Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 17 Юни 2018, 16:53

Моят хубостник му дойде акъла чак на 23-24 годишна възраст. С 300 зора го бутахме да учи (все неща които харесват) и то все обясняваше, че не му трябва. Сега ми говори за магистратура (има бакалавър).

В Канада реално започва да се учи в колежа, а Университетите са на светлинни години от ПУЦ-овете (т.н. "университети" в бг). За масата тук е важно да е полуграмотна (да може да си попълва документите щогоде разбрано), да може да събира и изважда и след навършване на 18г възраст да ходи и да се размножава. На системата са нужни консуматори, а не ръководни кадри. Една позната тук заяви:

В местния Колеж разбрах, какво означава да учиш!

Колеж и Университет, това са всяка седмица доклади, курсови работи и много, много работа у дома. Не е малък процентът на тези, които изпадат по пътя. Моя приятелка тук готви на дъщеря си и зет си, само и само да имат време за учене (Студенти в Торонто). Университетът там е 21 по рейтинг в Северна Америка и 1-ви в Канада.

Едни деца учат сами, други трябва да ги "натискаш", всички са различни. Родителите трябва да намерят начин да го тласнат в правилната посока. Оставят ли се нещата на самотек, става страшно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Средното образование в България

Мнение от vicho » 17 Юни 2018, 17:13

BMW_POWER написа:Родителите трябва да намерят начин да го тласнат в правилната посока. Оставят ли се нещата на самотек, става страшно.


:bowdown: :bowdown: :bowdown:

АБСОЛЮТНО!!! Всеки, който мисли обратно... лоши новини! :paranoid:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 17 Юни 2018, 17:23

Точно така е, разбрах го по трудния начин... Но и само с натиск не става - опитваме да го мотивираме. Трудно е - все пак е на 11 години и за пръв път някой се интересува от образованието му... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 17 Юни 2018, 17:29

Добре де , не го ли поощрявате човека с поне 5 кинта за шестица ? Той как да има стимул ако не получава нищо :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Средното образование в България

Мнение от Bogat-Beden » 17 Юни 2018, 18:30

top написа:Не мисля че средното образование има някакво значение за живота, моя успех беше 3.86 а всичките ми съученици зубари дето се бутаха да се подмазват и да имат 6 и с големи претенции, сега ги гледам че са мизерници, живеещи по панелки..едва ли изкарват общо целите им семейства повече от 1000-3000... Искам да кажа че за успех в живота има други много по важни неща, училището на живота е по важно и това на което ти ще го научиш ще му е много по ценно, някой ден ще го осъзнае и ще ти е благодарен. Аз съм завършил средно 1998г. и висше 2005г. с успех почти 6. Не съм бачкатор.. занимавам се с интелектуален труд и заплатата ми в бг е над средно европейската, но винаги още от малък ми е било интересно всичко свързано с компютрите и съм научил всичко каквото ми трябва сам. Насърчавай го да учи каквото му е наистина интересно и ще стане добър в него.
Абсолютно :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 17 Юни 2018, 18:48

Jordana написа:Добре де , не го ли поощрявате човека с поне 5 кинта за шестица ? Той как да има стимул ако не получава нищо :mhihi:


Шестици има само по физическо, изобразително изкуство и една по пеене и музика. Точно те му вдигат успеха, иначе е пълен тройкаджия... Какви "5 лева за шестица", ние и на четворки се радваме, а за 6-тица по някой от сериозните предмети ще получи каквото поиска... Ама явно толкова си може момчето... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 17 Юни 2018, 19:24

Има една приказка - "всичко с времето си"!

Помня едно време баща ми все нареждаше - "Виж, бе, виж, имаме един вагон книги в хола, вземи и чети! Прочети/разбери какво има в един процесор, какво е регистър, акумулатор, учи Бейсик. Кой ще ги чете тия книги!?". Визираше тази поредица:

Изображение

Изображение



А аз четях :mhihi: :

Изображение

Отговарях (бил съм 6-7-ми клас) - "остави ме на мира, не ми е интересно, искам да си запоявам платки, да правя предаватели и генератори!". Колкото и да ме бутаха да се занимавам "с компютри", аз все изклинвах към хардуера :ok: Дори исках да се запиша в техникума Попов да уча специалност "Радио и телевизия" :ok: Акъла ми дойде чак в 11-ти и най-вече 12-ти клас, когато почна да ми става интересно всичко свързано в цифрови технологии и реално да разбирам баща ми какво е имал в предвид :) Изобщо не съжалявам, че са се стекли така нещата за мен. Дори се е получило точно както трябва - едва своебразна еволюция на познанието за мен :)
Та това исках да кажа - колкото и да буташ едно дете в правилната според теб посока, то рядко ще тръгне доброволно натам :dunno: По-скоро трябва да запалиш интереса му по нещо близко, което ще му е полезно то после да надгради. Е, баща ми си беше свършил вече тая работа, просто прибързваше :)

ПС: Сега прелиствам горните книги и се усмихвам... :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Средното образование в България

Мнение от cod-cdbp » 17 Юни 2018, 21:48

АЗ извървях обратният път - от цифровите към аналоговите технологии, но по-скоро в личен, а не в професионален план. 8)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 17 Юни 2018, 22:04

Мдааа образованието , то често ни прави мнителни и подозрителни
Като знам какъв съм инженер, страх ме е да ида на лекар.... :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 18 Юни 2018, 18:05

Nickelback написа:...


Втората и аз я имам :mhihi: От някъде я отмъкнах, не са ми я тикали нашите, ама не помня вече от къде.

Големия пробив беше като една учителка ни даде тази копирана на ксерокс обаче :mhihi:

Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 18 Юни 2018, 18:22

steeN написа:
Nickelback написа:...


Втората и аз я имам :mhihi: От някъде я отмъкнах, не са ми я тикали нашите, ама не помня вече от къде.

Големия пробив беше като една учителка ни даде тази копирана на ксерокс обаче :mhihi:

Изображение
Имахме, и все още имаме, много книги за Бейсик. Ама сега... нали... :mhihi: И само една повърхностна руска книга за C :mhihi: Лошото е, че на тия години преписвах като бот програми от книгите и гледах какво ще изкарат. Тъпи игри, музикални синтезатори и други простотии. Програми по 2000 реда (номерата на редовете кратни на 10 - който знае - "ред десетии: PRINT "Здравей!" :D) без наличие на флопи. Като спре тока кодиш отначало. Ужас! Единствената смислена програма, която ми влизаше в полза и си написах сам беше за смятане на бобини с въздушна междина и трептящи кръгове за УКВ :mhihi: Само за това го впрягах добичето Правец 8M.
Ееех спомени :ok:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 18 Юни 2018, 19:02

Vra4anin написа:Дееа. Как пък един не каза, че като ученик е дишал лепило, стрелял е с маджун и фишеци и е псувал учителката, (защото тя му е мъмрила за хвърления фас насред двора, след като той нарисувал със спрей надпис "КОР" на фасадата). Всички пък примерни и будни деца сте били, как па нема един пустиняк тук :mhihi:

Nickelback написа:
steeN написа:
Nickelback написа:...Само за това го впрягах добичето Правец 8M.


Недей така. И "каратеката" си я биваше (барабар с moon patrol и load runner), а говорещата програма от Пламен Лилов (май?) беше като сбъднат сън - компютъра да ти говори, баси. То ток и вода нямаше като хората, а компютъра ти говореше. :dunno:

Искаш да кажеш че нито един не е имал щастливо детство с тия учебници под възглавницата . То на тия години толкоз учене и вол да си няма да го понесеш камо ли хлапе . Гениалните умове винаги са били лоши ученици . Но не ме разбирайте погрешно , ако детството ви е било едно нескончаемо синьо лято то това не означава непременно че сте гениален :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 18 Юни 2018, 19:04

Е как беее... примерен... силна дума! :mhihi:
Аз бях наврял (5-ти клас съм бил) ламарина в ключалката на кабинета по музика, щото много го мразех тоя час. Дойде таз, почна да се тормози що не може да отвори. Викна байчетата със сините престилки да дебъгват, та разбиха бравата, ама то часа си мина :mhihi:
Щяха да взимат отпечатъци от тая пластина, ала бала. Мина и замина, всички забравиха :)
Друго - бях направил един спешъл туул от стоманена тел, с който отключвах салона по физическо и коридорите. Веднъж рЕзко изненадахме даскала по физическо. Чудеше се как сме влезли, но така и не разбра :)
А бе дивотии да искаш :D

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Средното образование в България

Мнение от memorex » 18 Юни 2018, 19:17

Един колега каза не нарушавай 11-тата заповед т.е "Ни съ пръй".
Всеки форумен участник я нарушава включително и м.м.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Средното образование в България

Мнение от steeN » 19 Юни 2018, 1:09

Хаха, не че не съм ги виждал всякакви антики, но Правец не съм имал аз. Първият ми компютър беше 486, някъде 3-4 години преди да завърша гимназия.

п.с. преди гимназия ми се струва безсмислено да се мъчат деца с компютри (или конкретна област), щото едва ли имаш идея за кво става въпрос като цяло... да не говорим да се избира занимание... те много хора и след като завършат гимназия пак нямат идея дори...

може би може да се види само за точни науки, хуманитарни или спорт евентуално го влече... и да се насочи в правилната гимназия. щото това ако тръгне накриво става трудно.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Tenata

Последни теми
Facebook