Колеблив вървеж 528iA

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 23 Юни 2019, 18:02

Мотора е М52Б28 един ванос автомат.
Колата е от две години с датчик колянов вал на ЕРА и пали без проблеми.След известно време се получи едно неравномерно вървене между 2400-3000 оборота което в момента е доста повече.Колата продължава да пали и работи без проблеми.Забелязвам голям спад в мощността в жегите,сутрин по хладно примерно върви доста по-добре,за пуснат климатик да не говорим.Пробвах с други бобини от кола без проблеми,,няма разлика.На диагностика не показва грешки.Пробвах с откачен дебитомер и разлика не усетих във вървежа никаква и колебанието при ускорение пак си го имаше.На газ е по осезаемо,на бензин е по-слабо.Пробвах със зануляване на адаптациите и каране само на бензин но разлика няма.Остава ми само варианта да са датчици колянов/разпределителен вал.
Някой имал ли е подобен проблем?
Забравих да спомена мотора е ревизиран бивша 25ца вече е 28ца ,нов комплект вериги,лагери, сегменти,уплътнения на ваноса и т.н. проблема го имаше и преси интервенцията сега обаче е по-осезаемо даже дразнещо.

клавиатурен мунингист
Аватар
Мнения: 4174
Регистриран на: 22.05.2004
Местоположение: Видин
Пол: Мъж
Кара: E39 520i 1997
Мечтае да кара: E36 323ti

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от amd » 23 Юни 2019, 22:31

Дебитомера ли би ли трябвало да дава голяма разлика откачен/закачен? Макар, че би трябвало да дава и грешка ако не е наред. Опитай да го почистиш поне със спрей. Ако пък има и друг за проба, както с бубините. Разхода на гориво как е? Да не са сонди?
BMW only!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 266
Регистриран на: 9.09.2009
Местоположение: Pleven

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от cerberus » 24 Юни 2019, 3:28

А луфт в чашката на ваноса има ли? При пуснат климатик се чува едно... между почукване и стържене от към ваноса? :idea:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 24 Юни 2019, 6:30

Дебитомера преди две години изгоря, смених го с втора употреба и тогава и сега все си върви еднакво,стоиности показва,грешка няма.Разхода винаги е бил 20градско 10-11 извънградско което е нормално според мен.Сондите си работят,клатят си постоянно между 0.5 и 5волта.
Ваноса го правих преди 2 год.Нови гумички и антиратъл шайба.Сега преди два месеца заради едни странни шумове на празен ход взех друг ванос втора употреба и го сглобих с нови гумички но има луфт във чашката му и корпуса на ваноса,това е луфт който не се пбира от анти ратъл кита.След сглобяването нищо в шума не се промени.Имам едни петна и задирания в отворите на повдигачите и имам съмнения че там се появява този шум защото повдигачите потракват в отворите си,явлението е само при загрял мотор и се чува в главата посредата.
Може ли всичко да идва от датчици колянов/разпределителен вал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 71
Регистриран на: 9.05.2006
Местоположение: София
Кара: E38

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Dino » 24 Юни 2019, 7:59

Датчика за температура какво показва на диагностика?Че при подобни симптоми брах ядове заради него-но на друг автомобил.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от zvetiko » 24 Юни 2019, 8:14

Колега, датчици колянов/разпределителен вал- само оригинални.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 24 Юни 2019, 9:56

Dino написа:Датчика за температура какво показва на диагностика?Че при подобни симптоми брах ядове заради него-но на друг автомобил.

И в сервизното меню и на диагностика еднакви градуси,температурата на въздуха също е адекватна.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 266
Регистриран на: 9.09.2009
Местоположение: Pleven

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от cerberus » 24 Юни 2019, 14:05

Ще си позволя да поумувам малко... ако датчик колянов вал пропуска в броенето на зъбите на шайбата, то би трябвало да го има проблема по всички обороти не само в описаните. Ако датчика на разпределителния вал бърка позицията на вала, е възможно в тези обороти да се усеща най-много. Обаче пък трябва да го има проблема и на студено, а пишеш че на студено върви ок... Ако се окаже, че не е от датчиците на валовете, при всичкото което си направил за този двигател, започвам да се чудя дали проблема изобщо е в двигателя... :dunno:
Последна промяна cerberus на 24 Юни 2019, 14:27, променена общо 2 пъти

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 24 Юни 2019, 14:23

На студено е може би едва доловимо.Май ще стрелям с два датчика ВДО да видим дано не са напразно дадени 200лв

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Z3Ro* » 24 Юни 2019, 14:28

Разликата студено/топло може да идва от самото загряване на датчика - същото е и при модула на АБС... Когато се загряват тези сензори понякога спират да работят коректно, като причината е прекъсване на фини проводници вътре в сензора, които са чувствителни на температурни амплитуди - на практика се получава ефектът на биметална пластина в реле. Има много случаи на дефектирали сензори, които загрети спират да работят, съответно колата гасне. След охлаждане на сензора стартирането на мотора е отново възможно... Най-лесно е да се пробва с датчик от работеща нормално кола.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 24 Юни 2019, 16:23

Точно за това си мисля че са датчиците.Вече положението е такова че между 2500-3000оборота при повечко товар на мотора все едно давам газ и пускам почти до 0процента а педала на газта е в едно положение. След 3000оборота колата върви на поразия.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 25 Юни 2019, 7:19

Току що я покарах с разкачен Ванос и отново ги има заглъхванията,но странното е че почти не усетих разлика с разкачен ванос.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 25 Юни 2019, 10:34

Датчика ми на разпределителния вал е с оголени кабели и окъсил.Меря го и ми дава на трите пина че е окъсил грешка не набива.Взех едно Валео сложих го и не заработи,всех Делфи сложих го и не заработи,меря ги и тях с мултицета и ми показва че има верига на трите пина,това нормално ли е?Трябва ли този датчик да има верига на трите пина?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 266
Регистриран на: 9.09.2009
Местоположение: Pleven

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от cerberus » 25 Юни 2019, 13:03

Трябва да има верига между всичките пинове, да.
Ето това може да помогне по случая.
https://www.drive2.ru/l/4961780/
"между пинове 1 и 2 трябва да е около 12.2Ом — 12.6 Ом, между 2 и 3 - 0.39Ом — 0.41Ом"
П.П. не съм сигурен дали стойностите са адекватни, но верига трябва да има. :yes:
П.П.2 А как разбра, че двата нови датчика не са заработили?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Колеблив вървеж 528iA

Мнение от Hip-hopotam » 25 Юни 2019, 13:49

Монтирам датчика,паля и колата почва да мени обороти на празен ход и да работи ужасно.Закачам диагностика и вече ми вади датчик разпределителен вал на грешка,а на живи данни е забил на 59 градуса.
Втория същата работа.Върнах си моя поизолирах колкото мога жичките,запалих и с него взе да вади грешка и 59 градуса....разглобявах под колектора мерих от компа до датчика,всичко наред.Отново поизолирах тоз път по старателно,сглобих,запалих и грешка няма на празен ход съм 0градуса като изфорсирам ходи до 24-25.Поръчах си оригинален 212 лева и ще го чакам.Исках VDO но никъде няма за разпр.вал само тук там за колянов вал на 100 и няколко лева.
Много ми е трудно са повярвам че нито един китайски датчик не тръгна поне за 5мин ама явно може.Вдругиден като дойде датчика ще пиша какво става.

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook