ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от vld » 10 Дек 2017, 13:42

kikko написа:

Не не ти си комунист :mhihi:


Не съм комунист бе пич. Просто ги разбирам тези неща и мнението ми не е продиктувано от продажни медии и журналисти или самозвани "енергетици" завършили туризъм в Нов Български(нищо лично към колегите зявършили тази специалност).

П.С. Електроинженер съм - по професия и по образование. :yes:
Колега не си хванал иронията, по напред написах подобен коментар по темата и веднага след това ме заклеймиха, че съм симпатизант на БСП.
Колкото до загубите на НЕК не е единственият, вижте отчетите в последните години на немския НЕК лошо ще ви стане нещо от сорта на 12 милиарда беше последния на минус.
А нашия НЕК много лесно ще изплува в момента в който държавата спре да обслужва чужди интереси.

Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от bum_bum » 10 Дек 2017, 13:47

Образно го казах. Немския НЕК едва ли раздава излишния ток на съседите, който после забравя да си осребри.
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ

Мнение от vld » 10 Дек 2017, 15:10

bum_bum написа:Образно го казах. Немския НЕК едва ли раздава излишния ток на съседите, който после забравя да си осребри.

Не и там подобно на тук се дотират зелените производители, освен това си затвориха АЕЦ-овете, ти някак уравнението няма как да излезе на плюс при схемата на покупка за повече от колкото се продава.
При нас има изгледи нещата да се оправят, още малко остава да изтекат договорите на мариците, скоро ще изтекат и тия на първите ВЕИ-та дето са на безобразно висока цена и нещата ще се регулират.
Гръцкия също е доста на минус, и в доста страни общо взето обществения доставчик има леко социална функция и бичи на минус, но това е отделна тема.
Нашия примерно до 2010-2011 никога не е бил на минус.
Освен това извадиха от самия НЕК всички печаливши поддружества, като ЕРП-тата и ЕСО.
Лайняна работа.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от bum_bum » 10 Дек 2017, 17:28

Тук в месеците с излишества токът се дава на съседите. Но после забравят да си поискат плащанията.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10439
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от Leon » 10 Дек 2017, 17:29

Е, то от това "забравяне" някой блажи, не се съмнявам...
Never mistake motion for action...

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от vld » 10 Дек 2017, 18:01

Това ми звучи абсурдно.

Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk
Изображение

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от alx » 10 Дек 2017, 18:05

Bogat-Beden написа:Технологиите назад ли ще вървят през това време? :lol:


кои технологии? тези дето ще позволят повече заряд в акумулаторите за да имат возилата по-голям пробег?... или стандартизирането на акумулаторите, че като спреш на стоянката вместо да зареждаш само сменяш акумулатори?

или простия факт за взривообразното нахлуване на електричките коeто ни готвят след 2-3 години?

при всички положения независимо от напредъка на технологиите нуждите за електричество само ще растат а няма да намаляват. разбира се предполагам, че никой няма да открие революционен двигател- ако това стане тогава... никой не знае накъде ще тръгнат нещата...

идеята ми е, че консумацията на електроенергия само ще се покачва. и то с такива темпове, че нито вятъра нито слънцето ще й насмогнат- особено при положние, че в момента инвестират солидно в тях защото правителствата дотират силно и има пари за усвояване... но като свърши дотирането и въпросните източници ще станат нерентабилни...

аз предвиждам силно печелившо бъдеще за аец-ите които ще оцелеят.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от bum_bum » 10 Дек 2017, 20:08

За слънцето проблемът е по-скоро е, че ние не можем да му насмогнем, а не обратното.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от Jordana » 10 Дек 2017, 20:24

С изключение на няколко часа по-обед , другото е бош лаф работа по тия географски ширини . Слънчевата енерегия не е със 100% отдване през тия няколко часа слънцегреене а вечер хич я няма . Освен това слънчевите панели деградират и живота им е доста кратък на фона на инвестицията . Перспективни са огледалните термо централи , но това е още по-скъпа технология от соларните електропанели .
Пълно щастие няма , микса от енергийни източници в правилната пропорция е решението на енергийния въпрос .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от bum_bum » 10 Дек 2017, 21:28

С познанията, които имаме днес да.

Но само след някакви си да кажем 100 години сегашните фотосоларни технологии ще изглеждат така, както на нас ни изглежда паленето на огън с пръчки или пък с прахан и огниво.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от Jordana » 10 Дек 2017, 22:07

То и сега не са зле като параметри - около 40% максимум КПД на фотовалтаиците , възможно да са вече достигнати и повече . Но основния проблем - ограничения период слънцегреене през денонощието не може да бъде избегнат с никакви технологии . Спасението е АЕЦ :mhihi:
Евтината електроенергия има огромно предимство за икономиката . Тя дава възможност да се произвежда синтетичен бензин дори от въздух без природен газ , тоест в бъдеще при един петролен дефицит икономиката ще е независима от вноса на петролни горива . Синтетичните горива са горивата на бъдещето - напълно екологични , без вредни емисии , възобновяеми , запазват всички предимства на технологията ДВГ . Те и в момента се използват и то в много по-голяма степен от електромобилите . Всички биогорива са в тази категория . Има и производство от природен газ но засега е ограничено . Електромобилите като технолгия имат ограничено приложение , на това отгоре са силно зависими от производството на батерии и части за тях . Използват изключително много цветни метали и производни на тежката химия , на тоя етап нанасят повече вреда на околната среда отколкото полза .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от vld » 11 Дек 2017, 8:12

Jordana написа:То и сега не са зле като параметри - около 40% максимум КПД на фотовалтаиците , възможно да са вече достигнати и повече . Но основния проблем - ограничения период слънцегреене през денонощието не може да бъде избегнат с никакви технологии . Спасението е АЕЦ :mhihi:
Евтината електроенергия има огромно предимство за икономиката . Тя дава възможност да се произвежда синтетичен бензин дори от въздух без природен газ , тоест в бъдеще при един петролен дефицит икономиката ще е независима от вноса на петролни горива . Синтетичните горива са горивата на бъдещето - напълно екологични , без вредни емисии , възобновяеми , запазват всички предимства на технологията ДВГ . Те и в момента се използват и то в много по-голяма степен от електромобилите . Всички биогорива са в тази категория . Има и производство от природен газ но засега е ограничено . Електромобилите като технолгия имат ограничено приложение , на това отгоре са силно зависими от производството на батерии и части за тях . Използват изключително много цветни метали и производни на тежката химия , на тоя етап нанасят повече вреда на околната среда отколкото полза .
:yes:

Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от Elesar74 » 11 Дек 2017, 15:30

Всички повтаряте, че енергията от АЕЦ е евтина, обаче аз очаквам нещо повече от някакви приказки, а именно доказателства. Колко е цената на тока в момента и колко се планира да е след строежа на АЕЦ Белене? Дали тя ще е поносима, конкурентна и т.н. Някой смелчак ще се пробва ли или ще продължаваме да си говорим, колкото да има нещо за което да се говори? Сякаш вие живеете на друга планета и цената на ел. енергията не ви интересува и 5 пъти по-скъпа да е, трябва да строим АЕЦ на всяка цена. Аз сложих в темата икономическа обосновка с цифри, показатели, сметки. Друг не видях да сложи алтернативна информация. Единия имал вътрешна информация, другия бил комунист, ....ала бала глупости. Мен темата ме интересува, защото искам да знам какво излиза и ще излиза от джоба ми за ел. енергия, Вас защо ви интересува, не знам.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от vld » 11 Дек 2017, 15:32

Колега провери каква е цената на АЕЦ Козлодуй в момента и си направи извода сам, това е общодостъпна информация.

Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: ЗА или ПРОТИВ АЕЦ "Белене"

Мнение от Elesar74 » 11 Дек 2017, 15:34

Аз знам каква е тази от Козлодуй. Очаквам някой да каже, каква ще е от АЕЦ Белене, поне прогнозна. Ама никой не се обажда нещо, въпреки че питам за трети път.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alekangg, alx

Последни теми
Facebook