Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 328
Регистриран на: 31.07.2007
Местоположение: Атомната столица.
Пол: Мъж
Кара: внимателно.
Мечтае да кара: сАмоЛеТ

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Димитър Димитров » 17 Май 2011, 17:27

Колега, работодателя изобщо нама право да ти откаже 30-те дни отпуск - ако ти се прави нещо си търси правата :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: СССР,Москва,Лубянка 2
Пол: Мъж
Кара: Е30-М40В18;Е36-М44В19;E91-N43B20A
Мечтае да кара: Е30 М3 Sport Evolution

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от momo-1st » 17 Май 2011, 17:28

jordanov написа:
momo-1st написа:
jordanov написа:Колеги студент съм и ми предстои държавен изпит, заедно с това и бачкам. Та според КТ имам право на 30 работни дни платен отпуск(еднократен) за подготовка и явяване на държавния изпит. Ето го самия член:

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

и ал. 1, която се цитира в члена:
л. 169. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.

Въпроса ми е такъв - работодателя има ли право да ми откаже този отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на държавния изпит?

Ще помоля да ми дадът мнение само хора, които са наясно с този въпрос. Благодаря!





Братле,ето тези буквички които съм ти отбелязал в червено защитават работодателя и попарват теб-със негово съгласие-демек ако иска ще те пусне,ако обаче прецени че си му нужен на работа е в пълното си право да ти откаже -аз имам същите проблеми,разбираш ли ши*****т кодекс май защитава работодателите-не нас :banghead: :banghead:


Това с червеното и със съгласието на работодателя не е ли само за допълнителните 25 дни, които се полагат всяка учебна година. Т.е. ал. 1 да е със съгласието на работодателя, а при ал. 3 не пише че "със съгласието на работодателя".


Ами в алинея 3 пише:Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и-демек по алинея първа-имат право И освен онея 25 И на още 30-но по алинея първа в нея се цитира "със съгласието на работодателя"-де факто и за тея 30 дни важи силата на алинея първа имаща нужда от съгласието-чакай че като некой адвокат се омотах-абе с две думи и аз се мъчех да вадя от всяка една дума контекста но счетоводителката с която говорих много лична моя френд ми обясни че всичко е навързано така че да се чете в полза на работодателя :( БГ-нема такава държава....
bum_bum написа:Върти се, суче се и пак към соца се избива :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Забравете го вече тоя гнил строй.

Наслаждавайте се на придобивките на демокрацията- Е шейсе на 15 години, виски на промоция от Кауфланд, пура за 2,40 в панелката с ипотека до 2060-та.

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от © » 17 Май 2011, 17:28

обади се в Инспекцията и директно ги питай - уча, искам отпуск, има ли право да ми откаже
Тези имат страшни правомощия и много солени глоби и каквото кажат те - това ще става

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от jordanov » 17 Май 2011, 17:33

© написа:обади се в Инспекцията и директно ги питай - уча, искам отпуск, има ли право да ми откаже
Тези имат страшни правомощия и много солени глоби и каквото кажат те - това ще става


Така ще е ... утре сутрин звъня.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 25.11.2007
Местоположение: София, западния край
Пол: Мъж
Кара: Е46 323CI
Мечтае да кара: E36 M3 evo с валове

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от vankatagsi » 17 Май 2011, 17:40

Пиши после за резултата, сигурен съм че много хора са в твоето положение.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 16.07.2008

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от mitkoa » 18 Май 2011, 9:05

Прочети първо из нета преди да се заяждаш на работното си място, за да не останеш хем без отпуск, хем с кофти вече положение на работа.
Работодателя има право да ти откаже!
Отделно, че право да ползваш платен отпуск имаш само ако си задочно обучение ( без прекъсване на производствения процес ) и работодателят трябва да ти е разрешил да следваш и т.н....Ти не си споделил каква форма на обучение си.

едно цитатче:

Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в законоустановен размер за всяка учебна година. Ако съгласието на работодателя не е дадено, работникът или служителят има право на неплатен отпуск.

Писмо № 94ЛЛ/144 от 09.07.2007 г. на МТСП

В чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда е посочено, че работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.
Необходимо е обучението да се осъществява със съгласието на работодателя. Затова и съгласието на работодателя за обучението е условие за реализиране на възможността за ползване на платен учебен отпуск по чл. 169, включително и на неплатен отпуск по чл. 171, ал. 1 КТ. Изрично е предвидено в чл. 171, ал. 2 КТ, че когато съгласието на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размер по ал. 1, намален наполовина. Правото на неплатен отпуск по чл. 171, ал. 2 КТ възниква непосредствено по силата на закона.
Форми на обучение, които се осъществяват без откъсване от производството са задочната, вечерната и дистанционната форма. Платените отпуски за обучение, регламентирани в КТ, се предоставят на лица, чието основно качество е работник или служител, а не и на студенти в редовна форма на обучение, чието основно качество е студент, и които работят през свободното си от учение време.
Учебните отпуски по чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда се предоставят за провеждане на обучение и полагане на изпити в съответното учебно заведение. Те се предоставят на работниците и служителите, за да могат да се подготвят и да участват в учебните занятия и да се явяват на предвидените в учебния план изпити. Имат се предвид изпитите през текущия курс на обучението. Работникът или служителят е длъжен да използва учебния отпуск само според неговото предназначение - за посещение на учебни занятия, за подготовка и явяване на изпити. Той е длъжен да удостовери това след завръщането си от отпуска, като представи документ от учебното заведение - студентска книжка, уверение и др. подобни (чл. 51, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските). Отпускът може да се ползва наведнъж или на части и се разрешава по искане на работника или служителя, изразено в негова писмена молба до работодателя. Към молбата трябва да бъде приложен документ от учебното заведение, който удостоверява дните на заетост с учебни занятия или изпити (чл. 51, ал. 1 от наредбата). При наличието на такъв документ работодателят е длъжен да предостави искания отпуск в определеното от работника или служителя време. Той няма право на преценка дали да предостави отпуска в исканото време, т.е. длъжен е да го предостави според нуждите на учебния процес. Тъй като учебните отпуски са със строго целево предназначение, те се разрешават за учебната година, за която се полагат. Нейното начало и край се удостоверяват от учебното заведение. Недопустимо е отлагане на неизползваните учебни отпуски за следващата учебна година, както и паричното им компенсиране. Когато учащият се е отсъствал от учебни занятия или не се е явил на изпит по неуважителни причини, ползваният отпуск се счита за неплатен (чл. 51, ал. 3 от наредбата).


Аватар
Мнения: 761
Регистриран на: 29.08.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e39 M52 газов котлон
Мечтае да кара: колело на кило ракия

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от dbanchev » 18 Май 2011, 14:27

Заради такива простотий съм напускал 2 работи преди. Като учех задочно и бачках в една фирма все ми се правеха на интересни като дойдеше време да изляза отпуска за очни и тн. Търпех ги една година и си бих камшика. След тва на друга работа- положението се повтори- пак камшиците от моя страна ама тоя път дигнах половината фирма направо и ги наиграх да им правят проверки, щото имам роднина в инспекцията по труда :mhihi: . На 3тото бачкане вече шефа беше пич и не съм имал никакви ядове- с няколко дена предизвестие и излизам я за изпит я за очни. Та ако работодателя е чук, ядовете са големи ако искаш да бачкаш и да учиш едновеменно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от jordanov » 18 Май 2011, 21:19

Задочно обучение съм ... иначе нямаше да го задавам този въпрос. Днес звънях в инспекцията по труда и им обясних казуса. И те казаха, че в моя случай нямат право да ми откажат или ако ми откажат трябва да е писмено, а човека от там казва, че не ще е много глупаво от тяхна страна, тъй като в същата фирма 2 години съм ползвал учебен отпуск - т.е. аз уча със съгласието на работодателя. Интересно е, че откакто пуснах молбата почнаха едни проверки на работния ми процес много активно, за 2 дена 3 пъти ме питат кво става с отпуска отказа ли се/премисли ли го? Вместо аз да се интересувам кво става с отпуска ми, те се интересуват ... притесняват ли се не мога да ги разбера :)

Благодаря за мненията.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 16.07.2008

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от mitkoa » 19 Май 2011, 8:26

Наредба за работното време, почивките и отпуските

Чл. 51. (1) Отпуските на учащите се без откъсване от производството се разрешават от предприятието въз основа на документ, издаден от съответното учебно заведение, удостоверяващ дните на заетост с учебни занятия или изпити.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) След ползуване на отпуск за присъствие на учебни занятия и явяване на изпити работникът и служителят е длъжен да представи студентска (ученическа) книжка или друг документ от учебното заведение за удостоверяване посещението на учебните занятия и явяването на изпит.

(3) Когато учащият се е отсъствувал от учебни занятия или не се е явил на изпит по неуважителни причини, ползуваният отпуск се счита неплатен.

Чл. 52. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Съгласието на работодателя по чл. 169, 170 и 171 КТ се дава в писмена форма за всеки отделен случай.

Аз го тълкувам малко различно този чл.52, ама щом от инспекцията са ти казали, че щом веднъж ти е разрешил работодателя, е длъжен до края на обучението да ти разрешава или по-скоро само веднъж да разреши и вече по презумция се има неговото разрешение.....значи е така.Успех.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от jordanov » 19 Май 2011, 12:03

Днес ми се обаждат и ми казват: "До 1 час трябва да дадеш отговор 10 дневен отпуск приемаш ли или не?" Викам си кво е тва ... пуснал съм молба за 30 дневен отпуск, те ми предлагат 10 :D
Имам чувството, че бг работодателите разчитат на това служителите им да не си знаят правата и "играят" на системата ако мине мине ... Казах им, че съм говорил с инспекцията по труда и те са ми казали да изискам писмен отказ и тя шефката ми се разбърза, че има много работа. Днес обаче няма да го получа тоя отказ, щото имат много работа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 25.11.2007
Местоположение: София, западния край
Пол: Мъж
Кара: Е46 323CI
Мечтае да кара: E36 M3 evo с валове

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от vankatagsi » 19 Май 2011, 12:11

пиша и след това какво е станало :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 930
Регистриран на: 22.09.2008
Местоположение: софия/uk
Пол: Мъж
Кара: e60 e30 turbo

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от ///ivanE30 » 19 Май 2011, 12:47

по междудругото се пооглеждаи и за друга работа кат ти изтече отпуската
bedrock city racing

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 18.05.2009
Местоположение: Пловдив
Кара: Astra j 1.4 t

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от b.bonev » 19 Май 2011, 13:29

Колега грабвай квото ти се предлага, съчетай го и с малко неплатен отпуск и така, компромисен вариант, не нагнетявай съвсем обстановката. Успех на изпита.
"Не Русия е проблемът на света в момента. Проблем са самозабравили се бездушни хора, които управляват Запада. Утре ще измислят още нещо. Това са някакви "зомбита", които само се стремят да рушат. Не знам до кога ще е възможно Русия да ги възпира, дори с цената на самоунищожение. Но ще направим каквото можем..."- завърши Путин.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 20.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: бензинояд

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от sapio » 19 Май 2011, 15:17

jordanov написа:Днес ми се обаждат и ми казват: "До 1 час трябва да дадеш отговор 10 дневен отпуск приемаш ли или не?" Викам си кво е тва ... пуснал съм молба за 30 дневен отпуск, те ми предлагат 10 :D

:OT: Колега, на кой пазар каза, че работиш? :bowdown:

Ще ти дадат отпуск, споко. Сега проучват какви са вариантите да те отсвирят, като се консултират с тоя-оня какво могат да им направят. Колегите правилно са ти казали - няма работодател, който да не спича, като чуе ИТ - инспекцията по труда.
Може и да има, ама трябва да е *ба си изрядния, а дори човек да иска да е такъв, заради "невероятните" ни закони няма как да бъде.

Въпросът е в последствие как ще работиш с тези хора, но...

Успех.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 104
Регистриран на: 14.12.2010
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: e36M40B18, е36М43В18

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от stamov79 » 19 Май 2011, 15:44

jordanov написа:Днес ми се обаждат и ми казват: "До 1 час трябва да дадеш отговор 10 дневен отпуск приемаш ли или не?" Викам си кво е тва ... пуснал съм молба за 30 дневен отпуск, те ми предлагат 10 :D
Имам чувството, че бг работодателите разчитат на това служителите им да не си знаят правата и "играят" на системата ако мине мине ... Казах им, че съм говорил с инспекцията по труда и те са ми казали да изискам писмен отказ и тя шефката ми се разбърза, че има много работа. Днес обаче няма да го получа тоя отказ, щото имат много работа.

Ако наистина са ти предложили по-малък отпуск то това означава, че работодателят е наясно с правата ти по чл.169 от КТ и се стреми да ти "замаже очите"...
От друга страна буквалното тълкуване на разпоредбите на чл.169 от КТ води до извода, че законодателят е обособил 2 вида "право на учебен отпуск":
- "без" съгласието на работодателя,- по чл.169 ал.3 от КТ за явяване на държавен изпит и
-"със" съгласието на работодателя по чл.169, ал.1 от КТ-за всички останали случаи, когато трябва да се отсъства във връзка с учебния процес.Трябва да се отбележи, че съгласно съдебната практика в подобни случаи е задължително работодателят да е информиран писмено относно факта, че работникът е студент(най-добре още при сключване на договора), като след това няма нужда от неговото разрешение, а само трябва да бъде уведомен писмено 7 дни преди ползване на отпуската, че работникът ще го ползва(чл.171а от КТ).
(В тази връзка вж. Решение № 1222 от. 16.07.2008г. по гр.д.760/2008г. на Бургаски районен съд)

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook