Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Средното образование в България

Мнение от Top Gun Maverick » 31 Май 2018, 1:21

alekangg написа:Пак килограми глупости се изписаха.. коя математика като се изтърве няма научаване, тая до 5 клас, до 12, висшата? Ти до къде си стигал с нея, че си толкова вещ?

Колегата долу ти е отговорил, но да, дори сегашната до 5-ти клас да изтървеш и после си потънал. Ако ми дадеш пример за дори едно дете, което има 3-ки по математика до 5-ти клас и после стигне до 5-ци и завърши година с такава, бих се замислил дори малко над поста ти. Във всички останали случаи го приемам за несериозен.
А докъде съм стигнал ли, явно достатъчно напред за да твърдя подобно нещо при все, че не ми бе любимия предмет в училище.

b_u_b_o написа:Прав е колегата, нещата са силно навързани в математиката. Като изпуснеш материала за 1-2 класа, после трудно се наваксва особено ако не ти се отдава. Най-прости примери, като не си научил степенуване и коренуване ходи после решавай квадратни уравнения, или логаритми. За геометрията да не говорим.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 31 Май 2018, 8:28

Не се оплаквайте от това което имате , винаги може да стане по-зле ....
Например да се въведе норвежкия модел :mhihi:
http://lyubomircholakov.blog.bg/politik ... ly=4398566
.....Обаче тогава все още не знаех това - а бях чувала само, че стандартът на живот в Норвегия бил най-висок в света.

Предложиха ми да работя като учителка в селско училище от нов тип - по прогресивен датски образец, наречено "Ридерсанд", т. е. "школа за рицари". В сравнение с нормалната образователна система норвежките училищни програми са като за умствено изостанали. Началното училище е от 1-ви до 7-ми клас. Задачата на държавната учебна програма за това време, до 13-годишна възраст, е децата да научат азбуката и да знаят да смятат, за да разбират ценоразписите в магазините. В клас не се чете на глас, защото това било "срамно". Домашното за една седмица са 5 или 8 думи на английски, в зависимост от това, колко иска детето. Норвежкото училище е пример за пълна деградация на образованието.

Литература - няма.

История - няма.

Физика - няма.

Химия - няма.

Естествознание - няма.

Има природознание, наричат го "обзор". Децата изучават околния свят само в общи черти. Знаят, че е имало Втора световна война. Всичко останало се смята за насилие над детето и неговата психика.

Най-богатата страна в света не храни децата в детските градини и в училищата. Дават им някакъв буламач, наречен "доматена супа", от тези сухите в пакети, веднъж седмично. Не ме гледайте учудено, да, точно така: и в държавните, и в частните детски градини - храна веднъж седмично.

Моят по-голям син в Русия учеше в обикновено училище. Затова в Норвегия го смятаха за вундеркинд. До 7 клас в норвежкото училище той не учеше нищо - просто нямаше нужда. Там в училищата висят плакати: "Ако родителите ти те карат да си учиш уроците - позвъни ни! Ние ще ти помогнем да се освободиш от такива родители!"....
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Средното образование в България

Мнение от Е.Димитров » 31 Май 2018, 8:31

По-скоро към Боримечката.
Колега, учителите не са виновни за лошото образование на децата.
Огромна роля имат родителите!
Учителката го учи на някаква основа, която да е по-лесно за родителя да продължи.
Не може да си мислиш, че като хвърлиш някое дете на образователната система, то непременно ще излезе минимум инженер и за родителя не остава никаква грижа, освен да го храни и облича.
Трябва май и ти да наблегнеш да го поизучиш, че да стане достоен за 6 ти клас :) :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Средното образование в България

Мнение от hell's angel » 31 Май 2018, 8:44

+1
Не виждам какво толкова има за наваксване, та да се налага да повтаря. Пък и вероятно, резултата ще е същият... Математиката, в 5-ти клас, се свежда до обикновени и десетични дроби, и лице и обем на геометрични фигури. С'А математиците :mrgreen: :ok: да кажат кое е толкова трудно, та да се налагат изобщо нЕкви крути мерки ... Два пъти седмично да засяда през лятото, после и на олимпиада ще може да ходи :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Средното образование в България

Мнение от drago_pavlov » 31 Май 2018, 9:43

Top Gun Maverick написа:Ако ми дадеш пример за дори едно дете, което има 3-ки по математика до 5-ти клас и после стигне до 5-ци и завърши година с такава, бих се замислил дори малко над поста ти.

Аз ще ти дам подобен пример.
Имах съученик, който в 5-ти и 6-ти клас беше средна работа - 4-каджия. В 7-ми клас не знам как се амбицира, но завърши с пълно 6, на изпита по математика изкара 6 и влезе в математическата в Плевен, която преди 20 години си беше най-елитното училище в града.
После не знам какво е правил, но последно лепеше плочки в Германия...
Но все пак ако се напънеш можеш да наваксаш всичко. Друг е въпросът до кога ще продължат напъните... И да не "прегориш" от напъване...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Средното образование в България

Мнение от shlosera » 31 Май 2018, 10:17

Вие се учудвате, че в 3-4 клас сричат, аз като записах вишуту в 1ви курс доцентката по физика ни накара да четем, аз гледах като гръмнат като установих, че 3ма сричаха...

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от Benord » 31 Май 2018, 10:29

[quote="Borymeckata"]Колеги, аз съм шокиран след поредния си досег с образователната система...

Колега вади го от там.И да повтаря и да не повтаря губите си времето.Повтарянето му губи цяла година от живота, а неповтарянето целия.Частните уроци ще му убият и малкото желание за учене.С бой и насилие ще стане дебил.
Единственото решение е смяна на обстановката.Друго училище с друг манталитет.Частно по избор е добър и скъп вариант.Добро държавно наблизо-трябва да се търси.Номера е смяна на обстановката,приятелите и ежедневието.
Трябва самото ти дете да се почуствува като аутсайдер,че изостава от другите.Изграждането на манталитет най-силно се влияе от себеподобните.Когато попадне в среда да се съревновава с по-напреднали и да вижда всеки ден,че това е важно за да го приемат на сериозно собствените му съученици, и тъп да е ще напредне.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Средното образование в България

Мнение от kiko » 31 Май 2018, 10:58

Абе това в Норге-то е нещо страшно :shock:
https://offnews.bg/obshtestvo/uzhasi-v- ... 81699.html

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 8.06.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 318ci

Re: Средното образование в България

Мнение от Mladenoff » 31 Май 2018, 16:43

drago_pavlov написа:Имах съученик, който в 5-ти и 6-ти клас беше средна работа - 4-каджия. В 7-ми клас не знам как се амбицира, но завърши с пълно 6, на изпита по математика изкара 6 и влезе в математическата в Плевен, която преди 20 години си беше най-елитното училище в града.
После не знам какво е правил, но последно лепеше плочки в Германия...


Като човек, който сравнително наскоро е излезнал от образователната система, разбирайте 12-ти клас, мога да ви кажа, че оценките в училище не са абсолютно никакъв фактор, особено при математиката. По-важно е отношението училище-ученик. От селското даскало отличниците биха били 3-каджии в някоя елитна гимназия.
Ако мога да си позволя да дам някакъв съвет по темата, въпреки че далеч не съм врял и кипял като повечето потребители тук, то е следният: извънкласните занимания са ключови, т.е. частни уроци или курсове. Само майка ми знае колко пари е хвърлила по частни уроци, но ще съм й благодарен до гроб, че още от 4-ти клас ме записа на курс и частни уроци по математика, за да мога да се махна от кварталното училище и да влезна в такова, в което приемат само с изпит по математика (в последствие и МГ след 7-ми клас). Не знам сега какво е нивото, но тогава дори тези с отлични оценки от училище нямаха никакъв шанс да изкарат изпита без допълнителни занимания като частни уроци. Два сборника на срок бяха норматив изобщо да се усвои нещо достатъчно. И далеч не е само допълнителният материал. Дисциплината беше от изключително значение. Едно е да знаеш, че след като бие последният звънец, вече си шапка на тояга до вечерта, съвсем друго е в края на училищния ден да знаеш, че тепърва ти предстои подготовка за урока, час и половина урок и след това преговаряне на взетото в съответния урок и писане на домашни и за училище, и за урока. И не е като да оставаш без свободно време, даже напротив - време бол, но въпрос на организация.
Изображение

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Средното образование в България

Мнение от Top Gun Maverick » 31 Май 2018, 23:17

Абе вие това ЦЯЛОТО на Джордана прочетохте ли го?
http://lyubomircholakov.blog.bg/politik ... ly=4398566
:shock: :shock: :shock:
Когато прочетох за някакъв 18 годишен, който се върнал в приемното си семейство за да ги думне се сетих за оня на езерото, който ги трепеше като пилци и после цялото общество беше в ужас. Ако тяхното е общество е в ужас, то този трябва да го наградят като някакъв апостол на свободата. :shock:
Имам един познат, който преди време ми разправяше как в Швеция били на първо място по самоубийства от спокоен живот. Сега ми става ясно защо с атези самоубийства и какъв е тоя спокоен живот. Явно са принудени да се държат като зомбита. В един от коментарите долу, които също са доста стряскащи попаднах на това:
През ноември 2012 г. Комитетът по правата на човека на ООН понижи статуса на Норвегия в тази организация от "А" на "В" - и сега Норвегия се намира в това отношение на едно ниво със страни като Чад и Таджикистан. Причината са именно нарушенията на човешките права в страната, за което тя е била предупредена от ООН и през август същата година. Това за сведение на агресивните защитници на "демокрацията", чийто единствен аргумент е: "Не е вярно, защото не може да бъде вярно".
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Средното образование в България

Мнение от Сондьора » 31 Май 2018, 23:38

Тва е прогнилия капитализъм, мани го...и няква рускиня казала...

Аз съм в потрес от родителите и учителите на родителските срещи и съм нон стоп е така :shock:

В учебник за 1 клас пише за философи и литературни критици...ходи обясни кво значи тва на 1 клас дете, но буквите не били букви, а звуци и 50 вида съгласни....

Но за сметка на това в анкета за 7ми клас има пол и 3 броя квадратчета...м, ж и друго..

Какво средно образование, кви 5 лв...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 01 Юни 2018, 9:38

Vra4anin написа:... и в крайна сметка, не всичко са оценки и колко добре и бързо може зубриш, а какво ти остава в главата, как това го прилагаш в ежедневието и каква полза имаш от това знание. Защото може да си с 3 ви'ши, инженер голям, но да не може да убодеш кучето в гъза и един пирон да не може да забиеш в стената, както се казва.


Така е, спор няма. Аз също не съм по теорията - двайсе и няколко години газя калта и дишам пепеляка по обектите. За мен математиката е чисто практическа. Примерно, питам го тиквеника:

Стаята ми е 5 метра дълга и 3,50 широка - колко квадратни метра ламиниран паркет ми трябва? Ама той се продава на пакети по 2,20 м3 - колко пакета трябва да купя? Колко квадрата купувам и с колко са повече от площта на стаята? Един пакет струва 34 лева - колко пари да приготвя? А колко метра перваз да взема? Него го дават на парчета по 4 метра - колко перваза ми трябват?

Давал съм му подобни задачи за покупка на въглища (примерно купувам 6 чувала по 25 кг., един чувал струва 9 лева) или за пътуване с колата (тя гори 8 литра нафта на 100 км., пътят до София ни е 180 км. в едната посока и нафтата струва 2,25 лв/л. - колко ще ни струва цялото пътуване?). Съвсем прости и реални задачи от живота, не го карам да решава интеграли и диференциални уравнения, егати...


На мен ми е ясно, че не става да го изпратиш на училище и той да се върне инженер. Всъщност, щетите в момента са от точно такова отношение - приемното семейство (в което е живял) сутрин са го качвали на училищния автобус до съседното село и следобяд са го посрещали. Какво е научил - никой не се е интересувал. Училището (в което е сега) е най-доброто, нивото в класа му е сравнително високо. У дома всеки ден говорим за образование, интересуваме се какво е научил, питаме го разни неща, а жена ми даже учи уроците с него и после го изпитва. Лека - полека започва да му просветва в пловчия мозък, че образованието може би е нещо важно, щом и двама му отделяме толкова време и внимание. Но както казах - изпуснал е първите няколко години и сега... овладяваме щетите... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Средното образование в България

Мнение от Bogat-Beden » 01 Юни 2018, 11:54

Аз съм зад мнението на врачанина, образованието е важно, но не е гаранция не само за успех, ами почти за нищо в живота ( само по себе си). Колкото по-образован си, имаш по-добра основа за научна кариера, да.
Но най-важното не се учи в училище или университета, това не го казвам аз, а най-успелите хора в света.
А най-важното е да си запазва и развива интуицията, да вярва в себе си и да се занимава с нещо, което му е на сърце. Ако трябва да говорим за най-важни знания, полезни в реалния живот- трябва да говорим за финанси, психология, право, правилно хранене дори.. Като бях ученик, имахме по 1 (един) час физическо на седмица -аз ходех на тренировки, но се бях освободил от физическо, защото не правехме нищо смислено..
В и около даскало само тестени мазни закуски, боклучави измислени сокчета и в междучасието тези от 5ти клас нагоре пушат и пият кафе.. Е.вем ти основата за развитие.. И досега е така-виждам го пред очите си..
Навремето гледах с насмешка и едва ли не яд на хора, отказващи да си дават децата да учат.(обучават си ги вкъщи), но все повече почвам да ги разбирам...
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Варна/Ст. Загора
Пол: Мъж
Кара: e39 520i
Детайли за колата: М52B20TU

Re: Средното образование в България

Мнение от sedd » 01 Юни 2018, 13:04

Top Gun Maverick написа:
alekangg написа:Пак килограми глупости се изписаха.. коя математика като се изтърве няма научаване, тая до 5 клас, до 12, висшата? Ти до къде си стигал с нея, че си толкова вещ?

Колегата долу ти е отговорил, но да, дори сегашната до 5-ти клас да изтървеш и после си потънал. Ако ми дадеш пример за дори едно дете, което има 3-ки по математика до 5-ти клас и после стигне до 5-ци и завърши година с такава, бих се замислил дори малко над поста ти. Във всички останали случаи го приемам за несериозен.
А докъде съм стигнал ли, явно достатъчно напред за да твърдя подобно нещо при все, че не ми бе любимия предмет в училище.

b_u_b_o написа:Прав е колегата, нещата са силно навързани в математиката. Като изпуснеш материала за 1-2 класа, после трудно се наваксва особено ако не ти се отдава. Най-прости примери, като не си научил степенуване и коренуване ходи после решавай квадратни уравнения, или логаритми. За геометрията да не говорим.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Сега ще Ви кажа как бях аз с математиката в гимназията(Математическа гимназия). 8-9 клас бях тройкаджия, много зор. След това 10 и 11 клас имах и 4-ки, по някое време (малко късно вече) разбрах, че оценките по математика ще са ми нужни за балообразуването за кандидатстването в Унито и 12 клас имах 6-ца.. Та така.. След това в университета три висши математики взети съответно с 3,4,3.

Sent from my BLN-L24 using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 472
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Средното образование в България

Мнение от streetz » 01 Юни 2018, 15:03

Последните няколко мнения дават доста добра представа защо в България положението вместо да се влошава , то направо си ебaва майката.
Последна промяна streetz на 01 Юни 2018, 16:08, променена общо 1 път
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook