Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 13 Сеп 2018, 19:49

Имам съученици, които завършиха висше в СССР, предимно деца на номенклатурата... Никой от тях не преравя контейнерите в момента, но дали това се дължи на влиятелни родители (респективно - на добър старт в демократичния бизнес) или на солидното съветско образование - няма как да знам... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Средното образование в България

Мнение от bum_bum » 13 Сеп 2018, 21:29

Абе ти завърши МГУ, па нека не е престижно.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Средното образование в България

Мнение от hell's angel » 13 Сеп 2018, 22:13

А бре, за к'во я заключихте оная тема, да се дебнете по другите ли ? :mrgreen:
Ubi dubium, ibi libertas

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 14 Сеп 2018, 1:48

Ми някои не разбраха тънкия намек и продължават да ръсят бисери. Явно ще трябва някой да иде почивка, та да им уврат главите и на другите.

Имам впредвид, че трябва да може да се мисли и с главата си, а не да се ползват гугъл и да се принтират готови теми. Колко от инженерната мисъл знае какво е това?

Изображение

Не питам, колко могат да работят с нея (аз не съм инж. и не мога). Колко могат да чертаят на ръка? Да, не излизайте с лафа 15 век или каквото и да е. Главата трябва да може да се ползва извън ПЦ-то.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 14 Сеп 2018, 6:26

BMW_POWER написа:Ми някои не разбраха тънкия намек и продължават да ръсят бисери. Явно ще трябва някой да иде почивка, та да им уврат главите и на другите.

Имам впредвид, че трябва да може да се мисли и с главата си, а не да се ползват гугъл и да се принтират готови теми. Колко от инженерната мисъл знае какво е това?

Изображение

Не питам, колко могат да работят с нея (аз не съм инж. и не мога). Колко могат да чертаят на ръка? Да, не излизайте с лафа 15 век или каквото и да е. Главата трябва да може да се ползва извън ПЦ-то.


Аз знам какво е, а колкото и да ти е чудно съвсем случайно мога да работя с "това" :ok: И не щото някой някога ме е задължавал, не щото е удобно, а щото ми е било интересно. А ти номограма знаеш ли какво е, ползвал ли си, правил ли си?
Въпросът е как ми помага в съвременното ежедневие... Май никак.
С колегите ми като имаме противоречия отиваме на бялата дъска и се разбираме без PC :) Чертаем ли, чертаем. Рисуваме ли, рисуваме. КОЙ КАКТО МУ Е УДОБНО (тук може да се опиташ да вникнеш). Да, пак ще трябва да те разочаровам - бяла е, а не черна и ползваме маркери вместо тебешири :mhihi: Че и на стената са боядисали с някакъв специален латекс, че нЕма пари за физическа дъска :mhihi:

За да е успешен един специалист той трябва бързо и ефективно да комбинира наличните средства и подходи (защото са много в днешно време) по най-добрия начин!

Ето тук се вижда и голямата пропаст и колко си незапознат със спецификите на тая професия. За методите и средствата пък да не говорим...
Би ли дал пример от твоята област, понеже тук не ти се получи?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Средното образование в България

Мнение от steeN » 14 Сеп 2018, 9:53

Да, ще работя със сметачна линийка и ще сметна нещо за 10 пъти повече време (и на всичкото отгоре неточно) от колкото с електронен калкулатор. Каква е ползата по дяволите? Нали точно за това човек трябва да си повишава квалификацията да може да става по-производителен... което в същност е и целта на образованието. Очевидно образованието ти е много далече от точни науки, но коментираш компетентно :)

Сега пътувам, но по-нататък ще ти снимам колко линийки имам аз (не от на ганчев базара)... щото колекционирах такива по едно време Какво ще докаже, нищо.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 14 Сеп 2018, 10:17

До колкото знам този аналогов инстумент е в пряка вързка с устройството на Atanasoff-Berry Computer . И не е като де не е работил и в космоса даже .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 14 Сеп 2018, 10:52

Единствената връзка вероятно е, че е полудял да смята с линийката и е измислил нещо, което е 100 пъти по-производително.
Щото аз не виждам връзка между булева алгебра и сметачна линийка, но какво знам аз :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Средното образование в България

Мнение от ukelichko » 14 Сеп 2018, 11:06

BMW_POWER написа:Ми някои не разбраха тънкия намек и продължават да ръсят бисери. Явно ще трябва някой да иде почивка, та да им уврат главите и на другите.

Имам впредвид, че трябва да може да се мисли и с главата си, а не да се ползват гугъл и да се принтират готови теми. Колко от инженерната мисъл знае какво е това?

Изображение

Не питам, колко могат да работят с нея (аз не съм инж. и не мога). Колко могат да чертаят на ръка? Да, не излизайте с лафа 15 век или каквото и да е. Главата трябва да може да се ползва извън ПЦ-то.

Имам някъде едно от "това" и даже преди много години съм го ползвал по предназначение. Първия калкулатор си го купих чак като студент. Преди това баша ми имаше някакъв, но не ми даваше да го ползвам за домашните. Колко могат да чертаят без някакъв КАД. Ами аз мога да чертая прилично даже без линия и без пергел. Верно. :D 20 години съм се занимавал с рисуване и още толкова с инДЖинерство. Повере, дърти сме. Даже поназнайвам неща и от ламповата техника. За съжаление сега плащат за други знания и предимно за количество и качество на свършената работа, а не за това с какви инструменти и по какъв начин си постигнал заложените цели. Иначе сега да съм милионер.
И като сме почнали, знаеш ли какво е това:
Изображение
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 14 Сеп 2018, 11:57

Nickelback написа:Аз знам какво е, а колкото и да ти е чудно съвсем случайно мога да работя с "това" :ok: И не щото някой някога ме е задължавал, не щото е удобно, а щото ми е било интересно. А ти номограма знаеш ли какво е, ползвал ли си, правил ли си?
Въпросът е как ми помага в съвременното ежедневие... Май никак.
С колегите ми като имаме противоречия отиваме на бялата дъска и се разбираме без PC :) Чертаем ли, чертаем. Рисуваме ли, рисуваме. КОЙ КАКТО МУ Е УДОБНО (тук може да се опиташ да вникнеш). Да, пак ще трябва да те разочаровам - бяла е, а не черна и ползваме маркери вместо тебешири :mhihi: Че и на стената са боядисали с някакъв специален латекс, че нЕма пари за физическа дъска :mhihi:

За да е успешен един специалист той трябва бързо и ефективно да комбинира наличните средства и подходи (защото са много в днешно време) по най-добрия начин!


Можеш да работиш, защото си завършил образование по-отдавна. Пак повтарям. човек трябва да може да работи и с главата си, а не да разчита само на технологиите. Виждал съм как машинен инженер гледа шублер с празен поглед....

Не става въпрос, да не се използва калкулатор. Просто няма нищо лошо в това, да можеш да смяташ и на ум с едноцифрени числа. Ако за някого това е абсурдно, има как да си улесни живота.

Тук до хай скула практически не учат нищо. Да може да чете и пише, по малко да смята и това е. В колежа и особенно в Университета е съвсем различно. Всяка седмица са проекти, курсови работи и практически нямаш време да се отпуснеш. Една българка тук разказваше, че в местен килеж е разбрала за първи път в живота си, какво означава да седнеш и да учиш.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от alekangg » 14 Сеп 2018, 12:07

Ей ти пак откри топлата вода.

Във всички развити страни идеята е една и съща. Средното им образование в 90% от случаите се равнява на нашето основно, много бавно и леко се учи, без стрес, 6-7 часа на ден и т.н. След това или по време на средното има квалификация и може да станеш ел.техник, дърводелец, монтьор и т.н.
Целта е да работиш нещо и да си консуматор, болшинството от масата не може да сметне 20% или 30% от 120 примерно на ум и като им каже някой колко е се удивляват, все едно е казал корен квадратен от 34327 на ум.
От друга страна явно е, че техния модел е по-добър, защото у нас всеки средно интелигентен човек е всезнаещ по всички въпроси и теми и накрая от всичко та нищо..

Вече висшето им е съвсем друга бира, както се казва. Точно обратното на 90% от нашите университети, които се завършват без никакви проблеми, ако не си бавноразвиващ се, а там има много сериозен зор.

В чужбина има много ясно изразена разлика между висшистите и не висшистите, която се вижда с просто око и след някакъв разговор от 5-10 мин, а у нас така няма, дори понякога някой със средно може да е по-начетен, образован, интелигентен, умен и т.н. от другия с висше.
С две думи всичко е наопаки.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

К

Мнение от BMW_POWER » 15 Сеп 2018, 16:51

alekangg написа:Ей ти пак откри топлата вода.

Във всички развити страни идеята е една и съща. Средното им образование в 90% от случаите се равнява на нашето основно, много бавно и леко се учи, без стрес, 6-7 часа на ден и т.н. След това или по време на средното има квалификация и може да станеш ел.техник, дърводелец, монтьор и т.н.
Целта е да работиш нещо и да си консуматор, болшинството от масата не може да сметне 20% или 30% от 120 примерно на ум и като им каже някой колко е се удивляват, все едно е казал корен квадратен от 34327 на ум.
От друга страна явно е, че техния модел е по-добър, защото у нас всеки средно интелигентен човек е всезнаещ по всички въпроси и теми и накрая от всичко та нищо..

Вече висшето им е съвсем друга бира, както се казва. Точно обратното на 90% от нашите университети, които се завършват без никакви проблеми, ако не си бавноразвиващ се, а там има много сериозен зор.

В чужбина има много ясно изразена разлика между висшистите и не висшистите, която се вижда с просто око и след някакъв разговор от 5-10 мин, а у нас така няма, дори понякога някой със средно може да е по-начетен, образован, интелигентен, умен и т.н. от другия с висше.
С две думи всичко е наопаки.


Аз топлата вода съм открил още преди да се родиш (много съм убеден в това). Дъртото тяло искаше за завърша Киров (електротехникума) навремето. Мен тоците не ме влекат и записах гимназия. После силно се надяваше да стана машинен инженер. Дори бях приет в МЕИ "Ленин". Просто не се записах и на другата година отидох в Икономическия. Имам шест години опит в производството и не ми се вреше в мърсотията. Железарството може като хоби, но не като професия. Мога да струговам, мога да фрезовам, но не ми идва отвътре. За удоволствие или да си свърша нещо ДА, професия НЕ.
Та,
затова и не съм натискал и не натискам децата си какви да станат. Не съм амбициозен родител, дето страда от мания, че хлапетата трябва да продължат някаква семейна професия. Големият си го влекат компютрите и се захвана с тях. Като завърши магистратура ще правим опити да го прехвърлим тук или в щатския клон на фирмата. Тази пролет ме попита, дали 80 000CAD са добра заплата в Канада (толкова взимал колегата му в Монреал). Отговорих му, че това никак не е лошо заплащане. После уточни, че това били ЧИСТИ ПАРИ след данъци. Отговорих му, че това е МНОГО ДОБРО заплащане.
Казано накратко, големият не ми е проблем. Учи това, което иска и му е приятно. Малкият още се лута, но не са много тези, които на 9г знаят какво искат. Натискаме го да учи и доста се занимава у дома. Мисля да го запишем и на испански, защото комбинирано с английски и френски, Америка му е открита. Има време още.

Навремето имахме един шашав даскал, дето като ти пише двойка и ти зашие един шамар зад врата. Дъртото после и той може да ти тегли един бой, та да знаеш. Днес, ако учител посмее да ти пише двойка, първо го бият учениците. После дойдат и родителите, та и те ...

Тук образованието (до колежа) създава полуграмотни потребители. Продавачки, деливърита, шофьори и т.н. обслужващ персонал. Не могат да смятат. Купувам 12 (нещо си, което е 3х4 в кашонче) и те ги броят едно по едно. Онзи ден пак в магазина викнаха друга касиерка, да преброи 13 пакета ламинат ....
Трагедия :OT:
Целенасоченото унищожаване на образованието е престъпление.
Езиковото образование? Завършил езикова гимназия, ОК. Колко го знаеш езика? Каква професия имаш? Познавам човек, роден и отраснал в ГДР на времето. Родителите му класически музиканти и свирили в някакъв оркестър. Та той дойде в бг на 10-11 годишна възраст с много ограничен български. Запосаха го направо в 3 клас и го повтори, защото езика му беше много зле. Сега работи в туристическия бизнес за голяма агенция. Плащат му добре, защото бачка от средата на април до края към средата на октомври (района на Бургас естествено). Мрази снега и затова не ще да ходи по планините. Каза, че много трудно се намират хора с добър немски. Затова ученето на езици е първостепенно значение. Английският не се води вече език. Той стана като руския навремето. Всички (или почти) го знаят. Искат езици. Средното трябва да дава професия, която да можеш да практикуваш и задължително да имаш диплом за това. Избутал нещо, разчистил гаража и лепнал надпис СЕРВИЗ ВСИЧКИ ВИДОВЕ НЕМСКИ КОЛИ. После теми из форума, кой къде и как :OT:
Айде, че се отплеснах ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Средното образование в България

Мнение от cod-cdbp » 15 Сеп 2018, 21:35

ukelichko написа:
BMW_POWER написа:Ми някои не разбраха тънкия намек и продължават да ръсят бисери. Явно ще трябва някой да иде почивка, та да им уврат главите и на другите.

Имам впредвид, че трябва да може да се мисли и с главата си, а не да се ползват гугъл и да се принтират готови теми. Колко от инженерната мисъл знае какво е това?

Изображение

Не питам, колко могат да работят с нея (аз не съм инж. и не мога). Колко могат да чертаят на ръка? Да, не излизайте с лафа 15 век или каквото и да е. Главата трябва да може да се ползва извън ПЦ-то.

Имам някъде едно от "това" и даже преди много години съм го ползвал по предназначение. Първия калкулатор си го купих чак като студент. Преди това баша ми имаше някакъв, но не ми даваше да го ползвам за домашните. Колко могат да чертаят без някакъв КАД. Ами аз мога да чертая прилично даже без линия и без пергел. Верно. :D 20 години съм се занимавал с рисуване и още толкова с инДЖинерство. Повере, дърти сме. Даже поназнайвам неща и от ламповата техника. За съжаление сега плащат за други знания и предимно за количество и качество на свършената работа, а не за това с какви инструменти и по какъв начин си постигнал заложените цели. Иначе сега да съм милионер.
И като сме почнали, знаеш ли какво е това:
Изображение


SE ли ще си правиш ? :mhihi: :mhihi: :mhihi:
И с каква входна ламба ?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 31 Окт 2018, 15:19

https://www.cnbc.com/2018/10/31/the-fut ... kills.html

The future of work won't be about college degrees, it will be about job skills

According to the survey Freelancing in America 2018, released Wednesday, 93 percent of college-educated freelancers say their skill training is more useful in the work they are doing now than their college training.

Sixty-five percent of children entering primary school will end up in jobs that don't yet exist, reveals the World Economic Forum.

The result is a proliferation of new, nontraditional education options.


Още малко по темата за безсмислените дипломи.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 31 Окт 2018, 15:42

И същевременно може да се отвори jobs.bg и да се види как за продавачка на дрехи в мола искат висше...
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Exclusive89

Последни теми
Facebook