За задните спирачки на 315

Класически модели - Е12/E21/E23/E24/Е28

Модератори: alpina-ma6inata, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

За задните спирачки на 315

Мнение от magareto_yori » 05 Ное 2012, 16:54

Колеги днес бях на преглед,за да регистрирам акулата, но се издъних по 2 точки.едното беше ,че акумолатора ми не беше стегнат :mhihi: (тва серизно) и другото е ,че отзад от едната страна спирачките хващат по малко от другата.свалих барабаните да прегледам феродото,има около 3-4мм ,което е достатъчно си мисля,а и ръчната си хваща добре.Единственото ,което ми идва на акъла е спирачните цилиндърчета да са блокирали понеже са на има няма 30г :mhihi: аз нови си поръчах вече и пътуват към мен,но въпроса ми е на друго трябва ли да обърна внимание?Или иначе казано може ли проблема да е другаде?

Иначе извън темата мога да кажа,че след днешния преглед,който беше доста интересен,излеза че колата наистина е чук,даже тоя дето я проверява я кара и беше впечатлен.Оказа се че е от наще и има две 325ци е30,един таунус и един тъндърбърд,като е минал и през една 2002ка :D Иначе прегледа е наистина обстоен щом се стигна до проверка на оригиналното Ет на джантите :shock:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 901
Регистриран на: 13.12.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f30 340i xdrive MPPSK | e36 316i

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от raduslaf » 05 Ное 2012, 17:54

Къде е бил тоя преглед да не ходим там :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1011
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: София, ама съм от село
Пол: Мъж
Кара: 03'Е53 М62TUB44
Мечтае да кара: Е34 540/6 touring
Детайли за колата: Петица с много седмици

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от dan-dam » 05 Ное 2012, 18:06

То си пише- в norge :) тука тия по пунктовете за ПТП не знаят кво е ЕТ
Иначе по темата, логиката казва цилиндърчета, ама може да е и някоя тръбичка. Успех с минаването, колега :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 518
Регистриран на: 7.05.2009
Пол: Мъж
Кара: E12 528
Мечтае да кара: Renault Alpine A110
Детайли за колата: E12 528i '78, Zypressengrün M30B28

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от DMC » 05 Ное 2012, 18:19

Колега, аз на едната кола имах подобен проблем и се оказа спирачен маркуч при мен. Само че, при мен едното колело въобще не спираше. Маркучите са по 8лв, можеш да смениш и тях профилактично. Иначе не виждам от какво друго може да е. Радвам се, че колата се е оказала здрава :) Успех нататък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от magareto_yori » 05 Ное 2012, 19:15

благодаря за отговорите,колеги.маркучите ги смених още в БГ.Общо взето всичко по обслужването на колата е направено още докато бях в БГ.Причината да не сменя цилиндърчетата тогава е че като минах там преглед всичко беше наред със спирачките,но явно толкова са гледали.Както и да е, тая неделя ще ги сменя и ще приложа снимков материал,за да е нагледно ако има други след мен.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от magareto_yori » 10 Ное 2012, 14:49

Както бях обещал,прилагам снимков материал на смяната на задните цилиндърчета на е21та.Смяната е общо взето елементарна и логична,но все пак е добре да го има документирано за ентусиазираните :D Почвас с нужните инструменти:
Изображение
Изображение
липсващи на снимката са ключе номер 7 за щуцера на цилиндърчето и маркуч по размер на щуцера,който е нужен при обезвъздушаването.
Така изглеждат нещата отзад:
Изображение
Сметнах ,че не е нужно да се разкачат спирачките напълно.Накладките се разкачат само в основата си,като се издърпват с ръка от канала в който са легнали (посочено с клещите :D )
Изображение
Естествено махат се и прикрепящите скоби,които просто се издърпват с клещи.Трябва да се получи това:
Изображение
След това следва свалянето на цилиндърчето.Аз лично напръсках с wd40 и почистих мизерията зад гайката на тръбичката,за да може да се движи свободно на ръка:
Изображение
След като сме разхлабили тръбичката,махаме двата прикрепящи болта след ,което освобождаваме напълно тръбичката.Възможно най-бързо слагаме новото цилиндърче и стягаме на ръка тръбичката след което наместваме добре цилиндърчето в леглото и стягаме болтовете:
Изображение
Слагаме обратно спирачките и проверяваме дали "човката" на накладките са в леглото на цилиндърчето:
Изображение
Старото цилиндъче изглеждаше така и беше блокирало от ръжда:
Изображение

Следва обезвъздушаване,за което са нужни двама.Един ,който да помпи педала на спирачката и един който да отваря щуцера при напомпен и задържан педал,след което се затваря пак.Процедурата се повтаря докато спрат да излизат мехурчета въздух с течността.Добре е да се ползва маркуч ,който се слага на щуцера.Така течността се извежда в бурканче,шише или на друго подходящо място.Много важно е при обезвъздушаване да се долива течност в казанчето на спирачките/съединителя :!:
Това е от мен :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2009
Регистриран на: 13.11.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 1602, E30 pre-face, E36 coupe
Мечтае да кара: зил 130

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от M10 » 10 Ное 2012, 19:25

Регулира ли ексцентриците после (или е21 е с автоматично регулиране?)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от magareto_yori » 10 Ное 2012, 23:12

не съм регулирал нищо,защото мисля ,че няма нужда.утре ще сменям и другото цилиндърче и тогава ще тествам.ръчната със сигурност иска натягане обаче
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2009
Регистриран на: 13.11.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 1602, E30 pre-face, E36 coupe
Мечтае да кара: зил 130

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от M10 » 11 Ное 2012, 12:00

Сега се разрових излиза че са като на 2002 са както си мислих
Изображение
Виж какво пише там и го направи че може пак да нямаш задни спирачки. Трябва леко да се трият накладките, като натиснеш спирачката веднага да почне да спира а не да обира луфта :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: За задните спирачки на 315

Мнение от magareto_yori » 11 Ное 2012, 12:10

те сега леко си трият,просто на ръчната жилата са лабави.все пак днес ще ги прегледам основно
Изображение

Назад към Shark Sector

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook