Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори


Аватар
Мнения: 1825
Регистриран на: 23.09.2005
Местоположение: Варна, морето, сините вълни...
Пол: Мъж
Кара: Кенеф от Инголщат

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от ms » 19 Май 2011, 17:01

b.bonev написа:Колега грабвай квото ти се предлага, съчетай го и с малко неплатен отпуск и така, компромисен вариант, не нагнетявай съвсем обстановката. Успех на изпита.


заради такова мислене на човека се чудят как да му откажат или да му дадат 10 дена... има си закон- ако му се полагат 30 дни трябва да получи 30 дни, а не 10-15-20... Отстоявайте си малкото права дето имате...

За колегата с отпуската- ако настояваш да си получиш 30-те дни отпуск ще ги получиш... може да ти ги дадат без много още да се дърпат, може да се наложи и ИТ да викнеш, но ще ги получиш... обаче се готви в скоро време да сменяш работата...
Изображение
Изображение

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от © » 19 Май 2011, 17:44

аз малко да защитя работодателите - скоро гледах по телевизията, че българите били на второ място в света по неработни дни освен съботите и неделите за една година - 55 дни
13 официални празника
20 дни платен отпуск
и средно 22 дни болнични
за мен това не е нормално
а пък и това правителство постоянно одобрява някакви нови почивни дни - което автоматично означава, че трябва да плащаш двойно, започват да не достигат работниците т.е. трябва да наемеш нови, а пък в тази ситуация възможностите за това са силно ограничени

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 20.02.2009

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Hades_ » 19 Май 2011, 20:26

© написа:аз малко да защитя работодателите - скоро гледах по телевизията, че българите били на второ място в света по неработни дни освен съботите и неделите за една година - 55 дни
13 официални празника
20 дни платен отпуск
и средно 22 дни болнични
за мен това не е нормално
а пък и това правителство постоянно одобрява някакви нови почивни дни - което автоматично означава, че трябва да плащаш двойно, започват да не достигат работниците т.е. трябва да наемеш нови, а пък в тази ситуация възможностите за това са силно ограничени

Чисто сумарно са почти два месеца по - малко. Производителността на труда не ни е особено висока и без тва, така че няма никакъв начин да стигнем германците по отношение на заплащането.

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от © » 19 Май 2011, 22:09

два месеца, но от работни дни :shock: ... 55 дни са почти три месеца почивка (като изключим събота и неделя, средно 20 работни дни за месец) за една година
правете сметка какво работим според в идеалният случай - според всички закони, КТ, а също и според средната "заболеваемост" на населението в БГ :mhihi:

ясно е, че на колегата наистина му се налага подобна отпуска, но пък вярно е и че на много хора просто им се почива повече :mhihi: :angel: :OT:

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от N.Mihaylovski » 20 Май 2011, 11:29

Заради което, работодателите се гаврат по всевтзможен начин с работниците и се налага пълно експлатиране :)
Например без обедни почивки, не се плаща инзвънреден труд, работи се във вредна среда, без вентилация и т,н и т,н
От което се спестяват много пари :)
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 15.12.2010
Пол: Мъж
Кара: ///M43
Мечтае да кара: в изтребителната авиация
Детайли за колата: компот в сливов цвят

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от _galio_ » 20 Май 2011, 12:15

© написа:ясно е, че на колегата наистина му се налага подобна отпуска, но пък вярно е и че на много хора просто им се почива повече :mhihi: :angel: :OT:


както би трябвало да е ясно, че голяма част работници не почиват изобщо, осигурявани са на минимална заплата или се оставят сами да си плащат осигуровките, бавят им заплати, удържат им след фиктивни ревизии ... мога да давам и конкретни примери, но се съмнявам да има нужда ;)

и въобще нещата по документи стоят по един начин, но в живия живот стоят по съвсем друг начин ...

а колегата бих го посъветвал да търси компромисен вариант, без работа в моента е доооста тегаво ...
лошите шофери отиват в ада ... добрите - докъдето им стигне бензинът

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Don_Diego » 26 Юни 2019, 14:57

Има ли археолози? :mhihi:

Как стои въпроса с прехвърлянето на отпуск от миналата година?
Казусът ми е следния - имам 17 невзети дни от миналата година и днес HR недоразумението в офиса ми сервира, че съм изгорял със 7 от тях, само 10 ми е прехвърлила за тази година. Четох КТ (този в сайта на НОИ ако има значение) и никъде не пише, че само 10 дни могат да се прехвърлят :dunno:
Нито са ме карали да взимам отпуска, нито да я отлагам та в този ред на мисли и според изчетеното си разполагам с целия отпуск и мога да го взема когато аз си искам през тази или следващата година (давността на отпуските била 2 години до колкото разбрах).

Някой запознат ако може да каже :bowdown:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от andy » 26 Юни 2019, 15:07

Доколкото знам няма ограничение при прехвърляне на стара към нова година. Само че работодателя може той да ти определи кога да си я ползваш. Това знам от хора подписвали такъв документ, че са запознати с тези условия, ако остане отпуска от предходната година.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от ceco_kd » 26 Юни 2019, 15:26

Първо да кажа, че не съм запознат, за което се извинявам, но.... в нашето предприятие също могат да се прехвърлят само 10 дни. Така, че едва ли е съвпадение. Но пак казвам не съм запознат, не съм се интересувал как стои въпроса точно.

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Don_Diego » 26 Юни 2019, 15:32

Нещото, което ме издразни е, че ми заявиха: Гориш със 7 дни от отпуската си!, а в закона никъде не пише подобно нещо. Ето какво намерих във връзка с отложен/прехвърлен отпуск:
Отлагане на ползването
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. и доп., бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 58 от 2010 г., в
сила от 30.07.2010 г., изм. и доп., бр. 18 от 2011 г., в сила от 1.03.2011 г., изм., бр. 54 от 2015 г., в
сила от 17.07.2015 г.) (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за
следващата календарна година от:
1. работодателя – поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5,
изречение трето;
2. работника или служителя – когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със
съгласието на работодателя.
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се
отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но
не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал.
2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми
за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Eмилио Димитров » 26 Юни 2019, 16:34

Ползвай си 10те дни и не им отваряй очите, че и на тях нямаш право вече. :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Don_Diego » 26 Юни 2019, 18:32

Напротив, точно с измененията в цитирания член отпада лимита на прехрърлени дни за следваща година, както и времето кога да се използва

Въпреки отпадането на ограничението на дните платен годишен отпуск, които могат да бъдат прехвърляни в следваща година, ако работникът не е успял да използва целия си отпуск за съответната година, работодателят трябва да му осигури такава възможност през първите шест месеца на следващата. Ако това не стане, служителят ще може да го ползва, когато сам реши, стига да е предупредил във фирмата две седмици предварително.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от ildivvy » 26 Юни 2019, 19:19

Точно така е! Преди известно време,до скоро,наистина имаше такъв закон/правило,че не можеш да прехвърляш повече от 10дена и се 'чистеха' до м.Март.Това обаче отпадна и сега може да се прехвърля всичко! При всички случаи обаче,не е добра идея да се оставят много дни от предходна година! Ползвайте си ги..!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Eмилио Димитров » 27 Юни 2019, 8:16

Don_Diego написа:Напротив, точно с измененията в цитирания член отпада лимита на прехрърлени дни за следваща година, както и времето кога да се използва

Въпреки отпадането на ограничението на дните платен годишен отпуск, които могат да бъдат прехвърляни в следваща година, ако работникът не е успял да използва целия си отпуск за съответната година, работодателят трябва да му осигури такава възможност през първите шест месеца на следващата. Ако това не стане, служителят ще може да го ползва, когато сам реши, стига да е предупредил във фирмата две седмици предварително.


в сила за останала отпуска за календарната 2015 отпаднат тези 10те дни. Обаче ти за да стигнеш до там, че да го предупреждаваш предварително 14дни преди да си я ползваш, първо трябва да си поискал отпуската да ти бъде отложена и той да не се е съгласил. Той може да се съгласи сега и ти от тази отпуска ще може да ползваш вече само 1 ден. Но ако не се съгласи, тогава вече имаш право да я ползваш до две години давност. Освен това ако се върнеш по назад в членовете, когато имаш отложена отпуска трябва да си ползваш мининум половината полагаема отпуска, което при теб ще е 18-19дни - чл.173,ал.5.
Факт е, че ТРЗто не си е опреснявала знанията от 2 години и не бива работниците да знаят по-добре членовете от нея. :mhihi:
Цялата тая игра с членовете не завършва с хепи енд в масовите случаи и ако влезеш на договорка с началниците ти по ще се разбереш ми се струва. Че ако се стигне до жалване до инспекции, си вървиш с предизвестието за напускане в джоба.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Счетоводно-правен въпрос - отпуск ???

Мнение от Don_Diego » 27 Юни 2019, 10:01

Мен общо взето тази отпуска не ми трябва, договорката с шефовете ми е такава, че когато няма нужда от мен в офиса - изобщо да не ходя. Отделно нещата които върша мога да ги върша и от гората ако искам. Просто начина, по който ми беше заявено категорично "гориш" със 7 дни от отпуската си не ми хареса. Това, че не харесвам въпросния служител също допринася за раздразнението :mhihi: .
Като цяло трз-то ни е под всякаква критика към момента, тепърва започваме да го вкарваме в релси с новата счетоводна/правна кантора, с която започваме работа
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook