Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 20 Апр 2019, 14:39

След като вече сте накупили 10% електрически коли са почнали да отпадат... и след като ДВГ колите са абсурдно скъпи :) Не искам да спорим, но това е единствено възможно заради парите от петрола, който норвежците вадят... по-специално държавната петролна компания statoil (скоро и смениха името... нещо "държвен петрол" явно не им харесва)... от там са и парите за здравеопазването (за това ви е безплатно... няма нищо безплатно разбира се)... ако не го виждаш това, твоя си работа.

Няма никакво значение дали щяхме да имаме същото ако имахме петрол. Лекия проблем е, че... почти никой няма колкото норвежците... вкл и ние. Тука не става въпрос за това дали това, което правят те е добро или лошо... въпрос на мнение. Става въпрос, че е неприприложимо за останалата част на Европа, понеже тя няма какво да вади от земята и да продава на готово.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от hell's angel » 20 Апр 2019, 16:12

:mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 266
Регистриран на: 9.09.2009
Местоположение: Pleven

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от cerberus » 20 Апр 2019, 17:03

Темата е много голяма, ама някой споменл ли е, колко са електрическите мощности в световен мащаб, и колко ще са нужни за да се захранят електричките, ако всички изведнъж минат на електрички? Уравнението не излиза с много, според мен. :mhihi: И даже сега да се юрнем да строим електроцентрали, пак няма да стигнем нужните мощности преди кончината на петрола :ok:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от top » 20 Апр 2019, 17:11

Аз няма да се задълбавам толкова в темата. Наех си за малко от тези сините VW e-up на Spark, просто защото никога не бях карал електрическа кола и исках да видя какво е усещането и останах доволен, готино е да се кара и виси по задръстванията в града. Конкретно не бих си купил точно такава, защото карането ми е около 90% извънградско.. и обичам да имам една кола. Но в бъдеще бих си купил някоя по-голяма и с по-дълъг пробег, 300-400км биха ме устройвали. Страхотно е като идея, защото като си я прибера и я включвам в контакта и на сутринта ми е заредена.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от magareto_yori » 21 Апр 2019, 7:13

steeN написа:След като вече сте накупили 10% електрически коли са почнали да отпадат... и след като ДВГ колите са абсурдно скъпи :) Не искам да спорим, но това е единствено възможно заради парите от петрола, който норвежците вадят... по-специално държавната петролна компания statoil (скоро и смениха името... нещо "държвен петрол" явно не им харесва)... от там са и парите за здравеопазването (за това ви е безплатно... няма нищо безплатно разбира се)... ако не го виждаш това, твоя си работа.

Няма никакво значение дали щяхме да имаме същото ако имахме петрол. Лекия проблем е, че... почти никой няма колкото норвежците... вкл и ние. Тука не става въпрос за това дали това, което правят те е добро или лошо... въпрос на мнение. Става въпрос, че е неприприложимо за останалата част на Европа, понеже тя няма какво да вади от земята и да продава на готово.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Не знам защо си мислиш,че норвежците харчат с лека ръка това,което вадят на готово :roll: Дори и за здравеопазването си в грешка,но това е друга тема. Ясно ми е, че няма безплатни неща-плащам с 1/3 от дохода си за тях :lol: Редица други държави в Европа и извън нея имат същите условия за покупка/ползване на ел кола.При тях нямаше бум на покупките. Тънкия момент тука беше,че останалите коли са,винаги са били и ще бъдат по-скъпи до 2025. След това просто няма да може да си ги купиш. Дали е приложимо в Европа ще разберем в бъдеще. Факторите са много и ние не сме сред тях :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 21 Апр 2019, 7:16

Не съм изобщо в грешка. Изкривяваш нещата в някаква посока, която е без значение... не става въпрос КАК харчат парите, това както казах въпрос на мнение... а от къде ги имат. Никоя друга страна в Европа няма толкова субсидии за електроавтомобили, просто защото не може да си го позволи... Щом ти се вярва в дядо Коледа и мислиш, че парите падат от небето, твоя си работа.

Изображение

Същата работа е и с възобновяемата енергия в Норвегия. Според теб всяка държава ли може да прави 100% от тока си от водопади?
Не е ли очевидно, че това е уникална природна даденост...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от magareto_yori » 21 Апр 2019, 10:55

Първо, Дядото го остави на мира :mhihi: Любим ми е.
Второ, тая графика на мен ниюо не ми говори,защото показва валю. Без обяснение към нея може да си я тълкуваме както искаме.В случея,мойто валю като не живеещ в Осло или Берген е близко то това на тия в Токио примерно,въпреки,че ползвам едни и същи привилегии като тия от Осло и Берген. Най-малкото те имат повече тол такси в града.аз имам 0. От там следва и валюто ми да е по-малко. Обясни по-подробно на каква основа е сметната графиката.
За зелената енергия не помня да съм твърдял обратното на това ,което ти казваш. Там сме на едно мнение :D И петрол ми е ясно,че не всеки може да вади,но според мен не е и нужно,за да се случат нещата.
И едно интересно четиво https://wpstatic.idium.no/elbil.no/2016 ... -paper.pdf
Между другото превилегиите са доста изравнени на практика https://blog.evbox.com/electric-car-incentives
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 22 Апр 2019, 6:59

steeN написа:След като вече сте накупили 10% електрически коли са почнали да отпадат... и след като ДВГ колите са абсурдно скъпи :) Не искам да спорим, но това е единствено възможно заради парите от петрола, който норвежците вадят... по-специално държавната петролна компания statoil (скоро и смениха името... нещо "държвен петрол" явно не им харесва)... от там са и парите за здравеопазването (за това ви е безплатно... няма нищо безплатно разбира се)... ако не го виждаш това, твоя си работа.

Няма никакво значение дали щяхме да имаме същото ако имахме петрол. Лекия проблем е, че... почти никой няма колкото норвежците... вкл и ние. Тука не става въпрос за това дали това, което правят те е добро или лошо... въпрос на мнение. Става въпрос, че е неприприложимо за останалата част на Европа, понеже тя няма какво да вади от земята и да продава на готово.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Стига с тия мит, че Норвегия съществува заради петрола - всички скандинавски и изобщо северозападна Европа са богати, поради още 1000 причини и човешкият фактор е една от тях. Дания и Ирландия, да не би да имат петрол? Всъщност те нямат никакви ресурси. Швеция и Исландия, колко точно са бедни? Според моите кратки наблюдения, основната причина да има толкова ел коли е по-скоро психологическа и е свързана с главозамайващата скорост на топене на ледниците и промяната на ландшафта, която на север се вижда много повече. Може и да греша, но и факта че в страната няма нито един скоростен път с повече от 2 ленти, също влияе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 22 Апр 2019, 7:02

Тоз пък... интересен опит да спориш със себе си за това как съществувала Норвегия. Браво, написа нещо и сам се обори :dunno: :mhihi: До колко обосновано, не знам... ще трябва да продължиш да спориш със себе си.

Иначе по темата за електрическите коли, дори само ДДС да вземеш. От къде мислиш, че идва разликата в данъчните приходи на държавата, когато всички, които са преминали на електрически коли спрат да го плащат (за покупка на нова кола)? Документа с данъчните облекчения е доста детайлен, мерси.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от magareto_yori » 22 Апр 2019, 8:21

Разликата идва от завишените такси при другите коли,които винаги са били нереално скъпи сравнени с останалия бял свят. Пише го в документа,който съм приложил по-горе. В големите градове, в това число Осло и Берген, да караш дизел си е лукс,заради тол таксите. Много хора минаха на градски транспорт и електрички точно заради това. Сега чета,че вече 1/3 от новите коли са на ток и съответно почнаха да отпадат някои облекчения и си е до съответната община да реши кой,какво плаща. Нямам съмнения,че ще дойде моментът, в който единственото облекчение ще е само на базата на въглеродния диоксид. Това според мен е и ключовият момент,защото докато и3 е на цената на 330и незнам кой би си взел електричката. Със сигурност не и в Норвегия, дето всеки втори иска кола с турбо :mhihi:
Между другото тука си имат тяхна ел кола още от началото на 90те,за която никой не е чувал :mhihi: Има си и причина за това :mhihi:
https://www.buddyelectric.no/buddy
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 22 Апр 2019, 9:19

От 90те някъде са и такива данъците също до колкото знам... Но чак последните няколко години има реален ръст на "чистите" коли, съответно и дупка в приходите, защото тези които са имали пари да карат коли преди и да плащат данъка, просто купуват електрическа кола за същите пари и приход от данък няма.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от drago_pavlov » 25 Апр 2019, 12:50

https://www.vesti.bg/tehnologii/avtomob ... la-6094748

И култовата реплика:
Добрата новина за марката е фактът, че „Model 3 отново е най-продаваният луксозен автомобил в САЩ, реализирайки 60% повече продажби от втория.“

Не знам защо всички повтарят, че това е луксозен автомобил... :kuku:
Модел 3 не съм виждал на живо, но съм виждал S и беше мнооого далече от луксозен автомобил... Представям си това дето е 3 пъти по-евтино каква бангия е...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от DLVasilev » 26 Апр 2019, 1:31

Да вземат да пуснат една електрическа Дачия да се изпотепаме тука :mhihi:
Изображение
ATR-42/72

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от K_Ilkov » 26 Апр 2019, 7:00

:mhihi:

Ем въпрос на време да се появи Дачия Зоя :ok:
Като минат некст левел рендетата ще предадат технологията на мамалигите
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10440
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Leon » 26 Апр 2019, 8:31

K_Ilkov написа:Дачия Зоя :ok:

:mhihi: :mhihi: :mhihi:
Never mistake motion for action...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook