Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Средното образование в България

Мнение от alx » 06 Сеп 2018, 13:35

MapkoB написа:
steeN написа:При всичко друго еднакво, ролята на родителите е огромна. Освен това, не винаги това, което се смята за интелигентен и добър от масата хора е еквивалентно на "интелигентен и добър" в живота.
Примерно в българската култура има едно голямо изкривяване да се акцентира на дипломите повече от колко реалните постижения. "О той има висше по химия... значи е страхотен човеки заслужава да успее в професионално и иначе." Реално този човек може да има абсолютно безполезни умения във всякакви области вкл. и химия.


То това не е само в българската култура. Би следвало много добре да знаеш, че в щатите това важи в пълна степен също, като в зависимост от областта - дори повече. В научни и академични институции, дори в отдели по маркетинг/комуникации/продажби и т.н. не си ли минимум магистър, не си човек. Може да не знаеш как се пуска компютъра, но мама и тати са плащали да се учиш докато си на 35 и си пиейчди, раби'иш ли, винаги ще имаш предимство пред един кадърен бакалавър. Все пак термина educational inflation не сме го измислили в България.


така е само ако се търсят някакви специфични учени и тогава се изискват публикации, докторати и тн "факти"... иначе в щатите прави впечатление само ако си завършил харвард/мит/колумбия/няколкото много елитни университета... останалото е ... какво си правил и какво си свършил. не случайно в щатите казват "your resume is not what you know or who you are, but what you have done".

аз имам инжинери със средно образование които правят повече пари от такива с мастърс- при еднакъв стаж... така го мисли.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.09.2010
Пол: Мъж
Кара: Volkswagen CC 2.0 TSI

Re: Средното образование в България

Мнение от MapkoB » 06 Сеп 2018, 22:21

alx написа:...


Аз го мисля, както го виждам. Да, в по-технологични сектори или по-младежки старт-ъп дипломата няма чак толкова значение, но в общия случай с бакалавър нямаш шанс да изпъкнеш сред тълпата (а тук тълпата е огромна). За едно си прав - освен, ако не си завършил нещо от Ivy лигата, няма значение от къде е дипломата, важното е да е магистър+.
Иначе по-приложимата поговорка в повечето случаи, на които ставам свидетел е "it's not what you know, it's who you know"...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1761
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 07 Сеп 2018, 3:20

alx написа:аз имам инжинери със средно образование


Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 07 Сеп 2018, 9:53

shlosera написа:Нищо лично колеги, но да станеш учител с един курс.... Не е сериозно това.

Може да не вярвате, но мен са ме викали за учител по математика (?!?) в същата гимназия, в която 1985-та година завърших средното си образование. При това без никакъв курс или друга подготовка - от утре започваш... :dunno: :dunno:
Аз съм строител, мога да сметна колко тежат 3,5 кубика бетон (примерно) или за колко смени един багер ще изкопае яма с определени размери, евентуално - мога и да направя проста количествена сметка. Между две работи се бях писал безработен на борсата и една сутрин ми звънят - хайде да преподаваш математика... :shock: :shock:
Това е дива история - без никакво педагогическо образование, без подготовка... Разбира се, отказах. После ми хрумна, че (може би) действително бих могъл да кажа някои полезни неща на хлапетата, но повече за практическата страна живота като цяло, което... почти напълно изключва математиката. :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Средното образование в България

Мнение от Dextuar » 07 Сеп 2018, 10:14

Nickelback написа:Аз бих го интерпретирал по следния начин:
1. СМГ на първо място -> прекрасна подготовка по математика, английски и информатика -> добре подготвени кандидати за престижни американски университети (основно) и повечето европейски; специалности - икономика и инженерни науки
2. Немските гимназии на второ и трето -> прекрасна подготовка по немски -> добре подготвени кандидати за немски университети; всички специалности
3. ТУЕС на четвърто -> прекрасна подготовка по всичко свързано с компютърни науки, отлична по английски и доста добра по математика -> добре подготвени кадри по инженерни науки във всякакви ВУЗ-ове тук и в чужбина -> бъдещи "универсални войници", до голяма степен, изграждащи backbone-а на българската ИТ индустрия и добре реализиращи се в чужбина
4. Испанската на пето - тук ми е малко трудно да дам мнение, единствено знам, че дисциплината е на високо ниво, а също и подготовката по английски
5. Първа и втора английска -> (малко или много като в СМГ) прекрасна подготовка английски и информатика, и отлична по математика -> добре подготвени кандидати за престижни американски университети и европейски; специалности - икономика и инженерни науки (и не само)

Оттам нататък ми е трудно да направя анализ :dunno: Единствено ме озадачава защо стопанските гимназии са доста назад, и най-вече НПМГ :dunno: Впечатленията, са ми доста от отдавна и не знам дали и в момента е така във въпросните училища...

Иначе да, напоследък се ценят качествата, знанията и уменията на работния персонал отколкото разните там тапии... Е, разбира се, зависи от работата, длъжността и т.н, но до голяма степен и аз това наблюдавам :yes:
Само да вметна, че първа немска има едно нещо, наречено Leistungsklasse, където след изпит в края на 8-ми клас ти преподават само немски учители и накрая на 12-ти клас държиш немски матури. Получаваш, ако изквасиш, фактически 2 дипломи за средно образования, а и немската образователна система хич не е лоша спрямо математиката и природните науки, да не говорим, че всеки ден щеш-не щеш плямпаш поне по 5-6 часа на немски.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1761
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 07 Сеп 2018, 11:59

Borymeckata написа:
shlosera написа:Нищо лично колеги, но да станеш учител с един курс.... Не е сериозно това.

Може да не вярвате, но мен са ме викали за учител по математика (?!?) в същата гимназия, в която 1985-та година завърших средното си образование. При това без никакъв курс или друга подготовка - от утре започваш... :dunno: :dunno:
Аз съм строител, мога да сметна колко тежат 3,5 кубика бетон (примерно) или за колко смени един багер ще изкопае яма с определени размери, евентуално - мога и да направя проста количествена сметка. Между две работи се бях писал безработен на борсата и една сутрин ми звънят - хайде да преподаваш математика... :shock: :shock:
Това е дива история - без никакво педагогическо образование, без подготовка... Разбира се, отказах. После ми хрумна, че (може би) действително бих могъл да кажа някои полезни неща на хлапетата, но повече за практическата страна живота като цяло, което... почти напълно изключва математиката. :mhihi: :mhihi:


Не е важно какво преподаваш, вжното е да успееш да го направиш интересно за децата. Чичо ми е бил даскал над 40 години и близо 35 от тях е бил в СПТУ по енергетика в Орландовци (май така се казваше). Попитайте по-старите поколения за "Йоската" и ще ви кажат доста неща.
Доцент Липчев пък правеше висшата математика по-различна. Обясняваше по начин, който не можеше да не запомниш. И след 30 години помня "Това е като бикините. Това, което показва е много хубаво. Това, което крие, е още по-хубаво" ...
Иска се талант да накараш един изпържен от игрите можък да излезе извън матрицата и да започне да мисли.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 07 Сеп 2018, 19:59

Я кажете според вас , кирилицата наистина ли е българската азбука ? И какво точно са сътворили Кирил и Методий ? Или българската азбука трябва да се нарича българица както твърдят някои ? Въпроса ми е инспириран от един материал на Стойчо Керев , и понеже темата е образователна викам да питам знаещите . Дали не се подменят вече последните спирачки по пътя на обезличаването ни .. :mhihi:
https://www.youtube.com/watch?v=0nEj5NP2pjI
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 07 Сеп 2018, 22:46

Кирил и Методи са измислили глаголицата. Не знам дали това са новини за теб. Дори в соц учебниците го пише това. :dunno:
Често се бърка наистина и за мен е срамно, че толкова много хора го бъркат, а се бият в гърдите, че са големи патриоти.

Климент Охридски е измислил кирилицата като смесица от латиница и гръцка азбука с няколко специфично славянски букви като Щ,Щ,Ж и т.н.
След освобождението приемаме руска редакция на кирилицата и изхвърляме малко букви.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 08 Сеп 2018, 8:44

Аз се притесних да не би само Стойчо Керев го знае това но явно и други са наясно с тия незначителни подробности . Но все пак на 24 май и за в бъдеще ще отбелязваме деня на славянската писменост на която пишат само в Русия и България . И светите К и М които всъщност не са сътворили кирилицата а глаголицата :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от alekangg » 09 Сеп 2018, 0:26

BMW_POWER написа:
alx написа:аз имам инжинери със средно образование


Изображение

Може щом са инжинери.
Има и софтуерни и инженери станали с курс 1 година, та варианти бол

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 10 Сеп 2018, 12:46

Често се прави тази грешка, като ежедневния ти език е английски (engineer), защото на български думата идва от френски (ingenieur)... и на мен ми се е случвало.

Нали не си мислите, че някой особено в голяма компания ще плаща повече на човек без образование само защото мрази висшистите :lol:
Тоя дефект с идеализиране на образованието го има повече в Европа сега като се замисля... според мен е някакъв остатък от аристокрацията.
Американците никога не са имали аристокрация и за тях делението в обществото е по какво можеш и за какво ставаш предимно.
Мои си мисли, на никой не ги натрапвам.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 10 Сеп 2018, 13:31

Да , определено се прави често тази грешка . Особено като не е ясно как се изговаря на френски Ingénieur . В случая колегата като и да ги нарича инжИнерите без диплома , общо взето няма голямо значение а българският език се забравя .И ..Е кой му пука ? Все пак това е изчезващ език .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 10 Сеп 2018, 14:23

:banghead:

Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 10 Сеп 2018, 16:18

Добре разбрахме се , пише се инжИнер и така се чете само на български е инженер :winky:
А я кажете на какво се дължи този феномен , че инжИнерите в БГ почти винаги си пишат и титуловат името с инж . отпред ? Дори на пощенските кутии и табелките на входа са с инж отпред . Само инж. и докторите се представят така - добър ден , инженер Иванов ...Толкова ли е престижна тая професия че човек дори си променя името заради нея :roll:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 10 Сеп 2018, 18:21

Е как? 5 години си мъкнал дамаджани и агнета (сомове и шарани в моя случай... :mhihi: :mhihi: ) - как да не си сложиш "титлата" пред фамилията?!? Престижно е... :mhihi: :mhihi: :mhihi:

В интерес на истината - никога не съм се писал "инж.", дори ми е странно като видя тия буквички пред фамилията си в някой документ (рядко ми се случва). От десетина години работя с чужденци и те са на другата крайност - никаква официалност, обръщат се на малко име, дори умалително. Лично аз не можах да свикна да викам на шефа си Том, Дейв или Кевин, все едно сме яли и пили заедно - някак ми е непривично. Трябва да се спазва някаква дистанция... :dunno: :dunno:

Между другото, откъде идва "engineer"? Не е ли от "engine"? Първоначално би трябвало да значи нещо като машинист, механик... А после понятието е получило по-широк смисъл. Та какво се чудиш - не е ли престижно да се наречаш "машинист"? :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: DoesNot

Последни теми
Facebook