Скърцане/виене на волана

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Скърцане/виене на волана

Мнение от FaceOff » 16 Юни 2018, 17:04

Позволявам си да пусна нова тема, защото проблемите с рейката ми са няколко, и не съм срещал други подобни, или решението им..
Сложил съм въпросителна в заглавието, защото не съм 100% сигурен, дали всичко е заради рейката, но вероятно е..
С две думи - купих си рейка (със сервотроник, старата ми беше без) и помпа от колега... и май грешката ми беше, че въпреки уверението на продавача, че са отлични, ги дадох за рециклаж, за да се презастраховам.. :dummy:

Като си взех рейката и помпата от майстора, при който ги бях оставил за рециклаж, той изрично потвърди, че и рейката и помпата са били в ОТЛИЧНО състояние, и дет се вика, можел и да не ги и отваря, но все пак е сменил стандартните неща, след като вече ги е отворил..
Викам си - супер! и аз веднъж да имам късмет.. ама общо взето късмета ми беше до там.. :mhihi: Качихме рейката с моя майстор, сложихме помпата, продухахме маркучите (и двата бяха съвсем здрави), пуснахме всички необходими кабели за новата рейка.. само не сменихме ГМ модула, защото по уверение на друг колега от форума, рейката щяла да тръгне и с моя модул след програмиране.. И така карах десетина дни докато чаках въпросния колега да намери време за мен. Волана през тези десетина дни беше много твърд, по-тегаво се въртеше дори от преди с обикновената ми рейка, но го отдавах на това, че в момента не се подаваше никакъв сигнал към клапана. След като колегата не можа да направи нищо със стария ми модул, се върнах при моя майстор и след като закачихме новия модул (Хай) рейката веднага тръгна. Без допълнително програмиране, без нищо друго.. И започнах да се радвам на новата ми екстра.. наистина много се кефех на сервотроника, все едно друга кола карах.. обаче за кратко..
И следват проблемите накратко - след няколко дни волана вече не беше толкова лек, започна да се чува някакво скърцане сякаш от волана, но като дигнахме колата, скърцането се чуваше ясно отдолу.. къде точно, не успяхме да определим, но май си е от рейката. След време установих, че волана е ОК само веднага след като запаля колата, доста лек, и без никакви шумове, но докато стигна до първия светофар вече волана е тегав и започва да се чува скърцането. Преди няколко дни усетих, че при 80км/ч някъде волана започва да вибрира.. и ден-два след това забелязах, че волана се е изкривил 10-15 градуса наляво :kuku:
Чакам рейкаджията да се освободи (да благоволи да ме вземе), но ми е интересно, как от отличните рейка и помпа се стигна до тук, и къде ли е проблема??

пп Ето и какво съм направил досега, в търсене на проблема - смених тампоните на макферсоните, свалихме и почистихме клапана, всъщност не беше нито мръсен, нито нищо.. при подаване на 12 волта на клапана лекичко се мести иглата (според мен клапана е добре), при подаване директно на 12 волта към рейката няма никаква разлика, сменихме маслото, проверихме карето на кормилния прът, макар още при демонтажа на старата рейка майстора да каза, че е като ново..
Последна промяна FaceOff на 03 Юли 2018, 14:30, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Проблем с рейка?

Мнение от FaceOff » 18 Юни 2018, 16:30

Утре ще се сваля наново рейката и помпата и ще пиша какво се е случило..

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1166
Регистриран на: 19.11.2003
Местоположение: Павликени
Пол: Мъж
Кара: BMW E61 530D
Мечтае да кара: BMW 760Li
Детайли за колата: сива, 06.2004 г.

Re: Проблем с рейка?

Мнение от ivopicha » 18 Юни 2018, 19:14

Колега, и аз съм намислил да сложа сервотроник. Ще може ли да кажеш някакви ориентировъчни цени на рейка, помпа и GM! Благодаря!
Как да използвате щеката за масло на БМВ:
Вадите я и я забучвате в снега. Ако нивото на снега е над показанието МАХ, оставяте колата в гаража до пролетта. :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Изображение
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Проблем с рейка?

Мнение от FaceOff » 18 Юни 2018, 22:27

Помпите са еднакви и със и без сервотроник, аз смених моята с друга, защото рейкаджията каза, че моята има пукнатина и не става. Просто бях решил, че като ще рециклирам рейка, ще дам и помпата.. и уж новата беше отлична, пък кво стана..
Рейка от 150 до 250лв, както я намериш, помпа - 60-80-100, модул - 50-60 , такива оферти получих, като си пуснах обява..

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Скърцане/виене на волана

Мнение от FaceOff » 03 Юли 2018, 14:44

Премених заглавието на темата.. И след второто сваляне на рейката си имам едно скърцане от волана.. сякаш другите проблеми са оправени, но това скърцане си го има. Въпросът е, че преди първото сваляне на рейката това скърцане го нямаше. Не мисля че може да е от лагерите на кормилния прът, защото като е вдигната колата и при откачено каре на кормилния прът, и някой мести гумите, пак се чува.
Нямерих в тубата едно клипче, звукът е абсолютно идентичен с моя.. сякаш волана си търси радиостанция :mhihi:
След 10-тата секунда се чува най-добре -



Много ще съм благодарен на някакви мнения!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Скърцане/виене на волана

Мнение от Hip-hopotam » 03 Юли 2018, 21:14

Има един Маншон през който преминава кормилния прът,прилича ми на нещо скърцащо там.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Скърцане/виене на волана

Мнение от FaceOff » 04 Юли 2018, 20:33

Малко късно, но намерих тази тема - http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=35&t=193009
В коментарите на клипчето в първия пост, няколко години след публикуването му се оказва, че проблема е в кормилния прът, или по-точно в лагери/втулки или в гуменото каре на пръта. След смазване с течна грес звука изчезва, включително и при автора на клипчето с аудито. А звука при мен е абсолютно същия. Вероятно при демонтажа и монтажа на рейката нещо се е случило..

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Скърцане/виене на волана

Мнение от FaceOff » 06 Юли 2018, 10:24

Бях в един доста сериозен сервиз за рейки, където преди да я отворят, първо слагат рейката на стенд, и ако тази, която купих, наистина е била толкова читава нямаше и да я отварят..
Обясниха ми защо може и да е от рейката, щом при откачен кормилен прът пак го има виенето, и защо е хубаво да не ти я отваря кой и да е...
Ще се сваля трети път за щастие :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Скърцане/виене на волана

Мнение от bioz » 06 Юли 2018, 12:54

FaceOff написа: и защо е хубаво да не ти я отваря кой и да е...


Кажи за да знаем и ние?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Скърцане/виене на волана

Мнение от FaceOff » 06 Юли 2018, 14:56

Ставаше въпрос за размера и материала на втулките и натягането на гайката.. и че пръта застава под някакъв минимален ъгъл спрямо втулките.. Не мога да го обясня с подробности.. с две думи трябва си сериозно оборудване ако искаш да правиш рейки

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook