Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от TNT » 23 Юли 2018, 14:22

host написа:т.е. бразилийката е 4лв , лавацата 7лв ... което ... лично мен би ме отблъснало ама си я купуват хората

ама бразилийката е 200гр, а лавацата 250 :mhihi: Точно 1-1,50лв е разликата.
bum_bum написа:Това Кимбо онова с един с фес ли е?


Изображение

Иначе на кафеварка става по-добро кафе от 90% от машините под 200лв. Но наистина и там си има "тънкости". Трябва си да се натъпче хубавичко с колкото побира :mhihi: Някои хора обаче много здраво ги удря кафето и затова пият някакви бъркочи. В семейството на приятелката ми добре, че им подариха една хубава машина Делонджи, та да пия хубаво кафе като отидем на гости :mhihi: Те не я ползват, че им става силно кафето, разтриса ги направо. Сутрин се пие едно... миналия уикенд изпих 5 :no: За хубаво кафе не е достатъчно "хубав материал". Начина на приготвяне, машината и т.н. си имат голямо значение също. Трябва си някакъв баланс.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от host » 23 Юли 2018, 14:38

а тва за силното кафе да не почвам ... че и то ми е болна тема ... щял съм да получа СЪРДЕЧЕН УДАР ... защото съм пиел кафета по 1 пръст дълги, дозата била много силна ... и ми го разправят ВСИЧКИ хора които не пият/не ценят кафето ... нз по телевизиите ли ги облъчват , кво им става нз ... една дори ми скачаше на бой като й казах, че колкото по-дълго е кафето толкова е по-вредно ... викам й жена помисли , няма логика в това което ми говориш ... и ми заявява с цялата си важност "водата в моето кафе е повече"

:shock: :shock: :shock: :clap: :clap: :clap:

казах й добре, щом твоята кафемашина НЕ ПРЕКАРВА ВОДАТА ПРЕЗ "ГРУПАТА"/КАФЕТО значи си права

и остана доволна :mhihi: :mhihi: :mhihi:

почне ли човек малко от малко да гледа температура/налягане/едрина ... почти от всякакво кафе може да направи нещо ставащо за пиене ... после вече следват лиготиите
Последна промяна host на 23 Юли 2018, 14:39, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 23 Юли 2018, 14:38

Leon написа:На Дъбов и на мен ми е кисело, не е от небцето ви :mhihi: А иначе бариста е най-важната променлива в кафето, ама интересно как в Италия навсякъде е константа - даже и по кварталните кафенета дето си пускат тото преди работа ;) А в България и хубавото кафе рядко успяват да го направят добро за пиене :dunno:

По темата - като ходя в Италия си нося Кимбо за кафе автомата (добре че почнаха да го внасят вече), сега ми донесоха една Лаваца е черно-лилав пакет, каквато не бях виждал и хич не е зле.

И аз харесвам много Кимбото от Италия, ама тук е за мен е корено различно и не купувам. Изобщо от Бг спрях да купувам кафета, с изключение на Дъбов. Гватемалата им не е кисела изобщо, пробвай я.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 23 Юли 2018, 14:46

host написа:99% от хората под "кафе за дома" разбират Nova Brazilia ... а за да не се излагат пред хората ако са им на гости им слагат "синя лаваца" ... щото нали тва е топа на топа, и поне 60-70% са на мнение, че кафеварката просто се "слага на котлона" ... масово съм чувал пък и да не ги миели и кви ли не простотии

самата култура на консумация на кафе (и чай) в България е доста ниска, от много кафета и много способи (тия прословути кафеварки) може да се изкара прилично за типа на приготвяне кафе ... въпроса е човека който го прави знае ли какво прави

само не мога да преглътна "френска преса" ... тая гадост нз защо имам познати които яко ми я рекламират... и спец за тях винаги си пускам показано в прозрачна чаша 1 пръст еспресо ... щото знам, че за тях "това не е кафе" :mhihi:

________________________________

да не си помисли някой че плюя дадени марки кафе и т.н. ... едно време като беше евтина бразилийката за цената си беше адекватна дори ама напоследък гледам разликата с най-ниския клас лаваца е 1-2-3л макс ... т.е. бразилийката е 4лв , лавацата 7лв ... което ... лично мен би ме отблъснало ама си я купуват хората


:bowdown: :bowdown: :bowdown: Точно така си е!
ВРъхта също е набедения Давидоф, ама нали звучи гъзарски някак си.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 23 Юли 2018, 14:52

TNT написа:
host написа:т.е. бразилийката е 4лв , лавацата 7лв ... което ... лично мен би ме отблъснало ама си я купуват хората

ама бразилийката е 200гр, а лавацата 250 :mhihi: Точно 1-1,50лв е разликата.
bum_bum написа:Това Кимбо онова с един с фес ли е?


Изображение

Иначе на кафеварка става по-добро кафе от 90% от машините под 200лв. Но наистина и там си има "тънкости". Трябва си да се натъпче хубавичко с колкото побира :mhihi: Някои хора обаче много здраво ги удря кафето и затова пият някакви бъркочи. В семейството на приятелката ми добре, че им подариха една хубава машина Делонджи, та да пия хубаво кафе като отидем на гости :mhihi: Те не я ползват, че им става силно кафето, разтриса ги направо. Сутрин се пие едно... миналия уикенд изпих 5 :no: За хубаво кафе не е достатъчно "хубав материал". Начина на приготвяне, машината и т.н. си имат голямо значение също. Трябва си някакъв баланс.

Това с удрянето е големи мит, много се кефя винаги.
Спред поне 90% от хората едно късо еспресо-20мл от арабика ще ги разтупти и не го близват, но пият по 3 долнопробни кафета от 50ст до обяд, като всяко едно от тях има поне 2 пъти повече кофейн, нищо, че е гола вода на вкус и вид.
Изобщо масово си милят, че щом е 20мл занчи е много силно, а то е обратното. Колкото повече вода излезе, по-силно става, а долнопробните кафета имат х2 кофейн спрямо арабиката, но това няма как да го проумеят.
Все едно да изпиеш 50мл чиста уиски и 100мл разредено с кола. Второто се усеща по-малко, ама си изпил х2 алкохол.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 23 Юли 2018, 14:54

host написа:а тва за силното кафе да не почвам ... че и то ми е болна тема ... щял съм да получа СЪРДЕЧЕН УДАР ... защото съм пиел кафета по 1 пръст дълги, дозата била много силна ... и ми го разправят ВСИЧКИ хора които не пият/не ценят кафето ... нз по телевизиите ли ги облъчват , кво им става нз ... една дори ми скачаше на бой като й казах, че колкото по-дълго е кафето толкова е по-вредно ... викам й жена помисли , няма логика в това което ми говориш ... и ми заявява с цялата си важност "водата в моето кафе е повече"

:shock: :shock: :shock: :clap: :clap: :clap:

казах й добре, щом твоята кафемашина НЕ ПРЕКАРВА ВОДАТА ПРЕЗ "ГРУПАТА"/КАФЕТО значи си права

и остана доволна :mhihi: :mhihi: :mhihi:

почне ли човек малко от малко да гледа температура/налягане/едрина ... почти от всякакво кафе може да направи нещо ставащо за пиене ... после вече следват лиготиите

Точно за този феномен писах и аз. Масово няма идея, все едно на село как пият литри долнопробна ракия с лимоТа, но ако им дадеш 50мл чисто викат силно е

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от TNT » 23 Юли 2018, 15:18

alekangg написа:Това с удрянето е големи мит, много се кефя винаги.

Това твоето важи, при еднаква доза кафе и съм съгласен. Хората обаче и масово слагат малко кафе. Или както казахте, прекалено много вода.

За мен голям проблем е и съхранението на кафето. Масово си стоят отворени пакетчета на шкафчетата. Това малко е както във всеки втори нон-стоп на рафта стои пура за 50лв, дет не е виждала хумидор от 6 месеца :kuku:

Един въпрос от любопитство. При различните размери кафеварки има ли разлика в кафето ? Малките са за 1-2 кафета, а има и 3-4 пъти по-големи. В крайния резултат има ли разлика или размера няма значение :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 23 Юли 2018, 15:21

Дори да слагат наполовина, което ме съмнява, защото си правят кафе в чаени чаши, накрая пак кофеина ще е на равно с едно късо от Арабика, а тея повечето с кафетата от 50ст пият по 3-4 на ден поне.
http://premium-brands.gr/10-разлики-между-кафе-робуста-и-кафе-ара/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от b2 » 23 Юли 2018, 18:29

bum_bum написа:
b2 написа:Уикенда изпихме с жената първия пакет 200те от грама.


:shock: спали ли сте изобщо, това са 33 кафета някъде :mhihi:

Пил съм едно и също тяхно кафе на едно и също място. Първия път ми беше идеално, следващата седмица кисело и горчиво.. :dunno:


Аз балансирам кофеина с успокояващи субстанции и всичко е точно :-)
Иначе от 200гр имам 50-60 фира като за първи път с машината и най-вече мелачката, плюс правя само двойни -голямата цедка дето уж трябва да са към 17гр, така че 200гр зърна не са никак много за тоя тип кафеджийство :)
Поръчах си сега везна и мерителна чаша да поработя малко над consistency-то, че както се спомена променливите са няколко и докато не ги контролираш (или не свикнеш дотолкова че да се случва машинално) често има разочароващи шотове :)

Аз нямам опит ама от четене разбрах че кафето едва ли не е като хляба. Във вакуумирана опаковка и контролирана среда му удължаваш срока, ама няма чудеса. Пак до дни, макс седмици общо взето е фира в огромната си степен.
В такъв случай и при положение че има вече достъпни пекарни, ми се струват безмислени “премиум” магазинските пакетажи дето отиват 40+ лева килото и даже в нова бразилиата има повече логика като икономично решение.
Мисля да пробвам всичко все пак и да не се влияя от модни течения, снобария, авторитетни инфлуенсъри и тн., а да си тествам и пия което ме радва, а има много опции наистина и е интересно (аналогово) хоби :-)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Don_Diego » 23 Юли 2018, 21:53

В магазина на Дабов можеш страшно много да научиш за приготвянето на кафе в домашни/офис условия. Аз планувам да купя един комплект кафе машина + мелачка + абонамент за кафе на месеца за една година за офиса, ходих няколко пъти до магазина им да разглеждам и разпитвам и ми направи впечатление колко изчерпателно се обяснява всичко, отделно черпят и кафе та съвсем ме спечелиха :mhihi:
По темата за френската преса - според мен си изисква свикване на такъв тип кафе и наистина си е за запалени кафеджии, но факт че можеш да изпиеш много хубаво кафе направено по този начин. Аз например си взех такава преса от Дабов с конкретен сорт кафе от магазина им, преди да си тръгна пих същия сорт кафе (отворен и смлян точно преди да направят кафето) от тяхната машина в магазина - киселко ми беше (за моя вкус), но страхотно като цяло. върнах се в офиса и го направих в пресата - много по-меко (нямаше я тая кисела нотка) и също толкова страхотно. След една седмица пиене на кафе от преса, вече ми допада доста
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 23 Юли 2018, 22:33

14 грама кафе за две дози ми се види малко . Моя автомат за една доза пуска 10 грама кафе за едно кафе на средно положение за количеството . Това е сравнително средно силно кафе защото пия 3-4 кафета на ден и ако е по-силно направо се дрогирам с толкова кофеин . Водата която съм нагласил е около 40мл за чашка и това е единично количество . Тая френската преса работи на принцип подобен на кафе автомата . Разбира се заимствана е част от идеята а не цялата технология . При автомата първо пуска малко вода при кафето , изчаква няколко секунди с което се подготвя смляното кафе за екстракцията и след това прокарва останалата вода за дозата . Разбира се това под налягане и с пресоване на кафето , нещо което липсва при френската преса .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 30.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е39 525д 2001
Мечтае да кара: F13 с М буквичка.

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от DiMIcha84 » 24 Юли 2018, 11:56

А тази RIOBA дето са я пуснали Метро на промоция плащаш 1 вземаш 2, става ли като качество?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от TNT » 24 Юли 2018, 14:56

b2 написа: “премиум” магазинските пакетажи

Най-глупавото е Спетема. На цената на Лаваца, че и малко отгоре, а на вкус като Нова Бразилия :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 24 Юли 2018, 15:02

Бразилията е отвратителна , даже и тая по 30 лв килото . Един път през живота си съм вземал такава и едвам я прекарах през машината с мешане с други кафета иначе се не пие тая гадост . Имам чувството че е от някакъв отпадък селекция :mhihi: А тия в магазините дето продават кафе грам не им вярвам на лакърдиите . Има тука на едно място дето вземам от време на време , колкото пъти ида и питам за някое марка кафе изложено в магазина , отговора винаги е : ....много е хубаво , ние в къщи само такова пием ... :mhihi:
Последна промяна Jordana на 24 Юли 2018, 15:07, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Don_Diego » 24 Юли 2018, 15:05

На developer-ите в офиса съм им взел машина с coffee pods на Спетема - умират си от кеф. Големи кафеджии били и са много доволни :mhihi: Аз както повдигнахме темата за Дъбов, днес минах през магазина им да купя чай за офиса и пих едно кафе на аванта, пък и с въпросния Дъбов се запознах, много приятен събеседник особено на тема кафе
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook