Облъчване от рентген.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Облъчване от рентген.

Мнение от Top Gun Maverick » 23 Фев 2018, 2:23

Преди 2 седмици за пръв път в живота ми си правих снимка на рентген от простотия преди това да не ходя на лекар(ако бях отишъл по-рано щях да се размина и без снимка :banghead: )но грипа се оказа доста упорит като го карам както всеки път на крак работейки с хора, както и да е , оказа се, че имам само леко бронхитче, но мина. Та мисълта ми е доколко е опасен рентгена? Лелката вътре ми обясни, че работещите, които правят снимки са на категория въпреки, че стоят зад стъкло реално в друга стая докато ти пускат лъчите. :shock: Имало остатъчна радиация, която ги облъчвала стоейки там няколко часа всеки ден макар и в момента на снимката. Там имаше таблица с пояснение колко чести снимки на колко и какви облъчвания за еди кои си органи се равнявали облъчване на прекарани определени дни в природата или пък около друг вид радиационно излъчване, ама нали се сещате колко им вярвам...
Та някой запознат?
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Borymeckata » 23 Фев 2018, 9:53

Не би трявало да има проблем - това е еднократно гама-облъчване, а сумарната ефективна доза е никаква. Ако са ти снимали белите дробове, си поел (в най-лошия случай) доза колкото за една година само от естествения гама-фон или все едно си работил няколко дни в контролираната зона на АЕЦ (а там работят даже бременни жени). Това го пиша малко по усет, без изчисления, но порядъкът е такъв...

Работя повече от 20 години в АЕЦ и всяка година минавам курс и тест по радиационна защита. Ако имаш интерес можеш да намериш информация за видовете йонизиращи лъчения (алфа, бета и гама), за погълната, еквивалентна и ефективна доза и съответните единици (грей, сиверт), такива работи. Ето например:

http://www.bnra.bg/bg/documents/legislation/regulations/reg-onrz-2012.pdf

P.S. Глава 4 е интерена за теб. При снимка на белите дробове си взел доза около 0,1 mSv, а годишната доза за професионално облъчване е 20 mSv - смятай. Взел си доза колкото за 2 дни работа в АЕЦ. А хора работят там 20 години и повече... Няма драма... :yes: :yes:
Последна промяна Borymeckata на 23 Фев 2018, 10:09, променена общо 1 път
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от toncho83 » 23 Фев 2018, 10:06

Опасно е, когато за кратък период от време се направят множество рентг. снимки.Клетките ни, се повлияват, което води до физични изменения.При по-големи или продължителни дози-настъпват увреждания и съответно заболяване.
Относно "допустими дози" е мъглива работата.Всеки човек (организъм) реагира различно.Фактор се оказват - гени, имунитет, вредни навици, здравословно състояние и др.

П.П.По-опасни са тези, които ходят на лъчетерапия и имаме досег с тях без да знаем....радиоактивни са за кратко, а примерно използваме общи бани/тоалетни, транспорт и т.н.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от stony1 » 23 Фев 2018, 10:30

Top Gun Maverick написа:Преди 2 седмици за пръв път в живота ми си правих снимка на рентген от простотия преди това да не ходя на лекар(ако бях отишъл по-рано щях да се размина и без снимка :banghead: )но грипа се оказа доста упорит като го карам както всеки път на крак работейки с хора, както и да е , оказа се, че имам само леко бронхитче, но мина. Та мисълта ми е доколко е опасен рентгена? Лелката вътре ми обясни, че работещите, които правят снимки са на категория въпреки, че стоят зад стъкло реално в друга стая докато ти пускат лъчите. :shock: Имало остатъчна радиация, която ги облъчвала стоейки там няколко часа всеки ден макар и в момента на снимката. Там имаше таблица с пояснение колко чести снимки на колко и какви облъчвания за еди кои си органи се равнявали облъчване на прекарани определени дни в природата или пък около друг вид радиационно излъчване, ама нали се сещате колко им вярвам...
Та някой запознат?

Колега, пий си хапчетата и не се филмирай, защото бронхитчето е в пъти по-опасно от една рентгенова снимка.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Borymeckata » 23 Фев 2018, 10:41

Гама-радиацията и рентгеновите лъчи представляват високочестотно електромагнитно лъчение, както радио и TV вълните, светлината и сигнала на телефона ти. Разликата е само в честотата и мощността... Тези лъчения имат йонизиращ ефект и представляват мутагенен фактор за живите организми. Имаше два вида ефекти - стохастични (вероятностни) и детерминистични (прагови), едните са свързани с евентуално увреждане на клетката (злокачествени мутации), а другите - със загиване на живата клетка (лъчева болест).

Радиоактивното замърсяване е по-опасно от гама-облъчването, по принцип. Облъчването минава и заминава (за ограничено време, обикновено експозицията е кратка), но ако се замърсиш (особено вътрешно - ако вдишаш или погълнеш радиактивен материал), тогава си подложен на продължително облъчване. При рентгенова снимка първо експозицията е много кратка, (секунди), второ мощността е ниска, затова и погълната доза е малка. Ефективната доза зависи от това към кои органи е насочено облъчването (има разлика дали ти снимат главата или китката на ръката, примерно), но и тя е сравнително ниска. Както казах, много по-опасно е да вдишаш радиактивно вещество или да живееш в къща с радиактивни строителни материали - тогава си подложен на слаба, но много продължителна експозиция, в продължение на години.

Разбира се, нещата не са толкова прости, ама в няколко реда - толкова. Дано Уке Личко да види темата - той е вътре във въпроса (и в преносния и в буквалния смисъл... :mhihi: :mhihi:) и може да обясни много по-професионално от един строител (какъвто съм аз).
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от hell's angel » 23 Фев 2018, 11:37

Зависи от апарата, ама ~ все едно си: летял Ню-Йорк Лондон; изял 200-1000 банана, 500 фукушимски скумри или 100г. бразилски ядки; спал до жената още две години :mrgreen: ; пушил си по 5-6 цигарки на ден за година; живял в панелка 1 година. и. т.н. :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Bogat-Beden » 23 Фев 2018, 11:50

hell's angel написа:Зависи от апарата, ама ~ все едно си: летял Ню-Йорк Лондон; изял 200-1000 банана, 500 фукушимски скумри или 100г. бразилски ядки; спал до жената две години :mrgreen: ; пушил си по 5-6 цигарки на ден за година; си живял в панелка 1 година. и. т.н. :mhihi:
Знаех, че жените са вредни, но от бразилския орех и бананите не го очаквах :ranting:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от hell's angel » 23 Фев 2018, 11:55

Грамажите може да съм ги пообъркал, ама сега не ми се рови. Освен К40 и ня'кви други гадове имаше ...
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Сондьора » 23 Фев 2018, 12:07

% Риск да получиш смъртоносен рак, се изчислява така: 0,005 % по дозата която си приел в mSv.
(четох го в едно списание докато си летях :mhihi: )


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Облъчване от рентген.

Мнение от steeN » 23 Фев 2018, 12:13

Не можеш да сравняваш с лекарите, които седят там и на месец им се падат 100ци ако не и хиляди снимки... нормално е те да са защитени.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от c04 » 23 Фев 2018, 12:16

Е, има някакво облъчване...затова нали дават снимка ако трябва на няколко месеца една от друга. Аз се питам тези проверки за оръжия, например в съда и др. такива все пак и там е рентген, а някой хора минават всеки ден по няколко пъти :dunno:


Аватар
Мнения: 1321
Регистриран на: 10.03.2006
Местоположение: Peterborough
Кара: CLS350 и Е39

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от ivoo » 23 Фев 2018, 12:24

Защо просто не си потърси информация в нета, или искаш да се изкажат форумните специалисти -ренгенолози? :banghead: https://m.rozali.com/zdrave/saveti-zdra ... pasen.html
В този форум гледам разбират от ядрена физика до мозъчна хирургия :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 24.09.2017
Пол: Мъж

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от firstduo93 » 23 Фев 2018, 12:38

Колега не се бой ,всички ще умрем :-).То и аз трябва да се снимам тъй като имам неприятно усещане в дробовете а не съм пушач.


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от steeN » 23 Фев 2018, 13:02

c04 написа:Е, има някакво облъчване...затова нали дават снимка ако трябва на няколко месеца една от друга. Аз се питам тези проверки за оръжия, например в съда и др. такива все пак и там е рентген, а някой хора минават всеки ден по няколко пъти :dunno:


Метален детектор е... не е рентген.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от ///M Power » 23 Фев 2018, 13:57

Сега кажи и дали апарата е бил от 60г. или нещо от тоя век, че разликата в облъчването между двата(по думи на производителя) е около 10 пъти...
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook