Ново vs. старо строителство!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Ново или старо строителство?

1. Новото строителство е много по-добре
13
17%
2. Старото е по-добро
18
23%
3. Зависи от качеството
44
56%
4. Не ми пука, стига да е на добра цена
0
Няма гласували
5. Не мисля да инвестирам в недвижимост в България
3
4%
 
Общо гласове : 78
ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от Borymeckata » 14 Яну 2020, 8:41

BMW_POWER написа:Май трябва да дойде Джордана и да ви обясни, как се прави високо строителство при пясъчна основа и подпочвни води :OT:

Като става дума за водонаситен пясъчен слой в земетръсен район, сигурен съм че на всеки строител му светва червена лампичка в мозъка - ликифекшън!
Това е може би най-страшното, което може да се случи на една сграда - втечняване на земната основа. Е, с изключение да я удари метеорит...
За наша радост, 5 (пет) условия трябва са за изпълнени едновременно, за да се получи втечняване. Достатъчно е проектантът да елиминира само едно от тях (примерно - да отстрани пласта тиксотропен пясък), за да го предотврати. Дълга тема е ликифекшъна... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от steeN » 14 Яну 2020, 9:17

BMW_POWER написа:...


Най-добре да им обясни на тези как "не може" :mhihi:
Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от drago_pavlov » 14 Яну 2020, 20:55

Borymeckata написа:Това с "лагерите" се нарича виброизолация.

Арена Бургас е цялата на такива лагери. По-скоро са шарнирни връзки между основите и металната конструкция.
Доколкото знам не е против земетресения, а да компенсира линейни разширения.

https://www.capital.bg/specialni_izdani ... kana_zala/

Стоманените арки за нея се произвеждат в завода на ThyssenKrupp в Турция, тъй като са уникални не само с размерите си - най-високата дъга е с дължина 116 метра и е съставена от няколко 36-тонни части, но и заради геометрията си - елементите са огънати под различен ъгъл. Само свързващите ги напречни греди се правят в България - от пловдивската "Металик - М".

"Най-трудното е цялата тази конструкция да съвпадне буквално до милиметър, за да могат да се свържат отделните елементи. За целия покрив ще използваме около 20 хил. болта и всеки от тях трябва да пасне точно", казва Петър Иванов и обяснява, че монтажът в прекалено студено или топло време е невъзможен заради свиването и разширяването на метала. По думите му обаче, когато цялата конструкция, тежаща 1200 тона, е готова, това няма да е проблем. Тогава се очаква да има амплитуди от 12-16 см, но алуминиевият покрив е така проектиран, че да може да ги поеме. Тази система според Иванов е уникална за България и досега не е прилагана в такива мащаби.
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от drago9205 » 14 Яну 2020, 21:13

Dextuar написа:Интересно ми защо все още в София не се строят по-високи жилищни сгради. Винаги ми е мило мерак да живея например на 30 етаж и да имам панорама към града.

Сега навлизат на пазара на зелено (даже някои напредват и са почти готови) проекти с до 15 етажа, това пак ми се струва високо имайки предвид архитектурата на града. Гледам някои проекти, които откриват доста добра панорама дори на 13-14-15 етаж. Новите ЕПК-та ще са това :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от kiko » 14 Яну 2020, 22:10

drago9205 написа:
Dextuar написа:Интересно ми защо все още в София не се строят по-високи жилищни сгради. Винаги ми е мило мерак да живея например на 30 етаж и да имам панорама към града.

Сега навлизат на пазара на зелено (даже някои напредват и са почти готови) проекти с до 15 етажа, това пак ми се струва високо имайки предвид архитектурата на града. Гледам някои проекти, които откриват доста добра панорама дори на 13-14-15 етаж. Новите ЕПК-та ще са това :D

Като малък живеех в младост в блок на 13ти етаж и гледката си беше наистина ок и беше яко.Ама още по яко беше като се развали асаньора :mhihi: а като си представя 30ти етаж направо ми се реве от щастие :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от TNT » 14 Яну 2020, 22:36

Новите са с по няколко асансьора. Ама като спре тока, кО правим :mhihi: А в София не е като да е рядко срещан проблем без ток, без вода, без парно и т.н. Вечно нещо спира. Сравнявам спрямо Пловдив.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Ново vs. старо строителство!

Мнение от Dextuar » 14 Яну 2020, 22:36

kiko написа:
drago9205 написа:
Dextuar написа:Интересно ми защо все още в София не се строят по-високи жилищни сгради. Винаги ми е мило мерак да живея например на 30 етаж и да имам панорама към града.

Сега навлизат на пазара на зелено (даже някои напредват и са почти готови) проекти с до 15 етажа, това пак ми се струва високо имайки предвид архитектурата на града. Гледам някои проекти, които откриват доста добра панорама дори на 13-14-15 етаж. Новите ЕПК-та ще са това :D

Като малък живеех в младост в блок на 13ти етаж и гледката си беше наистина ок и беше яко.Ама още по яко беше като се развали асаньора :mhihi: а като си представя 30ти етаж направо ми се реве от щастие :mhihi:
Е те никога не са с по 1 асансьор, дори при ЕПК са 3 мисля. Иначе гледам ги тези новите, но са макс по 15 етажа и то на ниска надморска височина. Засега новата сграда до Младост ще е с прилична надморска височина, но и квадрата е над 2к евро, а там маломерни апартаменчета не продават...


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от Borymeckata » 15 Яну 2020, 8:16

drago_pavlov написа:
Borymeckata написа:Това с "лагерите" се нарича виброизолация.

Арена Бургас е цялата на такива лагери. По-скоро са шарнирни връзки между основите и металната конструкция.
Доколкото знам не е против земетресения, а да компенсира линейни разширения.

Да, но това е друго. Мостовите греди по принцип са от едната страна на лагери точно заради температурните деформации. Лагерите са ролкови или неопренови, чул съм да се слагат и оловни блокчета. Температурните премествания на свободния край могат да достигнат няколко сантиметра, в зависимост от дължината на гредата и температурната разлика. Ето тук пише за мостовите лагери на фирма Фрейсине: http://freyssinet.bg/pageA.php?url_page3_id=15&url_lang=A

Лагерите за сеизмична изолация са по-различни, не случайно съм ги сложил в кавички. Те имат демпферно устройство и трябва някак да ограничават хоризонталните премествания, иначе къщата ще замине на някъде... :mhihi: :mhihi:
Ето такива устройства на същата фирма Фрейсине, действието им е обяснено добре: http://freyssinet.bg/pageB.php?url_page2_id=27&url_lang=B
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от Bogat-Beden » 15 Яну 2020, 8:53

TNT написа:Новите са с по няколко асансьора. Ама като спре тока, кО правим
Е, надали ще е без аварийно захранване :)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от Е.Димитров » 15 Яну 2020, 9:29

За лагерите- ето за нещо такова става въпрос

158-algier-1.jpg


https://structurae.net/en/photos/276746 ... igh-econom
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 608
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от don_gori » 15 Яну 2020, 9:48

Bogat-Beden написа:
TNT написа:Новите са с по няколко асансьора. Ама като спре тока, кО правим
Е, надали ще е без аварийно захранване :)

От къде ? Надали инвеститора ще си плати да бъде 2 или 1ва категория, а за собствени агрегати не съм чувал.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от Bogat-Beden » 15 Яну 2020, 9:52

Прави сте, ще се ходи пеша и/или ще стоят заседнали в асансьорите със сигурност. :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 727
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от Don_Diego » 15 Яну 2020, 11:22

Новите асансьори имат техни си аварийни захранвания (поне този в сградата, в която работя е така) и в случай, че спре тока когато е в движение се отваря на най-близкия етаж
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от steeN » 15 Яну 2020, 14:44

.
Последна промяна steeN на 08 Ное 2020, 12:40, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Ново vs. старо строителство!

Мнение от Borymeckata » 15 Яну 2020, 15:24

Виж за waffle slab какво ще излезе: https://www.google.bg/search?tbm=isch&sa=1&ei=2hAfXp7MCa2I1fAPnJ6-oAU&q=waffle+slab&oq=waffle+slab&gs_l=img.3..0i19l10.225819.228318..230073...0.0..0.98.672.8......0....1..gws-wiz-img.......0i7i30j0i7i30i19.BRtk5wfULV0&ved=0ahUKEwieoZO32IXnAhUtRBUIHRyPD1QQ4dUDCAY&uact=5#imgrc=_&spf=1579094194952
Изображение

Ето тук има малко реклама и готини картинки: https://www.archdaily.com/779340/this-innovative-concrete-slab-system-uses-up-to-55-percent-less-concrete
Гледай филмчето - и на мен ми беше интересно... :shock: :shock:



Ако толкова ти е интересно - ще видя къде съм си захвърлил учебника по стоманобетонни конструкции на Памукчиев и ще ти снимам тая лекция.
Последна промяна Borymeckata на 15 Яну 2020, 15:48, променена общо 3 пъти
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook