Икономическата криза 2020

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от ARR_ » 26 Мар 2020, 2:55

zAcK написа:
N.Mihaylovski написа:Кажи какво ти се гледа, аз се заниамвам със земеделие и различни култури.

Смокини и за удоволствие - малко маслини :mrgreen: Аз съм имам вече 35 маслини за удоволствие и доста смокини, но ми се искаше да засадя доста повече с цел производство и продажба, но не може къде да е :dunno: И вече се отказах. Та ще си ги гледам за кеф тези + още известно количество :mhihi: Както и малко бадеми, орехи и т.н. :lalala: Зимата е доста добре, като си имаме до пролетта истински сушени смокини, домашно киви, истински ядки и т.н. :ok: А, да. И бидончета с маслини :mhihi: :mhihi: :mhihi:

P.S. хОй за ЕС :censored: Ще финансират 3 пъти едно и също лозе, да го чакат 10 години да произведе нещо... Няма такава лайнарска бюрократска шибания като тоя говнян съюз... Видя се най-добре в тая криза в момента...

Относно маслините, помня 2009 работех в една местна ТВ и ходихме да заснемаме тестови насаждения с маслини между Кърджали и Момчилград.
Имаше някакъв земеделски колеж който се беше наел с това и декана твърдеше че климата и почвите са подходящи, а маслините могат да са заместител на тютюна в тази област. Честно казано незнам какво се случи в последствие.

Колкото до кризата, мисля че ще отрази на доста българи тежко. Първо че държавата няма пари за допълнителни помощи, второ че не е ясно дали социалната система може да издържи ако голяма част от хората излезнат на борсата и трето тези хора масово са осигурявани под реалното им възнаграждение и сумите които биха получавали от БТ (това важи и за болничните) ще са крайно недостатъчни.

старши ентусиаст
Аватар

Мнение от Bogat-Beden » 26 Мар 2020, 5:53

N.Mihaylovski написа:
за смокините на ЛС
В Испания съм виждал смокини като ябълки.. :shock:
Не знам дали е от климата там, или сортът е различен, ама са яката работа :lol: :ok:
Хванал дяволът Нане и му казал:
-Каквото ти направя на тебе, на Вуте дваж ще му направя.
Нане не се чудил много и рекъл:
-Извади ми едното око!

Старши Алкохолик
Аватар
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Мнение от zAcK » 26 Мар 2020, 8:29

alekangg написа:ама как, ще им вземем пазарите, ние произвеждаме 50+ ПЪТИ по-малко от топ производителите в Европа, а те са поне 3 с подобни показатели, как няма да ги е страх. На фона само на европейските производители сме под 1% от общото производство, страшна работа.

Все едно слушам теории за корона вируса... Примерно в пчеларството България е доста напред на глава от населението. Около 100000 пчелари имаме. Ние сме в първите 10 места в Европа по производство - Никаква подкрепа
Имам приятели, които имат доста кошери като втора работа, тотално са се отказали да се опитват, да получат нещо от държавата. :banghead: Как да се конкурират с някой от Германия и Испания, които получават солидна подкрепа :dunno:

Та за каква криза говорим :?: Българските малки производители са в постоянна криза :!: Ходи се конкурирай в останалите, които освен, че получават много по-добри стимули, не са рекетирани от държавата постоянно...

ARR_ написа:Относно маслините, помня 2009 работех в една местна ТВ и ходихме да заснемаме тестови насаждения с маслини между Кърджали и Момчилград.

Нищо не стана! Не им е там мястото, целта явно е била усвояване, пък и в България това трудно може да се случи и е по-скоро хоби на такива като мен, които обичат средиземноморските гледки :bchug:

Bogat-Beden написа:В Испания съм виждал смокини като ябълки.. :shock:

Всъщност, най-добрите едри смокини са турски, имам и от тях. Турция има уникално яки сортове, които са вероятно най-добрите в света, ама все пак Мала Азия е родината на смокинята :bowdown:

N.Mihaylovski написа:Да не спамим. За смокините на ЛС

:yes:
Последна промяна zAcK на 26 Мар 2020, 8:41, променена общо 1 път
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Кара: 96' BMW 318ti
Мечтае да кара: BMW M2

Мнение от ildivvy » 26 Мар 2020, 8:36

На повечето пчелари-любители сега ще им еВат ма_ата с тези КПП-та и ограничения... Бащата вече цяла седмица го мисли и всякакви схеми 'прехвърляме', за да измислим как да отиде и да ги 'нагледа',защото сега момента за тях е много ключов!
96' BMW318ti

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Кара: E36 S52B32
Мечтае да кара: lambo diablo, много черно ...

Мнение от steeN » 26 Мар 2020, 8:45

Има декларация, която да се попълни от сайта за МВР за такива пътувания. Друг е въпроса, че като се злоупотребява, всички го духат.
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place - Frédéric Bastiat
- There is one and only one social responsibility of business–to use it resources and engage in activities designed to increase its profits so long as it stays within the rules of the game, which is to say, engages in open and free competition without deception or fraud - Milton Friedman
- How selfish soever man may be supposed, there are evidently some principles in his nature, which interest him in the fortune of others, and render their happiness necessary to him, though he derives nothing from it, except the pleasure of seeing it - Adam Smith

кандидат ентусиаст
Аватар

Мнение от alekangg » 26 Мар 2020, 9:36

zAcK написа:
alekangg написа:ама как, ще им вземем пазарите, ние произвеждаме 50+ ПЪТИ по-малко от топ производителите в Европа, а те са поне 3 с подобни показатели, как няма да ги е страх. На фона само на европейските производители сме под 1% от общото производство, страшна работа.

Все едно слушам теории за корона вируса... Примерно в пчеларството България е доста напред на глава от населението. Около 100000 пчелари имаме. Ние сме в първите 10 места в Европа по производство - Никаква подкрепа
Имам приятели, които имат доста кошери като втора работа, тотално са се отказали да се опитват, да получат нещо от държавата. :banghead: Как да се конкурират с някой от Германия и Испания, които получават солидна подкрепа :dunno:

Та за каква криза говорим :?: Българските малки производители са в постоянна криза :!: Ходи се конкурирай в останалите, които освен, че получават много по-добри стимули, не са рекетирани от държавата постоянно...

ARR_ написа:Относно маслините, помня 2009 работех в една местна ТВ и ходихме да заснемаме тестови насаждения с маслини между Кърджали и Момчилград.

Нищо не стана! Не им е там мястото, целта явно е била усвояване, пък и в България това трудно може да се случи и е по-скоро хоби на такива като мен, които обичат средиземноморските гледки :bchug:

Bogat-Beden написа:В Испания съм виждал смокини като ябълки.. :shock:

Всъщност, най-добрите едри смокини са турски, имам и от тях. Турция има уникално яки сортове, които са вероятно най-добрите в света, ама все пак Мала Азия е родината на смокинята :bowdown:

N.Mihaylovski написа:Да не спамим. За смокините на ЛС

:yes:
Ще обясниш ли как с огромния дял от около 0,3% от европейското производство ги застрашаваме?
Няма да бройм световното защото там ще отидем на стотни от процента.
Ако ще и 50% от хората да се занимават с лозя.

кандидат ентусиаст
Аватар
Кара: Е70
Детайли за колата: One of 2000

Мнение от 3186 » 26 Мар 2020, 9:49

:OT: Освен че няма държавна подкрепа за пчеларството, изкупните цени на меда са абсурдно ниски - по нашия край го изкупуват за 3.50-4.00лв/кг (на едро, разбира се). На края на годината като теглиш чертата си напред с 5-6к, но си се изгърбил за да извадиш тези 1-2 тона мед.

ентусиаст
Аватар

Мнение от ildivvy » 26 Мар 2020, 10:16

За да стане с декларация, трябва да си регистиран! За малко кошери (10-20-30бр) никой не е регистриран....
96' BMW318ti

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар

Мнение от alekangg » 26 Мар 2020, 10:27

Всичко ни е сбъркано това е проблема.
Нямало субсидии рев, когато има се точат.
Масово се гледат животни и ниви на хартия само и се точат застраховки и субсидии.

Накрая някой с 3 кошера и 1 крава иска да вади пари за цяло семейство..

кандидат ентусиаст
Аватар
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Мнение от Stoqnov_1979 » 26 Мар 2020, 10:58

alekangg написа:Всичко ни е сбъркано това е проблема.
Нямало субсидии рев, когато има се точат.
Масово се гледат животни и ниви на хартия само и се точат застраховки и субсидии.

Накрая някой с 3 кошера и 1 крава иска да вади пари за цяло семейство..

Точно това си е.
Във всяко населено място си има подставени и приближени 2-3 лица,които си теглят и правят всичко по разни проектчета и хич не им е. Има ги и такива при мен. То не бяха нови насаждения лозя с дървени колове. След това смяна на коловете с железни. Капково, След това конверсия на стари лозя и садене на максимум лози в декар-550. Ела да видиш лозе садено на 60 см. То няма място за пръчките на телта от гъстота,но видиш ли държавата плаща по 5 лв са пръчка в декар.
Имам 20 дка лозя,но май вече и те не стигат за прехрана с тези цени на гроздето. Правя ракия. До миналата година си беше добре,обяви из нета и готово. Но сега нали и тях забраниха и останаха само хората които са вземали от мен и техни познати,които са опитвали и са искали същата. Комшията почна да прави вино,но от тази година и то спря с обявите из нета. Луда работа

младши ентусиаст
Аватар

Мнение от M-coupe » 26 Мар 2020, 11:16

https://money.bg/economics/pitar-shif-n ... tsiya.html

Кой беше споменал, че по време на криза няма как да има инфлация? Това е много вероятен сценарий, дано не се случи така :bang:

https://money.bg/macro/bogatashite-po-s ... stavi.html

В момента е много възможно и със златото да се надуе поредния балон :mhihi:
..Bayerische Motoren Werke..
Изображение

ентусиаст
Аватар

Мнение от ildivvy » 26 Мар 2020, 11:29

alekangg написа:...Накрая някой с 3 кошера и 1 крава иска да вади пари за цяло семейство...

Колега, винаги съм избягвал да отговарям на твои постове,но сегашния ти просто е ... 'уникален', да кажем! Къде видя/прочете, че някой си гледа семейството с 3 кошера и 1 крава..? Хора с къщи и дворове с животни на село казват ,че не става, ти... Зарежи! Не ми отговаряй...! Няма смисъл!
96' BMW318ti

Изображение

Старши Алкохолик
Аватар
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Мнение от zAcK » 26 Мар 2020, 11:52

ildivvy написа:
alekangg написа:...Накрая някой с 3 кошера и 1 крава иска да вади пари за цяло семейство...

Колега, винаги съм избягвал да отговарям на твои постове,но сегашния ти просто е ... 'уникален', да кажем! Къде видя/прочете, че някой си гледа семейството с 3 кошера и 1 крава..? Хора с къщи и дворове с животни на село казват ,че не става, ти... Зарежи! Не ми отговаряй...! Няма смисъл!

Не се хаби да му пишеш. Имам доста приятели, които гледат по 30-40 декара лозя, по 50-100 кошера и т.н. Всички са регистрирани като земеделски производители, плащат си осигуровките и т.н. Съответно от страна на държавата получават един голям член. Баща ми също е регистриран и има доста лозя, пчели(около 20 кошера) и т.н., но той е пенсионер и за него е малко по-леко. Всъщност, не му е леко, ама той си е такъв и не иска да спира да си прави вино, мед и т.н. Всичко му е регистрирано и т.н.

Тръгнал да обяснява, а сигурно не е виждал какво има в кошер през живота си, както повечето земеделци усвояващи субсидии :help: Да не говорим за крава. Вероятно ги е гледал само на рекламата на Милка...

P.S. Тия неща бяха преди 15 години, когато земеделците не се регистрираха, не плащаха осигуровки, имаха по една крава и т.н. :!: Сега нормалните земеделци са много по-изрядни от голямата част от заведенията, хотелите и т.н., които яко нарушават законите, но в момента най-много реват... :banghead: :banghead: :banghead:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Кара: E36 S52B32
Мечтае да кара: lambo diablo, много черно ...

Мнение от steeN » 26 Мар 2020, 12:37

ildivvy написа:За да стане с декларация, трябва да си регистиран! За малко кошери (10-20-30бр) никой не е регистриран....

Не е баш никой, ама... всеки си поема риска като не е изряден.
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place - Frédéric Bastiat
- There is one and only one social responsibility of business–to use it resources and engage in activities designed to increase its profits so long as it stays within the rules of the game, which is to say, engages in open and free competition without deception or fraud - Milton Friedman
- How selfish soever man may be supposed, there are evidently some principles in his nature, which interest him in the fortune of others, and render their happiness necessary to him, though he derives nothing from it, except the pleasure of seeing it - Adam Smith

кандидат ентусиаст
Аватар

Мнение от alekangg » 26 Мар 2020, 13:03

Хванахте се за 3-тр кошера, така да е.

Нали основният рев е че няма субсидии и помощи??
А се оказва че има за много неща и поголовно се смучат без никой нищо да гледа, дори и други потвърдиха за тази практика, все пак сме България.

Това как го намирате?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата