Въпрос за свинско,винско и др.подобни

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1011
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: София, ама съм от село
Пол: Мъж
Кара: 03'Е53 М62TUB44
Мечтае да кара: Е34 540/6 touring
Детайли за колата: Петица с много седмици

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от dan-dam » 14 Дек 2018, 8:52

Аз суша на село на тавана или тук в апартамента. Там луканката става за почти месец. Тук имам една малка стаичка и в нея изсъхнаха за 8 дена луканките. Държа отворен прозореца и е доста хладно, но явно е ниска влажността и съхнат бързо.

Аз избягвам да правя сурови мезета от диво прасе. Обаче тази година има повечко слука в дружинката и може и да метна някой суджук и от диво.

Снощи вакуумирах първата партида от свинско(не е диво) и телешко. Обаче ми се малее и ще има втора серия с малко по-големи количества.

Тука още е по време на масажите с точилката

Изображение

Готови за фризера

Изображение


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Knoxville_ » 14 Дек 2018, 8:54

Мисля да те блокирам заради този пост, да не гледам какви картинки публикуваш :ok: :ok: :ok:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от dankata » 14 Дек 2018, 8:55

При мен ситуацията е ужас откъм място и се налага да ги пращам командировка мезетата. Поради тази причина за съжаление и не правя всичко, което ми е мерак. Като не ти е пред очите, просто не става. Така миналата година отидоха зян 7кг панчети :banghead:
Иначе рая е помещение с температура 8-15гр и влажност 50-80%(това зависи от мезето) за пълноценно зреене.
Големите количества, които правим, ги сушим на тавана на домакините, там едно се събира всичко и второ са подходящи условията.
Ето една идея за сушене в домашна обстановка, която един приятел е сглобил. Отгоре на капака е монтиран вентилатор :
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от hell's angel » 14 Дек 2018, 13:56

dankata написа:Иначе рая е помещение с температура 8-15гр и влажност 50-80%(това зависи от мезето) за пълноценно зреене.
Големите количества, които правим, ги сушим на тавана на домакините, там едно се събира всичко и второ са подходящи условията.


Точно, айде и да е леко проветриво. Там и си се лови естествената плесен, иначе тая от магазинските мезета - нещо много сладникаво бри/камембереста ми идва. :dunno:
dankata написа:Ето една идея за сушене в домашна обстановка, която един приятел е сглобил. Отгоре на капака е монтиран вентилатор :

Не става добре с тия вентилатори, много бързо съхнат и не доузрява като хората. Обаче, ще бодна половин духалка отстрани на пушилнята - колкото да позасъхва и проветрява мръвката преди и след пушенето :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 2.06.2008
Местоположение: София, Възраждане
Пол: Мъж
Кара: Х3 § Lupo

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Georgi_G » 14 Дек 2018, 16:06

c04 написа:Добре, а къде ги сушите? При мен на терасата почват едно да лепнат от слънцето ли, и нищо не става?


Метни нещо да им пази сянка и да не ги пече директно слънце. Аз имам телове за пране, слагам мезетата на втори или трети ред, а на първия провисвам вертикално, примерно един разкъсан хартиен пазарски плик.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Borymeckata » 15 Дек 2018, 18:52

Borymeckata написа:
klintan66 написа:Боримечка, ще взема от 4.5лв после ако има пак ще взема. За сега 2 кг ще изпратиш ли?

Давай на ЛС адрес за доставката, в събота сутринта ще обиколя пазара, ще купя и ако още работи Еконта я пращам, а ко не - в понеделник ще бъде.


Хора, нищо не направих днес на пазара... Само един беше изкарал пушена сланина в една неръждаема тава, може да имаше 3 - 4 килограма. Миналата събота тоя същия я продаваше по 5 лева килото, ама си викам - ще му предложа по 4 да я взема всичката. Обаче пичът вдигнал цената предпразнично, вика - по 6 лева (!?!). Егати алчния тип... И дори при тази цена не страдаше от липса на клиенти - разпродаде тавата за около час. С други думи - няма начин за пазарлък при стока, която се продава безпроблемно... :dunno: :dunno:

Сега съм пуснал няколко "въдици" - поръчал съм да ми търсят сурова сланина (по принцип след клане на прасе хората я продават по около 2 лева килото). Ако намеря - ще я закарам на майстора да я опуши и така... Разбира се, и другите варианти ги има )да купя готова от пазара или от самия майстор), но за момента нямам продукция... Чак ми е чудно - за 6 лева килото се намира месо, а сланината минава за отпадъчен продукт от прасето. Егати цените в най-бедния край на страната... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от bum_bum » 15 Дек 2018, 19:03

И преди съм казвал, че на мен ми я подаряваха навремето, а сега ми се е случвало да купувам осолена на 14лв килото. Просто хората се светнаха, че е едно от най-полезните неща в свинята.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от TNT » 15 Дек 2018, 19:12

И 16лв съм давал за хубава сланина.... ама като няма друга :dunno:

Проблема не мисля, че е в какво са се светнали хората, а просто новите породи прасета дават повече месо, за сметка на сланина. А тя си се ползва в колбаси, кайма и т.н... и един вид не остава достатъчно за свободна продажба. Аз така си го обяснявам. В край на сметка и повечето парчета сланина вече са някакви тънки, докато като набарам някаква селска от домашно прасе и си е яко дебела.

П.П. Ако стане страшно положението - трием темата за мазнинното хранене и кой се светнал - светнал :mhihi: :mhihi: :mhihi: :ok:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1063
Регистриран на: 13.01.2004
Местоположение: Бургас и София
Пол: Мъж
Кара: head turner и екзотики
Детайли за колата: .... `90 E30`08 E61 `08 Z4
ex `00 E39

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Convertible » 16 Дек 2018, 8:31

TNT - :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
и да не съм съвсем офф топик, това е от снощи, първата подкова от простора за тая година
48367989_790769331259137_1446729020346466304_n.jpg

:lalala:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
"Всеки истински BMW ентусиаст рано или късно си купува Е30"
и печели награди с него

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Borymeckata » 16 Дек 2018, 10:45

Пичове, кога има - ИМА!
Преди малко ми се обади майсторът, че ме чака с 20 кила. Отидох с колата, платих му ги по 3,50 лева килото (общо 70 лева) и ги докарах в гаража. Значи, за момента положението със заявките е следното:

1. sixstraight - 3 kg.;
2. Turieca - 3 kg.;
3. klintan66 - 2 kg.;

Тия тримата колеги са ми дали на ЛС адреси за доставка и в понеделник техните поръчки заминават. Давайте на лични кой колко иска и адреси за доставката. (но все пак правете сметка колко е общото количество).

Майсторът обеща за следващия петък (21 декември) да ми приготви още до 20 кила (трябва да му се обадя и да потвърдя за което). Аз пък му обещах да му я плата по 4 лева килото. Той искаше по 3,50, но ми стана жал за човека - той се трепе да я търси, носи, вари и пуши, и за всичко това печели по 1,0 - 1,5 лева на кило, а разни търгаши продават същата тази "неговата" сланина по 5 и по 6 на пазара и печелят двойно. Защо да не спечели малко повече производителя, а да плащаме на прекупвачите - спекуланти?

Та това е - давайте данни да опаковам и изпращам... :yes: :yes:


Продължавам списъка:
4. dan-dam - 3 kg.;
5. Convertible - 2 kg.;
6. Ивчо - 3 kg.;
7. Shlosera - 2 kg.
8. slatanic - 2 kg. (той пръв е заявил, само да потвърди адреса от миналата година).

Ииии... това е точно 20 кила, свършиха. Останалите ще изчакат новата портида в петък (21 декември), сигурно ще мога да я разпратя в събота сутринта.

4 пакета по 3 кг. и 4 пакета по 2 кг. - общо 20. Вкарвате ме в егати логистиката, честно... :shock: :shock:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от slatanic » 16 Дек 2018, 13:09

Потвърждавам. :bowdown:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Borymeckata » 16 Дек 2018, 13:19

Значи всичко е ясно, в понеделник първата партида заминава... :wave: :wave:

Лично за мен е притеснително как "старите" клиенти не се отказват и поръчват пак, а същевременно се появяват и "нови" мераклии... Сериозни фирми с години се борят да си изградят постоянна клиентела и да я разширяват, и не винаги успяват - а защо точно на мен се случва... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от ивчо » 16 Дек 2018, 13:27

Щотоооооо, си сиНпатичен и стоката е добра ;) :bchug:
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Borymeckata » 16 Дек 2018, 13:30

Еее, радвам се... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от kiko » 16 Дек 2018, 17:25

Записвам се за 2кг. колега! :D
на лс. ще ти пратя данни.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: slavi7575

Последни теми
Facebook