Apple устройства, iOS и macOS тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: iOS тема

Мнение от alx » 11 Яну 2019, 16:17

Nickelback написа:Писал съм го и друг път в тая тема, май, като сте питали за батерии...
Нито на батерията нещо и е станало, нито пък на charging circuit-а, вътре в Мака, от 61-ватовото зарядно. "Зарядното" е "генератор на напрежение", а не "генератор на ток" в "нормалния" си режим на работа, че да товари каквото и да било. Спете спокойно, деца :ok:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


проблема е, че тези животни подават различен волтаж ... малкия е 14.5в на 2а, големия е 20.3в на 3а...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: iOS тема

Мнение от Nickelback » 11 Яну 2019, 16:26

Не, не е проблем, тъй като си има инишъл хендшейк със зарядната верига вътре в мака по една от жиците. По-умни са тия електроники (вече) отколкото повечето хора си мислят :) За USB fast/quick/dash charge стандарта го знам със сигурност, а Apple не вярвам да са по-прости от Алианса...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: iOS тема

Мнение от alx » 11 Яну 2019, 16:45

проблем е, щото декларацията / hadnshake-a на двете зареждала са както следва:

61-ватовия декларира:

20.3v 3A
или
9v 3A
или
5.2v 2.4A

29- ватовия декларира:

5v 2.4А
или
14.8 2А

други оферти няма. затова дребния мак избира първо 5в (ако е нов и подържа усб-ц- нали епъл са фенси вече :mrgreen: ), но после като види че се подържат 20.3в ги избира тях и леко грее в повече... което не е проблем до колкото не се злоупотребява щото тия батерии имат един враг и то е повишена околна температура както знаеш...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: iOS тема

Мнение от Nickelback » 11 Яну 2019, 16:57

Не знам дребният Мак какво избира, но ако е така както казваш тия хора са за бесене...

Първо, че не можеш да зареждаш една малка батерия на дребен Мак на 20V/3A, второ, че зарядната верига няма да понесе такъв излишък на енергия.

По принцип в USB стандарта (дори стандарта не налага ограничения/препоръки, а самият системен архитект се очаква да има далновидността да си направи нещата като хората :) ) двете страни тръгват на "най-щадящия" режим, тоест на 5V. Ако зарядната верига и батерията могат да поемат по-големи тоци/напрежения (пише го нейде из фърмуера или е hardwire-ната конфигурация) се вдига едно определено напрежение на една-две определени жици, което информира зарядното да се набримчи на подобна мощност.
Жестоко се съмнявам "дребният Мак" да не си казва какви са му възможностите, още повече пък да казва "помпай ме на макс"... Щото трябва експлицитно/проактивно да го каже, и това да работи на 20V/3A хич не му е дифолтния моуд, ако ме разбираш...
За другото нямам нужда някой да ми разяснява :ok:

С две думи - бъркаш "причина" и "следствие" - наобратно са :)

Изображение

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: iOS тема

Мнение от devent » 08 Фев 2019, 13:25

Колеги, имам много странен проблем с дисплея на макбукчето:

Изображение

не съм сигурен, че по снимката си личи отчетливо, но нещо му стана. Седи все едно е изцапан, но не е, няма изтъркване с нищо. Същевременно няма изгорели пиксели и картината под тази "гняс" си е ок.
Не го бях ползвал някакво време и като го отворих беше така. Имате ли някаква идея какво може да е това, седи все едно над дисплея?
Моделът е macbook pro early 2015 13"(ако има някакво значение).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: iOS тема

Мнение от speeder88 » 08 Фев 2019, 15:30

Имаше проблем с тези диспеи и доколкото знам ги подменяха! На един прител по спомен му го смениха. Звънни на Крийтив центъра и ги подпитай най-добре. Не знам как стои въпроса обаче с гаранцията, че в твоя случай ще е изтекла.
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: iOS тема

Мнение от alx » 08 Фев 2019, 16:53

Nickelback написа:Жестоко се съмнявам "дребният Мак" да не си казва какви са му възможностите, още повече пък да казва "помпай ме на макс"...


иди погледни какъв е хендшейк-а при магсейф адаптерите (има го обяснен). след това прочети пак какво написах в предишното си мнение.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: iOS тема

Мнение от Nickelback » 08 Фев 2019, 17:07

alx написа:
Nickelback написа:Жестоко се съмнявам "дребният Мак" да не си казва какви са му възможностите, още повече пък да казва "помпай ме на макс"...


иди погледни какъв е хендшейк-а при магсейф адаптерите (има го обяснен). след това прочети пак какво написах в предишното си мнение.

Веднага, началник!
:mhihi:

Ако имаш нещо да показваш - покажи да видим ;)

Edit:
7:21 PM
Friday, February 8, 2019
Greenwich Mean Time (GMT)


Началник. Тръпнем в очакване за "обяснението", после ше четеме предното мнение :dunno:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: iOS тема

Мнение от Denmark » 11 Фев 2019, 1:07

devent написа:Колеги, имам много странен проблем с дисплея на макбукчето:

Изображение

не съм сигурен, че по снимката си личи отчетливо, но нещо му стана. Седи все едно е изцапан, но не е, няма изтъркване с нищо. Същевременно няма изгорели пиксели и картината под тази "гняс" си е ок.
Не го бях ползвал някакво време и като го отворих беше така. Имате ли някаква идея какво може да е това, седи все едно над дисплея?
Моделът е macbook pro early 2015 13"(ако има някакво значение).


google search: macbook pro screen peeling off

Моя вече от около година е така, но е купуван от Япония и като питах тук в местното епъл представителство казаха, че не могат да го подменят защото акцията била изтекла вече, а и освен това не бил от европа... :dunno: доколкото разбрах от нета това покритие е против проблясъци (anti reflective coating).
Аз тогава се бях засилил да купувам нов macbook направо, но тогава бяха проблемите с първите butterfly клавиатури и реших да изчакам, и за сега още си ползвам стария macbook. Ако не се ползва изложен на директна светлина не се забелязва това с покритието.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: iOS тема

Мнение от devent » 11 Фев 2019, 13:29

Denmark написа:google search: macbook pro screen peeling off

Моя вече от около година е така, но е купуван от Япония и като питах тук в местното епъл представителство казаха, че не могат да го подменят защото акцията била изтекла вече, а и освен това не бил от европа... :dunno: доколкото разбрах от нета това покритие е против проблясъци (anti reflective coating).
Аз тогава се бях засилил да купувам нов macbook направо, но тогава бяха проблемите с първите butterfly клавиатури и реших да изчакам, и за сега още си ползвам стария macbook. Ако не се ползва изложен на директна светлина не се забелязва това с покритието.


да, на директна светлина се забелязва само иначе вечер си е ок, даже не прави впечатление.

Аз все пак ще им пиша на тия от apple да видим дали не можем да измислим нещо, нищо, че вече не е в гаранция :D гледах в интернет, че това е "непризнат" проблем от тях и ще се пробвам, може нещо да се съгласят. Те ще ми откажат, това ясно, ама аз ще пробвам да ги питам, нищо не губя.

мерси много, колеги :yes:

ти интересувал ли си се каква е процедурата по подмяната на дисплея(като поръчка на дисплей, пари и т.н.), ако се извършва извънгаранционно ?

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: iOS тема

Мнение от alx » 11 Фев 2019, 16:12

Nickelback написа:Началник. Тръпнем в очакване за "обяснението", после ше четеме предното мнение :dunno:


сбъркал си подхода с началника- ако имаш нещо да му обясняваш- ходиш, разучаваш, правиш една презентация (не повече от 5 слайд-а), записваш си време с една от секретарките ми и обясняваш какво си научил по въпроса.

успех
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: iOS тема

Мнение от Nickelback » 11 Фев 2019, 16:30

alx написа:
Nickelback написа:Началник. Тръпнем в очакване за "обяснението", после ше четеме предното мнение :dunno:


сбъркал си подхода с началника- ако имаш нещо да му обясняваш- ходиш, разучаваш, правиш една презентация (не повече от 5 слайд-а), записваш си време с една от секретарките ми и обясняваш какво си научил по въпроса.

успех


Слушам и изпълнявам, сър! Веднага си записвам час при енигмата ти :mhihi:

Пп: А бе... ти верно се имаш за нещо май, а, началник?!

:mhihi:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: iOS тема

Мнение от alx » 11 Фев 2019, 16:58

Nickelback написа:А бе... ти верно се имаш за нещо


да
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: iOS тема

Мнение от Nickelback » 11 Фев 2019, 19:50

alx написа:да

:mhihi:

Началник. П'а съм Яз :mrgreen: Сорка за безпокойството, баце, че те изкарвам от комфортната зона, ама енигм... ъъъ... секретарката ти е "заета" и не мога да си пусна писмото със слайдовете :mhihi:
Понеже нЕма как да допусна, да наричаш Епъл прости ( :mhihi: ), ти с'брах малко мат'риал, да си мислите там с индийчетата :ok:

Те тука (за 61W-овия говорят):
http://www.righto.com/2013/06/teardown- ... gsafe.html

'ората говорят следното:

"The charger startup process

When the Magsafe connector is plugged into a Mac, a lot more happens than you might expect. I believe the following steps take place:
1. The charger provides a very low current (about 100 µA) 6 volt signal on the power pins (3 volts for Magsafe 2).
2. When the Magsafe connector is plugged into the Mac, the Mac applies a resistive load (e.g. 39.41KΩ), pulling the power input low to about 1.7 volts.
3. The charger detects the power input has been pulled low, but not too low. (A short or a significant load will not enable the charger.) After exactly one second, the charger switches to full voltage (14.85 to 20 volts depending on model and wattage). There's a 16-bit microprocessor inside the charger to control this and other charger functions.
4. The Mac detects the full voltage on the power input and reads the charger ID using the 1-Wire protocol.
5. If the Mac is happy with the charger ID, it switches the power input to the internal power conversion circuit and starts using the input power. The Mac switches on the appropriate LED on the connector using the 1-Wire protocol."


Точка 3 гледкай, началник, и казвай какво измислихте с индийчетата :dunno:



Тук (за 85W-овия говорят):
http://www.righto.com/2015/11/macbook-c ... ising.html

"One reason the charger has more control components than a typical charger is its variable output voltage. To produce 60 watts, the charger provides 16.5 volts at 3.6 amps. For 85 watts, the voltage increases to 18.5 volts at 4.6 amps. This allows the charger to be compatible with lower-voltage 60 watt chargers, while still providing 85 watts for laptops that can use it.[13] As the current increases above 3.6 amps, the circuit gradually increases the output voltage. If the current increases too much, the charger abruptly shuts down around 90 watts.[14]"

И тука началник - напрежението е регулируемо, взависимост от тока, който консумира зарядната верига на Мака :winky: Може да е стъпаловидно, а може и да е плавно, и да се гони оптимален мощностен режим. Тука е ред на твоето индийче да докаже с осцилоскопченцето, колко аджеба, е напрежението на 61W-ов чарджър, включен малко Мак-че. Дали е 18.5V или 14.85V (2А, когато чарджинг веригата "поиска" толкова!) или "плава". И уайтпейпърче му кажи да приготви, че Ше ви изпитвам, и теб, и него, чу ли началник :ok:

Аз съм прос' човек, беден, не разполагам с ресурса и капацитета на твоето предприятие :yes: Ша тА замолА - рЕчи на индийчето там да мерне с осцилоскопчето к'во се случва по пауър жиците и да успокоиме форумата на началниката. Бориме се за тезата, Епъл по-прости ли са от USB алианса, Qualcomm и т.н. или не :yes: Айде действайте с бригадата :ok:

alx написа:да

Да, дотука си лукова глава, ник'ъв началник не си, началник :winky:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: iOS тема

Мнение от alx » 11 Фев 2019, 20:51

Nickelback написа:...


... сега пак погледни какво написах тука: posting.php?mode=reply&f=4&t=359733#pr4436663

аз ти написах това което пише във вътрешно-фирмената документация на епъл по въпроса за тези два конкретни адаптера.

29 и 61 ватовия адаптери нямат плаващ волтаж на зареждане, само фискираните стойности които съм ти написал. за 85 ватовия не съм погледнал.

едит: ето ти етикета на 61- ватовия - забележи "or" а не диапазон на подавания волтаж - https://picclick.com/USB-31-Type-C-USB- ... id=1&pid=5
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook