AutoCAD, Inventor, Solid Works

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 30.03.2009
Местоположение: U gorata
Пол: Мъж
Кара: prascho, nervaka i redneckmobil
Мечтае да кара: "samodelna" kola

AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от BMW_RIDER » 26 Яну 2014, 14:17

Има ли някой който ги разбира и работи на тия програми. Много ми се ще да се науча на тях. По принцип гледах за разни курсове в гугъл и намерих. Но ми се иска някой който си работи на тия програми да сподели тънкости, а ще е повече за лична употреба така ,че сертификат от курс не ми е нужен. Гледах и разни уроци по ютюб но са доста разбъркани и не ми отговарят на всички въпроса та предполагам ще ми отнеме доста време и частични знания ученето от нета.

Та ако някой ги ползва - откъде, как и за колко се научи?
When I'm on that bike, it's just me and God...And He better be holding on

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 421
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от v_p_m » 26 Яну 2014, 15:00

AutoCAD- Е програма от нисък клас за разлика от солида които е от среден клас , общо взето ауто када се(използва за 2д чертаене) чертае с 3-4 команди - линия, окръжност, мирор и тн. останалото е да имаш съответните формати (а1,а2,а3,а4) върху които директно чертаеш и въображение
Inventor- с тази не съм работил
Solid Works- Тук принципа е че се чертае 3Д модел от които съответно програмата си прави съответните изгледи , и е малко по сложна от када но пак основно работиш с 10- команти

Без някво поне елементарно, бързо обучение ще ти е доста трудно да се справиш, ако нямаш хабер понятие.

п.п Идваш в Студентски Град взимаш лаптопа сядаме на некое кафе и за 30-40 мин. ще си бог на ауто када :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 20.05.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от alexanderkirow » 26 Яну 2014, 15:05

На АutoCad може да се чертае и 3D и определено не е нисък клас, или повечето строителни фирми не разбират затова чертаят на AutoCad и не говоря само в България ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от Binev_OuT » 26 Яну 2014, 15:32

Колега , аз работя на солида и нещата са наистина много ама много.
Занимавам се с нея от около 2 години , като започнах на самообучение в началото но за да развия поне 20% от програмата трябваше да изкарам курс.
Първо е много важно какво точно ще правиш с нея и в коя област ще работиш принципно има голямо значение,защото не е възможно да научиш апсолютно всичко :mhihi:
Към самата програма вървят редица модули които се прилагат към нея - пример модул за работа с пластмасови изделия - този модул е оптимизиран и улеснен спрециално за работа с пластмаси.Друг пример е модула на който се създават платки чипове и т.н..Има ги още редица но не ги знам всичките.
Най-общо казано с основната програма , можеш да създаваш всякакъв тип детайли , сглобени единици(аз съм си конструирал един 4 цилиндров мотор) , можеш да правиш якостни тестове,да тестваш работа на даден механизъм и т.н.Интересно е много
Разполагам с две книги , които се разпространяват от Дитра(представител на Солид за България) и ги няма никъде. Ще ти свършат страхотна работа и ще научиш най-основните неща за работа с програмата.Като после ще ти е мноого лесно да се доразвиеш ако ти хване интереса.
На български са , около 600страници едната :mhihi: (и е описана само основата на програмата)
Не ги продавам но мога да ти услужа с тях за известно време ( е не много щото ги ползвам още)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 421
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от v_p_m » 26 Яну 2014, 15:39

AUTO CAD -нисък клас
Solidworks , Solid Edge - среден
Pro/ENGINEER (CREO) , CATIA - висок клас
има и още много но за тези се сещам сега, а иначе като съм виждал какво чертаят строителните фирми - същото може и на пеинта да си го правиш :mrgreen:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 20.05.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от alexanderkirow » 26 Яну 2014, 15:42

Определено с Paint-та стават работите..... то тогава защо ли изобщо са създадени другите програми се чудя.....
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 30.03.2009
Местоположение: U gorata
Пол: Мъж
Кара: prascho, nervaka i redneckmobil
Мечтае да кара: "samodelna" kola

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от BMW_RIDER » 26 Яну 2014, 15:58

Мерси на отзовалите се :yes:

Като цяло не ми трябва толкова за проектиране или стрес анализ на сложни части(засега), по скоро за производствто на някакви елементарни неща. Например трябва ми сега една ламарина която да изрязана на цнц с точно определен рамзмер и дупки по нея. Трябва ми да се изреже и емблема.

За 3д части примерно искам да направя това
Изображение

Или матрицата за частите на тоя колан.
Изображение
When I'm on that bike, it's just me and God...And He better be holding on

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от drago_pavlov » 26 Яну 2014, 16:13

v_p_m написа:AutoCAD- Е програма от нисък клас ... общо взето ауто када се(използва за 2д чертаене) чертае с 3-4 команди - линия, окръжност, мирор и тн. останалото е да имаш съответните формати (а1,а2,а3,а4) върху които директно чертаеш и въображение

Личи си, че ги разбираш :mhihi:

v_p_m написа:Без някво поне елементарно, бързо обучение ще ти е доста трудно да се справиш, ако нямаш хабер понятие.

Мхм...
След един месец самоубочение на NX (една от най-трудните) направих параметрична зъбна двойка, която се управлява от таблица в ексел - по зададени базови параметри генерира 3D модел на зъбна двойка с наклонени зъби и еволвентен профил...

v_p_m написа:п.п Идваш в Студентски Град взимаш лаптопа сядаме на некое кафе и за 30-40 мин. ще си бог на ауто када :yes:

Бог, който ще чертае правоъгълници и окръжности :mhihi:
Ааа да, и "клипс"-ове за химикалки :mhihi:

v_p_m написа:AUTO CAD -нисък клас
Solidworks , Solid Edge - среден
Pro/ENGINEER (CREO) , CATIA - висок клас
има и още много но за тези се сещам сега, а иначе като съм виждал какво чертаят строителните фирми - същото може и на пеинта да си го правиш :mrgreen:

:ahah: :ahah: :ahah:
Както казах, личи си че си разбирач... А и няма как иначе, след тия 2-3 упражнения на солид в МЕИ-то :mhihi:
А докъде стигна с "клипс"-а и ANSYS-a?

И сега вече по темата... Аз като започнах да се занимавам с 3D софтуери (първо солидуъркс) си купих една тухла от амазон за $40 с 500-600 страници упражнения в картинки, имаше и диск. Това е предостатъчно за придобиване на базови знания. Останалото идва с практика. След няколко години инвентор го научих със самоубочение. NX-a беше значително по-труден, трябваше и курс, но като за домашна употреба не ти трябва такъв софтуер.
Най-лесно ще се научиш на солид или инвентор. Купуваш си книга с упражнения за начинаещи и почваш. Ако отделяш по няколко часа на ден, след месец вече ще си бог както каза ви_пи_ем-а :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 421
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от v_p_m » 26 Яну 2014, 16:31

drago_pavlov написа:
v_p_m написа:AutoCAD- Е програма от нисък клас ... общо взето ауто када се(използва за 2д чертаене) чертае с 3-4 команди - линия, окръжност, мирор и тн. останалото е да имаш съответните формати (а1,а2,а3,а4) върху които директно чертаеш и въображение

Личи си, че ги разбираш :mhihi:

v_p_m написа:Без някво поне елементарно, бързо обучение ще ти е доста трудно да се справиш, ако нямаш хабер понятие.

Мхм...
След един месец самоубочение на NX (една от най-трудните) направих параметрична зъбна двойка, която се управлява от таблица в ексел - по зададени базови параметри генерира 3D модел на зъбна двойка с наклонени зъби и еволвентен профил...

v_p_m написа:п.п Идваш в Студентски Град взимаш лаптопа сядаме на некое кафе и за 30-40 мин. ще си бог на ауто када :yes:

Бог, който ще чертае правоъгълници и окръжности :mhihi:
Ааа да, и "клипс"-ове за химикалки :mhihi:

v_p_m написа:AUTO CAD -нисък клас
Solidworks , Solid Edge - среден
Pro/ENGINEER (CREO) , CATIA - висок клас
има и още много но за тези се сещам сега, а иначе като съм виждал какво чертаят строителните фирми - същото може и на пеинта да си го правиш :mrgreen:

:ahah: :ahah: :ahah:
Както казах, личи си че си разбирач... А и няма как иначе, след тия 2-3 упражнения на солид в МЕИ-то :mhihi:
А докъде стигна с "клипс"-а и ANSYS-a?

И сега вече по темата... Аз като започнах да се занимавам с 3D софтуери (първо солидуъркс) си купих една тухла от амазон за $40 с 500-600 страници упражнения в картинки, имаше и диск. Това е предостатъчно за придобиване на базови знания. Останалото идва с практика. След няколко години инвентор го научих със самоубочение. NX-a беше значително по-труден, трябваше и курс, но като за домашна употреба не ти трябва такъв софтуер.
Най-лесно ще се научиш на солид или инвентор. Купуваш си книга с упражнения за начинаещи и почваш. Ако отделяш по няколко часа на ден, след месец вече ще си бог както каза ви_пи_ем-а :mhihi:


Добре господин "разбирач" които чертае зъбни двойки и явно не прави разлика между различните пакети и слага солид и ансис в едно изречение, ПРОСВЕТЛИ МЕ AUTOCADA пакет от какъв клас е ??
-нисък, среден, висок, или те хората са прости защо да дават 4к $ за CATIA като за 1.5$ си плащат лиценза за AUTOCADA :mrgreen:
И да с неколко упражнения в МЕИ-то ще може да си прави тези детайли които е постнал ,но сигурно е по добре да даде 100 кинта за неква книга и "След няколко години" белким се научи :kuku:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от Binev_OuT » 26 Яну 2014, 16:37

Мале мале :kuku:
Ако мислиш че Аутокада става само да ти замести молива и чертожния лист си в мнооого дълбока заблуда.Ти въобще наясно ли си за възможностите на тия софтуери и въобще имаш ли си на идея кой софт къде се прилага и кво белким прай тва нещо?
И в тва МЕИ няма да научиш нищо повече от отва да ползваш миръра :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 421
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от v_p_m » 26 Яну 2014, 16:53

Binev_OuT написа:Мале мале :kuku:
Ако мислиш че Аутокада става само да ти замести молива и чертожния лист си в мнооого дълбока заблуда.Ти въобще наясно ли си за възможностите на тия софтуери и въобще имаш ли си на идея кой софт къде се прилага и кво белким прай тва нещо?
И в тва МЕИ няма да научиш нищо повече от отва да ползваш миръра :mhihi:

Колега няма смисъл да влизаме в диалога кой каде е учил , за какво може и за какво не може , НО има нещо за което съм 100% и това е че тези пакети се делят на класове:
1-нисък
2-среден
3-висок
Просто кажи според теб към кое спада ауто када 1-2-3 кратко и ясно

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 69
Регистриран на: 21.11.2007

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от azotos » 26 Яну 2014, 17:07

v_p_m написа:


Човече спри се, че почваш да се излагаш.

Към автора на темата, ако сега трябваше да почвам от нулата с някой от тези продукти, бих избрал SolidWorks. Интерфейса поне на мен ми е най удобен, добрият и лек туториал , самоучителите за програмата(виж сайта на Дитра), дървовидната структура, са все плюсове за начинаещия. А като надобрееш ще установиш и колко възможности има, и че далеч не всичко е 10 команди и 40минути=бог.
...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от Binev_OuT » 26 Яну 2014, 17:11

Никога не съм чувал за такива класове,не казвам че не са класифицирани по класове , а че не съм ги чувал.
И другото което е - новия Аутокад който излезе е напълно нова система,според някои е доста по-добър от предните версии.
Аз ползвам малко аутокад 2012 , но не съм на ти с него.Просто начина на работа с него е различен сравнено със солида и за това.
Не знам кви са тия класове , на базата на какво ги класифицират?
Обясни ми какви са критериите по които ги разделят?(или просто си чул нещо в някоя лекция)
Щото според мен все едно да класифицираш ябълка и портокал :dunno:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 18.10.2011
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: магистратура

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от vladi_totev » 26 Яну 2014, 17:34

Здравей, колега интересни примери си дал за това,което искаш да направиш. Както казаха колегите по-горе AutoCAD се използва предимно от строителни фирми и фирми занимаващи се с фасади и дограми и е нисък клас CAD програма.
Solid Edge и Silid Works са среден клас(като аз лично предпочитам Solid Edge- лично мое мнение, с което не ангажирам никой).
Pro E и Catia са висок клас поради факта, че са с огромна функционалност, но и са по сложни за работа и там се изискват редица курсове за подробното им овладяване.
Като конструктор ти препоръчвам да използваш Solid Edge или Solid Works. Като ти препоръчвам, ако наистина си заинтересован да изкараш един курс за начинаещи, който не е скъп, а и се изучават най-рационалните алгоритми за работа с програмата, докато само с книга е трудно да се изгради този алгоритъм на работа. В интернет има и учебни помагала на български език за програмите, които ти препоръчвам.
За детайлите, които си посочил, че евентуално искаш да направиш се изискват и познания по конструиране (които не оспорвам дали ги имаш или не ,понеже не се познаваме) и са нужни понеже има тънкости, които трябва да се спазват при проектирането на матрици, поасони и щанци.
За детайлите, които си посочил с удоволствие бих ти помогнал при конструирането им. Ако имаш и ти интерес може да се обсъди на ЛС.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 136
Регистриран на: 9.04.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 320dA '02; Yamaha FZ6S ABS

Re: AutoCAD, Inventor, Solid Works

Мнение от TRR » 26 Яну 2014, 17:44

BMW_RIDER написа:Мерси на отзовалите се :yes:
...

За такива цели мисля че Inventor ще ти свърши работа. Учи се сравнително лесно.

v_p_m написа:AutoCAD- Е програма от нисък клас за разлика от солида които е от среден клас , общо взето ауто када се(използва за 2д чертаене) чертае с 3-4 команди - линия, окръжност, мирор и тн. останалото е да имаш съответните формати (а1,а2,а3,а4) върху които директно чертаеш и въображение

В дълбока заблуда си за AutoCAD. Това е програма практически без ограничения по отношение определяне на геометрията. Недостатъкът й е, че не е особено практична за конкретни цели, т.е. отнема повече време отколкото някоя специализирана програма. Определено с времето делът й ще намалява, но не мисля че ще изчезне от пазара, просто защото в много случаи си трябва универсално средство (като AutoCAD) вместо специализиран софтуер с известни ограничения в някои направления. Това за 3-4 команди ... по-скоро бих казал, че за тривиални задачи в ежедневната работа се ползват около 30-40 команди + още много ако наистина искаш да ползваш програмата като нещо повече от лист и молив.

v_p_m написа:Solid Works- Тук принципа е че се чертае 3Д модел от които съответно програмата си прави съответните изгледи , и е малко по сложна от када но пак основно работиш с 10- команти

И тук си в грешка, ако смяташ, че с 10 команди ползваш програмата пълноценно.

v_p_m написа:п.п Идваш в Студентски Град взимаш лаптопа сядаме на некое кафе и за 30-40 мин. ще си бог на ауто када :yes:

За 30-40 минути можеш да го научиш на "линия, окръжност, мирор и тн", но няма да ти стигнат дори да му обясниш как да разпечатва от тази програма ... Ежедневно разни образи, които знаят 3-4 или 10 команди и смятат че е нормално да се работи с бутони и падащи менюта ме изумяват с претенциите си, че са "богове" на AutoCAD-а ...

Binev_OuT написа:Никога не съм чувал за такива класове,не казвам че не са класифицирани по класове , а че не съм ги чувал.
И другото което е - новия Аутокад който излезе е напълно нова система,според някои е доста по-добър от предните версии.
Аз ползвам малко аутокад 2012 , но не съм на ти с него.Просто начина на работа с него е различен сравнено със солида и за това.
Не знам кви са тия класове , на базата на какво ги класифицират?
Обясни ми какви са критериите по които ги разделят?(или просто си чул нещо в някоя лекция)
Щото според мен все едно да класифицираш ябълка и портокал :dunno:

Убеден съм, че такава класификация има. И аз не съм я чувал, но съм сигурен, че разни теоретици (които вероятно не могат да работят с въпросните програми) си ги измислят, за да има какво да говорят на лекции. Иначе си прав, че в случая се класифицират ябълки и портокали.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook