Избор на електро уреди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Избор на електро уреди

Мнение от hell's angel » 09 Юли 2018, 16:26

Мрежичките се ръгат над тиганЯ. :mrgreen: И за под него си има разни джунджуриЙ. Аз освен керамични, глинени и стъклени му подавам. Излагате се нещо, а' гуглирайте по-задълбочено :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Избор на електро уреди

Мнение от Jordana » 09 Юли 2018, 17:03

steeN написа:А бе не ти ли писна да пишеш тъпизми във всяка тема. Как по-точно мрежичката ще намали температурата? Не става въпрос за пламъка изобщо...

Като не разбираш нещо не се обаждай , ползвай си керамичните котлони и чети повече ако искаш да научиш нещо . Мрежата разпределя пламъка равномерно на голяма площ и така намаля температурата на тигана . Ползвам газ от 30 години , нямам нито един повреден или загорял керамичен тиган .
Ей такова нещо се слага
https://www.pazaruvai-lesno.bg/telena-p ... 20-sm.html
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Избор на електро уреди

Мнение от alekangg » 09 Юли 2018, 19:37

Cyberloner написа:
steeN написа:Газовите котлони съсипват съдовете. Особено на тези с керамично покритие им се разказва играта за няколко месеца. Да не говорим за свинщината, която се получава в сравнение с керамичен плот. Ако всичко ти е чугун/стомана може, но иначе... Единственото им предимство е скоростта.


Съдове с керамично покритие не съм позлвал до момента, тефлонови имам и са си ОК, но си прав, че трябва да са с означение, че са подходящи за газов котлон.

Относно свинщина - нямам идея за какво говориш - 1 път седмично слагам котлоните + решетката в миялната и излизат като нови, а самия плот който е стъклен се чисти без проблем.

Керамичните плотове са хубави, но мен винаги ме е шубе да не изпусна нещо отгоре и да ги нарпавя на сол, а впечатленията от скромния ми опит индукционните, е че стават за претопляне и варене ама да си изпечеш пържола е сложно защото не вдигат достатъчно висока температура.

Ако си пробвал плот от Лидъл, да не стават, защото са слаби.
Няма по-удобно от хубав индукционен, няма инертност, бърз, няма загуби и т.н.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на електро уреди

Мнение от steeN » 09 Юли 2018, 23:48

Един вид комбинират предимствата на керамичните и газовите? Т.е. ползата от индукционните е, че са по-бързи и чисти?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Избор на електро уреди

Мнение от alekangg » 10 Юли 2018, 9:12

Бърз и мощен, което води до много бързо завиране или загряване на тигана.
След това което мен лично ми хареса най-много е липсата на инертност, точно като газов се държи.
И поради фата, че няма пренасяна на топлина през някакви контактни точки, от плота към тигана е по-икономичен от керамиката.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Избор на електро уреди

Мнение от Cyberloner » 10 Юли 2018, 12:04

Казах, че ми е скромен опита - не беше лидълски, но не беше и някаква известна марка.

Иначе технологията сама по себе си е интересна и много хубава откъм безопасност - ако няма нещо метално на плота, независимо на каква степен е включен, си стои студен, поради факта, че загрява чрез индуциране на мagнитно поле, което загравя металa. По тази причина следва да са и доста енергоефективни, което на практика не се случва (разликата в енергийната ефективност при лабораторни експерименти между индукционен и керамичен котлон е в рамките на 3-5%) което аз поне си го обяснвам с това, че колко повече се покачва температурата, толкова по-малко съпротивление има в метала, но вероятно греша :D

Ама аз си харесвам газта, нека е с най-ниска ефективност

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Избор на електро уреди

Мнение от Jordana » 10 Юли 2018, 13:09

Индукционния котлон работи с индукция на високочестотен ток в метала на тигана . Практически прави намотка на късо и от това се загрява . Отдолу в плочата има голяма намотка в центъра на която се поставя тигана . Голяма икономия няма от него защото има загуби в електрониката за трансформация но пък загрява точно там където трябва . До колкото знам не всички съдове са подходящи за индукционен котлон . При тези с реотан КПД е почти 98% преобразуване на електричеството в топлина , явно нещата се изравняват щом е само 3-5% разликата . Аз бих си взел такъв при следваща подмяна уредите , но и с газта не се разделям :mhihi:
Последна промяна Jordana на 10 Юли 2018, 14:34, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Избор на електро уреди

Мнение от Cyberloner » 10 Юли 2018, 13:47

Момент.... не е ли принципа същия като индукционните нагреватели ползвани от край време в металообработката?
Принципа би трябвал ода е следния:
1. Електромагнит, които с голям ток с висока честота генерира суответното силно и променливо магнитно поле
2. Поставяйки метален обект сърху плочата на котлона, се получава електормагнита индукция на електрично поле в обекта(В случая тенджерата/тигана), което преминвайки през метала, среща неговото електрическо съпротивления и от там го загрява

или греша някъде?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Избор на електро уреди

Мнение от alekangg » 10 Юли 2018, 14:03

Cyberloner написа:Казах, че ми е скромен опита - не беше лидълски, но не беше и някаква известна марка.

