.И така децата слагат качулките и се мислят за велики с няколко стотинки в джоба и сами си търсят бъдещето в посока в която със сигурност не ги очаква нищо добро.Проблемът е обществен.Но за такова общество,такива възможности.Бог да пази България!

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 28.10.2009
Пол: Мъж
Кара: каквото има
Мечтае да кара: FERRARI 458 Italia

Re: Средното образование в България

Мнение от Larbi » 31 Яну 2016, 6:51

Denmark написа:според мен - математическите гимназии са доста добър избор, въпреки, че нямам представа на какво ниво са, просто казвам от гледна точка на това, че "математическия тип на мислене" може да помогне много в живота.


Не знам какво може да ти помогне математическият начин на мислене, но знам, че един огромен процент хора мразят математиката и просто не са родени за математици. Съответно ако (и най-вероятно) до 7-8 клас не знаеш какво искаш да правиш в живота за да се набутваш средно специално било то математика, електро, строителство или каквото и да е професионално, най-добрият вариант е да влезеш в една езикова гимназия без значение какъв език - дали Английски, Испанска или Немска, то знаеш, че през средното си образование ще си свършил една много важна работа и тя е да научиш един език като хората + втори език на малко по-ниско ниво и вече кеф ти да учиш в чужбина ако имаш възможност и искаш или кеф ти после да си търсиш работа където и да е свързана с чужденци или дори преводи. Най-глупавите неща за средно образование са две ако не знаеш какво ти се занимава по принцип още трябва да караш някакво средно: 1. Да караш на сила някакво средно специално което не ти е на душата и съответно насила хубост не става и няма да знаеш нищо най-накрая 2. Да караш просто обикновена гимназия.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Средното образование в България

Мнение от Делян » 31 Яну 2016, 10:16

Съвсем умишлено се занижава нивото на образованието не само в България, а и в цял сят. Нещата, които се учат, са силно манипулирани и съвсем умишлено втълпявани, макар че отдавна е научно доказано, че не са истина(пример - еволюцията на Дарвин). Прост и добре обработен народ, без собствено мнение, лесно се управлява.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 31 Яну 2016, 10:30

Това не е съвсем загадъчно и неясно от къде идва . Глобализация - на бизнеса не му трябват образовани хуманисти с висока обща култура . Трябват му тясно профилирани бачкатори , които да работят едно нещо добре а не 100 неща съответно не много интелигентни за да са добри консуматори .На политиците им трябват ниско образован електорат за да го манипулират и така кръгът се затваря . Ако човек няма амбицията и способностите да се ориентира сам или с малка помощ във конюнктурата на деня попада във коловоз от който трудно може да измъкне после на 25-30 години .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 18.06.2015

Re: Средното образование в България

Мнение от koliu_45acp » 31 Яну 2016, 10:37

колега, поне питаш за конкретни училища: СМГ у София винаги е било мноо добро. дори да не ти е толкоз интересна матматиката и програмирването, има паралелки повече езиково и физиково ориентирани.
ма общо зето: станааме ора дори празни чутури кат мене де завършиа със зор (за тез дет печелиа олимпиадите ясно че са крем де ла крем). я съм завършил тамо деведесе и некоя, осем или девет, та освен тригонометрията ма научиха и на четмо и писмо по научному, и химия, и хорца, и ко ли не.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от Benord » 31 Яну 2016, 10:38

Jordana написа:Това не е съвсем загадъчно и неясно от къде идва . Глобализация - на бизнеса не му трябват образовани хуманисти с висока обща култура . Трябват му тясно профилирани бачкатори , които да работят едно нещо добре а не 100 неща съответно не много интелигентни за да са добри консуматори .На политиците им трябват ниско образован електорат за да го манипулират и така кръгът се затваря . Ако човек няма амбицията и способностите да се ориентира сам или с малка помощ във конюнктурата на деня попада във коловоз от който трудно може да измъкне после на 25-30 години .


Демек крачим с големи крачки обратно към феодалното общество от съвременен тип,ли?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 31 Яну 2016, 12:05

Плюс това, което вече сте споменали, ще добавя: пълно е с олигофрени при преподавателите. Същото важи и за висшето образование. Да, има много добри, от които може да научиш много и заслужават огромно уважение. Но това не променя факта, че останалите са пълни идиоти. Учители по езици, които не могат да говорят или имат беден речник. По математика, които на по-сложна задача не могат да стигнат до крайния отговор. В последните класове често ходих да се виждам със стария ми клас от кварталното училище и карах по някой час с тях. Те решаваха задачи, за които в моята "елитна" гимназия и 3 няма да получа. В основното са ми преподавали хора с жълти книжки. Реално в кварталното училище има по 2-3 свестни учителя, останалите са идиоти. После няма как да излязат някакви гении от учениците.

Някой беше споменал и за "модерните тестове". Теста може да се направи достатъчно сложен и ефективен, ако има кой да го направи. Предимството му е, че няма субективност в оценяването. В средното рядко съм се сблъсквал с този проблем, но в университета често оценяването е според колко си симпатичен на преподавателя. В училище по-скоро на любимците им се разминаваше, когато не са учили.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 16.05.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: на фотосинтеза

Re: Средното образование в България

Мнение от ineedmoney » 31 Яну 2016, 12:19

(bubsa) написа:Имам наблюдения,че основното и средното образование тук все още е на много по-високо ниво от където и да било в Европа.
Племенникът ми учи тук до 6-ти клас,а в момента е в Лондон и е мнооого напред пред съучениците си.Горе-долу с 2 години ги е изпреварил.
Има и други в Германия и Испания и положението е подобно.
Дори тези дни при Слави имаше две момчета от Харвард и те го подтвърдиха.


Потвърждавам. На един приятел дъщеря му сега е в 7-ми клас в местната гимназия (тука от 7-ми почва гимназията). Детето учеше в България до преди 5 месеца, не знаеше една дума на немски като дойде през август. Все още учи езика и въпреки това е най-добрата в класа по успех и като материал е година пред тях. Общообразователната култура и е на светлинни нива пред съучениците й. Средното образование в БГ е много добро.
Проблема при нас идва от учителите, които са добри, но не са "в крак с времето" и са ниско платени, което е и причината да не могат да се привлекат млади кадри и да демотивира вече упражняващите професията. Отдавна съм казал, за да е добре един народ той трябва да бъде спокоен, здрав и образован, което означава че полицаите, лекарите и учителите трябва да се едни от най-добре платените професии. Само един здрав, спокоен и образован народ е способен да се бори с корупцията и да "произведе" политици-държавници.
Стрелката на оборотомета сочи към цифри ,но всъщност изразява Ващето съкровенно ЖЕЛАНИЕ!
Изображение
╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
And the greatest rapper that dared to touch the mic, tattooed on his belly the words of "thug life".


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Средното образование в България

Мнение от Bogat-Beden » 31 Яну 2016, 12:46

Jordana написа:. Глобализация - на бизнеса не му трябват образовани хуманисти с висока обща култура . Трябват му тясно профилирани бачкатори , които да работят едно нещо добре а не 100 неща съответно не много интелигентни за да са добри консуматори .На политиците им трябват ниско образован електорат за да го манипулират и така кръгът се затваря . Ако човек няма амбицията и способностите да се ориентира сам или с малка помощ във конюнктурата на деня попада във коловоз от който трудно може да измъкне после на 25-30 години .

Вярно,много вярно..
Това,което според мен поне у нас е много голям пропуск на средното е ,че не се изучава поне базов икономикс-изключително важно за всеки човек е да има поне минимална икономическа култура.Абсолютно същото важи и за основи на правото,пак по точно същите причини.На трето място-в спортните училища поне навремето всичко освен спорта беше на много ниско и проформа ниво,както и обратното-1 час физическо седмично в другите.Страшно малко като време,даскалите по физическо са масово лоша мотивация,базата поне навремето си беше плачевна-сега не знам как е..
А затова къде да насочиш детето си -конкретика не знам,но ако не му харесват или се отдават точните науки-има ли смисъл да се опитваш да го правиш математик или бъдещ инженер и т.н..Има също перспективни хуманитарни дисциплини -дали да продължиш с право или с психология-каквото го влече детето.Много е недалновидно да му се налагат болни,неосъществени родителски амбиции,за сметка на това,което му е на сърце :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 31 Яну 2016, 13:00

Съвсем съгласен съм с мненията до тук. Отразяват много точно и моите наблюдения :yes:

Относно това какво да изберем за едно дете, то като че ли наистина, елитна езикова/математическа гимназия е най-добрия и компромисен вариант. Това с идеята, че човечето ще емигрира :paranoid: За София - Първа английска, Немската, не последно място - Испанската. Математически - СМГ и НПМГ. За професионалните не искам да коментирам тъй като съм пристрастен :) Върху частните нямам наблюдения, ама съм леко скептичен - струва ми се, че те произвеждат типажи като Андреа/Делян Пеевски, готови за усвояване на еврофондове :ok:

Но ако ще е гимназия смятам, че по време на обучението си трябва младежът да си движи и някаква допълнителна дейност, която да му е полезна. Да не разчита само на език или математика. Някакъв "занаят", чрез които да може да се издържа по време на следването, било то в България или чужбина :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook