Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от b2 » 27 Юни 2019, 20:23

И аз преди бухах маслата в кафето, та нямаше голямо значение, ама откакто станах запален кафеджия само дето под микроскоп не го гледам кафето :)
Предпочитам да се направя кефа с кафето на макс, а отделно да изпия маслата и колагена - тях и без това ги пия за здраве не за удоволствие :-)
За твоя случай с по-дългите що не пробваш филтър (v60/chemex) там може да минеш с евтина ръчна мелачка и оборудване или пак в дъбов да ти мелят. Не ти ли харесват? Аз не съм им най-големия фен, но ги предпочитам пред дълго еспресо определено.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от bum_bum » 27 Юни 2019, 20:47

Сега си го правя с мока кафеварка и си ми е ОК. Така слабо кафе с филтър не става ли някакъв брутален редкоч. Виждам, че самият Дъбов така си цеди там някакви кафета, но направо не си го представям колко слабо ще е така приготвено.

Честно казано и аз не знам защо се замислих за машина. Вероятно, защото видях, че цената е крайно изгодна в България :mhihi: Или пък като реша от време на време да изпия едно чисто да ми е по както трябва.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от b2 » 27 Юни 2019, 21:04

Да, редкоч е, но вкуса е много “изтънчен” и осезаем. С повече въображение можеш по-ясно да усетиш нотките и качествените кафета, които купуваш са много по ясно отличими едно от друго. Като цяло ценителска работа :D
Но да, такова кафе с колаген и масло направо тотално ще се изгуби - все едно в чай да си ги смесиш :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 5.10.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530D 2004г.
Мечтае да кара: M5

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivokomandos » 05 Юли 2019, 20:38

Ако някой иска да си вземе цедки на ла марцоко оригинални има в официалния представител ibeco, намира се на Ангел Кънчев 8, срещу плесио, около 20тина лв са, цената е повече от добра има и реплика в комбина бар за 7лв. Прилагам снимка едната е реплика на lf, другата оригинална на ла марцоко. Оказа се, че при Дъбов за 20лв е реплика като в комбина бар.
IMG-86a108cc7ef2ad1df2d0cf667f70bc19-V.jpg

20190704_182146.jpg
20190704_182139.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
BMW E36 318 93;BMW E36 328i 97; BMW E60 530D 2004; HONDA HORNET CB600F 2008

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 599
Регистриран на: 10.02.2013
Кара: 2008 BMW X6 35dX, 286hp

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от goppe » 10 Сеп 2019, 11:14

Здравейте колеги, някой може ли да ми препоръча препарат за смазване на кафе група на автомат? Силиконова смазка доколкото знам трябва да е и да става за елементи от хранителната индустрия, т.е. да е безопасна при контакт с мляното кафе/водата. Преди време купих една микроскопична тубичка на Saeco за 15лв, която освен че беше 3 грама сигурно, ми се стори че беше и отворена, защото още от първия път трябваше да стисна тубичката до края, за да се покаже сместа. Купях я от фирма, която поддържа кафе автомати, та може и по погрешка да са ми дали ползвана, както и да е.

Затова търся нещо, което да не е специално брандирано с кафе марка като тази смес Саеко, съответно да не е супер скъпа и да ми остане след едно ползване. Та какво ползвате вие за смазване?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 10 Сеп 2019, 13:03

Смазките за кафе групата където има опасност да попадне в кафето не са силиконови а чист вазелин . И изобщо в цялата кафе машина не знам да се ползват смазки които могат да причинят отравяне . Вземаш си от аптеката едно бурканче медицински вазелин и ще мажеш години наред , но и там не е евтин в общи линии .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alx » 10 Сеп 2019, 15:21

за нещастие (за потребителя) смазките са няколко вида и са специфични за всеки производител. един вид- чист вазелин може да смаже, а може и да се изтърка определена пластмаса на определен производител.

затова гледайте да се купува само фирмена смазка- аз също съм със саеко на филипс и смазвам само със фабричната им смазка. скъпа е за това което ти дават, но пък ако кажа, че за 5-6 години за които я имам тази машина съм я смазвал два пъти... самата истина.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 10 Сеп 2019, 15:32

Аз пък на делонгито ползвам HAYNES lubri film plus . Американско качество на достъпна цена - 10 кинта за 28 грама тубичка. Смазах машината на 8мата година , машината вече е на 10 . Мисля до като стане на 20 да я смажа още веднъж :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 599
Регистриран на: 10.02.2013
Кара: 2008 BMW X6 35dX, 286hp

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от goppe » 10 Сеп 2019, 18:07

Ами вие давате двете крайности според мен - едната, че става с най-разпространената универсална смазка, а другата - само с конкретната за модела. Не че не е невъзможно едното или другото, но аз в самото начало се насочих към нещо по средата.

Смазката от същата фирма на кафемашината - естествено че става, но все пак една тубичка от 5гр за 20лв (с доставката) стига за едно мазане. Вярно че се прави на 6 месеца или повече, но все пак е нахално скъпо според мен, само защото е брандирано със Саеко на него.

@ Jordana - колега, доколкото четох основната разлика с универсалните смазки е точно, че може да има допир с хранителни продукти. Сега колко точно има допир, има ли изпарения и тн са подробности, но според мен е по-добре да ае вземе малко по-профилиран продукт. Между другото, точно марката NSF, на която е твоята смазка имат продукт за кафе машини - Tecnite (гоогле ит), за който видях, че го предлагат 2 фирми тук в бг. Утре ще звънна вероятно да поръчам, само не знам защо цената му е значително по-ниска отколкото чужди сайтове/ибей...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alx » 10 Сеп 2019, 18:29

... аз просто споделих, че се обадих на пича които отговаря за консумативите на саеко за целия свят и той така ми сведе ;) не мисля, че има някаква полза да ми хвърля прах в очите ...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 10 Сеп 2019, 18:33

Това за къде ти трябва ? За зъбните колела и лостовете или за буталото където влиза душа ? Ако е за колелата тази универсалната става без проблем , тя си е безвердна или вазелин . Ходил съм в няколко сервиза и никъде не са ми предложили фирмена смазка или консумативи за делонги . И причината е много проста , сервиза трябва да държи един куп идентични смазки само заради различните брандове което е безсмислено защото механиката е идентична като материали . И най вероятно се влагат компоненти от външни доставчици . Този елемент - инфузора на делонгито струва 40лв , на него и на душа има 2 о-ринга които са много по важни да са качествени от тая смазка . Така или иначе каквото и колкото и да се смазва там буталото се износва защото горещата вода отмива смазката за няколко цикъла .Това е неспасяемо , а зъбните колела не са така натоварени защото задвижването е чрез лостовете първо . Мисля че най удачния вариант е замяна целия възел на определен брой кафета вместо да се инвестира в скъпи смазки с цена близка до тази на целия възел . Все пак не става въпрос за космическа совалка , а за две тъпи зъбни колела в кафе машина които на това отгоре са консуматив . Единственото място в автомат което изисква специализирана смазка според мен е вала на асансьора но там втулката е метална и няма пластмаса .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 599
Регистриран на: 10.02.2013
Кара: 2008 BMW X6 35dX, 286hp

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от goppe » 11 Сеп 2019, 16:56

Ами мисля да смажа възлите, по които има движение на групата колега - вала, релсите на асансьора, пантата долу на дъното на групата. Не разбирам чак толкова много, гледах по едно клипче в тубата как смазват нещата и така го направих преди повече от 1/2 год. Поръчах разтворител за смазката и кафето, както и тази смазка на NSF - Tecnite, предполагам ще са ОК нещата, в крайна сметка не е совалка, както казваш.

Между другото, направило ми е впечатление, че имам едно силно изпукване в машината, което става точно накрая на изплакващия цикъл. Има го и при изхвърлянето на кафето след като свърши течността, но при изплакването като че ли е доста по-силно. Ако не забравя ще снимам едно клипче да го чуеш, виждам че има и други колеги по-навътре в нещата с автоматите :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Е.Димитров » 12 Сеп 2019, 13:02

Странна работа,
от сервиз за поддръжка на такива машини (имам някаква на AEG ) ми казаха, че въпросната кафе група се смазва с хубава смазка, може и силиконова.
Изваждам въпросната "кафе група" и разглеждам подробно устройството, което се явява и цедка и някакво бутало.
Никъде не виждам как тази смазка ще влезе в допир с кафето, за да не може да се смаже с грес, която да не е непременно за исползване в хранителната промишленост.
Моята съм я смазал веднъж с течна грес на Вюрт и никога не съм усещал да има някаква разлика или вкус на грес. Проверявам редовно какво се случва там и не виждам да се отмива или да има някакви замърсявания по "асансьора" , което означава, че няма контакт с кафето.
Но иначе вие ме замислихте и ще взема да си взема вАзелин за да намажа туй онуй :mhihi: по машината де.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 12 Сеп 2019, 14:32

https://www.youtube.com/watch?v=XYuGUAgXBvU
На скапани машини като делонги които не са така съвършени като AEG , се маже О-ринга на буталото което пресира кафето и после минава през цедката . Металния диск който се вижда отперд . Ако го намажа с вюрт , после ще трябва да изхвърля цялата машина щото това влиза в един куп клапани и маркучета от там . Или да си купя AEG ....поне са вюрт френдли :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от steeN » 12 Сеп 2019, 17:22

Интересно, че каза АЕГ, вчера случайно попаднах на някаква в старо ревю на сайт, но на сайта на АЕГ не октривам нищо. Спряли са да правят вече :shock: ?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook