По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Юли 2018, 14:11

Капиталист е, да . Няма ирония. Къде видя ирония... ? Иронията ако има такава е, че вие които ревете за спасението (сигнализирайки колко МОРАЛНИ сте) му не пазарувате от него, а от веригите защото бай Стефан продава по-скъпо. Фалш.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 14:21

alekangg написа:Ти му говориш, оно ручи..
Значи уж си бил жив по онова време, тук ти се обяснява колко пари са взимали родителите му, ама ти почваш да се правиш на луд пак.. :bowdown:
Апартамента и колата се купуваха, защото бяха по 1 път живота, а това за колата го писахме, че далеч не всяко семейство е имало кола, дори в големите градове.
Да не забравяме, че се крадеше масово от службната, нали на дребно, но постоянно, то и за това сега все още се мисли така.
Отделно, че панелките струваха реално колкото една кола-Лада или 6-7-8 бона, та не знам какво толкова чудно има.
На мен майка ми като млад специалист завършил висше и разпределена е взимала 110-120лв 69-71 год някъде, после всяка година са вдигали с 10лв, до към 160-170лв, както казва и колегата.


Не падай на нивото на Стинката. Не ти отива. Не е важно колко взимаш. Важно е, какво можеш да си позволиш с тези пари. 1981г каса светло пиво беше 2лв. Моят дъртия е купил апартамент 1965 и ги изплати за 20 години. Винаги ни е водил на море и не си спомням да сме яли хляб и сол. И това можеше да си го позволи всеки. Жилищата бяха евтини, защото ги продаваше държавата. Нямаше 3-5 и повече пъти надценка.

steeN написа:...


Вдигането на заплати от държавата е вредно
Вдигането на заплати от частника е полезно

Ти си гуру на икономическата мисъл :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от немо » 19 Юли 2018, 16:25

BMW_POWER написа:Вдигането на заплати от държавата е вредно
Вдигането на заплати от частника е полезно
Ти си гуру на икономическата мисъл :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:


Може би Стийн има предвид,че вдигането на заплати от страна на държавата чрез инструмента МРЗ е вредно,докато ако вдигането е от страна на частника, без държавна "принуда" е полезно.
Ако правилно съм го разбрал....абсолютно е прав!
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 19 Юли 2018, 16:44

Държавата вдига/фиксира минималната заплата , капиталиста може да я вдигне когато иска и с колкото иска - таван няма . Стийна реве за една опция на капиталиста да плаща когато си иска и колкото иска , реално в една фирма заплащането трябва да е по ясни правила а не по желание на капиталиста когато има лев в джоба да плати когато няма да не плаща . Има много случаи когато фирмата работи и работника си е свършил работата но приходи няма , оня вдига рамене и вика пари нема . Тия неща не трябва да са на съвеста на капиталиста защото такова нещо не съществува в днешния свят . Сега знам какво ще отговори , но няма начин тия неща да се саморегулират .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Binev_OuT » 19 Юли 2018, 16:51

steeN написа:.... Иронията ако има такава е, че вие които ревете за спасението (сигнализирайки колко МОРАЛНИ сте) му не пазарувате от него, а от веригите защото бай Стефан продава по-скъпо. Фалш.

Фалш ли ... цялата система е един голям фалш.
Имам приятел който притежава магазин за хранителни стоки , понякога(смятай в точно определен период от годината) , му се налага (смятай го задължен) , да зарежда (примерно) минерална вода от една определена търговска верига , защото цената там (в точно този период) е значително
по-ниска от тази на която му я кара търговския представител на същия този производител на минерална вода.
Смятай българските търговци на какво са подложени , па камули крайния производител.Да не говорим и по-веригата на разнос и предлагане на тая шибана вода още колко хора не могат да си стигнат таргетите и да си вземат бонусите - и тва в най-силния период от годината!
Или по бтф-то като завъртят - само сега само еди къде си пресни краставици само за 0.99ст :mhihi: , тя в магазина от среща на същата цена , па и си е наша.
Бедния българин бил той и магазинерчето бай Стефан или бабати Стефка дето търси от къде да си вземе по-евтини яйца нема как да издържат на това облъчване , то за тва по другите територии има една институция - държава и викат!
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 17:35

немо написа:
BMW_POWER написа:Вдигането на заплати от държавата е вредно
Вдигането на заплати от частника е полезно
Ти си гуру на икономическата мисъл :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:


Може би Стийн има предвид,че вдигането на заплати от страна на държавата чрез инструмента МРЗ е вредно,докато ако вдигането е от страна на частника, без държавна "принуда" е полезно.
Ако правилно съм го разбрал....абсолютно е прав!


Минималната работна заплата е нещо много лошо. Ама много :puke: Защо:
- Административно се налага да се плащат безумно много пари
- Бачкаторите плащат много високи осигурителни вноски
- Работодателите имат неоправдано високи разходи
- Държавата пречи на свободната инициатива

Защо:
Ми много е просто (чувал съм го преди много години от един местен феодал):

Плащам пет лева и обяд, ако щеш!

Какво пречи да се плащат 300, защо не и 200 лева месечно сега в бг? След като един пенсионер може да живее със 160лв на месец, защо и бизнесът да не плаща толкова? Откъде на къде разни популисти ще определят 300-400, че и повече лева месечно възнаграждение :dunno: Какъв е този "частен бизнес", след като някой си от жълтите павета ти нарежда колко да платиш? Така беше при соца, нали сега е ужким по-добре?
Бай ти Станчо има малък бизнес у гаража. Вместо да има четирима работника (дето да му покриват седем дни в седмицата от 8:00 до 8:00, сега ще трябва да има трима. Събота и неделя ще му се наложи да бачка сам. Ми е.ем ти и шефа, който вместо да виси в кафето отсреща и да бистри политиката, ще трябва да се разправя с баби и досадни клиенти :dunno:
Ми аз това не го разбирам :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от ukelichko » 19 Юли 2018, 17:41

Като почнете с това море за две седмици, че и 20 дни, дето всеки можел да си го позволи. На мен на петия ден ми писва и то в топ дестинации, та не знам как ще изкарам 15 дни. Отделно за по-важно е дали аз мога да си го позволя, а не дали може да си го позволи всеки. Значи бананите и сьомгата не са важни и напразно сме си съсипали хубави соц заради тях, ама престоят на море за 15 дни е нещо жизнено важно за всяко човешко същество. Излиза, че бананите са символ на капитализма, докато 15 дневния престой на море е символ на соца. Е заради 15 дни на море всяка година, аз лично не искам да се връща соца, защото друго сериозно преимущество на соца в последните 10 страници не се изтъкна.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 17:46

ukelichko написа:Като почнете с това море за две седмици, че и 20 дни, дето всеки можел да си го позволи. На мен на петия ден ми писва и то в топ дестинации, та не знам как ще изкарам 15 дни. Отделно за по-важно е дали аз мога да си го позволя, а не дали може да си го позволи всеки. Значи бананите и сьомгата не са важни и напразно сме си съсипали хубави соц заради тях, ама престоят на море за 15 дни е нещо жизнено важно за всяко човешко същество. Излиза, че бананите са символ на капитализма, докато 15 дневния престой на море е символ на соца. Е заради 15 дни на море всяка година, аз лично не искам да се връща соца, защото друго сериозно преимущество на соца в последните 10 страници не се изтъкна.


За 95% от канадците 15 дни на море е нещо, което не се е случвало никога в живота им. 20 дни на море в бг всеки може да си позволи, бах мааму, това за кое бг се отнася? Нали за 2018г говориш?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от ukelichko » 19 Юли 2018, 18:06

BMW_POWER написа:
ukelichko написа:Като почнете с това море за две седмици, че и 20 дни, дето всеки можел да си го позволи. На мен на петия ден ми писва и то в топ дестинации, та не знам как ще изкарам 15 дни. Отделно за по-важно е дали аз мога да си го позволя, а не дали може да си го позволи всеки. Значи бананите и сьомгата не са важни и напразно сме си съсипали хубави соц заради тях, ама престоят на море за 15 дни е нещо жизнено важно за всяко човешко същество. Излиза, че бананите са символ на капитализма, докато 15 дневния престой на море е символ на соца. Е заради 15 дни на море всяка година, аз лично не искам да се връща соца, защото друго сериозно преимущество на соца в последните 10 страници не се изтъкна.


За 95% от канадците 15 дни на море е нещо, което не се е случвало никога в живота им. 20 дни на море в бг всеки може да си позволи, бах мааму, това за кое бг се отнася? Нали за 2018г говориш?

Ква 2018-та, за соца говорех. Сега средната резервация е за макс 5-7 дни.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 19 Юли 2018, 18:28

немо написа:
Може би Стийн има предвид,че вдигането на заплати от страна на държавата чрез инструмента МРЗ е вредно,докато ако вдигането е от страна на частника, без държавна "принуда" е полезно.
Ако правилно съм го разбрал....абсолютно е прав!


именно, де...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 18:49

steeN написа:
немо написа:
Може би Стийн има предвид,че вдигането на заплати от страна на държавата чрез инструмента МРЗ е вредно,докато ако вдигането е от страна на частника, без държавна "принуда" е полезно.
Ако правилно съм го разбрал....абсолютно е прав!


именно, де...


Как частник вдига заплати ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение, сетих се за




Вдигат се оборотите, но заплащането си е същото. Плаща се на час или на година. Елементарно Уостън :yes: Като не ти харесва, има още трима дошли от просанса като теб и готови на всичко.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от немо » 19 Юли 2018, 20:08

BMW_POWER написа: Като не ти харесва, има още трима дошли от проВанса като теб и готови на всичко.

Нормално е ниско квалифицираната работна ръка (от която има много) да не е в изгодна позиция при преговори/договаряне с работодател.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 19 Юли 2018, 20:27

Ще оставя това тука за всеки случай .
https://www.youtube.com/watch?v=UFcSnMBkIhg
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 20:35

.
Последна промяна BMW_POWER на 19 Юли 2018, 22:05, променена общо 1 път

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 19 Юли 2018, 20:39

немо написа:
BMW_POWER написа: Като не ти харесва, има още трима дошли от проВанса като теб и готови на всичко.

Нормално е ниско квалифицираната работна ръка (от която има много) да не е в изгодна позиция при преговори/договаряне с работодател.


Хм, ако четири езика (владеещ ги без забележки) са ниско квалифицирана ръка, аз съм пас. Сега бачка (мой бивш колега) в бг за канадска фирма и взима тукашна заплата. Преди няколко години се завърна много посърнал обратно насам. Двадесетина интервюта за работа в района на Варна го бяха приземили много сериозно. Но то и тук е така. Можещите се уволняват и на тяхно място се назначават тотални начинаещи. Минимална заплата и по цял ден прави само операция "А". Защо да се взимат можещи и знаещи? Искат пари ...
Другата тактика е, септември-октомври започва вой, колко е слаба годината и как няма приходи. Жокер - Коледни премии и увеличение на заплатита ядец! Нагледал съм се на тези филми и не можеш да ме изненадаш. Мой бивш шеф още 2006 започна да обяснява, как ще наеме чужденци. Дойде едно македонче (с всичките дипломи, тапии, знания и т.н.). Изкара една седмица и като си чу заплатата, подпали подметките. "Нямало кадри". Стига бе! Няма заплати, това е истината. Обяснения от сорта: "Тука е бг, не Германия" - много ме кефят. Знаеш как е ...

Jordana написа:Ще оставя това тука за всеки случай .
https://www.youtube.com/watch?v=UFcSnMBkIhg


??? Да не твърдиш и ти като Стинката, че до 5-10 години ще се върна да живея в бг :shock:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook