Доливане масло - автоматична ск. кутия

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 5.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ейшейсе и едно
Мечтае да кара: М2 + М5 Е39
Детайли за колата: За тез пари Е39.

Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Monky » 10 Юли 2018, 9:14

Здравейте, колеги!

От известно време насам ме мъчи мисълта, че не правя достатъчно за здравето на скоростната кутия на колата ми (525da M57 2000г.). Колата иначе е в топ състояние, но откакто съм я купил (2-3 години) автомата придръпва от време на време, понякога рита леко при връщане на 1-ва. Става и при спортен режим. Понякога пък включва все едно е нова.

При предишният собственик е била така и той не е сменял маслото. Аз също не смея поради ред причини и истории на прецакани кутии и т.н.
Затова си мисля за доливане. Какви са позитивите и негативите от такава процедура?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 13.10.2009
Местоположение: Чирпан / Синеморец
Пол: Мъж
Кара: квоту има
Мечтае да кара: По пътища и с евтина нафта

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от c7aH4eB » 10 Юли 2018, 9:38

Има го като вариант, да липсва масло и с доливане да получиш някакво леко подобрение, но провери какво количество има и ако си е в норма за какво ще доливаш? :yes:
За мен няма да е същото, като да се освежи или смени цялото при положение, че не е сменяно да речем последните 5 6 години освен ако няма и друг проблем, ами да не захващаме пак темата "да сменям или да не сменям на автомата маслото" :mhihi: :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 5.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ейшейсе и едно
Мечтае да кара: М2 + М5 Е39
Детайли за колата: За тез пари Е39.

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Monky » 10 Юли 2018, 10:28

Благодаря за отговора! Ще проверим нивото. Иначе последните 10 години откакто колата е в БГ 100% не е сменяно, а имайки предвид, че е от Италия най-вероятно си е с оригиналното масло. Затова е и дискусията.

Ако знаех реалния проблег на колата и нямаше вариант за 18 години да не е сменяно отдавна щях да съм го сменил.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от ildivvy » 10 Юли 2018, 18:51

Пусни вин-а на колегата колп,с молба за проверка на лична кола, и може да се разбере повече инфо по тези въпроси!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от vladobate » 10 Юли 2018, 19:31

Смени си маслото....поради ред причини :). Счупени кутии след смяна на масло не е причина в смяната , тръгнали са преди това гаранция. Как смяташ да провериш нивото освен да долееш...ако поеме. А за филтъра дет не е сменян и той ли да е доживотен ? :) Няма вечно масло , ZF даже предлагат добавка да увеличи пробега на маслото , защото се образува конденз , демек водица се намесва в работата на масълцето...."вечното" и таз добавка е затова. Успех. ПС: Може би твоята кутия не е ZF , но размислите са същите.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1932
Регистриран на: 1.02.2009
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: 730д
Мечтае да кара: космически кораб Сатурн 5

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Пресиян Василев » 11 Юли 2018, 11:16

Смени си маслото ,Няма да имаш нужда от доливане вероятно,когато е по малко има ред аномалии
Диагностиката не е гледане на телевизия !
Бензина служи за измиване на дизелови части.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 5.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ейшейсе и едно
Мечтае да кара: М2 + М5 Е39
Детайли за колата: За тез пари Е39.

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Monky » 11 Юли 2018, 11:35

Благодаря за мненията!
Иначе тя и сега си ги има аномалиите както съм описал в първия пост (даже напоследък сменя рязко като я настъпя до към 100), затова планирам да отиде на пълна диагностика преди да дам 700лв за обслужване. Особено ако самата кутия си заминава ще са си пари на вятъра. Все пак колата струва 3-4000. :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от FaceOff » 11 Юли 2018, 14:02

Ще е интересно да споделиш къде си ходил на диагностика и какво са ти казали.
Не е задължително да усещаш аномалии, ако ти е по-малко маслото. Знаех за случай на счупена кутия, без собственика да усети нещо преди това. Аз за известно време имах теч от радиатора, уж беше малко, и карах така може би две седмици, докато си намеря радиатор и докато го сменя. След смяната долях 3л.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 5.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ейшейсе и едно
Мечтае да кара: М2 + М5 Е39
Детайли за колата: За тез пари Е39.

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Monky » 11 Юли 2018, 16:19

FaceOff написа:Ще е интересно да споделиш къде си ходил на диагностика и какво са ти казали.
Не е задължително да усещаш аномалии, ако ти е по-малко маслото. Знаех за случай на счупена кутия, без собственика да усети нещо преди това. Аз за известно време имах теч от радиатора, уж беше малко, и карах така може би две седмици, докато си намеря радиатор и докато го сменя. След смяната долях 3л.


Мислех в Gemini4 да отида, но ще видим. Време ще покаже :roll:
Иначе да не се окаже по-изгодно да карам така докато замине и после нова (на старо).

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от FaceOff » 12 Юли 2018, 9:09

Не мога да се съглася, че по-добрия вариант е да я караш до скапване.. на другата кутия пак ще трябва да смениш масло със сигурност, пък може и да не се окаже читава.. преди доста години сменях на едно ауди кутията в една морга.. добре че избрах по-скъпия вариант с гаранция, че чак третата им (последната) беше читава.


Аватар
Мнения: 761
Регистриран на: 29.08.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e39 M52 газов котлон
Мечтае да кара: колело на кило ракия

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от dbanchev » 12 Юли 2018, 11:42

Смени си маслото и филтъра. С 18 годишна кал в каквато се е превърнало какви мазилни свойства да има? Извади маркучите за охлаждане и източи цялото масло, нов филтър, миеш картера и магнитите с нафта, да разкараш мазута....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от (bubsa) » 12 Юли 2018, 21:33

Симо,ако колата си е на същото дередже както когато ти я продадох не я пипай,а си я карай.
Вече ако има влошаване и маслото няма да помогне.Според мен тези ГМ китии си карат по 200-250хил км та ако ще и на 10к км да им сменявате маслото.Също така според маслото се сменява само при ремонт на кутията.То е загатнато ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Z3Ro* » 13 Юли 2018, 7:23

Кутията може да се тества през диагностична програма, както и да се види какво се случва с температурата й. Ако всичко е наред, аз бих сменил маслото, след което да се занулят адаптациите. Моята кутия е на над 320 хиляди - маслото съм го сменял два пъти. Преди последната смяна имаше лек удар от първа към втора, когато кутията е студена. След смяната всичко се оправи и сега работи нормално...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 5.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ейшейсе и едно
Мечтае да кара: М2 + М5 Е39
Детайли за колата: За тез пари Е39.

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Monky » 13 Юли 2018, 9:39

Според мен си работи по същия начин, както я купих. Напоследък рядко карам и не мога да съм на 100% сигурен.

Като намеря време отива на диагностика и в зависимост какво покаже ще взема необходимите мерки. Пък ако някой я хареса и я купи преди това ще има само това да мисли по колата. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 254
Регистриран на: 3.12.2009
Местоположение: Пловдив
Кара: atlantis blue

Re: Доливане масло - автоматична ск. кутия

Мнение от Challenger » 13 Юли 2018, 20:22

при мен взе да се усеща доста при смяната на скорости. даже някой път от директна към задна имаше бая замисляне преди да тръгне. Продаваха "кит"-ове за освежаване на кутията ( по спомен така се казваха ). заложих на цялостна смяна на маслото. Последнята смяна е била преди 70хиляди. Според сервиза маслото е било чисто.. но след смяната всички проблеми изчезнаха.

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook