Тичане

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8329
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 05 Юли 2023, 16:02

nero_ написа:На база на това което си описал и гледайки тези зони - според мен са много ниски. Като начало използват метода на %HRmax, който е най-неточен и за който е важно да си направиш тест за максимален пулс. Тази сметка 220-възрастта е доста неточна. За сравнение на 32-3 години на едно състезание направих пулс 202. Индивидуално е и хората са различни. LTHR е най-добрия метод според мен, но пък много зависи колко е добър алгоритъма на китаеца ти за смятането му (иначе може да се измери с лабораторен тест). Я пробвай да превключиш и покажи какъв е резултатът.


Изображение
You said: "Time will change!" What if it changes you?

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Тичане

Мнение от BMW_POWER » 05 Юли 2023, 16:06

bum_bum написа:Докато не минеш 80-те няма абсолютно никаква физиологическа причина да нямаш резултатите, които би имал и на 20 (доказано в изследвания, не мое мнение).

Елитните спортисти натрупват травми и се демотивират. Голямата част от нормалните хора пък са повредили до някаква степен вече де що имат орган и система в тялото си.

Но освен трети причини, няма друга на 40 да си по-бавен, по-слаб и по-недееспособен от на 20.

Можеш да натрупаш същата мускулна маса за същото време на 50, както и на 20. Да изгориш същите мазнини и да имаш същата скорост.


Бум Бум, позволи ми, да не се съглася с това. Не знам кой е правил тези изследвания, но ще ти дам елементарен пример. Или всички спортисти са на 100% травмирани, или нещо в тази теория куца. Вземи трима 20 годишни и трима 50 годишни. В еднакви категории не виждам къде и в какво вторите ще бият първите. Не вярвам на съм по-бърз или по-силен от който и да е 20 годишен колега тук, който да е на моите ръст и килограми.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 05 Юли 2023, 16:18

Позволявам, няма проблем :mhihi: Но това не променя фактите. Същото като някой като каже - на 20 години пиех цяла нощ и на другата сутрин съм супер. На 40 като се напия и на другия ден не знам къде съм. Еми не е от това, че черния дроб е с 20 години по-стар, а защото той отнася основния бой от мисленето "няма да живея 100 години" и на 40 вече не е това, което трябва да бъде.

Ето какво казва науката, ако някой се интересува.

https://agsjournals.onlinelibrary.wiley ... m%3Apubmed

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25965867/

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10. ... 11.09.1933

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11890579/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11078093/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2777794/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs ... /ggi.13010

https://www.science.org/doi/10.1126/science.abe5017
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Тичане

Мнение от BMW_POWER » 05 Юли 2023, 16:28

Позволи ми пак да ти опонирам пак.
За мен тези изследвания имат единствено за цел да докажат, че на 80г ще си в състояние да бачкаш като на 20г. Когато бях на 23г бачках от 7:30 до 16:00 във фабриката и от 18:00 до 2-3:00 сутринта с таксито. И така няколко месеца. Сега поблъсках само на редовна смяна седем месеца по 50 часа седмично и в събота и неделя не знам, къде се намирам. У то карам кола, не е физически труд. Бягането е същото. Ще те пусна три дни само да ходиш след някое 3-4 годишно хлапе и си до тук :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 05 Юли 2023, 16:38

Днес съм качил почти 200 етажа, всяко качване с 20 или 25кг на рамото. И сега се глася да ева :mhihi: Дали са ми проблем годините все още?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Тичане

Мнение от Jordana » 05 Юли 2023, 16:43

Вичката да ме извини че не е баш по тичането . Митоцитите - клетките на сърцето и невроните са статичен брой клетки , колкото са в зародиша толкова - не се делят никога повече . Като умират през целия живот на човек тези на сърцето се заменят със фиброзна тъкан , а тези на мозъка не се заменят с нищо . Мозъка управлява цялата двигателна активност , координацията на движенията , бързината и т.н са неща които се тренират и обособяват във функционалните полета на мозъка . При спортистите тези полета са като даденост изначално по големи и по активни затова имат добра двигателна култура . В началато имаме около 80 милиарда неврона , но не всички са заети със двигателните функции , на ден умират до 100 000 . Така че това е най простото обяснение защо човек на 50 години не може да има двигателна активност и бързина на 20 годишен . Да говорим пък ако се сравнява с един професионален спортист на 20г който има дадености с аматьор на 50 който няма нужните качества и не може да ги има никога . Има и други изменения които настъпват с времето но дори само тези в мозъка са достатъчни да не можете да бягате като 20 годишен и да вдигате като него .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Тичане

Мнение от BMW_POWER » 05 Юли 2023, 18:00

Бум Бум, респект за всичко което правиш. Но имам един въпрос към теб.

Какъв процент от мъжете като цяло се поддържат като тебе?

Гледайки си съучениците (тия, дето са живи, пиша го без ирония), практически всички са с поне 25-35% нагоре в килограмите, в сравнение с преди 35 години. Има и един-двама, които направо си се удвоиха. Ми никакъв шанс да постигнат каквото и да е в сравнение с преди.

Аз се уволних 85кг, по Коледа се бях докарал до +106, сега се боря да смъкна на 88-90кг. Две седмици бира и почивка съм пак малко нагоре, но от понеделник пак си тръгвам с колелото.

Искам да кажа, че тия изследвания според мен са много теоретични.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 05 Юли 2023, 18:47

Това което проучванията показват, а и е в унисон с темата тук, е че нещата зависят повече много повече от нас и от това какво правим, от колкото от нещо свише. Мисли от сорта “стар съм вече за тези неща, ще си отворя бира ма дивана” са всъщност причината, а не самото ЕГН.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Тичане

Мнение от b_u_b_o » 05 Юли 2023, 19:17

Тично така, тезата не е "няма разлика между 20 и 40 години". Идеята е, че възрастта не е оправдание нито да си дроб, нито да си кюфте, нито да не можеш елементарни движения поне до 70. Ама за да си добре на тия години трябва да почнеш да се подготвяш 30-40 години по-рано, а малко хора мислят дори и в 5 години перспектива. Та точно тия се оправдават с годините. Аз съм на 33 но съм сравнително младолик и много хора ме мислят за 23, та редовно чувам ей и аз като бях на твоите години бях слаб. После като ги питам на колко са се оказва, че са по-млади от мен :mhihi: И тогава става ген...никой не допуска, че добра форма се поддържа с редовна физическа активност и добро хранене..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1535
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Тичане

Мнение от ildivvy » 05 Юли 2023, 19:58

^^^ Точно това щях да кажа и аз! Освен това, дори по 'сметките' на Джордана, на 50г си загубил 2,1млрд.клетки, което не е чак толкова много, ако наистина са към 80млрд.

П.П. Визирам мнението на 'бубо'...
Последна промяна ildivvy на 05 Юли 2023, 20:16, променена общо 2 пъти
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Тичане

Мнение от nickstorm » 05 Юли 2023, 20:09

dhtj написа:
Е, проблем са ти. Младите направо почваме да евем, няма нужда да се гласим... :mhihi:


Е поне китката не я ли загрявате? :mhihi:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Тичане

Мнение от BMW_POWER » 05 Юли 2023, 20:17

Ще поставя въпроса малко по-различно.

Колко 60-70 годишни дядовци познавате, които тичат 3000м за под 11 минути? Или 100м под 15 секунди?

Не коментирам, доколко ежедневното тичане натоварва стави и т.н. Подобно донякъде е състоянието на стари танцьори на народни танци. Играли по 20-30 години само по няма и 5 часа седмично.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1535
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Тичане

Мнение от ildivvy » 05 Юли 2023, 20:20

Нека не е за 11мин, а да са 20мин...! А не да не могат, дори да си го представят... Между другото, като ходя да бягам, виждам един над 60 годишен, който си бяга съвсем прилично и си изглежда чудесно, особено за тази възраст...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Тичане

Мнение от BMW_POWER » 05 Юли 2023, 20:32

Има запазени хора. Аз имам една пациентка, която за съжаление се пенсионира. Баба, ама баба. Майка на три деца. Обаче стойка, походка, всеки ден на обяд в джима с индивидуален инструктор... А е на 61-62г.

Но както опонирам на Бум Бум, такива са много малък процент. Като погледнеш Шер, Тина Търнър (Бог да я прости), такива жени на такава възраст в такова състояние за 1/1000 в най-добрия случай.

Бягаш, поддържаш здравето, ама ако тествате 100, 20, 30, 40 и 50 годишни хора на едно и също нещо, последните със сигурност ще са трагични като цяло.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Тичане

Мнение от barabqga » 05 Юли 2023, 20:44

процента би бил по-голям, ако повече хора се отнасят към здравето така като бум

Изпратено от моят 22126RN91Y с помощта на Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Own

Последни теми
Facebook