Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от jordanov » 13 Май 2011, 14:18

Колеги студент съм и ми предстои държавен изпит, заедно с това и бачкам. Та според КТ имам право на 30 работни дни платен отпуск(еднократен) за подготовка и явяване на държавния изпит. Ето го самия член:

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

и ал. 1, която се цитира в члена:
л. 169. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.

Въпроса ми е такъв - работодателя има ли право да ми откаже този отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на държавния изпит?

Ще помоля да ми дадът мнение само хора, които са наясно с този въпрос. Благодаря!
Последна промяна jordanov на 17 Май 2011, 13:05, променена общо 1 път

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос

Мнение от © » 13 Май 2011, 14:51

щом в КТ пише, че ти имаш право за работодателя това е задължително
формално няма право да ти откаже подобен отпуск, но нали знаеш как е в БГ

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Счетоводно-правен въпрос

Мнение от Elesar74 » 13 Май 2011, 14:53

Работодателят няма правто да ти откаже ползването на такъв вид отпуск. Кодекса на труда е достатъчно ясен в това отношение. Това което цитираш тук, е чл.169. Ако имаш проблеми, свирни на Инспекцията по труда.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1353
Регистриран на: 5.05.2008
Кара: G02 X4 M40d

Re: Счетоводно-правен въпрос

Мнение от blacksapphire » 13 Май 2011, 15:03

Кодексът не е за красота. ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос

Мнение от Eмилио Димитров » 13 Май 2011, 18:47

първо говори с управителя си. ако е разбран ще те пусне, ако не - пак трябва да те пусне, но после може да те пусне и нацяло да почиваш...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос

Мнение от jordanov » 14 Май 2011, 11:42

Принципно ми отказаха по телефона. Мисля да искам писмено обяснение и да се отнеса към инспекцията по труда. Причината е че фирмата не толерирала студенти, а бачкам от 3 години в нея, дори първите 3 учебни години ползвах студентски/учебен отпуск. Последната се смениха шефовете и не ми дадоха студентски, ползвах обикновен и не ми се разправяше. Но сега за държавния мисля да си търся правата, но да е адекватно. Въпроса е, че не знам по кой член от КТ могат да ми дадът този отказ.

Don_Emilio написа:първо говори с управителя си. ако е разбран ще те пусне, ако не - пак трябва да те пусне, но после може да те пусне и нацяло да почиваш...


не се притеснявам от това :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос

Мнение от Eмилио Димитров » 14 Май 2011, 11:49

пускаш си една молба по каналния ред в счет. на фирмата и така, друго няма какво да направиш. няма смисъл от писмени обяснения, че са ти отказали по телефона, защото не са длъжни да ти дават такива за отказ по телефона.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос

Мнение от jordanov » 14 Май 2011, 11:51

Don_Emilio написа:пускаш си една молба по каналния ред в счет. на фирмата и така, друго няма какво да направиш. няма смисъл от писмени обяснения, че са ти отказали по телефона, защото не са длъжни да ти дават такива за отказ по телефона.


Пуснал съм молба по каналния ред(но първо трябва да се разпише от прекия ми ръководител и след това да отиде в счетоводството) и се обадих да кажа, че излизам в отпуск и ми казаха, че не мога да изляза в такъв отпуск. В молбата съм цитирал и съответната точка в КТ.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от jordanov » 17 Май 2011, 13:04

Шефката ми каза: "Забрави". Трябва ли да си остана смачкан или поне след като съм им пуснал писмено молба мога да искам и писмен отговор за причините поради които не ме пускат и след това да се обърна към инспекцията по труда, ако не са уважителни - принципно знам, че няма конкретна причина освен - "фирмата не толерира студенти", а първите 2 години както казах ползвах студентски отпуск и имах устната уговорка да ползвам такива отпуски и нямах проблем до сега ... Изобщо имам ли някакви шансове да си го взема този отпуск или си губя времето?

Искам да си търся правата и не се притеснявам, просто не знам каква е следващата стъпка в този казус.

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 24.07.2010
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от nerrow » 17 Май 2011, 14:09

Мисля, че не важи ако си редовно обучение.


Аватар
Мнения: 761
Регистриран на: 29.08.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e39 M52 газов котлон
Мечтае да кара: колело на кило ракия

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от dbanchev » 17 Май 2011, 14:34

Искай обяснени черно на бяло поради каква причина ти отказват полагащата се по КТ отпуска. После с това обяснение палиш към инспекцията по труда и ги почват. Няма такава игра- не толерират студенти, щом си студент ти се полага отпуска. Аве ясни са ми тия схеми, гледат да те порежат и си мислят, че като скръцнат малко ще се уплашиш да не те съкратят и няма да си търсиш правата. Отстоявайте си правата и това е!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 18.05.2009
Местоположение: Пловдив
Кара: Astra j 1.4 t

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от b.bonev » 17 Май 2011, 14:37

Колега не си написал най-важното, дали си на трудов договор. Чак тогава ще можеш да се ползваш от закрилата на КТ. Ако си е недопустимо работодател да ти отказва. Плаши го там, че ще сезираш в инспекцията по труда за неспазване на трудовото законодателство, те само тва си и чакат.........
"Не Русия е проблемът на света в момента. Проблем са самозабравили се бездушни хора, които управляват Запада. Утре ще измислят още нещо. Това са някакви "зомбита", които само се стремят да рушат. Не знам до кога ще е възможно Русия да ги възпира, дори с цената на самоунищожение. Но ще направим каквото можем..."- завърши Путин.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от jordanov » 17 Май 2011, 16:45

На трудов договор съм. Благодаря. Има ли някакъв срок в който трябва да ми дадът становище все пак?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: СССР,Москва,Лубянка 2
Пол: Мъж
Кара: Е30-М40В18;Е36-М44В19;E91-N43B20A
Мечтае да кара: Е30 М3 Sport Evolution

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от momo-1st » 17 Май 2011, 17:06

jordanov написа:Колеги студент съм и ми предстои държавен изпит, заедно с това и бачкам. Та според КТ имам право на 30 работни дни платен отпуск(еднократен) за подготовка и явяване на държавния изпит. Ето го самия член:

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

и ал. 1, която се цитира в члена:
л. 169. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.

Въпроса ми е такъв - работодателя има ли право да ми откаже този отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на държавния изпит?

Ще помоля да ми дадът мнение само хора, които са наясно с този въпрос. Благодаря!





Братле,ето тези буквички които съм ти отбелязал в червено защитават работодателя и попарват теб-със негово съгласие-демек ако иска ще те пусне,ако обаче прецени че си му нужен на работа е в пълното си право да ти откаже -аз имам същите проблеми,разбираш ли ши*****т кодекс май защитава работодателите-не нас :banghead: :banghead:
bum_bum написа:Върти се, суче се и пак към соца се избива :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Забравете го вече тоя гнил строй.

Наслаждавайте се на придобивките на демокрацията- Е шейсе на 15 години, виски на промоция от Кауфланд, пура за 2,40 в панелката с ипотека до 2060-та.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от jordanov » 17 Май 2011, 17:20

momo-1st написа:
jordanov написа:Колеги студент съм и ми предстои държавен изпит, заедно с това и бачкам. Та според КТ имам право на 30 работни дни платен отпуск(еднократен) за подготовка и явяване на държавния изпит. Ето го самия член:

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

и ал. 1, която се цитира в члена:
л. 169. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.

Въпроса ми е такъв - работодателя има ли право да ми откаже този отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на държавния изпит?

ЕДИТ: Звънях и на счетоводители и на един адвокат - 2 счетоводителя ми казаха, че няма как да ми откаже; 1 че може да ми откаже, ама трудно; а адвоката щял да провери, че не е сигурен. И след това се допитвам тук :) Сложен казус мама му стара за бг законодателство и кт...
Ще помоля да ми дадът мнение само хора, които са наясно с този въпрос. Благодаря!





Братле,ето тези буквички които съм ти отбелязал в червено защитават работодателя и попарват теб-със негово съгласие-демек ако иска ще те пусне,ако обаче прецени че си му нужен на работа е в пълното си право да ти откаже -аз имам същите проблеми,разбираш ли ши*****т кодекс май защитава работодателите-не нас :banghead: :banghead:


Това с червеното и със съгласието на работодателя не е ли само за допълнителните 25 дни, които се полагат всяка учебна година. Т.е. ал. 1 да е със съгласието на работодателя, а при ал. 3 не пише че "със съгласието на работодателя".

ал. 3 е така я чета:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството = (Учащите се по ал. 1) има право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

Може и грешно да го тълкувам ...
Последна промяна jordanov на 17 Май 2011, 17:29, променена общо 1 път

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook