Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от N.Mihaylovski » 24 Юни 2012, 21:47

rve написа:Миналата година един човек постави нов рекорд с колело по Ком-Емине - 5 дни и 12 часа. Трябва да си много напред в подобен тип колоездене за да стане колелото средство за по-бързо предвижване, а не труден за носене товар, защото по този маршрут участъците, където колелото го буташ, че даже и носиш хич не са малко.

Аз тръгвам по Пътеката на 28-ми юли. Сега кипи трескава подготовка.

с читаво колело, доста ще си олесниш нещата, и няма да носиш всичко на гръб, което си е голям +
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

///Мтусиаст
Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 16.04.2010
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: ///М3 и още нещо

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от rve » 26 Авг 2012, 17:22

Е, свърши се. На 16.08. си хвърлих в морето камъчето, което взех от вр.Ком. Беше едно невероятно приключение изпълнено с много обрати, възходи и падения, нещо като един човешки живот. В момента пиша подробен пътепис с елементи на разсъждение. Предполагам, че трябва да мине време да осъзная какво всъщност постигнах с извървяването на Пътеката. Сега само суха статистика и малко снимков материал.

Ден 1: х.Ком-вр.Ком-х.Пробойница
Ден 2: х.Пробойница-х.Тръстеная
Ден 3: х.Тръстеная-м.Зла поляна (след Мургаш)
Ден 4: Зла поляна-х.Чавдар
Ден 5: х.Чавдар-х.Кашана
Ден 6: х.Кашана-х.Ехо
Ден 7: х.Ехо-х.Добрила. Този си загубих чантичката с портфейла, всички лични документи, документите и ключовете на колата, дистанционното на гаража, служебния телефон, полицата с планинската застраховка и листа с телефоните на всички хижи. Изпаднах в безтегловност. След безсънна нощ на сутринта реших да се връщам.
Ден 8: х.Добрила-х.Ехо. Спирах във всички хижи да разпитвам да не би някой да се оставил нещо, но нито на Добрила дойдоха новини, нито на Дерменка, Орлово гнездо, Коза стена та до Ехо. Оставих си номера нявсякъде (личния телефон ми остана) и имената ако нещо изкочи. Ясно ми беше, че търся микроб в купа сено, но не можех да се примиря, че такава тъпотия ще ми спре прехода. Никъде нищо не бяха чували.
Ден 9: х.Ехо-х.Добрила. Чудеса се случвали не само по Коледа... След здрав сън на Ехо се поуспокоих, паниката изчезна и мозъкът ми взе да работи. По принцип тръгвах обратно за Беклемето, където баща ми щеше да дойде, но не бях решил какво да правя - дали да продължавам или да спирам и да почвам ходенето по мъките и немалките разходи по подновяването на целия ми "светски" живот изразен в пластмасови картички. Бях 99.9% убеден, че чантичката не е намерена. Спомних си, че преди два дни като вървях от Ехо към Коза стена спрях между 9:30 и 10:00 да си сложа допълнителна лепенка на дясното ходило и се обадих на баща ми като минават през Троян да ми вземат лепенки, че ги привършвам. Та там си отварях този джоб на раницата, където беше и чантичката ми. Само там е паднала си мислех. И тук се сетих за GPS-а. В elevation plot-а на трака изписва дата и часа на текущата точка от профила, та там видях че между 9:38 и 9:48 съм стоял на едно място. Цък с ентера и изкара картата с курсора върху въпросното място - под вр.Маркова ливада малко преди пътеката да се раздели на две с табела да не се рискувало по горната пътека. Последен шанс си викам и тръгнах. Наближих мястото, горе долу на половината път между Ехо и Коза стена и включих машинката. Стигнах го с точност до 10м и хвърлих раницата и щеките. Пътеката там е тип манекенска - слагаш единия крак пред другия, а склонът е с много голям наклон. Огледах се около мястото, където бях сядал - нищо. От долната страна имаше хвойна стигаща 10м надолу по склона, другото трева. Разрових хвойната до пътеката - нищо. Надолу, ми подсказа логиката и се спуснах надолу по урвата. Изгледах си очите, къде би могла да се спре чантичката, но в тревите нямаше нищо. Претърсих навсякъде около хвойната и се насочих към нея. И точно с първото разтваряне на клоните й в най-долната част и ... чантичката ми лъсна пред очите! Еуфорията беше пълна! Продължавам напред, сега и края на света няма да ме спре!
Ден 10: След този допълнителен 70км маратон, две безсънни нощи и куп похабени нерви реших, че имам нужда от ден почивка на Добрила. Още повече следващият етап определено изискваше отлична кондиция.
Ден 11: х.Добрила-х.Мазалат
Ден 12: х.Мазалат-х.Бузлуджа
Ден 13: х.Бузлуджа-х.Предела
Ден 14: х.Предела-х.Чумерна
Ден 15: х.Чумерна-Котел
Ден 16: Този ден над цяла България преминава фронт с обложни валежи и решихме да си вземем стая за гости в Котел. От тук нататък предстояха нощувки само в хижа "Под звездите" и възможности за изсушаване не се очертаваха.
Ден 17: Котел- до малко след р.Елешница между Върбишкия и Ришкия проход.
Ден 18: От там до 10-ина км след Ришкия проход по поречието на Немойдере. Този ден ни се взе здравето в джунглата под вр.Байряка. От нападали дървета там пътека просто не съществува.
Ден 19: От там до 10-ина км преди с.Козичино.
Ден 20: От там до Емине.

Чувството на финала беше неописуемо както обикновено се случва при победа на духа. С нищо не бих могъл да го сравня. Пожелавам на всеки да го изпита.

Снимките

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Хаос » 26 Авг 2012, 20:06

УАУ!!!
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

оптимист-неверник
Аватар
Мнения: 2330
Регистриран на: 23.06.2004
Местоположение: без значение
Пол: Мъж
Кара: старо Е 34
Мечтае да кара: ново Е 34
Детайли за колата: най- добрата

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от ktv » 26 Авг 2012, 20:54

Страхотно преживяване! :yes:
Аз с такова нещо не мога да се похваля, но на най-топлия ден през юли бях на хладно на Черни връх:
Изображение
Изображение
Изображение
и съответно- на най-топлия ден през август на Мусала:
Изображение
Изображение
Изображение
Онова, с което мога да се похваля е скоростното слизане от Мусала- 15 минути от върха до заслона; 30 минути от заслона до хижата и 45 минути от хижата до лифта. Общо час и половина. До хижата пътека рядко ползвах заради влачещите се нагоре и надолу хора- минавах направо през камънаците. Пълна лудница :kuku:
Кое ще е следващото "високо" място още не знам.
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от jordanov » 26 Авг 2012, 22:30

ktv :) днес или нагоре към Мусала или навръщане си ме изпреварил. Не знам краката как са ти, но при почти всички от нашата групичка са ... мамата си трака. При нас времето за качване беше 3 часа и 15 минути със стабилно снимане и ядене, а слизането си мислех, че е бързо за 2 часа и 15-30 минути, но гледам ти надолу направо си тичал! Евала и на колегата, който е прекосил цяла България. Направо не ми се мисли каква подготовка се изисква за това. Преди да прочета тук за този големия преход ми беше готино и се чувствах горд, че съм опнал най-високият връх на Балканите, но сега не ми е чак толкова ;)

ПС. Синьото езеро е адски красиво направил съм му сигурно 20 снимки :)
И сигурно днес на Мусала са се качили повече хора отколкото са минали по Витошка! Адски много народ и деца :)

оптимист-неверник
Аватар
Мнения: 2330
Регистриран на: 23.06.2004
Местоположение: без значение
Пол: Мъж
Кара: старо Е 34
Мечтае да кара: ново Е 34
Детайли за колата: най- добрата

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от ktv » 27 Авг 2012, 18:19

jordanov написа:ktv :) днес или нагоре към Мусала или навръщане си ме изпреварил. Не знам краката как са ти, но при почти всички от нашата групичка са ... мамата си трака. При нас времето за качване беше 3 часа и 15 минути със стабилно снимане и ядене, а слизането си мислех, че е бързо за 2 часа и 15-30 минути, но гледам ти надолу направо си тичал! Евала и на колегата, който е прекосил цяла България. Направо не ми се мисли каква подготовка се изисква за това. Преди да прочета тук за този големия преход ми беше готино и се чувствах горд, че съм опнал най-високият връх на Балканите, но сега не ми е чак толкова ;)

ПС. Синьото езеро е адски красиво направил съм му сигурно 20 снимки :)
И сигурно днес на Мусала са се качили повече хора отколкото са минали по Витошка! Адски много народ и деца :)


Ако е имала "отличителни" знаци групата ви, щях да ви забележа :lol: щото нагоре ме задмина мъж с шапка на марката, което ме амбицира :D Ако си видял един луд с червена тениска да цепи направо през скалите, това бях аз :mhihi: А краката ми са ОК, щото в неделя поплувах 2000 м за избиване на евентуална мускулна треска. Сега вече си мисля за Мальовица, Вихрен, Ботев....и май за други "баири"не се сещам за сега :mhihi:
п.п. Признавам, като колегата rve такъв преход-подвиг не съм в състояние да направя. :(
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2582
Регистриран на: 24.05.2007
Местоположение: квартала на младите
Пол: Мъж
Кара: малки котета на задната седалка
Мечтае да кара: по-леко
Детайли за колата: Черна скрап

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от deyan-enchev » 27 Авг 2012, 19:08

@rve - феноменално преживяване е било вярвам, адмирации за постигнатото :yes:
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you take the wall with you. Spoilers and bodykits are how much of a mess you leave on the wall. Rollcages and windownets are how much of the wall you take with you.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 374
Регистриран на: 26.01.2008
Местоположение: СA
Пол: Мъж

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Superexstatic » 28 Авг 2012, 13:37

поклон за тоя пич.. малко хора биха избрали да направят точно това през отпуската си, а не примерно да се щракат за фесбоклук от морйету :lol:
Изображение

///Мтусиаст
Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 16.04.2010
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: ///М3 и още нещо

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от rve » 28 Авг 2012, 17:47

Благодаря. Това беше най-смислено прекараната ми отпуска в живота, въпреки че отслабнах 10кг за 20 дни и всеки ден ме съпътстваше недоспиване, глад, жажда, тотална умора - всяка една секунда от тези 20 дни беше изживяна пълноценно. Имах точно 3 дни преди края на Емине докато се върна на работа и за първи път ми се случва първия работен ден да не изпитам грам пост-отпускарски стрес. Даже напротив - всички "проблеми" и ядове ми се струваха жалки и незначителни. Така говорят се случва, когато човек победи себе си.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от jordanov » 28 Авг 2012, 19:36

ktv написа:
jordanov написа:ktv :) днес или нагоре към Мусала или навръщане си ме изпреварил. Не знам краката как са ти, но при почти всички от нашата групичка са ... мамата си трака. При нас времето за качване беше 3 часа и 15 минути със стабилно снимане и ядене, а слизането си мислех, че е бързо за 2 часа и 15-30 минути, но гледам ти надолу направо си тичал! Евала и на колегата, който е прекосил цяла България. Направо не ми се мисли каква подготовка се изисква за това. Преди да прочета тук за този големия преход ми беше готино и се чувствах горд, че съм опнал най-високият връх на Балканите, но сега не ми е чак толкова ;)

ПС. Синьото езеро е адски красиво направил съм му сигурно 20 снимки :)
И сигурно днес на Мусала са се качили повече хора отколкото са минали по Витошка! Адски много народ и деца :)


Ако е имала "отличителни" знаци групата ви, щях да ви забележа :lol: щото нагоре ме задмина мъж с шапка на марката, което ме амбицира :D Ако си видял един луд с червена тениска да цепи направо през скалите, това бях аз :mhihi: А краката ми са ОК, щото в неделя поплувах 2000 м за избиване на евентуална мускулна треска. Сега вече си мисля за Мальовица, Вихрен, Ботев....и май за други "баири"не се сещам за сега :mhihi:
п.п. Признавам, като колегата rve такъв преход-подвиг не съм в състояние да направя. :(


Имаше отличителни знаци, но няма да се издавам :) и на мен ми пускат мухата за Мальовица този уикенд, но ще го обмисля добре, защото чувам от тук-там, че маршрута е по-тежък.

FiRe WaLK WiTh Me !
Аватар
Мнения: 4203
Регистриран на: 23.03.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: винаги с усмивка :)
Детайли за колата: 316is touring - Виолетка

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от SpUd3r » 22 Сеп 2012, 19:35

Да се включа и аз в темата :D
Тази година имах възможността да измина "Пътят на Сантяго". Прилагам карта за незапознатите
Изображение
Официално може да се измине по три начина:пеш, с колело и с магаре, аз избрах пеш. Започва се от южна Франция и се минава почти цяла Испания. Пътят е доста популярен в цял свят, благодарение на което се запознаваш с хора от цял свят, буквално. Малко над 800 км са от Сан Жан до Сантиаго, а до нос Финистера (краят на света) към 900. Само в началото и в края са планинските местности, които са доста красиви, но по средата ходиш само сред ниви от жито, все едно си в пустинята :D
На финала ти дават Компостела, която е свидетелство,че си изминал пътя, а пилигримския паспорт е доказателството, в което се бият печати от градовете. така изглежда един попълнен:
Изображение
Говорят, че истинското камино трябва да започне от домът ти и имаше доста хора минали по над 2000км. Имаше и такива, които извървяваха целия път пеш и после се връщаха обратно.
Съветвам всички, които имат възможността да го изминат, да го направят. Наистина си заслужава. Ние бяхме двама човека и го изминахме за около 26 дни...... а как ми липсваше България :D
Tux0 Ca !
Изображение

///Мтусиаст
Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 16.04.2010
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: ///М3 и още нещо

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от rve » 23 Сеп 2012, 8:36

А как беше със спането? Моят спътник на Ком-Емине ми говори за този преход, не го е минавал, но е чувал, че в края на всяка отсечка можело да се отседне от къмпинг, през типична хижа та до луксозен хотел.

FiRe WaLK WiTh Me !
Аватар
Мнения: 4203
Регистриран на: 23.03.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: винаги с усмивка :)
Детайли за колата: 316is touring - Виолетка

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от SpUd3r » 23 Сеп 2012, 14:20

През 5-10 километра има албергета, в които може да се спи. Това са като хижи за пилигрими. Спим между 20 и 60 човека в една стая на двойни легла. Заплаща се между 5 и 10 евро за нощувка и те допускат да спиш след представяне на пилигримскяи паспорт. Има и албергета с дарения, повечето са към църквата и даваш колкото ти прецениш. Там хубавото е, че в повечето имаш закуска и вечеря, готвени! Което е голям плюс, след като си постоянно на спагети, сандвичи и всякакви сухоежбини. Иначе няма отсечки по пътя, ходиш колкото ти си прецениш. ИМа някой книжки-пътеводители, където са разделили пътя на отсечки, но мен не ме кефи така. Трябва да ходиш така, както ти си го усещаш, ние ходихме и без карта, по пътя има жълти стрелки тук-таме и ти си ходиш след тях.
Изображение
Изображение
Tux0 Ca !
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от drago_pavlov » 30 Ное 2012, 9:59

rve написа:Е, свърши се. На 16.08. си хвърлих в морето камъчето, което взех от вр.Ком.

:bowdown: :bowdown: :bowdown:
Градски, ти направо ме разби! Евала за постижението!
Трябва да пием по някоя бира и да обсъдим съвместни походи, че аз трудно намирам съмишленици сред приятелите ми...

Иначе по темата:
Може ли от Боянския водопад да се върнеш обратно на Копитото, без да се връщаш през Момина скала? И ако не може, къде се излиза при спускане от Боянския водопад?
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Bogat-Beden » 30 Ное 2012, 12:43

drago_pavlov написа:
rve написа:Е, свърши се. На 16.08. си хвърлих в морето камъчето, което взех от вр.Ком.

:bowdown: :bowdown: :bowdown:
Градски, ти направо ме разби! Евала за постижението!
Трябва да пием по някоя бира и да обсъдим съвместни походи, че аз трудно намирам съмишленици сред приятелите ми...

Иначе по темата:
Може ли от Боянския водопад да се върнеш обратно на Копитото, без да се връщаш през Момина скала? И ако не може, къде се излиза при спускане от Боянския водопад?
мисля ,че може
а при слизане от водопада и двете пътеки те водят до боянската църква
зимно време като застудее,прекия път надолу не ти го препоръчвам,че става малко "ледена епоха" :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook