С какво се отоплявате зимата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

С какво се отоплявате зимата?

Централно парно
70
19%
Газ
36
10%
Дърва
68
18%
Въглища
21
6%
Ток
183
48%
 
Общо гласове : 378
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TheDriver » 25 Авг 2022, 12:19

Jordana написа:По принцип не е добре 20 метра за медните тръби , ще ти оскъпи излишно и товари машината ако става въпрос за тях. За такава обикновена машина до десетина метра е в границите на допустимото , гледа се денивелация и метраж . Ако е някаква спец машина може да стигне и до 80-100 метра трасето но това е съвсем друга цена спрямо стандартните . Зависи какво е изпълнението , има някои са със хидромодула в една кутия с климатика и до него отиват само тръбите за водата . Ако са изолирани както трябва не виждам проблем да са на 20 метра . Други са с отделен хидробокс със бойлер който е вътре в къщата . Има различни изпълнения според нуждите . Тука на един голям обект са само водни щрангове до всяка точка и вътре има отделни чилъри вода въздух за скрит таване монтаж с дъктове . Горе е с оросителна кула на покрива за лятото .


В мазето имам място колкото искаш. Точно около къщата не съвсем - ще трябва да разваля нещо, я лятна кухня, я барбекю, я навес. В крайна сметка нещо ще се жертва.

На 20 метра от къщата и 4 метра надолу на нивото на улицата(къщата е на хълм) са ми гаражите и там място също има в изобилие. Пространството между двете са градини. До гаражите имам и кладенец, водата в него е на сигурно още 5 надолу.

Тоя кладенец може ли да се ползва за затворена система вода-вода без терминално да се лиша от него като източник на вода? Или разстоянието и денивелацията са непреодолима(без луди пари) пречка?

Доколкото разбирам най-лесният вариант от гледна точка на системата е агрегата да се монтира до къщата, а в прилежащата градина да се копае за "геотермалния радиатор". :dunno:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от DigitalExile » 25 Авг 2022, 13:08

TheDriver написа:кладенец може ли да се ползва за затворена система вода-вода без терминално да се лиша от него като източник на вода?


В повечето случай не щото дебита не стига, но за това нещо трябва да се направи проучване и тн. И ти трябва още една дупка също.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TheDriver » 25 Авг 2022, 13:54

Защо дебита да е фактор при затворена система? Доколкото разбирам в кладенеца или в езерцето се потапя топлообменник и това е.

Не е като при отворена където се черпи вода от нещото.

Или аз пропускам нещо?


Кладенеца зимата не се ползва и си е класически кладенец(не е сонда), спускам един тъмнозелен с въже да ми го чисти. :mrgreen:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от b_u_b_o » 25 Авг 2022, 14:08

Тва с топлообменника не мисля, че ще работи. Просто ще замразиш водата в кладенеца и до там. Измери му дебита, ако има 2 кубика в час са ти предостатъчни. Проблем обаче наистина ти е изходната вода, нея не можеш да я връщаш в кладенеца щото ще му смъкне температурата. Аз имам канализация и си я изливам там, което не е много законно ама не ми се прави още един сондаж. :mhihi: Ако имаш някое дере или река на близо тва ти е решението, водата е чиста и няма проблем да я закараш там.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Jordana » 25 Авг 2022, 15:59

TheDriver написа:Защо дебита да е фактор при затворена система? Доколкото разбирам в кладенеца или в езерцето се потапя топлообменник и това е.

Не е като при отворена където се черпи вода от нещото.

Или аз пропускам нещо?


Кладенеца зимата не се ползва и си е класически кладенец(не е сонда), спускам един тъмнозелен с въже да ми го чисти. :mrgreen:

Водата се дърпа от кладенеца и се връща пак в земята , само циркулира през топлообменик/изпарител който е в термо помпата . Ако нямаш достатъчен дебит не можеш да използваш капацитета на машината . Проблема с такова решение е температурата на подземните води , а тя е ниска от сорта на 6-8 градуса освен ако не е геотермална . Температурата на изпарение на фреона в изпарителя е много под 0 градуса и водата не трябва да пада под 2-3 градуса щото ще почне да замръзва . На същия принцип работят машините за лед - върху изпарителя има сложена формичка за кубчетата която се облива постоянно с вода и за 2-3 минути замръзва след което леда се изтръсква и пак отново . Това което напомням трябва машината да работи в този температурен интервал на флуида 6-8 и не по ниско от 2 градуса на водата . Ако е термопомпа въздух вода няма такива грижи , там и на -20 работи делта Т е все още достатъчно голяма и няма какво да замръзва дори и кондензат няма щото на такива минусови температури въздуха е напълно сух. Това е най безпроблемния вариант , не се занимаваш със сондажи , запушване с кал и пясък на филтрите , не се занимаваш с помпи , не се занимавш с дебита на водата който може и да се променя според сезона и т.н
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от b_u_b_o » 25 Авг 2022, 16:12

6-8° другия път, моята вода в сондажа е над 11° целогодишно. Има места където достига и 14° подпочвената вода. Въздух-вода при -20° работи ама COP-a ѝ какъв е? Докато при вода-вода не ти пука вънка какво се случва, COP-a е константен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Jordana » 25 Авг 2022, 16:21

Те затова всичките термопомпи вода вода духат вътре леко топъл въздух , щото им е константен копа :yes:
Докато при вода-вода не ти пука вънка какво се случва, COP-a е константен.

Ефективноста на климатика зависи много от технологията и самото изпълнение , но да кажем при читава марка и добре направена термопомпа въздух вода ще има значителен спад в ефективноста под -10 градуса външна температура . Това не означава че ще гори ток без да топли , читавите машини се доближават до коефициент 1 към -15 -20 градуса външна температура . Ако говорим за отопление в България , такива ниски температура няма в повечето региони . По черноморието например има около 10 - 15 дена с минусови температури изобщо за цялата зима да не говорим за -10 под нулата . Така че такъв тип термпомпа вода вода няма абсолютно никакви предимства в голяма част от страната даже напротив , има един куп минуси които изобщо не са за подценяване . Все едно да твърдим че нормален климатик сплит система няма да работи зимата щото му пада КПД .. :dunno:
Последна промяна Jordana на 26 Авг 2022, 7:57, променена общо 3 пъти
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 25 Авг 2022, 16:22

TheDriver написа:... спускам един тъмнозелен с въже да ми го чисти. :mrgreen:

После нали не го вадиш ? :lol: :lol:
Хм,хм...

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: barty

Последни теми
Facebook