Иначе технологията сама по себе си е интересна и много хубава откъм безопасност - ако няма нещо метално на плота, независимо на каква степен е включен, си стои студен, поради факта, че загрява чрез индуциране на мagнитно поле, което загравя металa. По тази причина следва да са и доста енергоефективни, което на практика не се случва (разликата в енергийната ефективност при лабораторни експерименти между индукционен и керамичен котлон е в рамките на 3-5%) което аз поне си го обяснвам с това, че колко повече се покачва температурата, толкова по-малко съпротивление има в метала, но вероятно греша :D

Ама аз си харесвам газта, нека е с най-ниска ефективност

Нищо не седи студено, освен първите 5 минути. След това плота се нагрява от тигана.
Ако имаш предвид да е пуснат без нищо отгоре, такъв вариант няма, защото изобщо не тръгва.

Тая разлика е за дълго готвене, с в повечето случай се готви за 5 Мин или претопява нещо и там тоя цифри ще да съвсем друг. С индукцията ще ми заври 1л вода, за същото време когато на керамичния заври 500-600мл., защото последния ми трябва вечер да загрее и накрая като спра ще грее още бая време, точна там е разликата.
Ясно е, че ако се сравняват двата типа за поддържане на температура ще са идентични.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Избор на електро уреди

Мнение от Jordana » 10 Юли 2018, 14:34

Cyberloner написа:Момент.... не е ли принципа същия като индукционните нагреватели ползвани от край време в металообработката?
Принципа би трябвал ода е следния:
1. Електромагнит, които с голям ток с висока честота генерира суответното силно и променливо магнитно поле
2. Поставяйки метален обект сърху плочата на котлона, се получава електормагнита индукция на електрично поле в обекта(В случая тенджерата/тигана), което преминвайки през метала, среща неговото електрическо съпротивления и от там го загрява

или греша някъде?

Сори , грешка в писането . Едно излишно .."НЕ".. изтривам го . Принципа е същия като на индукционните пещи . Това е високочестотен трасформатор а не магнит , първичната намотка е под плочата , метала на тигана е другата намотка на късо в която протича големия ток .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на електро уреди

Мнение от steeN » 10 Юли 2018, 16:56

alekangg написа:Бърз и мощен, което води до много бързо завиране или загряване на тигана.
След това което мен лично ми хареса най-много е липсата на инертност, точно като газов се държи.
И поради фата, че няма пренасяна на топлина през някакви контактни точки, от плота към тигана е по-икономичен от керамиката.


ОК, има логика.


Иначе, очевидно алуминиев, стъклен и керамичен съд ще се загрее на кукуво лято на идукционен котлон :lol: Само желязо.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Избор на електро уреди

Мнение от alekangg » 10 Юли 2018, 17:05

steeN написа:
alekangg написа:Бърз и мощен, което води до много бързо завиране или загряване на тигана.
След това което мен лично ми хареса най-много е липсата на инертност, точно като газов се държи.
И поради фата, че няма пренасяна на топлина през някакви контактни точки, от плота към тигана е по-икономичен от керамиката.


ОК, има логика.


Иначе, очевидно алуминиев, стъклен и керамичен съд ще се загрее на кукуво лято на идукционен котлон :lol: Само желязо.

На теория да, но обикновено тиганите и съдовете не са от един материал в днешно време. Под керамиката обикновнно има алуминии и желязо. Аз поне не знам сериозна марка съдове, да не им стават тиганите за индукция, без значение с какво покритите са най-отгоре

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Избор на електро уреди

Мнение от acho.rs » 10 Юли 2018, 17:11

Разликата между индукция и обикновения ("керамичен") плот е огромна. Най-вече от това че плота с студен! Има топлина от горещия тиган, но тя е сравнима с това да сложиш тигана на плота. Топло е само на мястото му. А с обикновена керамика, все едно си запалил огън под тенекия. И когато метнеш пържолата на грил тигана, цвъркащата мазнина се полепя по плота отстрани, започва да се нагрява и замирасва здраво. Колко и д атъркаш не става. Сега, ако само вариш няма много разлика, но хванеш ли тигана нещата замирисват :)
Отделно не знам по какви причини, но индкукционните котлони (които пак са в керамични плотове) загряват по бързо и от газ. Която пък газ, колко и да е популярна в местните автомобили, за мен е табу в кухнята. Поради 100 причини...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на електро уреди

Мнение от steeN » 10 Юли 2018, 17:16

Само ако ти е калпав плота се провежда топлина извън мястото на нагревателя...

alekangg написа:На теория да, но обикновено тиганите и съдовете не са от един материал в днешно време. Под керамиката обикновнно има алуминии и желязо. Аз поне не знам сериозна марка съдове, да не им стават тиганите за индукция, без значение с какво покритите са най-отгоре


Да разбира се не говоря за тиган с керамично покритие... въпреки, че 90% от тези са алуминиеви така или иначе.
Последна промяна steeN на 10 Юли 2018, 17:21, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Избор на електро уреди

Мнение от Jordana » 10 Юли 2018, 17:19

Из дебрите на мрежата ....
....Съдове подходящи за използване на индукционни котлони
● Съдът трябва да се поставя на средата на нагревателната зона.
● Съдът трябва да е предназначен за индукционни плотове. Той трябва да е от:
● стомана (без неръждаема стомана)
● желязо
● емайлиран със смес от стомана
● алуминий с феромагнитно дъно.
● Когато купувате готварски съдове, вижте в описанието дали е подходящ за индукционни котлони.
● Съдове които не са подходящи:
● керамични
● от термоустойчиво стъкло;
● медни
● алуминиеви
● с изпъкнало или грапаво дъно
● Съдове, които се привличат от магнит са съвместими с индукционните котлони.
Лошото при мен е че половината ми съдове са алуминиеви с керамично покритие а другата половина неръждаема стомана тоест не са подходящи за индукция :shock:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook