Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Яну 2020, 17:12

Jordana написа:Това за 15 годишна електричка иде реч или за нова ? Щото аз не виждам 90% от българите как ще си купят нова електричка в близко бъдеше .Малко ме съмнява огрухана 15 годишна на 300 000км да е това безпроблемно чудо от описанието . Освен това тока леко да го бутнат нагоре , примерно колкото е в Германия 30 евроцента и тая сметка отива на кино . Не че горивата не отиват нагоре и те , обаче по тоя показател сме обречени всички . Цените се правят такива че никой да не скатава и да си плаща гяволука че ползва . Просто има някакъв марж между евергоносителите който се компенсира / уравнява в някаква степен при голям дисбаланс .


аз не мисля, че една електричка 300к км изобщо ще е (фунцкионираща) оферта защото на тези километри акумулатора ще е сигурно на 50%.. а на повечето модерни електрички акумулаторите са интегрална част от шасито (стил скейтборд) и не са тривиални за смяна. затова си мисля, че ще ги караме по-нови...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ID A » 20 Яну 2020, 17:18

Ко речи? Няма електричка без възможност за смяна на батерията била Нисан Лийф или Тесла дори. На всички им се сменят батериите отдолу. А и бай Илон казва, че аха ще покажат пред публика батерията за 1 000 000 мили.

https://www.youtube.com/watch?v=saL0VrEUZLk

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Яну 2020, 17:32

нали? ти виждал ли си как се сменя батерия на нисан лийф? щото аз съм виждал. операцията е такава, че при една ставка от 100 лева на час в дилъра (щото другаде не може щото трябва рекодиране) цялата процедура се обезсмисля ако колата е на години и струва няколко хиляди.

а илон... илон като каже добро утро трябва човек да си погледне часовника дали наистина е утро... а и никой не говори за тесли- те едва ли ще са обект на внимание на средностатистическия българин- дори ако са на 300к км...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от b_u_b_o » 20 Яну 2020, 17:35

alx написа:аз не мисля, че една електричка 300к км изобщо ще е (фунцкионираща) оферта защото на тези километри акумулатора ще е сигурно на 50%.. а на повечето модерни електрички акумулаторите са интегрална част от шасито (стил скейтборд) и не са тривиални за смяна. затова си мисля, че ще ги караме по-нови...


Мен пък жич е ме кефи идеята живота на една кола да е толкова кратък заради един аграгат само. Я си представи "идеалния" свят в който всички си сменяме колите на 3-5 години. Какво ги правим тия старите, хубаво ги рециклираме ама тва е един път енергия и ресурси за новата един път да се рециклира старата, пък и не може на 100% да се рециклира, не малко неща отиват за заравяне на бунището. И това не защото не може да караме колата 10-15 години, ами за да ни е готинко и да ни мирише на новичко вътре...

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Яну 2020, 17:43

b_u_b_o написа:
alx написа:аз не мисля, че една електричка 300к км изобщо ще е (фунцкионираща) оферта защото на тези километри акумулатора ще е сигурно на 50%.. а на повечето модерни електрички акумулаторите са интегрална част от шасито (стил скейтборд) и не са тривиални за смяна. затова си мисля, че ще ги караме по-нови...


Мен пък жич е ме кефи идеята живота на една кола да е толкова кратък заради един аграгат само. Я си представи "идеалния" свят в който всички си сменяме колите на 3-5 години. Какво ги правим тия старите, хубаво ги рециклираме ама тва е един път енергия и ресурси за новата един път да се рециклира старата, пък и не може на 100% да се рециклира, не малко неща отиват за заравяне на бунището. И това не защото не може да караме колата 10-15 години, ами за да ни е готинко и да ни мирише на новичко вътре...


аз си го мисля същото... освен ако не стандартизират акумулаторите и не ги направят да са консуматив. което изисква калибрация и сходимост на производителите- а те не могат да се съгласят още на куплунга за зареждалото... та не съм оптимистичен, ама кой знае. може и да им дойде акъла и да се сработят.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ID A » 20 Яну 2020, 17:56

Виждал съм само на клип. Има и клипове как се разпарчетосват тези пакове. Сега колите не могат да се кодират и разкодират сигурно? А като отвориш пака, вътре са определено количество малки батерии. И в момента се продават бмс-и за батериите на Тесла. Сигурно има и за другите производители. А със собствен бмс, можеш да правиш каквото си искаш с тази батерия. Е Суперчарджърите на Тесла няма да можеш да ползваш, поне засега. Колко време си мислиш, че ще е необходимо от две батерии скапани да се направи една, когато електричките са масови? И в щатите не всички се къпят в богатство. Даже до преди малко си говорихме с един италианец айти тук и казва, че тук му харесва много повече от Италия и не всичко е толкова различно там, както си го мислим.
Да не мислиш, че пазара ще е само официални покупки и посещения във фирмени сервизи за в бъдеще? Пак ще има малки сервизчета, пак някой ще човърка. Примерно Е-ъп е със същото еку, каквото е и на бензиновите ваг. Дали подлежи на чипосване? За кодиране да не говорим.

В Европа вече сме се разбрали за куплунга - CCS тип 2 и CCS Combo 2

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 20 Яну 2020, 17:59

Да вземат пример от Star Wars, как летят с 50 годишни самолети :mhihi: :mhihi: :mhihi: Обаче качествено изпълнение имат - джедайска му работа :ok:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 20 Яну 2020, 18:11

Неизбежно е в един момент един стандарт да изяде всички останали, въпрос на време е.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Nickelback » 20 Яну 2020, 19:15

ID A написа:...Пак ще има малки сервизчета, пак някой ще човърка. Примерно Е-ъп е със същото еку, каквото е и на бензиновите ваг. Дали подлежи на чипосване? За кодиране да не говорим.


Кое е същото на еку-то? Стана ми любопитно просто... :dunno:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ID A » 20 Яну 2020, 19:17

MED 7, същото което е на бензиновите вагове. Таблиците със стойности и самата програма със сигурност са различни, но хардуера е същия.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 315
Регистриран на: 14.03.2008
Местоположение: София
Кара: Renault Megan E-Tech, Kia Sorento
Мечтае да кара: По пистите :)

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nthnl » 20 Яну 2020, 19:32

Jordana написа:Това с емисиите не се смята така . Квотата е за цялата продукция , има модели които никога няма да се вместят в тия норми . Освен това вероятно все още могат да купуват емисии . Не знам дали не го промениха това специално за автомобилните производители , но като имаш повече емисии си купуваш на борсата колкото тона не ти стигат да бъдеш зелен . И в крайна сметка дори да плащат някакви емисии реално ги плаща крайния клиент . Малък гешефт , ако могат да запрът горенето на въглища в централите ще има по голям ефект но засега и това със "зелените " електрички минава :dunno:


Ясно ми е как се смята колега. В момента поне аз не успях да намеря автомобил, който да покрива екологичните норми, за които споменах. И в този ред на мисля - ако всички модели на компанията не покриват тези критерии то тогава как се смята? Също така можеш да ги питаш Шкода защо вече не продават двигатели над 1.5 литра, за който и да е от моделите си :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 315
Регистриран на: 14.03.2008
Местоположение: София
Кара: Renault Megan E-Tech, Kia Sorento
Мечтае да кара: По пистите :)

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nthnl » 20 Яну 2020, 19:36

Гледам колеги, че явно много ви притеснява колко ще струва зареждането на един автомобил и как Ionity са щели да вдигнат цените. Нали осъзнавате, че в момента, в който започне масова инсталация на Tesla SuperChargers ( в смисъл появи се каквато и да е конкуренция на Ionity) ще се наложи цените да станат пазарни. Тоест, ако да си заредя електричката на Ionity ми струва 20 евро ( говоря хипотетично) а на друга фирма 10 евро - > ясно е къде ще зареждат хората. Логиката е същата и с бензиностанциите - не виждам такива дето да продават гориво по 10 лева за литър - явно има защо?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 315
Регистриран на: 14.03.2008
Местоположение: София
Кара: Renault Megan E-Tech, Kia Sorento
Мечтае да кара: По пистите :)

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nthnl » 20 Яну 2020, 19:46

И един последен коментар относно батериите и тяхното деградиране - лично според мен това ще е най-малкият проблем на тези автомобили втора ръка. Факт е, че проблеми с батериите имаше в по-ранните модели. Като цяло в последно време има повече проблеми със самите електромотори отколкото с батериите. Държа да спомена че батерията на Тесла специално е гаранционна за 8 години и 120 000мили ( 190 000км ). Вероятно и останалите производители ще започнат да предлагат подобни гаранции.

"Electric mobility company Tesloop reported a 6% loss in range after 200k miles of driving."
https://www.teslarati.com/how-long-will ... gradation/

https://electrek.co/2018/04/14/tesla-ba ... tion-data/

Та колеги, преди да пишете врели не кипели поне прочетете малко по темата.

Айде със здраве.

Михаил Великов

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Nickelback » 20 Яну 2020, 20:49

ID A написа:MED 7, същото което е на бензиновите вагове. Таблиците със стойности и самата програма със сигурност са различни, но хардуера е същия.

Сега видях, че тоя VW Up! е някакво малко 3-цилиндрово бензинче, та да, там има как да влезе Bosch MED7, защо не :dunno:
Въпросът е къде намира място MED7 в изцяло ел. версията на Up! (E-Up!) като тая кола ни има инжектори, ни свещи, ни нещо общо с двигател с вътрешно горене :dunno: Та хардуера дето ги следи емнайсетте датчика, клати тия актуатори дето ги изброих, и дето представлява едно 50% сигурно от MED7, остава някак без работа и смисълът да влезе в E-Up! клони към нула :dunno:
Ако имаш предвид, че се ползва пак подобен контролер като на MED7 (ST10, да речем) е съвсем друго нещо и съм склонен да се съглася :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Моджо » 20 Яну 2020, 21:06

Марешки Жица ще има, нема се пУашите.
Хм,хм...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Leon

Последни теми
Facebook