27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от ukelichko » 17 Май 2019, 15:08

Jordana написа:
Това са прибори от ония години . Нашите си бяха български . Предполагам че такива са имали на всеки боен пост в тия централи . Освен другата екиировка . Ползвали са това което са имали по онова време , това че технологиите се сменят не виждам какво общо има в случая .
http://dom-en.ru/kat16/
това са индивидуалните дозиметри
http://dom-en.ru/kat17/

Преди бяхме с това:
http://www.radpro.com/product/rados-rad-60/
Вижте му обхвата. Найс а :D Сега ги смениха с по-модерни, но не ги намирам нещо в нета. Всеки ден в продължение на 20 години закичвам персонален дозиметър, но да ме убиеш, не съм видял как се казва. Професионално закърняване му се вика. Този от линка го открих просто по снимката в нета, само че нашите са програмирани да показват дозата в Сиверти. Дозиметристите се занимват с тях, ние само ги ползваме.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Jordana » 17 Май 2019, 15:49

Индивидуалните дозиметри тип писалка с йонизационна камера , се ползват и днес . Не се нуждаят от батерия , директно се отчита през оптическата система . Тези като тоя RAD 60 са 4 пъти по скъпи , един куп електронни функции за четете на данните безконтактно и куп разни екстри . Интересно уредче , но по същество върши същата работа като тия стария тип писалка .
https://www.sportsmansguide.com/product ... s?a=868497
:dunno: Преди 30 години и козлодуйци са били с такива дозиметри най вероятно , по простата причина че тия електронните са последен писък на капиталистическата индустрия . А както е известно тогава имаше само полупроводници , не ни стигаха силите да произвеждаме цели . :mhihi:
Ха ..етого и него ....сувенира от студената война
DOSIMETER-'PENCIL'
https://www.chernobyl-tour.com/souvenirs_en.html
292 долара за 3 дневен тур в ужасния чернобил . Изглежда бизнеса с чернобилски страх върви добре .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 7.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M62B44

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от anttonev » 17 Май 2019, 16:08

Имаме цяла купчина, но вече отдавна не ги ползваме. Пък и зарядното устройство хартиса някъде. Изображение

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от ukelichko » 17 Май 2019, 16:36

Веднъж си играх с такъв. Не, не вършат същата работа и са много гадни, най-вече защото не пищят на определен праг. А в професията ни това е най-важно. Когато върша нещо и двете ми ръце са заети, нямам време постоянно да гледам през прозорчето на писалката. Ами ако без да искам мина покрай нещо много активно? Или стане авария и фонът се повиши, така и няма да зная какво се случва, докато се не нагълтам яко или не се сетя, да си погледна писaлката. Тези играчки се настройват на определен праг и на определена доза спрямо работата, която ще вършим и когато писнат, а те пищят доста яко, ги поглеждаш и виждаш за какво става въпрос. Самото пискане означава, че нещо не е наред. На първо четене се сещам за един случай в който много ми помогна точно тази електроника. Веднъж един залюханяк беше оставил на сухо едно отработено гориво в контейнер, който трябваше да изкарваме. Този контейнер обикновено докато се затвори с капак стои пълен с борен разтвор, за да не лъчи. Но новобранецът не беше разбрал и го беше дренирал. И веднага тези гадини се разпищяха. Погледнахме ги и видяхме някакви хиляди на тях, отдалечихме се на безопасно място и след това намерихме проблема. Ако бяхме с пислаки щяхме да се нагълтаме доста сериозно при затварянето на капака, защото там е тъмница и не се вижда хубаво нивото. Стават такива работи постоянно и точно тези електронни играчки ни помагат. Те са и доста точни при малките нива, което също помага понякога да се хване нещо нередно още от далеч. Пак се сещам за друг случай. На място където не трябваше да има никакъв фон, това нещо от време на време пускаше алармата. Махнах се и изгоних бригадата за всеки случай. След това видях смотаняците, които бяха влезли да правят снимки на едни тръби с източник. Е малко е трябвало да се обадят и да отцепят района, но те преценили, че няма никой. Това са все случаи от преди много години. Постоянно се опитваме да предотвартим такива инциденти породени от мърлящина. Та звуковата аларма и цифровият дисплей, които се реализират чрез електрониката са много голяма екстра в нашата професия. Иначе ако се работи в среда, където няма опасност от повишаване на фона, писалките вършат същата работа. Тези наистина са скъпи, но са много надеждни. Давил съм няколко и оцеляха. Изпускал съм го животното от няколко метра и нищо му няма. Е през годините и два убих :D :D :D
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от devent » 06 Юни 2019, 0:09

Здравейте,

вдигам темата понеже ми стана интересно след последния епизод на Чернобил по HBO. Става въпрос за контролните пръти, и частта, в която върховете им са от графит. Доколкото съм запознат(а аз съм пълен лайк по темата), самите контролни пръти са от бор, като целта им е да забавят реакцията и при необходимост да се вкарат всички за да я спрат, или както се изразиха в сериала - да набият ръчната спирачка. Та, щом това им е предназначението, и е ясно, че в крайна ситуация този графит ще ускори самата реакция вместо да я спре/намали защо така са ги проектирали? дафак? В сериала се каза, че са пестени пари, ама колко пари се спестява от тези 214 пръта(или там колкото бяха), та да си заслужава :kuku:
Също така, в нормални обстоятелства, то колко от тези 214 пръта са в действие(т.е. са спуснати в реактора) ? Или процесът на операторите е точно такъв да наблюдават и взимат бързи мерки и да вкарват/изкарват някаква бройка ?

извинявайте, ако въпросите ми са елементарни, просто съм любител на темата, а това ми убягва.
Благодаря :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Jordana » 06 Юни 2019, 2:10

Последната серия не съм я гледал . Но да не забравяме че това не е разследване и документално кино , това е просто виждане на сценаристи и режисура как и какво е било тоест тяхна гледна точка .
Точната причина за катастрофата не е 100% изяснена и до днес , редно е да се нарича така защото аварията си е авария и в АЕЦ авариите са маркирани и проиграни предварително има системи за отстраняването им а такъв вариант като разрушаване на реактора е просто немслим . Какво как и защо може да се счупи в тия реактори предварително се изследва и наблюдава в други експериментални реактори които са създадени точно с цел да се изгради технологията по която се изгражда и експлоатира такъв тип реактор . В случая названието е ураново графитен реактор с кипящ слой . Устройството на самите ТВЛ касети и аварийната система не е толкова просто както се представя по картинките , някакви пръчки с бор и графит се мърдат нагоре надолу . Регулирането на положителната реактивност на реактора се прави с такива пръти в течение на целия период на експлоатация . Аварийната защита е част от цялата система , тоест тия поглътители които са за аварийно спиране на реактора не са само те в схемата . Физически как е изпълнено едва ли е проблем и не мисля че са спестили с графит , проблема е че конструктивно реактора е имал възможност при определени обстоятелства да излезе от контрол и да се саморазруши по подобен начин и това не е било описано в инструкциите . Такава възможност изобщо е била немислима , нито и имало процедура за борба с такова нещо . Формално енергетиците които са били на смяна носят главната вина за катастрофата тъй като недопускането на подобни инциденти е тяхна основна грижа . Реално причините са комплексни , сбор от конструктивни особености и недостатъци на РБМК 1000 , процедурите по аварийна безопасност на реактора от този тип и вероятно човешкия фактор в много голяма степен .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Сондьора » 06 Юни 2019, 2:25

Какви комплексни причини? Само една е причината. Сами са изключили всички системи за защита, заради експеримента със остатъчната мощност. За какви недостатъци става дума. Така, че е само човешкия фактор е виновен за цялата работа с Чернобил. Плюс, че се казва, че не са го и изпълнили когато трябва.
Нали от тогава бил лафа, ако видиш в залата на АЕЦа изобретател-рационализатор, го застреляй на място.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от alx » 06 Юни 2019, 5:23

Човешка грешка и конструктивен недостатък за които операторите не са знаели
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от barty » 06 Юни 2019, 7:52

Току що гледах по Бтв енергиен експерт проф Георги Касчиев, който сподели че от 5 години ядрения отпадък на АЕЦ Козлодуй не се извозва а се складира. Парите за тази работа ги няма а ние трупаме радиоактивен отпадък!
Според експерта става въпрос за 500 тона но ще стане 1000 тона и сметката ще набъбне до EUR 6 милиарда.
Водещия палячо Антон Хекимян деликатно прескочи темата :ranting:
Има ли запознати с темата?
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Jordana » 06 Юни 2019, 7:57

Експлозията става непросредствено след като е включена автоматичната защита на реактора , секунди след натискането на копчето е първата експлозия . Защо е била изключена и от кой е отделен въпрос но инструкцията не го е забранявала . Експеримента няма връзка с аварията , експеримента касае турбогенераторите колко време могат да осигурят захранващо напрежение при спиране на реактора тъй като самата централа има нужда от доста енерегия . Турбините продължават да се въртят още доста време след спиране на подаване на парата , време което трябва да е разчетено предварително тъй като там генерацията без товар е малко проблемна работа и цялата система работи в комплект като едно цяло и така се управлява . Конструктивен недостатък на тези реактори РБМК е примерно че активната зона е открита най грубо казано . Замяна на ТВЛ касетите става без да се спира реактора със спезиална машина която автоматизирано ги вади реже заваря и там каквото прави при смяна на тъкъв модул . При следващите ВВР реактори това вече не е така , реактора е напълно херметичен в капсула и защитата е много по сигурна освен това реактора получава отрицателна реактивност при увеличаване на мощноста тоест почва да се запира сам . За да се заменят ТВЛ се спира реактора при изчерпване на горивото .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от TNT » 06 Юни 2019, 9:13

devent написа:Здравейте,

Ехх само поглеждам темата, че има отговори по въпроса и докато зарежда си мисля "100% е отговорил някой от топ-философите, разбирачи по всичко, а не няколкото човека, които наистина разбират от АЕЦ" :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :ok: :ok: :ok:
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от b00st » 06 Юни 2019, 10:06

devent написа:Здравейте,

вдигам темата понеже ми стана интересно след последния епизод на Чернобил по HBO. Става въпрос за контролните пръти, и частта, в която върховете им са от графит. Доколкото съм запознат(а аз съм пълен лайк по темата), самите контролни пръти са от бор, като целта им е да забавят реакцията и при необходимост да се вкарат всички за да я спрат, или както се изразиха в сериала - да набият ръчната спирачка. Та, щом това им е предназначението, и е ясно, че в крайна ситуация този графит ще ускори самата реакция вместо да я спре/намали защо така са ги проектирали? дафак? В сериала се каза, че са пестени пари, ама колко пари се спестява от тези 214 пръта(или там колкото бяха), та да си заслужава :kuku:
Също така, в нормални обстоятелства, то колко от тези 214 пръта са в действие(т.е. са спуснати в реактора) ? Или процесът на операторите е точно такъв да наблюдават и взимат бързи мерки и да вкарват/изкарват някаква бройка ?

извинявайте, ако въпросите ми са елементарни, просто съм любител на темата, а това ми убягва.
Благодаря :yes:

Имало си е предназначение, да разпръсква водата, но и аз не съм експерт. Предполагам, че това е позволявало да се контролира по някакъв начин реактивността, чрез графитената секция на прътите. И според мен не е проблема в това, да се спестяват пари, но явно е било сложно за обяснение във филма. Те още 83 година са знаели, че тази аварийна система има недостатък, но са го пренебрегнали, защото не е било предвидено реактора да се докарва чак до такова състояние.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Don_Diego » 06 Юни 2019, 10:26

Мисля, че имаше момент във филма където обясняват защо тези пръти са с графитен връх
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Jordana » 06 Юни 2019, 11:09

Причината ? Ами най вероятно недокументирана функция на реактора - саморазрушение . :mhihi:
Тия във фукушима да не би да са имали разписано в инструкцията ако цунами разруши резервните електрогенератори как да действат ??!!
Изненадааа....реактора гръмна , оправяйте се . Това е посланието на конструкторите , няма 100% гаранция . Има ли осъдени и виновни за фукушима ? Не цунамито, а спирането на охлаждането на реакторите ги е разрушило . Защо не са предвидили този сценарий за авария ?
Поради факта че Япония е изолирана островна страна и силно цензурира всякаква информация която уврежда имиджа на страната , фукушима си мина и замина . А колко са там пострадалите и щетите днес е невъзможно да се да се разбере защото Япония не допуска както в Чернобил куцо кьораво и сакато да ходи из централата да мери и да снима .
В чернобил дори не са разбрали какво са направили в първия момент , гледали са падналия покрив на реакторната зала и не са можели да повярват изобщо че това се случва . Типичния пример за техногенна катастрофа в резултат на това че човечеството си е повярвало какъв господар е на земята .
Мен ми е интересно за нашата окаяна бабичка ако вземе да думне в края на живота си , има ли план за действие при самоликвидиране на някой реактор ?
Или ще въртят предаването Ку Ку от 90те :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от vicho » 06 Юни 2019, 12:39

А какъв е проблема да се нацвъкат ядрени централи навсякъде?

Място и гориво - бол :D

то, не е кат да няма, де...

Изображение
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook