Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Купете от баба!

Мнение от cod-cdbp » 13 Юли 2016, 21:29

bum_bum написа:Да си отглеждаш храна е все едно да си печаташ сам пари ;)



ТОВА!!!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Купете от баба!

Мнение от Nickelback » 13 Юли 2016, 21:50

randity написа:...Аз обаче, от спортна злоба, а и поради факта, че съм голям любител на лютото, реших да бодна и да пробвам, дали ще хванат няколко чушлета на терасата.. и вече около месец си гризкам домашни люти чушлета :lol:

Изображение

Изображение


Това мяза на кайенски пипер, аз също съм му голям фен, имам някой и друг корен :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Купете от баба!

Мнение от efren » 13 Юли 2016, 22:02

Всяка година в двора баща ми сади домати и краставици плюс някои други бонуси. С доматите винаги е проблем с маносването и почерняването (петна някакви, не съм експерт). Преди няколко години баща ми се пенсионира и започна да си стои повече в къщи и да се занимава с тези неща. Тогава направи нещо като оранжерия за доматите, но всъщност е само навес с найлон отгоре и откакто не ги вали дъжд няма проблеми с петна и болести. Та оттогава се чудя какво има в дъжда.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 13 Юли 2016, 22:21

Единия вариант е киселинен дъжд. Другия е просто мана. Паразитна гъба, която се размножава по-силно като е влажно, иначе няма нищо общо с дъжда.
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Купете от баба!

Мнение от c04 » 14 Юли 2016, 1:03

Истината, е че без никакви препарати не става. Но всеки си има карантинен срок, който на пазара никой не спазва, но когато е за тебе си го спазваш. Иначе да пръскаш тревата из двора с отрови...ми те попиват в почвата. А от силното слънце и слънзащитна мрежа за доматите съм взел.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Купете от баба!

Мнение от efren » 14 Юли 2016, 7:33

bum_bum написа:Единия вариант е киселинен дъжд. Другия е просто мана. Паразитна гъба, която се размножава по-силно като е влажно, иначе няма нищо общо с дъжда.


Не мога да кажа, просто факт - откакто не ги вали директно дъжд няма никакъв проблем с доматите.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Купете от баба!

Мнение от hell's angel » 14 Юли 2016, 7:47

Като плевяса, болестите по културните растения намаляват на порядъци :mrgreen: Маните, обичат влажно и горещо време. "Миенето" след дъжд има точно обратен ефект. Поливането също е важно - не трябва да се мокрят листата. Един бордолезов разтвор, превантивно, след всеки по обилен дъжд в жегата е почти панацея. Контактно действие има и не остава почти нищо в растението. Изобщо, системен ли е един препарат, за каквото и да е, е по-добре да си седи в магазина. Натрупват се в растението, имат спорен ефект, но правят болестите и изродите резистентни и после друго спасение, освен скубане, вече няма. Гледам бабите наоколо изтрепаха листните въшки с Би-58 и се чудят сега що доматите не връзват.....
Комбинацията от различни видове растения помага доста срещу разни бабалюги. Само с охлювите няма начин да им се намали популацията. Пепел, бира, утайка от кафе, бране, вениш, мезурол - не и не, вали ли редовно спасение няма....... :dunno:
Компостирането на разни боклуци от двора и кухнята е добър източник на тор, както и шербет от плевеляци. Мулчирането също намалява копането и поливането в пъти и щади почвата доволно.
Единствената, смислена причина, която аз знам, да се плеви с Раундъп е мързела :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 14 Юли 2016, 8:27

Аз след дъжд ги къпех, че да не е бил киселинен. Не заради маната.

Иначе е тва точно ме притеснява в бабите. Препаратите за РЗ не са скъпи и се ползват на общо основание. Иначе бих купувал само от тях.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Купете от баба!

Мнение от Е.Димитров » 14 Юли 2016, 8:47

Преди няколко години, направих един проект на хартия, който смятам някой ден да реализирам.
Проекта е изключително интересен и е за хора, които нямат време да си отглеждат сами продукти, както и нямат "поле" за изява, тоест обработваема земя.
Както и да е, не е въпроса за идеята, а понеже разбира се нямах никакъв опит и исках да видя как се работи на полето (тоест градината), в една нива отделих около 100 квадрата земя, разбучках я, прекопах я и се заех с работата :)
Взех колове за домати, разсад розови домати и " биволско сърце"(малки растения около 15 см височина), както и тиквички, люти чушки, нормални чушки и до там.
Сложих мисля че бяха 3 реда домати, 1 ред тиквоци и 2 реда чушки, малко люти чушки и това е.
Не са пръскани, не са наторявани или някаква друга интервенция, естествено не е пръскано и против плевели, не съм най-работният (даже никак) и експеримента бе с минимални усилия да се види какво може да се постигне, както и какво трябва да се подобри и къде да се пипне, като идеята е минимални усилия.
И ето резултатите:
Picture 161.jpg

Picture 169.jpg

Picture 175.jpg

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Това разбира се не е цялата "продукция", имаше повече и беше страхотно вкусно.
Нещата при следващ етап които ще направа е една автоматизирана система за поливане и една автоматизирана мрежа, която ще се вдига за да предпазва от градушка и силно слънце.
Абе когато намеря нужното финансиране ще се разчуе, всеки в офис ще си гледа реколта :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 14 Юли 2016, 9:10

randity написа:Borymeckata, направо ти завидях. По-добро от това, ти да си го отгледаш, няма. За съжаление, в големия град с тия блокове, шанса е нула..

Благодаря за оценката, но няма нищо особено, просто така се стекоха обстоятелствата... С жена ми сме "градски чеда", и двамата сме израсли в апартаменти. Аз съм кореняк гражданин - двете ми баби и двамата ми дядовци за граждани и никога не сме имали селски имоти. До преди няколко години мислех, че зелените и червените чушки са различни сортове и се чудех защо не правят зелен пипер, а само червен има... :mhihi: :mhihi:

Обаче преди няколко години с жената се оказахме стопани на къща с двор в едно крайдунавско село. Къщата е голяма, но е от сурови тухли (кирпич), има и други постройки, също и кладенец, а дворът е 3 декара. Първата ми идея беше да го продадем, аз изобщо не съм по земеделието и не ми се занимава със селски истории... Но жената ме разубеди, цените в това село са никакви (за целия имот я вземем 5 - 6 бона, а не...), а мястото наистина не е лошо... Та така, започнахме да ходим там през уикендите, едно по едно започнахме да "благоустрояваме" имота, и за да не буренясва двора - започнахме да садим разни неща. Започнахме от нулата (и двамата нищо не разбирахме), но с малко труд, четене и късмет нещата се получават.

Отначало и аз така мислех - никакво пръскане, торове, отрови и всякаква химия, само екологична продукция! Насадих доста плодни дръвчета и няколко години ги гледах като декоративни - цъфтят идеално, но дотам... Ето една черешка как е цъфнала през пролетта, а отляво се вижда и една слива:
Изображение

Плодове по дърветата изобщо не бях виждал, за сливите дори не знаех дали са сини, червени или някакви други - никога не бях виждал слива на тях... Та в един момент, след като няколко години гледаш дървото, оформил си го и го поддържаш - иска ти се да хапнеш и някакъв плод от него. Докарах един приятел, който се занимава професионално (има голяма овощна градина в едно съседно село), та той като чу моята концепция за земеделие без пръскане - щеше да падне от смях, направо залиташе... После ми разказа колко пъти на година пръска неговите дръвчета и с какви препарати - ако щете вярвайте, но става въпрос за тонове (хиляди литри ?!?) разтвори... Започва се с пръскането още през зимата, в снега. Абе откачена работа...

Та по неговите съвети си купих пръскачка и препарати, тази пролет напръсках дърветата и сега за пръв път имаме сливи, даже едната е започнала да зрее и вече ядохме от нея. Пръскал съм само два пъти с инсектицид - това е. Не го послушах за фунгицида, затова сега ябълките изгниват още зелени на дървото - тези, които са останали, защото повечето паднаха... Та това е горчивата истина Колеги - без препарати просто не става. Едно е саксия на балкона, друго е дървото под дъжда, снега, вятъра, гъсениците, бръмбарите, гъбите и плесените.

С доматите, пипера, картофите и другите едногодишни е същата, работа, ако не и по-зле. Случва се - някоя година просто си стават... Явно - когато се случи да няма толкова вредители и болести... Другата година - НИЩО! Гледаш доматите как се скапват още зелени, на стеблото... Или пък ги натиснат някакви бръмбари и гъсеници и за няколко дни им разкажат играта. По-миналата пролет, отиваме някъде май месец (ние ходим само през уикенда) и гледам - някакви гъсеници налазили черешата (тази от снимката), точно беше вързала. Стоя на 5 метра от дървото и ги чувам как хрупат, гадовете... :mhihi: :mhihi: Ядат само листата - почти бяха оголили дървото, мамка им. Умрях от яд, щото се бях приготвил да ям череши след месец. А нищо не разбирам и нямам препарати... Тръгнахме с колата и - във Видин. Там намерих селскостопанска аптека, обясних на жената какъв е проблемът и тя ми даде някакво шишенце. Ясно е - отрова, ама иначе как да спасявам дървото? Върнахме се в селото, нямах тогава пръскачка, но направих разтвора в една кофа и напръсках дървото с метла. Отивам след 15 минути, гадовете - муертос, една гъсеница не беше останала. Четох на етикетчето - препаратът имаше няколко седмици карантинен период, но те черешите узряха след месец и нещо, така че нямаше проблеми. Миеш плодовете хубаво на чешмата и това е... :yes: :yes:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 14 Юли 2016, 9:37

Е.Димитров написа:Преди няколко години, направих един проект на хартия, който смятам някой ден да реализирам.
...
Сложих мисля че бяха 3 реда домати, 1 ред тиквоци и 2 реда чушки, малко люти чушки и това е.
Не са пръскани, не са наторявани или някаква друга интервенция, ...

Супер ти е продукцията... :yes: :yes: Ама без поливане не си минал, вижда се. Такава продукция без вода не можеш да изкараш.

Важно е също така да имаш качествени инструменти. Може и да не са Fiskars, но да бъдат здрави, леки и изправни. Иначе е мъка, да махаш в жегата с някоя тъпа мотика с разцепена дръжка и острието да се върти на всички посоки...

Това със земеделието може да се приеме като някакво хоби, според свободното време и желанието на човека. Но - дотам! Не е "изгодно" и бизнес не може да бъде, поне - не и с нашите градини по половин - един декар. Аз преди се пазарех, когато купувах зеленчуци от пазара. Сега, като знам как се отглеждат - сърце не ми дава да се пазаря с човека, който ги е отгледал... Влагаш труд и време, правиш разходи за път, препарати и инструменти, чакаш с месеци да стане нещо и накрая (ако не го изядат гъсеници, ако не го удари градушка или не го откраднат) - може и да изкараш някаква реколта. Както казах - сметка няма, но като хоби и за губене на време - става...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Купете от баба!

Мнение от Е.Димитров » 14 Юли 2016, 9:50

Borymeckata написа:
Е.Димитров написа:Преди няколко години, направих един проект на хартия, който смятам някой ден да реализирам.
...
Сложих мисля че бяха 3 реда домати, 1 ред тиквоци и 2 реда чушки, малко люти чушки и това е.
Не са пръскани, не са наторявани или някаква друга интервенция, ...

Супер ти е продукцията... :yes: :yes: Ама без поливане не си минал, вижда се. Такава продукция без вода не можеш да изкараш.

Важно е също така да имаш качествени инструменти. Може и да не са Fiskars, но да бъдат здрави, леки и изправни. Иначе е мъка, да махаш в жегата с някоя тъпа мотика с разцепена дръжка и острието да се върти на всички посоки...

Това със земеделието може да се приеме като някакво хоби, според свободното време и желанието на човека. Но - дотам! Не е "изгодно" и бизнес не може да бъде, поне - не и с нашите градини по половин - един декар. Аз преди се пазарех, когато купувах зеленчуци от пазара. Сега, като знам как се отглеждат - сърце не ми дава да се пазаря с човека, който ги е отгледал... Влагаш труд и време, правиш разходи за път, препарати и инструменти, чакаш с месеци да стане нещо и накрая (ако не го изядат гъсеници, ако не го удари градушка или не го откраднат) - може и да изкараш някаква реколта. Както казах - сметка няма, но като хоби и за губене на време - става...

Ааа, без поливане няма как.
То това обработваемо парче, което "изрязах" от общата част е точно на 3-4 метра от помпата за водата.
Това му е хубаво на това место, че има собствен кладенец с добра вода и голям дебит, монтирам помпата, включвам и веднага става наводнение :mhihi:

Иначе, както казах има бизнес в идеята ми, че такива градски чеда като нас, сами да си отглеждат продукцията (или поне наблюдават, командват и плащат) и после да хапват плодовете на "своят" труд.
Абе супер е идеята...но кога ли ще я реализирам :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Купете от баба!

Мнение от hell's angel » 14 Юли 2016, 9:53

Е.Димитров написа: в една нива отделих около 100 квадрата земя, разбучках я, прекопах я и се заех с работата :)

Tва си е чист джакпот :mhihi: Необработвана земя с години - следващите 5 няма нужда почти от никви грижи, само садиш и береш. Обогатена си е природно с всичко необходимо. Ама после без бачкане няма да минеш. :mhihi:
Боцкай ги доматите и чушките по 2 в дупка и няма нужда да ги засенчваш после. :mrgreen:
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 14 Юли 2016, 10:20

Е.Димитров написа:Иначе, както казах има бизнес в идеята ми, че такива градски чеда като нас, сами да си отглеждат продукцията (или поне наблюдават, командват и плащат) и после да хапват плодовете на "своят" труд.
Абе супер е идеята...но кога ли ще я реализирам :dunno:

Направи го като приложение за смартфон - да има иконка за поливане, за прекопаване, за плевене и други... :mhihi: :mhihi: :mhihi: Ама той май си имаше такива "ферми" във фейсбука - можеш да си развиваш земеделието от офиса, само дето и продукцията излиза виртуална.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Купете от баба!

Мнение от Elesar74 » 14 Юли 2016, 13:06

Искам да кажа, че аз не пръскам с никакви препарати от магазина. Пръскам с разни отвари, например от изгнила коприва. Смърди ужасно, но е ефективно. Срещу мана може да се пръска с разредено прясно мляко превантивно. По картофите бръмбарите се събират , барабар с листата, ако има такива. Има и други варианти, въпрос на търсене на информация и желание. Плевелите се скубят или копаят и преди да ми каже някой нещо, нека знае, че имам доста троскот в градината и който знае какво е, знае каква напаст е и колко упорит за премахване. Най ми е лесно да го опръскам с Roundup и да приключа, но няма да го направя. Семената са ми проблем да ги намирам, но се старая и общо взето не спирам да се уча. Използвам само капково напояване и от догодина ще кача на високи лехи част от зеленчуците в комбинация с мулчиране и постепенно спиране на машинната обработка на почвата. Мислех да сложа програматор на капковото и да автоматизирам процеса, но поливам от еднотонен бидон и нямам достатъчно налягане. Последно, "завих" доматите отгоре с мрежа против градушки. Това, че био земеделието било невъзможно, не е истина за мен. Твърдо заявявам, че може да се мине без зависимост от разни аптеки и магазини за химия. По горе споменах част от "моите" методи, като в никакъв случай те не са мои. Моята градина е в чужд имот и нямам пълна свобода да правя каквото си искам, но съм благодарен и на това. За мен и семейството, произвеждаме даже в излишък. За продаване не съм мислил и не мисля. Раздавам на тоя и оня и не гоня количества някакви засега. За себе си считам, че правилния подход е, доколкото човек има информация и има възможност, да живее здравословно. Нещо повече, за мен няма "друг" вариант. Аз в никакъв случай не бих се върнал към конвенционалното земеделие и зависимостта от химия, за да изкарам някаква продукция. Ако не мога да произведа, не мога и толкова. Но не вярвам в този вариант. Борил съм се с гадни болести, вкл. картофена мана, която за два дена съсипва цялото растение и съм "оцелял", когато други си изскубаха доматите.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook