Желание за емиграция, къде и защо?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 2.10.2009
Пол: Мъж
Кара: e46 328i

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от BaDxBoY » 31 Юли 2015, 12:11

Добре хубаво се проговори за Германия.
Какъв е варианта, млад човек, без език и без много пари, да замине просто така ? Не става въпрос за големите градове. Предполагам източна Германия е най-подходяща на около 100-200 км от Мюнхен. Наемите виждам, че не са толкова зле, колкото описвате 400-500e за 50-60 квадрата без др.такси . Какво работят емигрантите без език там,има ли работа на черно и т.н и т.н.

Някой ако напише някой друг ред ще бъде много полезен.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от K_Ilkov » 31 Юли 2015, 12:19

Няма как без език, без пари и без познат ... и явно без организация от тук ... Кръгла нула си така.

Не за Германия ами за където и да е ...
Не че е изключено да се оправиш, но малко подготовка никога не е излишна ...
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от alekangg » 31 Юли 2015, 13:32

K_Ilkov написа:Няма как без език, без пари и без познат ... и явно без организация от тук ... Кръгла нула си така.

Не за Германия ами за където и да е ...
Не че е изключено да се оправиш, но малко подготовка никога не е излишна ...

Има, има, лично съм виждал и познавам такива. Друг е въпроса дали си струва и колко е приятно изживяването, а то може да кратко, но може и да е дълго..

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 21.11.2008

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от dimodi » 31 Юли 2015, 14:07

BaDxBoY написа:Добре хубаво се проговори за Германия.
Какъв е варианта, млад човек, без език и без много пари, да замине просто така ? Не става въпрос за големите градове. Предполагам източна Германия е най-подходяща на около 100-200 км от Мюнхен. Наемите виждам, че не са толкова зле, колкото описвате 400-500e за 50-60 квадрата без др.такси . Какво работят емигрантите без език там,има ли работа на черно и т.н и т.н.

Някой ако напише някой друг ред ще бъде много полезен.


Мюнхен си е в Западна Германия :) Според мен и за човек без език не е невъзможно да си намери работа, знам и такива хора. Все пак в този случай е хубаво да има човек, който малко да ви въведе в нещата там. Но работата ще е на строеж или в някоя кухня примерно. Макар, че и за там не е лошо да се знаят основните неща. Навремето имах един познат германец, който имаше строителна фирма и наемаше поляци, българи и т.н. Постоянно се оплакваше, че не знаели грам немски, или както той се изразяваше "ти му викаш донеси кофата, той ти носи лопатата" :lol:
Последна промяна dimodi на 31 Юли 2015, 14:08, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от Denmark » 31 Юли 2015, 14:08

аз за Дания да напиша няколко неща, ако на някой му е интересно:
наем (зависи в кой град) е около 4000-6000 кр. за малък апартамент в Копенхаген и Орхус (ама е почти невъзможно да се намери), в другите градове се намират едностайни, двустайни и тристайни за тия пари. обикновено се плаща депозит в размер х3 на наема и един наем предварително, който остава за последния месец. тоест преди да се нанесеш трябва да имаш сумата за наема х5. обикновено се включва вода и парно, а отделно се плаща ток на 3-месечие. всяка година има изравнения както в БГ. интернет и кабелна са отделно. на мен за 50 Мбит/сек ми е 270кр., но има и по-евтини. кабелната е относителна, аз плащам за пакет със само спортни канали - шампионска лига, англия и дания - 220кр. - ама HD качество :)
телефон - пак относително, обикновено безплатните минути са към всички оператори. в зависимост колко GB искате на месец, но примерно от 100кр.
фитнес - 250кр. на месец
цените в сервизите на час започват от 450 крони (рядко срещано в някой забутан гараж), а за частите си слагат значителна надценка. на мен ми харесва да си купя частта от BMW и аз да си я сменя, хем оригинална, хем удоволствието ти да си го направиш (е не може да правиш висчко де..) :) някой от нещата са с фиксирани цени - примерно реглаж, профилактика на климатичната система и т.н.
здравеопазването - не ми се е налагало (дано и не се налага) да се занимавам, но на няколко пъти съм ходил на доктор и не съм плащал нищо.
зъболекар - като цяло са скъпи, но пък има разни застраховки и т.н. с които може да ти излезе евтино и даже без пари в някои случаи.
храната - относително пак...май е като в БГ - евтина и скъпа. месо има хубаво, но плодовете и зеленчуците са пълен shit. нормално, ако ядеш вкъщи около 500-700 крони на седмица могат да ти стигат.
колите са значително по-скъпи от останалите държави в европа (без Норвегия), а също така и всичко свързано с тях - данъци, застраховки. не си заслужава да имаш кола ако живееш и работиш в същия град. колелoтo rulezz :D (колелата също са скъпи, а и се крадат доста). иначе е често срещано да живееш на 100-тина км от работата ти - кво толко, 1 час и си там :) обществения транспорт в повечето случаи излиза по-скъп.
езика - почти всеки говори английски (на доста виско ниво), но иначе си трябва датски. има безплатни курсове за първите 3 години (е то за 3 години ако не го научиш...).
членство в съюз за инженери - ~850 крони на 3 месеца
членство в съюз за безработни (или както се казва) - плащат ти, ако останеш без работа - ~1400 kr. на 3 месеца.
университетите са безплатни (с някои изключения) - учебниците, както на всякъде, са скъпи.
работа - не знам какво да кажа - има работа, но естествено и ти трябва да предложиш нещо :D 6 седмици отпуска на година (5 от държавата) + 1 от работодателя. част от данъците ти се връщат по формата на "пари за почивка".
за данъците е малко сложно да се обясни - но на кратко при нормално платена работа отписваш 50% от заплатата :) има разни тънкости де - примерно ако работата ти е далече ще ти приспаднат известна сума в зависимост от километрите. не съм гледал колко са тази година, но ги изчисляват всяка година. има и други работи - като това дали имаш деца и т.н.

в технологично отношение бих казал, че всичко е развито на доста високо ниво. вече почти навсякъде има 4G. общо взето всичко можеш да правиш online - смяна на документи, на адрес, подаване на заявления за всевъзможни неща и т.н.

не се сещам друго :)

горе-долу нещата са идентични с Швеция и Норвегия.


alekangg написа:Ами нали се написа, реално погледнато, ако не си някой от тия с по-интересните професии, пак ще живееш, но не както си го представяш.
Наема и разходите са основно перо, както в Бг, така и навън. Видя за какви цени става дума в темата. Има и евтини места, по разни малки градчета, но там с работата е по-друго. Винаги едното е за сметка на другото навсякъде.
Другата подробност е, че в Бг все някой от някъде помага, родители, сестри и т.н., къде финансово, къде с помощ. Навън нямаш никой, ако имаш дете, няма на кой да го оставиш и за 1 час в годината, не за дни и седмици. Освен това, е забранено до 12-14 години да седят в къщи сами. Ако те разберат, става лошо..В Бг не съм чул за такъв проблем, но навън е налице. На вън не става да си оправиш колата на улицата, нещо което в Бг се среща ежедневно, а цените по сервизите са много сериозни и боли глава от тях. Изобщо има си доста специфични неща, за които много хора не се замислят дори, че може да се сблъскат в чужбина.


колега, някой от нещата дето си написал не са така.
какъв е проблема да си човъркаш по колата, е не да сменяш двигател нали...а и естествено малко съображения, не в центъра на града примерно.
защо трябва да си сам в чужбина? и там/тук има хора, сприятеляваш се и така...както в БГ.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от Bogat-Beden » 31 Юли 2015, 14:18

^Много добре го описа за Дания,само да добавя ,че езика е много труден за произношение и се учи бавно,дори и да ти върви и да не ти е първи чужд език.А е нужен/много полезен за дългосрочно пребиваване там.
За данъците -първата година ако представиш документ от НАП ,че си данъчно задължен тук в БГ,в Дания плащаш само 8% налог(ест. има таван на дохода до около 20на хиляди крони на месец тоест 2-3к евро на месец грубо казано)А ако си доФтор ,или имаш някаква висококвалифицирана професия,която е много търсена,може и да минеш по програмата им за "синя карта"-тоест първите 3 години си само на 25% облагане на трудовите доходи.
За колите си е.бало мамата :mhihi: Когато бяха излезли х6 и в БГ имаше по около 150 к лева, там офертите се въртяха около 400 хиляди (естествено с вкл. данък и рег.) :lol:
СЛК280 чисто ново беше около милион крони-има няма 270 хилки в наша валута :|
За квартирите в Копенхаген и аз съм чувал,че е адски трудно да си намериш,инак из прованса по-може,само дето малко се мръщят на чужденци и трябва да имаш CPR (тамошното ЕГН) и да, сериозни предплати искат.Повечето жилища под наем са необзаведени
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от alekangg » 31 Юли 2015, 14:20

Еми да не е двигател, ама смяна на нещо, което ще е за над 15-20мимн и се вдига на крик си е опасно и подлежи на глоба, най-малкото трябва да се обясняваш и т.н. Има си за целта разни клетки с подемници под наем на час за мераклиите.
Ако се сприятелиш с някой, надали той ще тръгне да ти гледа детето на 6-8 години, както баба му и леля му в Бг..Има и такива случай, но са си голяма рядкост, по-често срещано е, да се плаща на час на гледачка, така правят и местните, когато искат да отидат на ресторант, кино и пр.
Много често съм виждал командирована баба за по 2-3 години в български семейства, после другата и така.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от Denmark » 31 Юли 2015, 14:58

alekangg написа:Еми да не е двигател, ама смяна на нещо, което ще е за над 15-20мимн и се вдига на крик си е опасно и подлежи на глоба, най-малкото трябва да се обясняваш и т.н. Има си за целта разни клетки с подемници под наем на час за мераклиите.


може би си прав, не споря.

alekangg написа:Ако се сприятелиш с някой, надали той ще тръгне да ти гледа детето на 6-8 години, както баба му и леля му в Бг..Има и такива случай, но са си голяма рядкост, по-често срещано е, да се плаща на час на гледачка, така правят и местните, когато искат да отидат на ресторант, кино и пр.
Много често съм виждал командирована баба за по 2-3 години в български семейства, после другата и така.


горките деца...
междудругото, тука бебетата ги оставят спят навън - например майката като е на фризьор или в магазина :)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от alekangg » 31 Юли 2015, 15:09

Ще напиша малко по-подробно за Испания.
Наема както е ясно варира много, едно е в Мадрид, Барселона, Сан Себастиян и друго в другите градове. В тези три града, дори 100 годишен 2 стаен апартамент пред разпад в централната част струва 600-700евро. Сметките са отделно, включва се чистачка на входа и ток за стълбището, асансьора.
Ако апартамента е в хубав квартал, цената расте. Има доста квартали, където испанците са малцинство, там има и по-евтини места, но е ясно, че не са за предпочитане.
Наемането на апартамент е трудна работа. Както се писа назад и тук в 90% от случаите искат да си работещ, да видят договор за работа, дори последните ти 2-3 фиша..Няма значение, че може да взимаш 800е и да нямаш повече от 1000е в банката, ще ти дадат апартамент веднага с 2-3 наема като депозит, някъде искат повече, гаранти, блокирани пари в банка и т.н., зависи от случая.
Ако имаш 20к+ евро, но нямаш работа, е трудно да се вземе апартамент за дълго, ако пък нямаш и местното ЕГН съвсем. Тогава се отива на още по-големи предплащания и усложнения, описани от колегата в Холандия. От друга страна, наеме ли се апартамент и ако си плащаш редовно, няма кой да те изгони.
Договора е за 1 година, ако след това и двете страни са доволни, става автоматично за 5 години. Наема не може да се променя както му скимне на хазаина не зависимо от причините, това става само, ако има официална инфлация(такава няма напоследък) и всеки може да си сметне сам увеличението, ако има такова. Надолу може да се сваля, ако няма инфлация и хазаина е склонен, но това е на ваша договорка вече. Чак когато свършат 5-те години, може да се смени наема както му хрумне на хазаина.


Тока е точно 2 пъти по-скъп от тока в България, водата е на едни пари. Нет, телефон и др зависи от плана и фирмата, грубо 20-30евро нет.
По сервизите е скъпо, на час взимат по 35-45евро гаражните сервизи, официалните са 70-80евро на час. Обикновено се купуват оригинални части, понеже частта струва по-малко от самия труд, примерно смяна маншон каре, съединител и т.н.
От друга страна няма винетки, малка част от магистрите е платена, данъка е по-нисък от БГ, като на мощните коли е 2 до 3 пъти по-нисък. Тук конете не играят роля, има формула в която влизат обема и броя цилиндри, няма разлика за нова и стара кола. Над 25 годишните се освобождават от данък, ако се зачислят като исторически автомобили. Има максимален данък и той е 240евро и край. Аз съм имал коли от 100 до 260 коня от 2-2,2л, все 4 цилиндрови и съм плащал по 100-110евро. Преглед 30-35евро за бензинова кола, 40-45е за дизел. Застраховка+пълно каско, ако си шофьор със стаж и нямаш катастрофи и пр, е като в Бг или по-ниско. Ако се направи със самоучастие от 100-200-300евро, става вече направо евтино. Давам пример за кола ненавършила 4 години, оценена в момента по таблиците им за 13500евро, застраховка+пълно каско със самоучастие от 300е, се плаща за годината общо 350евро. Разликите в цените между отделните фирми варират до 100%+ Преди година се наложи да се сменя предната броня, халогена и казанчето за течността на чистачките, общата сума беше 1300евро, всичко оригинално, аз платих 300, понеже това ми е самоучаститето. Ако нямах самоучастие, цената за година е х2 или 700-750евро, варианти бол.
В същото време, ако си млад шофьор или такъв без доказано минало тук, става лошо. За среден клас кола, може да се плати само задължителна застраховка от 500-600евро..Като цяло за една и съща кола, зависимост от шофьора, цените могат да варират до към 4 пъти!
За млади моторджии на пистаци телсата е жестока 2000евро..
Храната както казах е добре като цяло, куцат сами доматите, но в Бг по магазините са такива вече и някои други неща, но на фона на другите средно европейски и северни държави е рай. Месо било то свинско, телешко, пилешко, агнешко е без забележки, риби, морски неща и т.н. също. Алкохола е като в Бг на цени.
Заплатите са обширно понятие и там не знам дали има смисъл да пиша нещо.
Най грубо минималната е 600+, касиерки и продавачки са на 900е-1000, 1000-1200 за ел.техник, водопроводчик, охрана и пр. Ако си по-добър и с висок клас и опит, последните взимат вече по 1300-1400-1500. Учители, доктори и подобни са на 2500 някъде.
Разни тираджии и шофьори взимаха преди почти като докторите, но това умря и сега са на 1200-1500е, ако въртят тук де, не говоря за прибиране 1 път седмично или месечно. По автосервизите на монтьорите им дават също 1200-1500. Всички обявени заплати за за 40 часова работна седмица с 20 дни отпуск на година. Много разпространено нещо тук е, следното. Имате заплата от 1150-1200евро нето, но фирмата ви спира всеки месец по 120-150 и реално взимате 1080 или 1050 евро или казано за 6 месеца гледат да се събере колкото основната нетна заплата, в случая 850-900е. Юни или юли, както и декември ви се дават тези акумулирани пари. Представете си двама работещи, лятото и за нова година взимат почти двойни заплати, много е готино. Има и места, където това го няма, но са рядкост. Това е най-грубо

Малко за нелегалните или легални, но без официален договор, осигуровки и т.н.
Голяма част от жените, особено тези без добра квалификация си работят като чистачки, дом. помощници и пр и не искат да чуят за друго. Най-търсеното е почасово заплащане. С времето успяват да събират 3-4-5 къщи-апартаменти и се запълва седмицата, някои ходят и събота и неделя де. При този план на работа се взимат между 7 до към 10евро на час, преди 3-4 години и до 12е, някои работят доста над 40 часа не седмица и вадят добри пари. Примерно за 46-50 часа на седмица по средно 8-9евро идва над 1500евро на месец.
Предполагам, че няма нужда да казвам, че като ви глобят, няма филми не разбрах, не получих и т.н. Всеки сам бяга да си смени адреса в КАТ, ако си смени адреса, за да си получава глобите. Ако си е сменил квартирата и не е получил глобите, след някои и друг месец, те са увеличават стремгалво и накрая един ден се събуждате с взети пари от сметка си. Същото важи за данъци и всякакъв вид държавни взимания и глоби, с две думи няма бягане. Ако глобите от КАТ се платят до 30 дни се плаща само 50% от стойността. Затова всеки гледа да си получи глобата и да я плати бързо. Ако имате глоба 100е, може да платите само 50, ако не след време същата ще стигне 140-150, ами ако са няколко и не са от ниските от 100е?? Имам познати, които са се събуждали с по 1000 -1500 минус и след това псуват месец поне.
Последна промяна alekangg на 31 Юли 2015, 15:39, променена общо 3 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 929
Регистриран на: 31.08.2008
Местоположение: София
Кара: e65

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от Пилев » 31 Юли 2015, 15:22

alekangg написа:...

Колега имаш ли наблюдение за заплати в ИТ индустрията?
Системни администратор, мрежови инженери R&D.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от alekangg » 31 Юли 2015, 15:26

Пилев написа:
alekangg написа:...

Колега имаш ли наблюдение за заплати в ИТ индустрията?

Малко по-високи от тези в БГ, с две думи не си струва много.., но пак зависи много какво точно и къде.
Много българи отиват да работят в Гибралтар, а реално живеят и плащат наем и храна в Испания, доста добра комбинация.

Данъците с увеличаване на заплатата също стават зверски. Примерно при около 70к годишно бруто, се взимат около 2500нето на месец + двете заплати или 45-50% заминава...
Ето данъците според сумата, зависи също дали си ерген с деца и т.н. Най-лошият вариант е ерген без деца, ако пък имаш две работи, става страшно и направо не си струва..
Изображение
До 17к годишно, може и с по-малко да се мине, 12-15%

Към този данък IRPF се добавя още 5-6% за осигуровки и пр, но те са твърди вече

Ако имаш фирма, нещо като ЕТ в Бг, минималната ставка за осигуряване е 260евро на месец.
Последна промяна alekangg на 31 Юли 2015, 20:22, променена общо 4 пъти


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от Bogat-Beden » 31 Юли 2015, 15:33

Много добре написано за Испания,евала на колегата :yes:
Понеже и аз съм живуркал малко там,само да спомена,че поне в по-нецивилизованите части на Испания все още се плаща на ръка,работи се на черно ,избягват се данъци (които така или иначе пък не са високи)
В скандинавия този филм го няма-за работа на черно може и затвор да отнесеш.Плащане на заплати само по банков път и със предварително взета карта от данъчните-ако нямаш такава,при всеки превод на парички към банковата ти сметка,автоматик 65 процента отиват за държавата (толкова е макс. данъчен процент),а пък ти ако не си съгласен-ходи се разправяй да си ги вземеш от данъчните(ако имаш основание,ти го връщат разбира се)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от magareto_yori » 31 Юли 2015, 19:55

И в Норвегия е горе долу като в Дания,само че по скъпо :mhihi: Хубавото обаче е ,че където и да идеш ти е ефтино. Колите вярно са безбожно скъпи (без електричките), но общо взето всеки работещ може да си позволи нова кола. реално сам човек на средна работна заплата около 20к крони след данъци може да си позволи много неща и ако не излиза да пие всяка вечер даже ще спестява. и понеже всички се вълнуват явно от парите,не мисля че има друго място където нискоквалифицирания труд да е толкова високо платен.примерно минимум заплащане за чистач е 162 крони на час.който иска да си ги сметне по днешния курс :ok:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от alekangg » 31 Юли 2015, 20:28

162 крони предполагам е брутната. Понеже по-горе даваш пример с 20к нетна средна и става малко объркване накрая като се сметнат тези 162 крони на час, идва, че чистача взима над средната заплата.
Ясно е, че колкото по-нагоре, толкова повече пари. Всяко нещо е за сметка на друго, трудно се намира златната среда..

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 27.10.2002
Местоположение: Lonsdale Sofia
Пол: Мъж
Кара: Ееее шейсе
Мечтае да кара: кънки

Re: Желание за емиграция, къде и защо?

Мнение от E34 » 31 Юли 2015, 20:48

Лично съм намирал квартира в Испания срещу едногодишна предплата. Когато показах годишната сума за наема всякакви въпроси относно депозити, месторабота и бла бла бла отпаднаха моментално! Даже получих и отстъпка от наема. Беше в много хубав квартал и доста приличен апартамент. Поне преди три години сивата икономика им беше в разцвет, това масово неиздаване касови бележки по заведенията, почасова работа като портиери, строители, чистачки, сервизи на черно и какво ли още си беше нормално. Бачкат си на черно и в същото време си взимат помощите, масово и испанци и българи и кой ли още не! Глобите поне за превишена скорост съпоставими спрямо нашите тук са по-евтини и човешки. В Испания ми харесваше, че не се чувства това финансово бреме от държавата, всички са средно бедни и доволни и си свиркат. Плажовете препълнени, заведенията също, от един до пет часа следобед всичко кърти. Животец... говоря за Валенсия, Мадрид и БарЦелоната са друга бира.
П.С: Между другото разрешиха отглеждането до 4 растения марихуана за лично ползване :mrgreen: От новата бизнес възможност се възползваха сума ти "предприемачи" от Хатива, Каналс и други поселения предимно с БГ население. Благоденствие и любов настана сред народа :mhihi:
" Акулата е най-добрия учител по плуване " - Тихоокеанска мъдрост

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook