Каква вода пиете ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 950
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: Габрово/Атина
Пол: Мъж
Кара: ше е36,е39, сега и аз незнам
Мечтае да кара: М5

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от sean-john » 25 Дек 2018, 10:52

Jordana написа:В крайна сметка се отказах от осмозата . Взех три броя колонни филтри със сменяеми патрони които могат да захранват направо чешмата в кухнята . Осмозата ми се стори прекалено рехава и скъпа като система за парите си . 300лв и нагоре , малък дебит , малък ресурс и вода достатъчна само за пиене . На това отгоре върви с патрон за минерализация иначе все едно пиеш дестилирана вода . Затова заложих на 3 броя колонни филтри по 25лв бройката , сменяеми патрони по избор , голям дебит около 10 литра в минута и ресурс 12 кубика и повече . При желание може да се добави и патрон омекотител . Общо цялата дандания идва около 150лв с първата зарядка филтри и няколко ВиК фитинга за монтажа под мивката . Цената на катриджите варира от 3 до 10лв в зависимост от вида и магазина . Реално би трябвало на 6 месеца консуматива да е около 30лв . Ако чак толкова не ме радва чистотата на филтрация , може да се добави и осмотичен патрон но това ще осакати системата и ще трябва да и слагам отделно кранче само за него . Засега не мисля да слагам осмоза . Неприятно съм изненадан от търговците в няколко магазина за такива филтри /системи - или напълно некомпететнти или се опитват да ти пробутат най скъпите системи реално без оглед на нуждите на клиента .


От 3 години съм точно със същия сет,3 филтъра и отделна канелка за водата за пиене...отделно за водата за миене си имам други филтри които са само механични с различна пропускливост (50-20-5 микрона).

Мога да кажа,че първите 2-3 месеца може и 4 зависи, водата за пиене е като изворна,мека и приятна без никакви вкусове на хлор и други глупости...много бистра.

https://drive.google.com/file/d/0B6qTy9_G8RYbXzY1QXdaLUxlOUU/view

https://drive.google.com/file/d/0B6qTy9_G8RYbZVJPZTRoWlI1R0k/view

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от bum_bum » 25 Дек 2018, 13:09

Проблемът с всичките тия системи е, че някои наред с пречистването изпускат други неща във водата, които не са за пиене.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от Jordana » 25 Дек 2018, 16:02

Няма други вещества , филтрите са по избор . От 1 микрон до 150 микрона можеш да си подбереш механични , карбонови и със йонообменна смола . Има и едни за железни съединения , но за градска мрежа не мисля че ми трябва такъв филтър . Сменя се само картриджа , ако искаш сложи само карбонови или само смола или както кефне . Ако искаш може и осмоза патрон , но за момента се отказах от нея . Така или иначе тая система леко намаля минерализацията на водата , ако се слага осмоза трябва допълнителен патрон минерализатор а това са химии . Тези системи дето са с канелката се сменя целия филтър , аз взех система с колонни филтри и направо отива на студената вода на батерията . Не ми се занимава с тия отделните канелки , отделно че филтрите им са скъпи и имат по малък капацитет . Системата на колегата е с подобни на мойте филтри с картриджи но с канелка - въпрос на комбинация .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от bioz » 25 Дек 2018, 16:18

Кви филтри слагате и от къде ги взимате. Аз също съм много против осмозата

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от Jordana » 25 Дек 2018, 16:28

Аз взех от тия 10 инчовите колонни тела , аквафор . Полско производство са , американска марка . Представители са павирани , пловдивска фирма .
https://www.praktiker.bg/bg//%D0%A1%D1% ... /P13021909
https://pavirani.com/%d1%84%d0%b8%d0%bb ... -2132.html
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от bum_bum » 25 Дек 2018, 17:38

Има доста тестове на води прекарани през различни филтри. Виж ги.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от Jordana » 25 Дек 2018, 20:06

https://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%82%D0 ... 0%B0-(2015)#poll
Варненската вода е балансирана като минерализация , събира се от няколко водоизточника - както карстови така и отточни води . Проблема е с хлора както навсякъде в България , нитрати и фосфати . Варианта е да добавя още един механичен или карбонов антибактериален . В момента съм сложил патрон с активен въглен и механичен филтър 5 микрона - средната кана е празна . Тези филтри не изпускат никакви допълнителни вещества . Активния въглен е битумен или от кокосови черупки . Активацията става при 800 градуса с водна пара , никакви химикали не се добавят .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 22
Регистриран на: 25.12.2018

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от E60fan » 25 Дек 2018, 20:22

Навремето само хисарска,сега само чешмяна. Някакси по-вкусна ми идва.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от c04 » 26 Дек 2018, 1:10

Аквафора не е ли руска марка?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от Benord » 26 Дек 2018, 4:15

Основно Radeberger като се опре до вода Аlasia pur червен етикет.В Пловдив Пиринско и ако се опре до вода само чешмяна.На други места изборът ми е Хисар.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от Jordana » 26 Дек 2018, 11:17

c04 написа:Аквафора не е ли руска марка?

Абсолютно . Тези кани които сложих са аквафилтер - полско производство . Тия аква производни названия могат да те объркат тотално , но в крайна сметка както и да се наричат са едни и същи понеже трябва да отговарят на EU стандарт . Тия трите канчета са просто съдовете за филтрите , самите филтри - картриджите са заменяеми . Можеш да слагаш каквито сметнетш за добри и от който производител сметнеш за уместно . На практика в 90% от случаите също са едни и същи - китайски , брандирани според поръчителя . Просто азиатците са налазили пазара с активен въглен за тия битови филтри заради суровината , макар заводите да са на Сахиб - кокосовите черупки са на шимпанзетата :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от c04 » 26 Дек 2018, 11:47

Вчера подарих каната аз и както си му е реда, си тествах подаръка :mhihi:. Сякаш е по-добре чешмяната, ама както обикновено съм скептичен към тия пречистващи кани :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от Jordana » 26 Дек 2018, 18:03

Последно днес приключих системата , сложих два карбонови патрона и един механичен 5 микрона . Единия карбон е моноблок , другия е гранулиран карбон . Резултата според мен е отличен , водата е по добра от кана брита . По моя преценка се доближава до повечето бутилирани води на пазара на вкус - подчертавам на вкус , ясно че минерализацията не е същата . С изключение на девин водите , понеже тая вода ми киселее винаги и нея не мога да я сбъркам с нищо друго .
Ресурса на системата е 12 кубика или 6 месеца - през чешмата не мога да прекарам толкова вода при нормално ползване . Реалната първоначална инвестиция е 66 лева - 3 броя колонни 10 инча тела без филтрите и монтажа . Фитингите и разните ВиК консумативи с един допълнителен кран под мивката който сложих са около 30лв . Тоест 100лв могат да бъдат разпределени във времето , но нямам представа колко е времето на амортизация при тия колонни тела . Бюджетния сет филтри е примерно около 25лв или 50 кинта на година - 150лв първата година и по 50 нататък . По малко от 5лв месечно , мисля че варианта е по добър от тоя с брита кана .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от steeN » 26 Дек 2018, 18:07

Това с нормален дебит ли е? (щото осмозата доста намаля, а и има и отпадна вода) Така като го описваш изглежда добро решение за чешма, ако не намаля дебита.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Каква вода пиете ?

Мнение от Jordana » 26 Дек 2018, 18:12

Допълнителен осмотичен патрон не съм слагал , системата е на 1/2 цола фитинг . Всички битови домашни системи с осмоза са само вода за пиене на отделно кранче . Там няма дебит за битови нужди на домакинството , повечето да не кажа всичките имат допълнителен резервоар 5 или повече литра за пречистена вода иначе една чаша вода не може да си напълниш нормално ако е на самотек .
Последна промяна Jordana на 26 Дек 2018, 18:26, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook